Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Booking.com

- - - - -
  • Please log in to reply
1177 replies to this topic

#667
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Sau poate ai rezervat doar cu puţin timp înainte. De exemplu, în 2013, la Ammoudia fiind (lângă Parga), prietenii din Sibiu s-au gândit cu o seară înainte de plecarea spre România că ar fi mai bine să ia cazare o noapte intermediară în Bulgaria.
Zis şi făcut. Cineva a scos "leptopiseţul" şi a făcut pe booking o rezervare pt. noaptea următoare. Şi costa 15 euro. În cazul ăsta nici nu s-a mai pus problema să se ia ceva de pe card, fiindcă nu a fost timp.
La voi cum a fost ? Cu cât timp înainte aţi făcut cele 2 rezervări ?
Mă gândesc să nu fi fost ceva asemănător, fiindcă de fiecare dată când am rezervat fără posibilitate de anulare s-au blocat invariabil banii pe card. Dar de fiecare dată a fost vorba de cel puţin două luni. Nu cumva la voi a fost vorba de un timp foarte scurt ? Nu ştiu, mă gândesc ...

Nu de alta, dar discutăm aici despre cazuri cu anulare gratuită când se blochează bani, darămite să fie fără anulare.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 April 2018 - 10:43.


#668
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostLunaCrystal, on 20 aprilie 2018 - 22:25, said:

Am facut 2 rezervari fara posibilitate de anulare, in caz de neprezentare urmand a se incasa intreaga suma si totusi nu mi s-a incasat nimic de pe card, am platit la receptie. Poate insa si din cauza ca am rezervat/rezerv doar cazari ieftine, la cele scumpe o fi altfel.
Neprezentarea o anunta hotelul, deci nu are ce sa se incaseze cat timp ai accesat serviciul.
De asemenea, pentru a se evita dubla incasare, probabil hotelierul anunta booking ca a incasat la receptie si daca banii au fost blocati urmeaza ca booking sa faca deblocarea.

#669
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Va salut stimati forumisti !

Nu am mai avut experiente anterioare cu site-ul de de care facem scriere. Am rezervat din octombrie prin ei o vilisoara in Grecia pentru luna septembrie.
Zilele trecute m-a sunat o operatoare a siteului si m-a anuntat ca rezervarea nu mai este valabila. Cica furnizorul nu mai poate asigura cazare in perioada respectiva si tot felul de povesti neinteresante. Am ramas siderat...

Mi-au oferit alte doua variante care nu se compara cu prima alegere.Bani nu am dat in avans. Ce se poate face in cazul acesta ?

#670
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Nu prea ai de ales.
Fie alegi una din cele 2 variante fie cauti in alta parte.
Probabil booking va penaliza in vreun fel unitatea respectiva (conform contractului dintre ei) dar asta nu te incalzeste pe tine.

#671
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Multumesc ! Deci nu sunt infailibili...

#672
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Nici nu au cum. Se poate intampla sa scoata o proprietate, sau proprietatea sa iasa ca nu le convine, ca a ars, ca etc..

#673
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.05.2015
Va salut,am făcut o rezervare pe booking Cu preț nerambursabil și imediat am primit mesaj de la proprietate să fac plata Intr un cont dat de ei sau să le dau numărul cardului și codul de securitate, cel din 3 cifre.
Este pentru luna septembrie în Valencia și nu știu dacă este ok.
Orice stat avizat este binevenit, mulțumesc.

#674
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Evident ca faci plata, nu dai datele cardului.

#675
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Daca le dai datele cardului e ca si cum ai da cheile casei unui necunoscut sa aiba grija de ele in timp ce tu esti plecat in vacanta.

#676
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Numărul cardului (16 cifre) şi codul CVC (3 cifre) de obicei le completezi când faci rezervarea. Probabil în cazul tău scria că nu e nevoie de card de credit.
Deci poţi folosi oricare din cele 2 variante, nu e nicio problemă. Codul CVC poţi să-l transmiţi, parola nu, fii atent !
Colegii cred că au confundat parola cu codul CVC.

De fapt, prin transfer plăteşti comision, plata cu cardul e "mai ieftină" ca să zic aşa.  Dar vorbeşte cu hotelul, există mai multe modalităţi de plată.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 24 June 2018 - 23:29.


#677
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostOvidiuNS, on 24 iunie 2018 - 23:26, said:

Colegii cred că au confundat parola cu codul CVC.

Parola = codul transmis prin telefon?
E posibil ca nu toate cardurile sa aiba implementat acest sistem de securitate.
In acest caz oricine iti cunoaste datele cardului (numar si cvc) poate face o plata.
Insa, fiind card de credit, daca ai o tranzactie pe care nu o recunosti, poti cere refuz la plata.

#678
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.05.2015
Salut, mulțumesc pentru răspuns, parola nu am dat-o decât cifrele de pe card și cele 3 de pe spate, au reținut deja suma, exact cât trebuie, pot verificata eventual dacă apar tranzacții noi, ma gândeam sa îl înlocuiesc totuși cu unul nou.

#679
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postd0d00, on 25 iunie 2018 - 08:47, said:

Salut, mulțumesc pentru răspuns, parola nu am dat-o decât cifrele de pe card și cele 3 de pe spate, au reținut deja suma, exact cât trebuie, pot verificata eventual dacă apar tranzacții noi, ma gândeam sa îl înlocuiesc totuși cu unul nou.

Ce sistem de securitate ai la cardul de credit? Cand faci o tranzactie, trebuie sa treci nr de cont (16 cifre), numele de pe card, data de expirare si codul CVC? Ai cardul conectat la telefon, adica folosesci un Mastercard 3D secure de ex prin care sa aprobi orice tranzactie prin aprobarea pe telefon?

Daca nu, e cam riscant atata timp cat cineva are nr tau de cont si CVC-ul..

#680
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Postd0d00, on 20 iunie 2018 - 23:20, said:

Va salut,am făcut o rezervare pe booking Cu preț nerambursabil și imediat am primit mesaj de la proprietate să fac plata Intr un cont dat de ei sau să le dau numărul cardului și codul de securitate, cel din 3 cifre.
Este pentru luna septembrie în Valencia și nu știu dacă este ok.
Orice stat avizat este binevenit, mulțumesc.
Am platit si eu in acest mod cazarea in avans pentru un hotel din Turcia,am preferat asta pentru evitarea taxelor din cazul OP-ului.Am avut unele temeri,dar nu s-a intamplat nimic.Mail Order se numeste acest mijloc de plata.

Edited by belisima, 25 June 2018 - 14:27.


#681
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostOvidiuNS, on 24 iunie 2018 - 23:26, said:

Numărul cardului (16 cifre) şi codul CVC (3 cifre) de obicei le completezi când faci rezervarea. Probabil în cazul tău scria că nu e nevoie de card de credit.
Deci poţi folosi oricare din cele 2 variante, nu e nicio problemă. Codul CVC poţi să-l transmiţi, parola nu, fii atent !



Datele pe care le completezi atunci cand faci rezervarea prin booking sunt criptate - booking foloseste SSL.

Atunci cand dai unei persoane: numarul de la card, numele, data expirari si codul CVV acea persoana iti poate folosi cardul.

Exista atat de multe variante de cazare, pentru ce sa te complici cu asa ceva? Ori plata se face prin SSL ori imi caut altceva.

Si chiar si daca cardul de credit are 3D Secure tot exista situatii fraudulente in care iti poate fi folosit.

Edited by something00, 25 June 2018 - 15:00.


#682
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.05.2015
A fost cea mai avantajoasa cazare ca și istoric al ei sa zic asa, are câțiva ani pe booking și feedback foarte bun, nu știu exact cum s a făcut plata, din câte am înțeles, prin intermediul platformei booking, altfel trebuia sa merg în banca, sa completez un ordin de plata, eu am cont în lei și plata trebuia în euro.
Am scris și mai sus, sunt tentat sa merg la banca, declar pierdut cardul și îmi emit altul.

#683
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postd0d00, on 25 iunie 2018 - 19:52, said:

Am scris și mai sus, sunt tentat sa merg la banca, declar pierdut cardul și îmi emit altul.

Pai ai mai spus chestia asta si acum o saptamana. In situatii de genul asta e nevoie de 2 minute pt ca cineva sa iti acceseze cardul si sa iti goleasca contul...trebuie actionat foarte rapid, imediat dupa ce ai sesizat neconformitatea.

Ca idee, eu as suna la booking si as reclama locatia respectiva. Nu mi se pare deloc normal sa ceara datele cardului inclusiv CVP-ul  cuiva,

#684
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
giuliani, cred ca pierdem ''pe traseu'' unele aspecte. plata trebuia facuta intr-un cont, din cate inteleg. si banuiesc ca varianta transmiterii datelor cardului a fost sugerata pt a evita taxele de transfer. nu vreau sa para ca ''tin cu ursul'', riscurile au fost deja enumerate mai sus, fiecare face cum considera. personal am ales varianta asta (tot pt evitarea taxelor de transfer) pt a face o plata in grecia. am ales sa o fac cu un card de debit pe care nu imi intra nicio plata (salariu,etc), imi expira in cateva luni si care, cel mai important, nu era autorizat pt plati online.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate