Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Casa la mare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Am observat ca in zona de litoral de construiesc multe vile, care am inteles ca apoi sunt puse la vanzare.
La ce pret se gasesc acele vile.

#2
Floryn_cool95

Floryn_cool95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.01.2009
Daca  sunt vile nu cred ca sunt prea ieftine -_-  mai ales  ca sunt si in Grecia :lol:

#3
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 Floryn_cool95, on Jan 25 2009, 10:25, said:

Daca  sunt vile nu cred ca sunt prea ieftine -_-  mai ales  ca sunt si in Grecia :lol:
ai fi surprins sa aflii ca cu mai putin de 50.000 euroi iti iei casa pe litoralul grecesc, si asta in apropiere de riviera olimpica.
sunt destule anunturi pe net.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
mda.. pretuile nu sunt chiar mici, iar ideea indusa de anunturi (ca ar fi langa mare) e adesea o minciuna. Sunt la minim 500m langa mare, intre alte case etc.

In Mamaia, Mamaia-Nord, Navodari se contruieste inca in ritm frenetic, dar cumparatorii (pe vreme de criza si iarna) sunt asteptati cu infrigurare.

Oricum, chiar daca ai acolo casa, nu exista plaja privata, curata, care sa nu fie plina de tarani cu masini.
Un alt aspect de neschimbat este calitatea apei in partea de nord a litoralului. (verde, murdara, cu alge) + mirosul de metan de la Petromidia (cateodata nu poti respira).

Daca megi la Vama Veche sau la Bulgari, zici ca e alta "balta". Acolo apa devine brusc clara si cu tenta albastra!

Pe scurt.. cerceteaza bine, apoi trage linia.
Nu as opta pentru casa la turci/bulgari etc, pt ca nu cred ca iti permiti sa stai acolo destul de mult (+drumul), astfel incat sa merite investitia.
Macar pana la C-ta, din Bucuresti faci 2-3 ore cu masina.

#5
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Courage, on Jan 25 2009, 17:25, said:

mda.. pretuile nu sunt chiar mici, iar ideea indusa de anunturi (ca ar fi langa mare) e adesea o minciuna. Sunt la minim 500m langa mare, intre alte case etc.

In Mamaia, Mamaia-Nord, Navodari se contruieste inca in ritm frenetic, dar cumparatorii (pe vreme de criza si iarna) sunt asteptati cu infrigurare.

Oricum, chiar daca ai acolo casa, nu exista plaja privata, curata, care sa nu fie plina de tarani cu masini.
Un alt aspect de neschimbat este calitatea apei in partea de nord a litoralului. (verde, murdara, cu alge) + mirosul de metan de la Petromidia (cateodata nu poti respira).

Daca megi la Vama Veche sau la Bulgari, zici ca e alta "balta". Acolo apa devine brusc clara si cu tenta albastra!

Pe scurt.. cerceteaza bine, apoi trage linia.
Nu as opta pentru casa la turci/bulgari etc, pt ca nu cred ca iti permiti sa stai acolo destul de mult (+drumul), astfel incat sa merite investitia.
Macar pana la C-ta, din Bucuresti faci 2-3 ore cu masina.
Eu am inteles ca ar fi chiar mai ieftine decat la noi, as lua-o pentru a o inchiria

#6
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Eu sunt foarte interesat sa-mi cumpar o casa in Grecia, undeva la mare. Nu sunt hotarat inca in privinta zonei. Parca as opta pentru nord, este mai aproape cu masina, dar si in sud ar fi bine, daca se poate ajunge cu avionul...
Aveti informatii despre preturi, zone, agentii imobiliare, stiu ca sunt si agentii romanesti care vand case in Grecia. Eu  as prefera insa agentii grecesti, cred ca au comisioane mai mici. Oare?
Daca si-a mai cumparat cineva casa sau afacere in Grecia , va rog dati si voi amanunte...pe mine ma intereseaza costuri, acte sau experiente personale legate de achizitionarea unei locuinte si/sau eventual afacere .
Multumesc.

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Pai e o utopie ce vrei tu..
Mergi acolo in vacanta, studiaza, cauta agentii locale.

Eu ma uitasem acum 2 ani in Rodos ala nunturi si ma cam oripilasem

#8
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 grecul68, on Feb 23 2009, 23:18, said:

Eu sunt foarte interesat sa-mi cumpar o casa in Grecia, undeva la mare. Nu sunt hotarat inca in privinta zonei. Parca as opta pentru nord, este mai aproape cu masina, dar si in sud ar fi bine, daca se poate ajunge cu avionul...
Aveti informatii despre preturi, zone, agentii imobiliare, stiu ca sunt si agentii romanesti care vand case in Grecia. Eu  as prefera insa agentii grecesti, cred ca au comisioane mai mici. Oare?
Daca si-a mai cumparat cineva casa sau afacere in Grecia , va rog dati si voi amanunte...pe mine ma intereseaza costuri, acte sau experiente personale legate de achizitionarea unei locuinte si/sau eventual afacere .
Multumesc.
ca sa iti faci  idee...gasesti apartamente frumoase si la 50000 euro

#9
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 Courage, on Feb 24 2009, 00:12, said:

Pai e o utopie ce vrei tu..
Mergi acolo in vacanta, studiaza, cauta agentii locale.

Eu ma uitasem acum 2 ani in Rodos ala nunturi si ma cam oripilasem

Explica treaba asta cu utopia...
Ma intereseaza o casa la mare intre 30- 70 mii de euro dar nu sunt hotarat inca de zona...
Sunt situri , asa cum zice Viper cu case de vinzare in diferite zone sau insule din Grecia.
Zic si eu unul aici. Pe situl asta sunt si case noi, si vechi si aproape de mare si mai in interiorul insulei dar sunt si case darapanate pe care sa le reconditionezi.
Ma gandeam ca sunt p'aci oameni care au studiat problema mai aprofundat si ne pot lumina si pe noi...

Edited by grecul68, 24 February 2009 - 10:51.


#10
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Sorry, nu am pus adresa aici.
Sper ca acum este ok.

#11
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
agentiile iau comision maricel in grecia. in general casele care se vand au anunt la poarta.

#12
Chibreta

Chibreta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.07.2010
Depinde de zona. Daca vrei o casa la mare trebuie sa te gandesti la faptul ca de-a lungul anilor casele au fost luate de ape. Aici grecii cu case la mare, se duc acolo doar pe timpul verii, si nu-ti poti imagina cate furturi s-au facut. Numai aici in partea de sud zic, de nord nu stiu, dar gandeste-te ca in sud apa e mult mai buna. Sunt foarte putine locuri in Grecia unde apa e exceptionala.
Comisoanele nu sunt deloc mici, si nici taxele. Ca sa-ti faci o idee, in 2008 am cumparat casa aici, in oras, orasul este la 7 km de mare. Pretul apartamentului cu 3 camere a fost de 62.000 E, cu taxe si comision, s-a ajung la 68. Si a fost o casa foarte ieftina, restul se ridicau la 80-90.000 E.
Pentru acte, ai nevoie de un numar de securitate sociala, ca sa fii inregistrat la FISC. Altceva special nu-mi amintesc.

#13
galan_radu

galan_radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2012

 Nicanor, on 28th October 2009, 00:38, said:

agentiile iau comision maricel in grecia. in general casele care se vand au anunt la poarta.
depinde, daca te duci direct la proprietari sau la constructori, nu intra nici un comision de vanzare


 VipeR85, on 24th February 2009, 01:25, said:



Eu lucrez in grecia la o firma care tocmai a construit case la mare in zona PELOPONEZ. Casele au 65mp, 85mp, si 120mp iar teren intre 900mp si 1600mp. Te intereseaza asa ceva? fara comision. direct de la constructor

#14
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 galan_radu, on 4th February 2012, 13:02, said:

depinde, daca te duci direct la proprietari sau la constructori, nu intra nici un comision de vanzare





Eu lucrez in grecia la o firma care tocmai a construit case la mare in zona PELOPONEZ. Casele au 65mp, 85mp, si 120mp iar teren intre 900mp si 1600mp. Te intereseaza asa ceva? fara comision. direct de la constructor


Cam care-s scorurile ?

#15
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
Acuma sa imi spun si eu parerea daca nu va suparati: astia care vor sa isi ia case de vacanta in strainatate ori nu au minte ori nu au femeie ori nici una nici alta.
Cind ma gindesc ce sa fac cu banii, ma gindesc si eu ca grecul asta sa imi iau case ba in Grecia, ba in Spania, ba la mama dracului, si pe urma la culcare dupa un contact cu pisica nevestemii imi vine mintea la cap si imi zic: 'uite ba pa ce vroiam eu sa imi cheltuiesc banii cind aveam pisica  linga mine'.
Deci luati aminte si umblati la pisica sa va vina si voua mintea la cap si pe urma va lasati de cumparaturi din astea!!!  Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea sa!!!!

#16
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Casa de vacanta intr-o tara straina unde ajungi 2 saptamani pe an? Sa ai grija degradarii si a hotilor si a chiriasilor care iti pot lasa casa devastata?

Cand un sejur complet pentru toata familia, planificat din timp, nu depaseste 1000 de euro?

Edited by Arkouda, 20 February 2012 - 09:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate