Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

PROIECTE CASE

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Poll: Proiecte tip vs. Proiecte noi (91 member(s) have cast votes)

Proiect tip sau Proiect nou (ce solutie preferati dat fiind terenul si zona unde se afla acesta? )

  1. Proiect tip (cost control demonstrat) (22 votes [31.88%])

    Percentage of vote: 31.88%

  2. Proiect nou (originalitate, functionaliate mulata pe nevoile voastre) (47 votes [68.12%])

    Percentage of vote: 68.12%

Ce fel de casa va doriti? (solutii de bifat multiple)

  1. mai mica de 200 mp. (59 votes [30.89%])

    Percentage of vote: 30.89%

  2. mai mare de 200 mp. (9 votes [4.71%])

    Percentage of vote: 4.71%

  3. din zidarie / beton armat (37 votes [19.37%])

    Percentage of vote: 19.37%

  4. pe structura din lemn (15 votes [7.85%])

    Percentage of vote: 7.85%

  5. doar parter (8 votes [4.19%])

    Percentage of vote: 4.19%

  6. P+etaj/mansarda (52 votes [27.23%])

    Percentage of vote: 27.23%

  7. P+2 sau mai multe etaje (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. cu subsol/demisol (11 votes [5.76%])

    Percentage of vote: 5.76%

Cat ati da maxim pe proiectul arhitectului?

  1. 1 E/mp (11 votes [15.94%])

    Percentage of vote: 15.94%

  2. 10 E/mp (35 votes [50.72%])

    Percentage of vote: 50.72%

  3. 12 E/mp (3 votes [4.35%])

    Percentage of vote: 4.35%

  4. 14 E/mp (7 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  5. 16 E/mp (3 votes [4.35%])

    Percentage of vote: 4.35%

  6. 18 E/mp (1 votes [1.45%])

    Percentage of vote: 1.45%

  7. 20 E/mp (5 votes [7.25%])

    Percentage of vote: 7.25%

  8. 22 E/mp (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. 24 E/mp (2 votes [2.90%])

    Percentage of vote: 2.90%

  10. 26 E/mp (1 votes [1.45%])

    Percentage of vote: 1.45%

  11. 28 E/mp (1 votes [1.45%])

    Percentage of vote: 1.45%

Vote Guests cannot vote

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Topicul are cel putin o tema ciudatica.

1.Proiect nou vs Proiect tip.

Aici exista avantaje si dezavantaje din simplul motiv ca un proiect tip ofera: costuri mai mici de proiectare, un cost-control deja demonstrat, erori de proiectare rezolvate...Este suficient rularea unei singuri executii pt. a gasi si rezolva probabile erori.

Proiectul nou ofera originalitate (cel mai important argument) si garantia ca viitoarea casa se muleaza perfect pe nevoile tale: structura functionala a partiului, orientarea incaperilor in functie de punctele cardinale si vecini.

Problema se pune astfel. Daca ai un teren comod, in cimp, reglementat deja printr'un PUZ cu loturi obisnuite si nu ai pretentii absurde legate de functionalitatea partiului si arhitectura viitoarei case, cel mai probabil un proiect tip deja "rulat" prin cel putin o executie, este solutia cea mai buna.

Sunt situatii dificile, mai ales in zonele centrale, unde relatia cu vecinii, rigorile impuse de PUZ (PUZ, PUD), dificultatea cu care folosesti lumina soarelui, te obliga practic sa folosesti un proiect "mulat" pe conditiile impuse, adica unic. Terenurile din orase sunt scumpe, implicit statutul social al beneficiarului cere idei originale.

In concluzie "versusul" este total eronat.

A 2'a intrebare este incredibil de cretina. Adica este atit de cretina incit nu stiu cum sa pun problema :lol: .

O casa este facuta dupa un proiect (ordinea, intr'o lume normala conteaza). Primul se face proiectul, adica o insiruire de desene tehnice ce reflecta pasii ce sunt de urmat de catre constructor pentru fiecare disciplina ceruta.

[/quote]
Ce fel de casa va reflecta proiectul dorit? [/quote] <_<

Cind te referi in termeni generali la o casa dorita (visata), clar lucru ca si proiectul reflecta strict acelasi lucru.

definitia din dex
[quote]

PROIÉCT, proiecte, s.n. 1. Plan sau intenție de a întreprinde ceva, de a organiza, de a face un lucru. 2. Prima formă a unui plan (economic, social, financiar etc.), care urmează să fie discutat și aprobat pentru a primi un caracter oficial și a fi pus în aplicare. ♢ Proiect de lege = text provizoriu al unei legi, care urmează să fie supus dezbaterii organului legiuitor (și opiniei publice). 3. Lucrare tehnică întocmită pe baza unei teme date, care cuprinde calculele tehnico-economice, desenele, instrucțiunile etc. necesare executării unei construcții, unei mașini etc. ♢ Proiect de diplomă = lucrare cu caracter tehnic, aplicativ, pe baza căreia studenții institutelor politehnice, institutelor de arhitectură etc. obțin diploma la sfârșitul studiilor.[/quote]

Intrebarea 3 este geniala :lol:

Onorariul pe proiect se imparte pe discipline astfel: proiect de arhitectura (arhitect), proiect de rezistenta (inginer structurist), proiect de electrice (ing. electrician), proiect de instalatii termice si sanitare (inginer instalator).

Onorariul unui arhitect reprezinta undeva intre 40-60% din aceasta suma, in functie de dimensiunea lucrarii. Cu cit imobilul proiectat este mai mare cu atit scade procentul (beneficiul banesc al arhitectului).

Valoarea unui proiect este data de gabaritul lucrarii. Ceva de genu': " as vrea o casa de 500 mp, ultraechipata, si i'as da arhitectului 1500 euro..." c'mon people. Deci, in concluzie, o ierarhizare a pretului pe metru patrat proiectat ca si unitate de referinta in stabilirea unui onorariu ar fi mult mai corecta.

Munca unui arhitect se afla sub protectia legii dreptului de autor. Onorariul reflecta buna pregatire, palmaresul, clientii si calitatea acestora si mai ales echipa de ingineri cu care lucreaza (experienta justificata prin CV).

Si eu as vrea sa dau 15.000 euro pe un Audi A6 quattro 3.0 TDI full echipat din 2009 cu 5000 km rulaj...dar intre "ce as vrea" si pretul justificat de piata libera este o mare diferenta.

"Cind voi divorta de sotie as vrea sa platesc cheltuieli de judecata nu mai mult de 300 euro si as vrea sa ma reprezinta casa de avocatura Salans", afirmatie ironica, bineinteles.

Sper sa fi fost inteles, in consecinta voi reface criteriile chestionarului.

Edited by punkt, 19 January 2009 - 20:17.


#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

View PostX-plane, on Jan 19 2009, 19:59, said:

Proiectele sunt pe lemn: dimensiuni, structura, etc,etc.
Sigur daca executantul vrea sa redescopere roata o poate face.  :thumbup:
X-plane, nu vreau sa incepem o polemica plina de ironii sau alt gen de discutii ce nu-si au rostul.
Inteleg ca te ocupi de asa ceva nu vreau sa-ti stric socotelile. E bine ca face cineva si in Romania asta ca sincer m-am saturat de proiecte facute de arhitecti care n-au vazut in viat lor cum arata o casa de lemn.
E bine sa existe mentalitatea de casa de lemn, adica sa se inteleaga ca anumite proiecte nu se potrivesc pur si simplu pe lemn, ceea ce nu multi o fac.
Insa mai mult de arhitectura, fundatii, soclu, placa si instalatii nu prea ai ce face la un proiect pe lemn. Daca ar fi sa construiesc fiecare casa pe propriul sistem impus de fiecare proiectant in parte iti dai seama ca as innebuni. Fiecare constructor are propriul sistem garantat prin contractul pe care-l semneaza.
Si la zidarie te interesezi cum vrei sa construiesti, cadre, portant sau in sistem Porotherm de exemplu unde sunt alte reguli. Si la lemn e si mai aiurea ca atatia constructori, atatea sisteme. Tu n-ai cum sa sti cu cine va face el casa si cum va fi sistemul constructiv asa ca e munca in zadar realizarea unui DDE.
In general la casele de lemn DDE e facut de constructor si inclus in pretul executiei.

#21
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Astrul, sper ca nu te-ai suparat. Ai dreptate in tot ce ai scris mai sus.

Ce spuneam eu si poate nu stii sau poate stii,  e ca in Nord-America un procent care tinde catre 100% dintre constructiile pana in 4 etaje se construiesc in acelasi mod, pe acelasi sistem, acelasi lemn, aceleasi simensiuni de lemn, etc, etc

#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Stiu man, nu m-am suparat, acum sunt si eu linistit la casa mea, fara batai de cap :D .
Problema e exact asta.
La noi pe lemn se construieste dupa ureche. Scot un tip, ma duc sa-l omologhez, sa-mi iau agrement si gata stau linistit. Nu exista prea multe date oficiale, prea multe lucruri certe in domeniul asta. Ce a aparut acum muuulti ani se refera la constructii provizorii din lemn, nicidecum la ce se construieste acum.
Da! Daca s-ar face un sistem cum e si-n Germania agreat Din, ok, toate proiectele si toti constructorii ar vorbi aceeasi limba. Am vazut multe case pe lemn, dar n-am vazut 2 asemenea ca si structura. Sa mai zic de lemn? Cate feluri de lemn, de la lemn de faci mobila pana la niste scanduri de salcam sau plop. Baga pe Google case lemn sa vezi cate pagini deschizi. Pana acum cativa ani erau cateva firme renumite care faceau cat de cat ceva dar stateau foarte prost la capitolul lemn. D-aia mi-am si deschis firma, altfel stateam linistit acolo unde eram si fara prea mari dureri de cap.
Acum m-am apucat sa invat sistemul Porotherm, am facut cateva cursuri, nu e greu deloc, poate maine poimaine o sa se ceara si sistemul asta pe piata si nu se stie, trebuie sa existe si proiectanti in domeniul asta.
Revin sistemul asta de proiectare copy-paste e bun numai la stadiul de arhitectura. Restul rezistenta, DDE, instalatii, etc...raman la latitudinea beneficiarui/structuristului.
Omul daca vrea BCA nu poti sa-i interzici, ii tragi niste cadre si gata treaba, vrea porotherm ii faci portant, vrea sanvis ii dai cu snitel, vrea dulapi chertati ii dai macaroane, etc...

#23
wolf75

wolf75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.09.2007
desi mi-au fost sterse pana acum 2 reply-uri, o sa reiau subiectul asta pana se plictiseste punkt de sters.
Pe www.sa mor de'mi place sa citesc regulamentul si moderatorul asta rau nu stiu ce dracu' are cu mine.info e un proiect, E1-cc. Ii place cuiva? Un sfat, ceva, daca ma hotarasc sa-l cumpar?

1.In primul rind, inainte de a posta, citeste regulamentul ariei si cel general SP.
2. Atunci cind iau o decizie probabil o fac pt. ca ai gresit undeva.
3. Eu ti'am sters 2 posturi, Astrul l'a sters pe al 3'lea.
4. Modul in care ai configurat polul era cel putin cretin. Explicatiile le gasesti mai sus.
5. Data viitoare cind esti nemultumit de o dicizie, o lamurim in privat, adica'mi scrii un mesaj privat si ceri lamuriri (justificari). Inteleg perfect ca moderatorul este idiot, dar parca si cu un idiot tot poti dialoga.
7. Ai concediu 7 zile.

Edited by punkt, 20 January 2009 - 15:22.


#24
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
:) Nu era mai simplu de copiat de pe acel site si postat aici , pentru a cere o parere ? (iar in paranteza spuneai ca e de pe un site x, adica nu iti apartine)

BINGOOO -_-

site comercial de SRL, user fantoma cu scopul de a promova un domeniu extern SP. Mirosea de la o posta.

Quote

6. NU postati linkuri ce fac trimiteri la firme tip SRL. Fac exceptie firmele mari, consacrate, pt. a folosi siturile respective ca si material de studiu intre useri.

Edited by punkt, 20 January 2009 - 17:46.


#25
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
si acum, sa bata tobele
http://swissmiss.typ...itects-are.html

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
:band:

#27
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Jan 21 2009, 11:32, said:



hahahaha, astia tot cercetatori britanici sunt?

#28
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
anul trecut am vrut sa fac un P+1+M in chiajna, cu amprenta 126mp. am facut proiectul de arhitectura, cu structurist, etc.
apoi a intervenit ceva si am construit doar un P+M, proiect nou.

aveti idee ce pot face cu proiectul vechi? (nu ma refer la idei de genu: "ai castigat experienta", "te stergi cu el la fund", etc).

adica, se poate vinde (eventual partial), sau...ceva?

multumesc

#29
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

Quote

Ce e ala? Ala de pune dosarele in raft? Nu? Aaaa corect ala e arhivator…. Pai si asta ce face? Case? Cum sa faca asta case? E un mester deci ….. zideste, da cu bidineaua, pune faianta! NU? El e un sef de echipa? Nici? El face proiectul? Pai si proiectantul ce face? Ala face structura? Aia ce mai e? Aha…. deci stalpi, grinzi de-astea…. Pai si arhitectul pana la urma ce e? Pai ce treaba are el cu aspectul casei mele? E casa mea o fac cum vreau! Cum mi-am dorit-o eu! Ca doar e banu’ meu! Vorba aia…. Ce eu n-am mai vazut case? Pai si asta vine asa si-mi face casa cum vrea el? Nu mi se pare normal…. Pai daca ii spun eu cum sa o faca ce nevoie mai am de el? Au mai inventat astia o meserie… Arhitect auzi… Mai suna si ciudat… Pai si ce daca nu vreau sa ma duc la unu’ deasta nu pot sa-ti fac casa? NU? E clar … Au facut ei ce-au facut sa mai ia unii niste bani! Pai stai ma… Ce treaba are asta? Trebuie sa ma duc la primarie parca …. Si le zic ca-mi fac casa. Arhitectul asta e la primarie? Deci de la primarie ma trimit la arhitect. Bun. Si asta ce-mi face? Schitele alea? Planuri…. Si cu stampila patrata ce e? O pune arhitectul pe planuri? Da’ daca ma duc eu cu planele astea -  le deseneaza fimiu ca are talent la desen - si doar sa-mi puna asta stampila …. nu merge asa? Dar eu nu vreau sa-mi deseneze el …. ca e casa mea nu a lui. Ala o sa o faca cum vrea el. Pai ce el sta in casa aia. Nu sunt ma destept dar pot ce aici la bloc n-am camere? N-am sufragerie? N-am dormitoare? Totul e sa le fac mai mari …. sa am si eu loc de una de alta. Si pana la urma ma duc si cumpar o revista de-aia cu case… Si ma uit pe acolo. Desi eu stiu exact cum trebuie sa fie casa aia. Am vorbit cu varu’ lu’ nevasta’mea. Si-ala si-a facut casa …. Frumoasa, mare si lu’ ala nu i-a trebuit nimic. Daca-ti zic … Nimic ma … A facut-o el si cu niste baieti de pe acolo de la el. Acte? Pai are ma acte. E terenul lui. De la ta-su. Avea acolo o casa veche a daramat-o pe aia… nu pe toata a pastrat odaia de la drum cum se spune la ei acolo si un hol. Si in spate acolo a facut casa noua. Arhitect…. lasa ma sa fie ei sanatosi sa-si vada de treaba lor ca eu nu am nevoie de ei.
http://www.arquitecto.ro/?p=51

funny shit.

#30
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Ba niste chestii d-alea am citit si p-aici, ti-ai facut blog? :lol:

#31
rickysor

rickysor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.02.2009
site-ul ala cu arquitecto are un troian, sau cel putin asa imi spune kaspersky.

#32
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Are troian, e din cauza ca a copiat un template de pe net si a facut site.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate