Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Ar trebui sa legalizam marijuana ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

Poll: Despre legalizarea marijuanei (42 member(s) have cast votes)

Ar trebui legalizata si in Romania?

  1. Da (29 votes [69.05%])

    Percentage of vote: 69.05%

  2. Nu (13 votes [30.95%])

    Percentage of vote: 30.95%

Vote Guests cannot vote

#19
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postm3th0dman, on Jan 17 2009, 12:22, said:

Da.
Și alcoolu are efecte psihice, și este legal. Mai mult incită la violență contrar ierbii.
repet: nu am facut o pledoarie pentru alcool ci doar o comparatie, spre o mai buna intelegere, intre alcool si droguri.

ideea era ca 90% din cei care incep la un moment dat sa bea alcool in cantitati mici raman la acest consum redus, fara sa-si ruineze sanatatea, viata de familie, viata sociala, cariera, etc.
cu drogurile lucrurile stau invers - majoritatea celor care incep cu marihuana vor ajunge la droguri mai tari, cu consecinte dezastruoase asupra vietii lor, in toate aspectele ei.


View Postm3th0dman, on Jan 17 2009, 12:22, said:

După gândirea ta, berea este primul pas către alcoolul sanitar!
in unele cazuri, putine, da. nimeni nu incepe direct cu alcool sanitar.

View Postsexterminator, on Jan 17 2009, 12:27, said:

Alcoolul provoacă efecte de 1000 de ori mai nașpa decât cannabisul. Uitați-vă la știrile de la ora 5 sau la ăștia de votează în România & shut up.
ti-am explicat: majoritatea consumatorilor de alcool ramane la un consum rezonabil toata viata, fara sa-si doreasca mai mult sau mai tare. in schimb, majoritatea celor ce incep cu marihuana ajung, dupa un timp, sa nu mai fie satisfacuti si trec la droguri cu adevarat periculoase.

Edited by ego_zenovius, 17 January 2009 - 12:37.


#20
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Bănuiesc că ai și vreo analiză statistică în mânecă. :naughty:

Ai idee care e gradul de dependență dat de cannabis ?
Da' n-am chef de discuții pe tema asta.

ceva la nivel mai lejer, aici

Edited by sexterminator, 17 January 2009 - 12:49.


#21
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postsexterminator, on Jan 17 2009, 12:48, said:

Ai idee care e gradul de dependență dat de cannabis ?
Da' n-am chef de discuții pe tema asta.
nu dependenta de cannabis e lucrul cel mai periculos ci faptul ca, pe cei mai multi, "iarba" ii conduce spre droguri cu adevarat tari.
da', daca n-ai chef de discutii pe tema asta, nu stiu de ce iti mai raspund.
si, mai ales, nu stiu de ce (pun pariu!) ai sa-mi raspunzi tu, neavand niciun chef.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu sint pentru legalizarea TUTUROR drogurilor. sa nu se mai chinuie prostii sa moara, sa fie totul simplu si rapid. vrei heroina? cite kile? baga in vena pina crapi. ma deranjeaza infinit mai mult ca din banii mei se platesc jde mii de militieni si de mascati care sa dea buzna prin cartierele cu jegosi drogati si sa se laude la tv ca au descoperit un plic cu 3 fire de marijuana. vor respectivii droguri? sa li se arunce cu tonele din elicoptere. crapati, da-va dracului :wacko:

#23
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View PostMosotti, on Jan 17 2009, 13:30, said:

eu sint pentru legalizarea TUTUROR drogurilor.
sunt convins ca totul este o ironie...totusi mai sunt si victime inocente care ajung dependenti ,iar astia trebuie ajutati...in rest ,ai dreptate: sa crape !

Edited by dragospas, 17 January 2009 - 13:43.


#24
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View PostMosotti, on Jan 17 2009, 13:30, said:

eu sint pentru legalizarea TUTUROR drogurilor. sa nu se mai chinuie prostii sa moara, sa fie totul simplu si rapid. vrei heroina? cite kile? baga in vena pina crapi. ma deranjeaza infinit mai mult ca din banii mei se platesc jde mii de militieni si de mascati care sa dea buzna prin cartierele cu jegosi drogati si sa se laude la tv ca au descoperit un plic cu 3 fire de marijuana. vor respectivii droguri? sa li se arunce cu tonele din elicoptere. crapati, da-va dracului :wacko:
n-ar fi mai ieftin sa arunce cu napalm?
mai bine am legifera prostitutia (acest minister sa-l conduca Nuti)

#25
raducosmin16

raducosmin16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.01.2009
Eu sunt pentru consumul si legalizarea marijuanei....nu sunt de acord cu restul drogurilor.ATENTIE !!! Marijuana nu este drog deoarece nu-ti provoaca dependenta...

#26
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postego_zenovius, on Jan 17 2009, 12:19, said:

asta e problema. nu doar marihuana in sine ci faptul ca ea te conduce spre droguri incontestabil periculoase. exista o diferenta importanta intre marihuana si un "drog" legal - alcoolul. mai toata lumea consuma alcool in cantitati rezonabile: o bere-doua pe vreme de canicula, o tzuiculitza inainte de masa (pentru pofta de mancare, draga! zice si medicu...), un spritz cu prietenii (un pahar de vorba), o sampanie la ocazii, etc. cu toate ca (mai) toata lumea bea alcool, un procent foarte mic devin alcoolici. daca bei 50 ml de tzuica inainte de fiecare masa de pranz s-ar zice ca esti dependent de alcool, e foarte probabil ca ti-ar fi oarecum greu sa renunti la acest obicei, DAR e inca si mai probabil ca nici nu vei ajunge la doze mai mari. foarte putini, procentual vorbind, din cei care beau 50 ml pe zi ajung la, sa zicem, 500 ml, distugandu-si ficatii si viata. sau, daca esti, sa spunem, bautor de bere, e foarte probabil ca taria ei are sa te satisfaca o viata intreaga. sunt relativ rare cazurile in care omul, dorindu-si ceva mai tare trece de la bere la vin, de la vin la vodca si, in final, de la votca la spirt de 90 grade.
de acord cu ce zici in cea mai mare parte... canititatea de alcool consumata tine de divesi factori, insa cel mai important cred ca e faptul ca vasta majoritate a celora care consuma alcool (indiferent de cantitati) nu ajung sa consume droguri, pe cand o buna parte dintre cei care incearca marijuana ajung sa incerce si alte droguri, mult mai periculoase... mai bine alcoolic notoriu decat dependent de cocaina(nu ca ar fi bine sa fi alcoolic)...

View Postm3th0dman, on Jan 17 2009, 12:22, said:

Și alcoolu are efecte psihice, și este legal. Mai mult incită la violență contrar ierbii.
nu incita la violenta... doar amplifica anumite stari... in anumite situatii persoanele predispuse la violenta se pot calma si avea o atitudine mai prietenoasa datorita alcoolului

View Poststalnet1, on Jan 17 2009, 13:45, said:

mai bine am legifera prostitutia (acest minister sa-l conduca Nuti)
asta chiar trebuie legalizata

View Postraducosmin16, on Jan 17 2009, 13:49, said:

Eu sunt pentru consumul si legalizarea marijuanei....nu sunt de acord cu restul drogurilor.ATENTIE !!! Marijuana nu este drog deoarece nu-ti provoaca dependenta...
problema e ca cei care incearca marijuana tind sa sara gardul si sa incerce alte tampenii

#27
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postraducosmin16, on Jan 17 2009, 13:49, said:

Eu sunt pentru consumul si legalizarea marijuanei....nu sunt de acord cu restul drogurilor.ATENTIE !!! Marijuana nu este drog deoarece nu-ti provoaca dependenta...
faptul ca nu provoaca dependenta nu ma face sa fiu pentru legalizarea marihuanei. nici cianura de potasiu  nu provoaca dependenta. din cati au consumat-o o data, niciunul nu si-a mai dorit o noua doza.

de ce trebuie respinsa marihuana, chiar daca nu provoaca dependenta, vezi postarile mele de mai sus.

View Poststalnet1, on Jan 17 2009, 13:45, said:

mai bine am legifera prostitutia (acest minister sa-l conduca Nuti)
mi-am permis o mica modificare in textul tau:

Quote

mai bine am legifera prostitutia (acest minister sa-l conduca Nuti)

Edited by ego_zenovius, 17 January 2009 - 14:03.


#28
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Un poll se poate face? Nu de alta, dar nu contabilizeaza nimeni voturile.

#29
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostLucian_M, on Jan 17 2009, 14:22, said:

Un poll se poate face? Nu de alta, dar nu contabilizeaza nimeni voturile.

cui ii pasa de voturi...

#30
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Nu sunt de acord , insa ar mai incape o exceptie , cei care vor droguri sa li se dea "overdose" astfel incat dupa maxim 2-3 tigari , "prize" sau  injectari sa se

integreze in absolutul lor ( "Nirvana" parca ?!?! ) , rapid si irevocabil  fiind astfel permanent la dispozitia prietenii lor , "Miky Dtuza" si "Skara Otz' Ky" !

Edited by Teophileos, 17 January 2009 - 14:27.


#31
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostTeophileos, on Jan 17 2009, 14:25, said:

Nu sunt de acord , insa ar mai incape o exceptie , cei care vor droguri sa li se dea "overdose" astfel incat in maxim 2-3 tigari , "prize" sau  injectari sa se

integreze in absolutul lor ( "Nirvana" parca ?!?! ) , rapid si irevocabil  fiind astfel permanent la dispozitia prietenii lor , "Miky Dtuza" si "Skara Otz' Ky" !

nu exista supradoza de marijuana.  :D
daca tot esti asa vehement macar spune sa li se dea cate un speedball. :naughty:

#32
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostLucian_M, on Jan 17 2009, 14:22, said:

Un poll se poate face? Nu de alta, dar nu contabilizeaza nimeni voturile.
http://forum.softped...showtopic=68507

#33
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
mie mi se par amuzanti astia care sustin sus si tare: fumez de 153.000 de ani dar marijuana nu creeaza dependenta.
:roflmaofast:

#34
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Adevărate Polucs, tu ai habar despre ce vorbești ? Ai răsfoit măcar vreun studiu, un site serios, ceva, despre dependența în speță ? Sau numa te dai pe net ?

-
Pe de altă parte, nu că aș permite, dar aș obliga anumite categorii profesionale să fumeze cannabis.
De ex. politicienii.
Vrei să candidezi ? Trage un joint acilea.
Se votează ceva ? Mai întâi jointul, să-și scoată fiecare pipa și să tragă 2 fumuri, după care se poate vota.
O licitație din bani publici ?
Țigara obligatorie, după care mai vedem.

Multe tâmpenii debitate și legiferate de cretini anxioși, complexați și traumatizați prin copilărie ar dispărea. Plus mare parte din furturile și tunurile aferente.
Probabil și de asta nici nu se vrea legalizarea ei.

-
IAr la dobitocime aș da prizat injectat droguri tari de voie, nelimitat.
Dar nu oricum, ci cum zicea Carlin, în areale bine îngrădite, cu multe arme și muniție la dispoziție - și doar al lor.
Și făcut și un Real tv. Cu publicitate și procent din ea + impozitele obișnuite la buget.
Nici n-am simți criza.

Edited by sexterminator, 17 January 2009 - 14:56.


#35
WhiteSpirit

WhiteSpirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.12.2007

View Postsilent-hill, on Jan 17 2009, 11:37, said:

daca s-ar legaliza asa ceva nu noi oamenii de rand am castiga. Tot cei corupti si ar inflori traficul de persoane.
nu sunt de acord cu asa ceva

Dap ... idea e ca nu ar mai intra sute de milioane de dolari in contul mafiotilor .... ar intra in bugetul tari si macar am putea face ceva folositor cu bani stransi ... asa ca idee cati bolnavi sufera prin spitale fara pastile ? Cati copii plang de foame prin orfelinate batutzi de dimineatza pana seara .... Paiii nuuuuu stai asa suntem in Romania mai bine e legal alchoolu si stam zilnic morti de beti cu ficatu facut pateu ... Revin mai tarziu cu argumente

#36
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostPollux, on Jan 17 2009, 14:27, said:

nu exista supradoza de marijuana.  :D
exista supradoza de orice: de compot, de ardei umpluti, de savarine, de ciorba de burta, de faosle batuta, de ce vrei tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate