Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Primul vostru calculator!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#19
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postd4m4g3, on Jan 16 2009, 22:44, said:

Primul meu calculator.... A fost un AMD Athlon 2500+, 512MB DDR 400Mhz, pe o placa de baza Asus A7V600-X, video Asus Ati 9600SE 128MB, 80GB HDD.  Nu mai stiu cand, in 2002 parca, habar nu am, dar era cam tot ce se putea mai bun la ora respectiv. :D
te-a binecuvantat Dumnezeu frate ca numai cu calculatoare de top o arzi. B)

#20
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Primul meu calculator a fost un Pentium II la 300 Mhz,64 MB RAM (pe care am dus-o ulterior la 128 MB),hard de 3 GB,luat la mana a doua prin 2000,cu care mi-am petrecut anii de liceu.Il am si acum acasa la parintii mei si inca merge destul de bine.Mentionez ca nu s-a stricat niciodata pana acum.

#21
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
1997 Pentium 1, 133Mhz, hard de 2GB parca, 16Mb ram, care au fost upgradati la 32 la ceva timp dupa, Win95, placa video de 2 sau 4Mb, nu mai tin minte exact, monitor de 14' (foarte scump pe vremea aia, era "varf de lance" :D)....ceea ce tin minte e ca a costat peste 2000$, si inca vro cateva sute pe imprimanta cu ace :( Stiu ca pe vremea aia o Dacia costa 4200$, deci calculatorul era mai mult decat jumate de Dacie :P

Edited by lawrence38, 16 January 2009 - 23:02.


#22
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postv3lsatis, on Jan 16 2009, 22:48, said:

te-a binecuvantat Dumnezeu frate ca numai cu calculatoare de top o arzi. B)
Eh, ideea e ca nu-mi place sa am ceva doar de gradul de a avea acel lucru. Imi place sa fie bun! :D :P

#23
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Primul meu calculator :)) ce vremuri.. mi-amintesc ca mi l-a cumparat tata la SH ca unul nou era foarte scump. Era un Pentium I cu memorie ram cred de 4 mb ( nu sunt sigura) si cu un hard impresionant de 1 gb. Avea ca sistem de operare Windows 98. Functioneaza si acum ( e IBM). Poate ca era slab (o spun cu gandirea de acum) insa acest calculator m-a ajutat sa invatz cat de cat partea de software a unui calculator ( orele de info de la scoala erau apa de ploaie). Cu el am invatat Office-ul si multe aplicatii utile. Nu aveam net pe atunci insa nici nu visam la asa ceva. Net mi-am pus prin 2005 dar pe alt calculator mai performant.Pacat ca IBM e prea depasit moral ca sa-l mai pot folosi.:P

#24
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postjulia_kitty, on Jan 16 2009, 22:57, said:

Primul meu calculator :)) ce vremuri.. mi-amintesc ca mi l-a cumparat tata la SH ca unul nou era foarte scump. Era un Pentium I cu memorie ram cred de 4 mb ( nu sunt sigura) si cu un hard impresionant de 1 gb. Avea ca sistem de operare Windows 98. Functioneaza si acum ( e IBM). Poate ca era slab (o spun cu gandirea de acum) insa acest calculator m-a ajutat sa invatz cat de cat partea de software a unui calculator ( orele de info de la scoala erau apa de ploaie). Cu el am invatat Office-ul si multe aplicatii utile. Nu aveam net pe atunci insa nici nu visam la asa ceva. Net mi-am pus prin 2005 dar pe alt calculator mai performant.Pacat ca IBM e prea depasit moral ca sa-l mai pot folosi.:P

nu prea avea cum sa fie Win98 cu 4MB, trebuia sa ai minim 16, recomandat 24-32

#25
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Primul meu computer a fost... o brosura din '87. Am pierdut un tren in Gara de Nord si asteptandu-l pe urmatorul (trebuia sa merg la Brasov si erau cam din ora-n ora trenurile), mi-am cumparat o brosura (nu pot sa-i spun revista fiindca era format A5) de la un chiosc de ziare de pe peron: "Calculatorul, nimic mai simplu!" (editata de CC al UTC ;) ) - o mai am si acum! Surprinzator, n-avea nicio pagina cu ceausescu si indicatiile lui si uitandu-ma acum pe numele care semnau cate un articol gasesc: Vasile Baltac, Dorin Mihu, Niculae Badea-Dinca (pe vremea aia semna si cu Dinca...), Mihaela Gorodcov...

Pana la Brasov am citit-o de doua ori de la cap la coada (invers n-am incercat...) si nici nu era greu fiindca avea doar 80 de pagini. Pana atunci habar nu avusesem despre ce e cu computerele pe lumea asta - invatasem doar ceva prin anul I de facultate cum ca ar exista si ca s-ar putea chiar si folosi, da' trebuie sa stii Fortran, sa perforezi cartele, sa stai la coada sa ti se ruleze aplicatia... "chestii din astea traditionale" :D

Mi-am zis atunci: ia uite ce exista pe lumea asta si eu habar n-aveam... Am inceput sa intreb in stanga si-n dreapta amici si colegi, am inceput sa string informatii si ceva carti (copii xerox) si am si scris primul "program" in Basic fara sa fi vazut vreun computer la fata (fie ca ar fi fost el vreun Sinclair, Independent sau Coral). Am reusit apoi sa-l conving pe un coleg de serviciu sa-mi imprumute Sinclair-ul lui pentru vreo 2 saptamani - asa de tare ma "ardea" dorinta de a-mi "testa" programul... Ghinion insa: cand am reusit sa ajung la cineva care avea un TV cu UHF (parca asa se chema) pe care sa-l pot folosi ca monitor, dupa ce l-am conectat la tv si bagat in priza n-a mers neam... Evident ca m-am panicat si am intrebat in stanga si-n dreapta sa gasesc pe cineva priceput care sa-mi spuna daca l-am bushit 'au ba. Am gasit si m-a costat 100 de lei schimbarea unei memorii. Atat de bucuros am fost ca l-am vazut ca functioneaza ("depanatorul" mi l-a si testat, ca sa ma conving ca nu-mi ia banii degeaba) incat a doua zi i l-am dus inapoi colegului si i-am si povestit ce am patit cu el, iar de primul meu "program" am si uitat.

Ok, poate ca preambulul a fost prea lung si plictisitor (scuze celor care asa l-au receptionat), asa ca trec direct la primul PC la care am avut acces: XT cu procesor 8086, 1MB ram, 40MB HDD, placa video Hercules monochrome, 1MB (sau mai putin) RAM, FDD pentru diskete de 360kb, DOS 2.0 (sau mai vechi, nu mai retin exact), fara mouse, ulterior dotat cu o imprimanta cu 8 ace Epson FX 80 - la sfarsitul lui 1990 (si nu i-am prajit nicio memorie ! ;) )

OOPS! FATAL ERROR! Cred ca trebuie sa gasesc o versiune de MemTest sa ma...
Inainte de XT-ul de la serviciu, despre care vorbeam mai sus, am fost la un curs de AutoCAD la ITCI, tot in '90, unde cred ca erau niste 286 cu ecran color, dar tot fara mouse (restul caracteristicilor nu le stiu) si versiunea de Acad era 5.1 (cred, nu tin minte sa ne fi spus cineva vreodata la curs). Oricum XT-ul ala a fost primul PC pe care l-am putut folosi dupa cum am vrut, asa ca ramane no. 1,,,

Edited by gecs, 16 January 2009 - 23:33.


#26
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Memorie: 16MB
Placa video: 1mb/2mb (probabil vreun S3)
Procesor: 50Mhz
HDD: 200mb
Windos 95

Asta a fost primul meu PC, cumparat la SH (Second-Hand) in 1998-1999 cand d-abea daca aveam 5 ani.Am jucat WarCraft II 3 ani de atunci, fiindca pe acel "PC" (cica PC) nu ai ce sa joci mai fain de atat.Dadusem vreo 250 lei pe el, cu tot cu monitorul de 14" care era un CompaQ.

#27
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
primul calculator a fost prin 2002 cam asa. un celeron la 2600, 256 ram , hard 80, placa video fx5200, tvtuner, cd-rw. am dat atunci pe el 35 de milioane cu monitor si imprimanta cu tot.

#28
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
sempron 2500+ @1.75ghz, 256mb ram, fx 5200, hdd 80 gb.

#29
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 21.04.2004
prin 2001
Amd Duron 750 MHZ
128 RAM
Geforce 2 MX200 32 MB
Hdd Quantum Fireball 20GB
CdRom LG 52X
Upgradat ulterior cu: modem pt internet, Tv tuner leadtek

A cedat prin 2003 datorita sursei, cand intr-o dimineata a pocnit si a ars totul.
A ramas HDD-ul care merge si acum fara nici un bad, CdROM, Tv tuner cu reparatii, merge si acum :)

#30
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
in primavara lui 99 am luat contactul cu pc-ul - un pentium 2 300 mhz, 64 mb ram, hdd 2.1 gb maxtor (o minunatie :D ), s3 4 mb/pci - la vreo juma de an a venit una pe agp de 8mb (yepeee!) si un monitor de 15 care a iesit la pensie in 2006 functionand ireprosabil

#31
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008
Nice...unii ati avut destul de devreme PC-uri!

#32
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Primul pc pe care am umblat era al unei rude era prin 1998, si practic pot sa zic ca tot timpul ma duceam la ea sa ma joc, si sa butonez :D
Configuratia suna asa:
AMD Athlon K6 533mhz;
256mb sdram 133mhz;
Nvidia Riva Vanta 64mb;
hdd de 13gb;
Sursa 150w;
Primul meu pc insa a fost abia prin 2004(nici nu am avut nevoie mai devreme):
AMD Athlon XP 2000+;
Mercury KVT600X-L;
512mb ram ddr400;
Ati Radeon Mercury 9200SE;(mai tarziu a venit si Nvidia Geforce FX5500 256mb;)
Hard-disk WD 160gb ata 133(asta l`am luat putin mai tarziu);
Sursa Mercury 400W ATX;

#33
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
1984 - Spectrum Sinclair - home made de taica-miu' :)

tot blocu' de pustani era la mine... ce vremuri... toti stateam cu sufletul la gura sa nu dea eroare rahatul de joc la incarcare de pe casetofon... :D

#34
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postvladc, on Jan 17 2009, 16:55, said:

1984 - Spectrum Sinclair - home made de taica-miu' :)

tot blocu' de pustani era la mine... ce vremuri... toti stateam cu sufletul la gura sa nu dea eroare rahatul de joc la incarcare de pe casetofon... :D

Cum adica "home-made" ? :huh:
De unde a facut rost de piese pe timpu' lu' Ceasca ?

#35
alexgrand

alexgrand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.04.2008
hm.. a fost prin 2001 asa, primit de la var'miu

Procesor Intel Pentium II 400 mhz
Ram 64 (apoi am ajuns la 128 :) )
Placa video 64 mb
Placa de baza nu mai stiu ce era..
Modem Motorola (deh, aveam si net  :P )

ma jucam pe el fifa 2002 si CM 2003-2004

inca il mai am... e facut bucatele si pus intr-o cutie !! amintiri :dj:

#36
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
Primul computer (prin '95-96, eram in clasa intai):
386 @ 40MHz
4 MB RAM
1MB Video (Trident)
HDD de 47MB
Apoi a urmat un upgrade HDD: 127MB Seagate. Mai tarziu am avut un Pentium 1 la 100MHz, 16MB RAM si un hdd de 240MB. I-am luat si CD-ROM, desi nu prea aveam CD-uri. Urmatorul a fost un Pentium 4, 1.6 GHz, GeForce 2 MX 64MB, HDD de 20 GB si aveam si CD-RW B), iar acum am un Core2Duo E6300. Ce mai vremuri cand jucam Prehistoric 2 sau Prince of Persia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate