Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Fludor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Exista Ceva Fludor ecologic sau fara plumb ?

Eu Am Cumparat niste fludor la tub cu vreo 3 , 50 LEI pe care scrie : SN / CU : 99,5% / 0,5%           FLUX 0,5%
Cum Este Fata de cel cu Plumb?
Mai bun ? Mai slab
? Mai toxic ?

#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Daca ai reusit sa cumperi inseamna ca este deci exista. :D
Attached File  6223344.jpg   54.59K   88 downloadsAttached File  7190182.jpg   31.17K   78 downloads
Attached File  7813181.jpg   40.75K   75 downloadsAttached File  7843596.jpg   42.98K   54 downloads
Mai toxic nu are cum sa fie.Doar nu s-au chinuit degeaba sa-l produca fara Pb.
Are punctul de topire mai coborit cu vreo 90 grade Celsius fata de Pb.Deci cam 230 grade.

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Dar aceasta inseamna ca aliajele ''ecologice'' au punctul de topire mai mare decat al celor clasice, de aici necesitatea unui letcon mai bun si riscul supraincalzirii componentelor la lipire.
Clasic aliajul Sn/Pb avea punctul de topire la 180-190 °C.
http://en.wikipedia.org/wiki/Solder

#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Nu am cunostinte de metalurgie din acest motiv am o mica nelamurire.
Attached File  9897848.jpg   63.77K   86 downloads
Dupa cum se vede din atasament un aliaj "clasic" este compus din 60% staniu,38% plumb si
2% cupru.
Staniu -punct de topire 231,8 grade;
Plumb-punct de topire 327,43 grade;
Cupru -punct de topire 1084,6 grade.
Toate sint grade Celsius.
Prin ce metoda se poate obtine topirea acestui aliaj la o temperatura mai mica decit cea a staniului.

#5
t-daniel

t-daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.10.2007
Avand in vedere ca de cand Romania face parte din UE la firma unde lucrez se foloseste numai fludor fara Pb si componente care indeplinesc standardele ROHS pot spune ca ESTE O MARE PORCARIE.
Temperatura de topire este mult mai mare, ca atare durata de utilizare a unui varf a scazut drastic si se oxideaza imediat oricat de mult l-ai curata.
Datorita celor enumerate mai sus si zgarceniei patronului la consumabile (a se citi varfuri si pasta pentru curatarea acestora) calitatea lipiturilor executate manual este inferioara fata de cele la care se foloseste fludor cu Pb (mai ales daca operatorul nu are experienta, caz in care se pot exfolia foarte usor cablajele).
Chiar si in aparatura de larg consum asamblata pe linii automatizate (tv,monitoare,amplificatoare,etc) foarte multe defecte intalnite erau cauzate de proasta calitate a lipiturilor.
Personal nu recomand folosirea fludorului fara Pb in regim DIY deoarece nu aduce nici un avantaj(eventual mii de nervi si inventarea unor noi injuraturi) insa acesta este strict parerea mea personala.

#6
ciuri2786

ciuri2786

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.10.2007
Intradevar fludoru fara plumb e o porcarie ,am luat si eu odata asa ceva si numa nervi mio facut  :cursing:  :deadtongue: :death:  . Varfurile de la letcon se duceau in prostie chit ca curatam destul de des varfu ,parerea mea pentru lipituri e cel mai ok cel cu plumb.Mai ales pentru cei care nu lucra toata ziua pe partea asta.

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Explicatiile despre punctul redus de topire se bazeaza pe amestecul  materialelor respective intr-o proportie ''eutectica'' care duce la formarea unui ''aliaj'' cu structura lamelara:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eutectic
http://www.ul.ie/~wa...ctic alloys.htm
http://books.google....result#PPA51,M1

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Deci la 183 grade se topeste cind proportiile "amestecului" este cel inscris.
Si nici metalele nu au fost alese la intimplare.
Temperaturi mai joase se obtin,deci,prin combinarea Staniului cu Indiu sau Bismut.

#9
quasimodo1

quasimodo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.07.2008

 bit 61, on Jan 18 2009, 18:34, said:

Nu am cunostinte de metalurgie din acest motiv am o mica nelamurire.
9897848.jpg
Dupa cum se vede din atasament un aliaj "clasic" este compus din 60% staniu,38% plumb si
2% cupru.
Staniu -punct de topire 231,8 grade;
Plumb-punct de topire 327,43 grade;
Cupru -punct de topire 1084,6 grade.
Toate sint grade Celsius.
Prin ce metoda se poate obtine topirea acestui aliaj la o temperatura mai mica decit cea a staniului.

Compozitia aliajului ii da temperatura de topire..de exemplu, exista aliajul D'arclee sau D'arcet, nu mai stiu exact, care are punctul de topire 45 gr celsius..era compus din staniu, cadmiu, bismut si mercur parca. Avea si-o intrebuintare amuzanta: turnai niste lingurite din acel aliaj, invitai fro doo perechi la tine, le dadeai un ceai sau cafea fierbinte si lingurite cu care sa-si puna zahar..apoi sa le vezi fata cand, mestecand in ceasca, ramaneau numa' cu cozile linguritelor in mana..hihihi  :D

Edited by quasimodo1, 22 January 2009 - 20:22.


#10
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Stiu ca topicul este vechi dar am o problema care, oarecum, este in tema Posted Image.

Am un laptop Asus K52JB. Am desfacut rama display-ului si am constat, cu uimire, ca balamaua din dreapta este rupta... o ruptura "ciudata", pe care nu am simtit-o.

Piesa rupta este (parerea mea) din zinc (Zn).
Intrebarea mea este: pot lipi cele doua bucati cu un ciocan de lipit si fludor ?

Attached File  br.jpg   150.91K   42 downloads   Attached File  br1.jpg   163.12K   41 downloads   Attached File  br2.jpg   57.62K   39 downloads

Edited by rsumy, 29 March 2014 - 13:19.


#11
Robertbv

Robertbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 26.08.2013
nu
in primul rand ca sa "sudezi" doua piese trebuie sa menti o temeperatura constanta dupa incalzire.......iar un letcon chiar si de 70-80W nu cred ca e capabil sa faca asta

#12
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Am mai cercetat problema si am gasit ca cea mai mare probabilitate e ca piesa sa fie din Antimoniu (Stibiu) sau aliaj ce contine acest element (in procent mare), si nu Zn :).

Pentru cei interesati: am citit ca se poate lipi acest material, cu rezultate bune, cu Bison Epoxy Metal. Cica rezista pana la 180 kgf/cm2.
Eu n-am experimentat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate