Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PROIECTE CASE

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Poll: Proiecte tip vs. Proiecte noi (91 member(s) have cast votes)

Proiect tip sau Proiect nou (ce solutie preferati dat fiind terenul si zona unde se afla acesta? )

  1. Proiect tip (cost control demonstrat) (22 votes [31.88%])

    Percentage of vote: 31.88%

  2. Proiect nou (originalitate, functionaliate mulata pe nevoile voastre) (47 votes [68.12%])

    Percentage of vote: 68.12%

Ce fel de casa va doriti? (solutii de bifat multiple)

  1. mai mica de 200 mp. (59 votes [30.89%])

    Percentage of vote: 30.89%

  2. mai mare de 200 mp. (9 votes [4.71%])

    Percentage of vote: 4.71%

  3. din zidarie / beton armat (37 votes [19.37%])

    Percentage of vote: 19.37%

  4. pe structura din lemn (15 votes [7.85%])

    Percentage of vote: 7.85%

  5. doar parter (8 votes [4.19%])

    Percentage of vote: 4.19%

  6. P+etaj/mansarda (52 votes [27.23%])

    Percentage of vote: 27.23%

  7. P+2 sau mai multe etaje (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. cu subsol/demisol (11 votes [5.76%])

    Percentage of vote: 5.76%

Cat ati da maxim pe proiectul arhitectului?

  1. 1 E/mp (11 votes [15.94%])

    Percentage of vote: 15.94%

  2. 10 E/mp (35 votes [50.72%])

    Percentage of vote: 50.72%

  3. 12 E/mp (3 votes [4.35%])

    Percentage of vote: 4.35%

  4. 14 E/mp (7 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  5. 16 E/mp (3 votes [4.35%])

    Percentage of vote: 4.35%

  6. 18 E/mp (1 votes [1.45%])

    Percentage of vote: 1.45%

  7. 20 E/mp (5 votes [7.25%])

    Percentage of vote: 7.25%

  8. 22 E/mp (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. 24 E/mp (2 votes [2.90%])

    Percentage of vote: 2.90%

  10. 26 E/mp (1 votes [1.45%])

    Percentage of vote: 1.45%

  11. 28 E/mp (1 votes [1.45%])

    Percentage of vote: 1.45%

Vote Guests cannot vote

#1
wolf75

wolf75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.09.2007
Nu stiu cum procedeaza altii atunci cand vor sa-si faca singuri casa (si ma refer la proiectul de arhitectura), dar mie mi se par foarte interesante proiectele tip, gata facute, care se pot achizitiona si online. Pe de alta parte, poate exista oameni cu viziune care prefera sa se duca la un arhitect si sa-i ceara realizarea unui proiect in baza unor anumite cerinte.

Are cineva experienta construirii unei case pe baza unui proiect tip, gata-facut?

am refacut datele chestionarului.

Edited by punkt, 19 January 2009 - 20:14.


#2
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postwolf75, on Jan 18 2009, 15:29, said:

Nu stiu cum procedeaza altii atunci cand vor sa-si faca singuri casa (si ma refer la proiectul de arhitectura), dar mie mi se par foarte interesante proiectele tip, gata facute, care se pot achizitiona si online. Pe de alta parte, poate exista oameni cu viziune care prefera sa se duca la un arhitect si sa-i ceara realizarea unui proiect in baza unor anumite cerinte.

Are cineva experienta construirii unei case pe baza unui proiect tip, gata-facut?

Eu am construit pe baza la proiecte tip. E mai simplu si mai ieftin.

Ramane problema incadrarii pe teren. Exista dezavantajul acesta.

#3
wolf75

wolf75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.09.2007

View PostX-plane, on Jan 18 2009, 18:07, said:

Eu am construit pe baza la proiecte tip. E mai simplu si mai ieftin.

Ramane problema incadrarii pe teren. Exista dezavantajul acesta.

Poti sa-mi dai mai multe detalii (pret, suprafata,arhitect, daca te-a constat in plus adaptarea la teren etc)?

#4
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Banuiesc ca asta e topicul unde se poate posta planuri de casute .
Am sa postez cateva casute (cu precizarea ca sunt mai demult facute, nu chiar artistice realizate ,insa sper sa ajute pe cine e interesat de asa ceva).

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Intereant topicul, felicitari initiatorului. Faza cu pretul pentru proiect e discutabila, vor vota si cei cu 50 mp si cei cu 400 mp. Cred ca mai degraba s-ar reflecta un pret/mp desfasurat.
Voi posta si eu cateva tipuri de proiecte nu facute de mine ci ce am gasit mai interesant de pe net.

#6
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Atentie cu <dreptul de autor> ...daca sunt de pe afara mai merge , dar daca sunt de pe la noi e posibil sa intre unul si sa ne faca cu ou si otet ca acel proiect ii apartine.
Am sa mai postez si eu proiecte , realizate de mine , dar cu o suprafata mai mare.

#7
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
akinik, fara suparare, dar ce planurile pe care le-ai pus mai sus cu greu se pot numi cabanute de vacanta la munte, dar in nici un caz casute :)

#8
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View PostCristiALF, on Jan 19 2009, 09:36, said:

akinik, fara suparare, dar ce planurile pe care le-ai pus mai sus cu greu se pot numi cabanute de vacanta la munte, dar in nici un caz casute :)

:) bine cristi ...atunci numestele cum doresti ..eu am cautat prin proiectele mele , ceva micutz...scuze daca am facut o greseala de <denumire>:)

#9
bancher

bancher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2005
akinik, mai ai proiecte si pt casute sub 20 m.p. as fi interesat...

#10
wolf75

wolf75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.09.2007

View Postakinik, on Jan 18 2009, 19:00, said:

Banuiesc ca asta e topicul unde se poate posta planuri de casute .
Am sa postez cateva casute (cu precizarea ca sunt mai demult facute, nu chiar artistice realizate ,insa sper sa ajute pe cine e interesat de asa ceva).

akinik, cat costa proiectele pentru casute? Sau daca le faci de-a gata, cat sunt cu totul?

#11
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Imi pare rau bancher , dar sub 20 mp nu mai am . Cine realizeaza astfel de proiecte micutze se ocupa si de producerea casutelor in sistem kit. Firmele de proiectare nu prea se ocupa de proiecte asa micutze , din simplu fapt ca e pierdere de timp .
Daca se doreste am sa mai postez proiecte cu o supraf. de peste 50-60 mp pe nivel.


View Postwolf75, on Jan 19 2009, 13:48, said:

akinik, cat costa proiectele pentru casute? Sau daca le faci de-a gata, cat sunt cu totul?

Nu suntem producatori de case , realizam doar partea de proiectare. Mi-as dori si acest lucru , insa nu dispun de banii necesari pentru o astfel de afacere . Din pacate nici masina nu mai am , daramite sa-mi mai permit  o hala , utilaje , scule etc.  :)).

#12
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postwolf75, on Jan 18 2009, 18:50, said:

Poti sa-mi dai mai multe detalii (pret, suprafata,arhitect, daca te-a constat in plus adaptarea la teren etc)?


Am cumparat planuri de la firma asta: http://www.houseplans.com/
si client de-al meu de la www.drummonddesigns.com

Avantajul meu este ca sunt proiecte pentru case din lemn. Mai usor pentru noi.
Nu am facut decat sa facem conversia inch-cm, adaptarea fundatie pentru Romania is gata.

Pentru adaptare la caramida trebuie facuta conversia inch-cm dupa care trebuie proiect de rezistenta, verificator.

#13
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Cu ce preturi ai cumparat si cum s a derulat procesul de achizitie al respectivelor proiecte?
Sunt curios cat a costat adatarea aia ? Ca sa ne putem face o "imagine" de pretul final .

#14
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postakinik, on Jan 19 2009, 15:32, said:

Cu ce preturi ai cumparat si cum s a derulat procesul de achizitie al respectivelor proiecte?
Sunt curios cat a costat adatarea aia ? Ca sa ne putem face o "imagine" de pretul final .

Exemplu

http://www.drummondh...fo/1001987.html

1350 $ +Tva la intrare in vama. Fisier CAD. Adica poti face modificarile usor...
Adaptareacosta in jur de 500 Euro

Pentru clientii nostrii adptarea nu se taxeaza.

Edited by X-plane, 19 January 2009 - 16:00.


#15
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View PostX-plane, on Jan 19 2009, 15:59, said:

la intrare in vama.

!!? nu inteleg
legat de pret , raportat la suprafata si model - 1850 fara TVA mi se pare cam multisor ;
si , banuiesc ca e pretul pentru un PAC , nicidecum un proiect complet;

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Eu nu inteleg ceva. Cum adica proiecte pe lemn? Acelasi proiect se poate face si pe lemn si pe caramida, cu unele exceptii. Dar poti face asta. Banuiesc ca e vorba de case din barne unde nu poti compartimenta dupa ureche cu dupa niste strategii destul de clare.
Mie mi se pare destul de scump un CAD de genul asta. Mai ales ca partea de structura e 0 barat. Depinde cu ce firma construiesti si in funtie de ei se face si structura de rezistenta. Cam asa se procedeaza la noi. Degeaba faci DDE sau mai bine zis proiect tehnologic pentru o casa pe lemn daca firma lucreaza in alt sistem, alte dimensiuni, etc...
Plus ca asta o poate face oricine, alege o casa de pe net, vine cu planurile la arhitect si-l transforma in desenator.
Sincer eu nu prea fac multe proiecte pe an, marea majoritate sunt la casele de le si construiesc, asa nu prea am timp sa ma ocup exclusiv de proiectare, insa parerea mea e ca aceste case tip sunt foarte scumpe. Adica muncesc odata si cer aproape 3 sferturi din valoarea proiectului?
Am priceput fac un proiect muncesc o luna la el, si il vand de 10 ori.  Daca cer macar 6-700 de euro tot scot 7000 de euro pe o singura munca. Dar sa ceri 1000-1500 de euro....da-o-n mama ei de lacomie. Sa scoti 15.000 de euro pentru munca unui singur proiect  scuze dar mi se pare....in fine. Daca as castiga banii astia asa usor as dona la saraci o jumate din ei.
Sunt si la noi proiecte de case la niste sume de nici eu nu cer pentru un singur proiect nereciclat muncit o luna de zile.

Asa ca eu consider ca o casa trebuie sa inceapa in primul rand cu o discutie cu un arhitect care sa-ti inteleaga doleantele, sa-ti faca niste propuneri, si in functie de nenumarati factori sa ajungi la o solutie ideala. Aia deja nu mai sunt decat niste vanzatori on-line, lucratori la xerox si stampilatori.
Consider ca aceste site-uri sunt bune pentru a vedea, a compara, a te inspira, apoi dupa un anume model care ti-a placut sa se poata incepe o discutie cu un proiectant.
Asa ca din punctul meu de vedere cine cumpara proiecte de pe net poa sa-si cumpere si casa din fotoliu. O sa ajungem sa stam in fund toata ziua sa nu ne mai stresam si sa asteptan sa intram in casa dupa juma de an.
Ura si la gara!

#17
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003

View PostAstrul, on Jan 19 2009, 18:49, said:

Eu nu inteleg ceva. Cum adica proiecte pe lemn? Acelasi proiect se poate face si pe lemn si pe caramida, cu unele exceptii.

Probabil ca se refera la faptul ca proiectele alea au gandite spatiile tinand cont ca peretii au pana in 20 cm grosime. Daca il transformi pe caramida, peretele va avea 35-40 cm care deja inseamna multicel (nu in cazul proiectului dat de exemplu, dar am vazut altele in care conteaza). In plus, banuiesc ca si structural sunt diferente intre lemn si caramida, habar n-am. Dar cand vezi peretii aia subtirei in planurile alea, automat te gandesti la lemn.

Pretul mi se pare si mie mare...

#18
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Proiectele sunt pe lemn: dimensiuni, structura, etc,etc.

Sigur daca executantul vrea sa redescopere roata o poate face.  :thumbup:

E  discutabila treaba cu pretul. Exemplul dat de mine costa 1710 Euro cu tot cu Tva, sa spunem. Asta daca transormi dolari in euro si adaugi Tva.
Casa are suprafata utila 117 mp.

Daca renunti la golul de deasupra livingroom ului si-l socotesti la suprafata totala ai 161mp. Mai pui 15%peretii si ai 185 mp.

Asta inseamna 9,25 euro/mp, proiect pe care-l pot folosi de cate ori vreau.

O fi scump, o fi ieftin...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate