Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Booking.com

- - - - -
  • Please log in to reply
1177 replies to this topic

#37
varuna

varuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2007
Buna

Noi am folosit booking ca sa mergem in Paris (pt Viena am luat cazare individuala). Nu am nimic de reprosat - imediat am primit conf, la hotel nu am avut nici o prob. Si am platit cu card de debit. In vara vrem sa plecam in Barcelona - am schimbat de vreo3 ori hotelul (gaseam cate unul mai ieftin) - nu a fost nici o prob. AM incercat si Yeego - dar nu mi se pare atat de user-friendly. La booking poti sa vezi cat de departe este de principalele puncte de atractie, metrou, autobuz, aeroport etc...

#38
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View Postortega, on Jan 17 2009, 14:07, said:

Am dat o cautare la ei pentru un hotel in Paris si am gasit ceva hoteluri foarte bune la preturi convenabile.
A Avut cineva experiente neplacute(sa nu fie rezervate camerele la hotel, sa plateasca mai mult decat scrie pe site etc)?
Merci anticipat :)
Dupa cum s-a mai spus, nu exista surprize neplacute cu booking.com. Avantajul suprem este ca poti anula cu pana la cateva zile inainte de calatorie si nu te costa nimic. Sau poti modifica pe parcurs dupa cum te taie capul. De platit se plateste la fata locului, de obicei la plecare. Am fost deja de 3 ori cu ei si concediul de vara asta e deja planificat tot prin ei. Am si anulat do excursie dupa ce schimbasem hotelul sau perioada de 3 ori si nu a fost nici o problema. Au un serviciu foarte prompt. O data sotul meu a sters mailul cu rezervarea si trebuia sa anulam o camera. Disperata, le-am scris ce s-a intamplat si in 10 secunde am primit un nou mail cu rezervarea. Intr-adevar, ofertele sunt mult mai bune la transilvania, dar daca vrei ceva flexibil e mai greu pentru ca te obliga da iei un sejur de 7 zile de obicei, cu plata in avans, de la care iti cam iei adio dc anulezi excursia. Asa ca am preferat Booking ca sa colindam toata coasta adriaticii, cu cate 3-4 zile de stat in fiecare loc.

#39
DragosMD

DragosMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.09.2006
ma numar si eu printre utilizatorii fericiti ai booking.com. am facut si rezervari, si anulari si reveniri fara niciun fel de probleme.

in privinta review-urilor de pe sait: sunt ok, doar ca atunci cand scrii ceva negativ despre o locatie, se pare ca "patronii" au dreptul sa nu accepte comentariul. eu am avut cateva obiectii la cazarea din viena (in legatura cu personalul) si nu mi-a aparut comentariul la review, ci doar "notele". pe alea chiar nu au cum sa le schimbe, deci din acest punct de vedere sunt ok!

#40
comisarul

comisarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.12.2004

View PostDragosMD, on Feb 10 2009, 12:01, said:

ma numar si eu printre utilizatorii fericiti ai booking.com. am facut si rezervari, si anulari si reveniri fara niciun fel de probleme.

in privinta review-urilor de pe sait: sunt ok, doar ca atunci cand scrii ceva negativ despre o locatie, se pare ca "patronii" au dreptul sa nu accepte comentariul. eu am avut cateva obiectii la cazarea din viena (in legatura cu personalul) si nu mi-a aparut comentariul la review, ci doar "notele". pe alea chiar nu au cum sa le schimbe, deci din acest punct de vedere sunt ok!
'
In cazul asta iti recomand cel mai bun site in materie de review-uri ;) tripadvisor

#41
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

View PostDragosMD, on Feb 10 2009, 12:01, said:

eu am avut cateva obiectii la cazarea din viena (in legatura cu personalul) ...
Poti sa-mi zici unde anume, eventual PM ? Mersi !

#42
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
si noi am folosit in acest an. am apelat la site pentru a gasi hotel cu parcare .. si mai ales cand am ajuns noaptea, numai de cautat hotel nu ne ardea. asa, numai bine, era deja rezervat :)

#43
imbogdan

imbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.11.2005
Salut,

Am folosit si eu booking.com pentru rezervarea unui hotel in Paris. Totul a fost ok, camera am platit-o la hotel. Personal, eu am dat un mail la hotel cu cateva zile inainte ca sa ma asigur ca totul este ok. :)

#44
valibadea

valibadea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2008
Si  noi  folosim  numai  booking.com si am fost in Budapesta, Viena, Praga, Londra, Barcelona, Stockolm, Lisabona, Insulele Madeira si  n - am  avut  niciodata  probleme. In  Madeira  am facut  rezervare  la  Suite  Eden Mar  si  ne - au  cazat  la  Porto  Mare si  ne - au  platit  si  mic  dejun ( fac  parte  din  acelasi  complex ) Acum  am  facut  rezervari  in  S.U.A pentru  aprilie - mai ( New York, Las Vegas, Miami, Orlando, Washington ) si  sper  sa  nu  fie  nici  o  problema.

#45
elicon

elicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.06.2008
Eu am folosit booking.com, de 2 ori.Prima data am facut o rezervare pentru Amsterdam-hotel 3 stele.Cand am ajuns acolo am fost neplacut surprinsi sa constatam ca rezervarea era anulata, nu stim de cine.Noroc ca printasem toata corespondenta cu ei , plus ca sunasem la hotel in preziua plecarii si notasem numele persoanei care confirmase rezervarea.Partea buna-  dupa scuzele de rigoare, ne-au cazat la Krasnopolski, adica la 5 stele, pret de 3.Nici un ban in plus. Nota 10 sistemului  olandez, nota 4 booking. A doua experienta; am rezervat la 5 stele Sani resort, Grecia. Pe site aveau un pret infim si avand in vedere experienta precedenta, am sunat la hotel.Surpriza neplacuta si acum.Pretul era muuuuult mai mare decat cel afisat pe site-ul booking.com. In urma corespondentei electronice si a comunicarii telefonice cu cei din Grecia,  am obtinut un pret bunicel, insa departe de cel postat de booking.com. Intr-un final am renuntat la vacanta. Per total , dezamagiti de booking.com, totusi folosesc site-ul pentru a ma informa . Asta e, nu toti oamenii trebuie sa fie multumiti

#46
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
si eu folosesc booking la greu. nu stiu de ce dar parca mi se pare mai "prietenos" decat venere sau alte astfel de site-uri.

am rezervat pana acum in florenta, praga, milano, venetia...si sigur o sa-l mai folosesc. si peste tot am facut anulari....
de fapt de obicei rezerv ceva de baza astfel incat sa pot planifica excursia...apoi mai caut alte "oferte"...sau review-uri si daca gasec ceva ce-mi place mai mult, anulez rezervarea fara nici o problema.

legat de anulari... nu e chair intotdeauna la fel...sunt hoteluri unde poti anula cu o zi inainte...dar altele (de exemplu la venezia)... aveam voie sa anulez cu maxim 7 zile inainte.... deci depinde de hotel si nu de site.

ps. si eu am obici sa trimit un mail sau sa dau un telefon la hotel la 1-2 zile dupa ce am facut rezervare sa ma asigur.

Edited by bubalus, 20 February 2009 - 13:11.


#47
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
recomand si eu bookingul (poate am mai scris pe aici).
pretul e mai mic fata de cel afisat la hotel. am patit-o saptamana trecuta.. diferenta de 22 de E ..

#48
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Am folosit serviciile lor de cateva ori si nu am avut probleme.

Legat de anularea rezervarilor si plati in avans pot sa spun ca astea tin de politica hotelului. Am avut rezervari la care puteam sa ma razgandesc cu o zi inainte fara sa platesc ceva si nici nu plateam nimic la momentul rezervarii, dar am avut si rezervari la care am platit jumatate din pretul total la momentul rezervarii si pierdeam toata aceasta suma daca ma razgandeam cu 30 de zile inainte de data intrarii (Zermatt - Hostel Matterhorn). In rest nu am avut surprize legate de servicii.

Recomand totusi verificarea preturilor direct cu hotelul inainte sa luati o decizie. Puteti avea surpriza ca pe booking.com sa fie mai scump decat direct la hotel. Va dau un exemplu de rezervare pe care am facut-o ieri.

Grecia - Skopelos - Hotel Dionyssos - 01-15 septembrie 2009 (14 nopti)

booking.com = 88 euro/noapte/camera dubla cu mic dejun/ vedere spre curtea interioara
hotel Dionissos = 80 euro/noapte/camera dubla cu mic dejun/ vedere spre curtea interioara

Diferenta de 112 euro (14 nopti) in favoarea rezervarii directe si asta doar la "prima strigare". Cu hotelul voi avea si un contact direct si voi mai incerca sa obtin o reducere.

Nu e regula. Am avut si situatia in care booking a fost mai ieftin, dar am mai avut odata surpriza in Budapesta sa constat ca la receptie tarifele erau cu cativa euro mai mici pentru ca facusera o reducere intre timp. Eu facusem rezervarea cu o luna si ceva inainte.

#49
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
si eu am observat acelasi lucru ca si Dino2!
verificati inainte...
de exemplu, ptr Muntenegru au ff putine optiuni, iar preturile sunt enorme, zici ca-s preturi de Coasta de Azur!!! :blink:

#50
alinutzab

alinutzab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.11.2008

View Postleelloo, on Feb 21 2009, 12:32, said:

si eu am observat acelasi lucru ca si Dino2!
verificati inainte...
de exemplu, ptr Muntenegru au ff putine optiuni, iar preturile sunt enorme, zici ca-s preturi de Coasta de Azur!!! :blink:
Am vazut si eu aseara ca pe booking pretul era de 540 de euro si pe site-ul hotelului 530. Diferenta este infima, dar si daca era o idee mai mare, as fi mers tot pe mana celor de la booking pt ca pot renunta la rezervare fara sa pierd niciun ban. Pana pe 25 august cand vrem noi sa plecam mai e destul de mult si poti sa stii ce se intampla. Pe site-ul hotelului sunt putin mai stricti in privinta rezervarii, as pierde vreo 20%. Trebuie sa te gandesti si la chestia asta si sa verifici in cazul in care preturile difera. Cat despre situatiile in care preturile de pe booking sunt vizibil mai mici decat la hotel, cineva de la o agentie din strainatate mi-a explicat ca si ei au astfel de contracte, pt ca obtin un discount foarte bun de la hotelurile la care le aduc sute de clienti anual.

#51
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Un alt site unde am gasit oferte f bune este 1800hotels.com. (62E/noapte la Marriott in Dusseldorf fata de 137 cat era pe siteul marriott). Dar trebuie platit in momentul rezervarii. Plus ca in cazul in care te razgandesti nu mai primesti nimic inapoi  -_-

Edited by ronnie09, 22 February 2009 - 17:31.


#52
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Alinuta, eu nu m-am referit la diferente de 10 euro, ci la cele de zeci de euro, care cumulat, per sejur, se transforma in sute...e ceva...dasi si 10 eurox10 zile=100 euro..a, pardon, acum am vazut ca e vorba de 10 euro per sejur..e altceva asta!

#53
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
Departe de mine sa ma consider experta in domeniu, nu am folosit booking.com niciodata insa curioasa fiind de cele scrise de voi am simulat rezervarea la un hotel de pe litoralul bulgaresc si din pacate (pt mine care ma si vedeam facand o afacere) pretul dat de booking e cu peste 200 eur mai mare (per sejur) decat oferta jeka de ex. (luand ca reper desigur aceeasi perioada). Probabil nu au oferte atat de grozave pt litoral...nu imi dau seama.

#54
lixandru

lixandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.09.2003
salut

Pe site scrie ca nu se accepta decat carduri de credit. A platit cineva cu un card de debit?

tnx

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate