Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

CASA PASIVA

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Da asta este. si in plus.....

"Conform H.G. 273/1994, pentru obiectivele de constructii de locuit pana la doua niveluri, Cartea Tehnica a constructiei se rezuma la autorizatia de construire, procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor si procesul verbal de receptie final, la expirarea perioadei de garantie, cele de mai sus fiind necesare pentru cladiri cu mai mult de doua niveluri.
Ea se definitiveaza inainte de receptia finala si se pastreaza pe toata durata de existenta a cladirii pana la demolarea sa.
Daca vindeti imobilul, Cartea Tehnica trebuie predata noului proprietar care va avea obligatia pastrarii si completarii acesteia.
Ca o exceptie, Legea 10/1995 privind calitatea in constructii nu se aplica la cladirile de locuit doar cu parter sau parter plus etaj, construite in mediul rural sau in satele apartinand oraselor."


Pai de asta am scapat....proiectul se rezuma la faza PAC, care e doar 3 E/mp. Mai mult, se poate construi si in regie proprie, iar o parte din procesele verbale cerute de teribila Lege 10 ( privind calitateaq in constructii) nu mai sunt necesare. Oricum sunt inutile si mai si costa suficient. Calitatea in constructii ti-o faci singur, daca studiezi suficient!!!

Practic, in mediul rural, la constructii P+M, de pana la 8 m, documentatia e mai simpla si automat mai ieftina.

Edited by supy_t, 20 January 2009 - 19:23.


#38
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
luminatima si pe mine ca nu stiu exact cum se face calculul de necesar termic
se iau in calcul doar suprafetele interioare ale spatiilor de incalzit? dupa care fac suma lor?

constructorul meu tot imi zice sa nu fac peretele din bca ca nu e sanatos, voi ce stiti despre bca?
vreau sa fac peretele 25cm bca si 20cm polistiren sau vata bazaltica dar asta e mai scumpa si nu stiu cum s-ar putea finisa.
caramida iese din discutie, e un izolator mai prost.

eu incep luna asta cu constructia unei case pasive, dar inca nu am ajuns chiar acolo, dar este o casa foarte bine izolata.
pe scurt proiectul e gata si acum verific necesarul de caldura, sa vad ce sistem de incalzire, racire si ventilare voi folosi.
pina acum sistemul cel mai bun l-am gasit la viessman vitotres 343 care se pare ca mai trebuie sa-l completez cu o alta sursa de incalzire max. 1000W pentru toata casa.
am incarcat sa reduc dimensiunile geamurilor si marit izolatia dar nu prea am putut sa reduc foarte mult pentru ca diferenta de la 3000 la 1500W e foarte mare, asfel voi mai instala un sistem de incalzire in pardoseala in toate camerele sau in tavan sau perete.

#39
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
Azi am primit autorizatia de constructie... :clapping:
Cand fac rost de finantare ma apuc de treaba. Pana atunci poate mai scad preturile la materialele de constructie. Sper.

#40
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Bravo Liviu...asta e primul succes..sper ca nu a durat prea mult. Legat de ieftinirea materialelor....la cum creste euro...ma cam indoiesc sa mai scada preturile. Acum, cel putin, sunt mult mai mici decat anul trecut in mai. Vor creste sigur cand se vor incepe constructiile.

Pt. FEROX - atentie sa fie BCA, BCU -ul nu este permis in Romania. Ei bine am o singura intrebare...cum izolezi colturile?...si ma refere la stalpii de la colturile constructiei.
Numai bine si spor la construit!

#41
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 supy_t, on Jan 21 2009, 21:46, said:

Bravo Liviu...asta e primul succes..sper ca nu a durat prea mult. Legat de ieftinirea materialelor....la cum creste euro...ma cam indoiesc sa mai scada preturile. Acum, cel putin, sunt mult mai mici decat anul trecut in mai. Vor creste sigur cand se vor incepe constructiile.
Fantastic. Intr-o luna am primit aprobarea. Fara spaga.  :nonobad:

#42
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
Izolarea coltului nu va fi ceva special, la fel cu peretele cu aceeasi grosime de izolatie.
Daca aveti ceva de obiectat astept parerile inca nu e tirziu.
Attached File  2_A_PARTER_2.jpg   54.64K   149 downloads

Eu incep anul acesta, puteti urmari pe jurnalul meu.

Si eu vineri le-am bagat, sa vedem cind iese.

Referitor la BCA wabe sau ytong am la indemina, ma tot nelinisteste constructorul meu ca in procesul de fabricatie se foloseste pasta de aluminiu care dupa parerea lui este daunator sanatatii si naturii, voi ce stiti de asta? De folosit sigur se foloseste ca am citit pe site-ul de la ytong procesul de fabricatie.

Edited by ferox, 21 January 2009 - 23:12.


#43
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 ferox, on Jan 21 2009, 23:07, said:

Izolarea coltului nu va fi ceva special, la fel cu peretele cu aceeasi grosime de izolatie.
Daca aveti ceva de obiectat astept parerile inca nu e tirziu.
2_A_PARTER_2.jpg

Eu incep anul acesta, puteti urmari pe jurnalul meu.

Si eu vineri le-am bagat, sa vedem cind iese.
Bafta, frate ( de suferinta :) ). Sa fie intr-un ceas bun.

#44
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
nu la asta cred ca se referea...

BCAul de 30cm de exemplu de la nivelul peretilor echivaleaza cu 4cm de polistiren

betonul tot de 30cm de la nivelul stalpilor, grinzilor si buiandrugilor, echivaleaza cu 1cm de polistiren

deci, e o diferentza de 3cm de polistiren intre cele 2 zone (dpdv termic) = punte termica.

faza asta e evitata la cofrajele amvic de exemplu...

ce ai mai putea face...poate sa inlocuiesti la nivelele alea mai "slabe" polistirenu normal cu extrudat de aceeasi grosime pe afara. ala are si coef de transfer x1.3 fatza de polistirenu normal

 ferox, on Jan 21 2009, 23:07, said:

Referitor la BCA wabe sau ytong am la indemina, ma tot nelinisteste constructorul meu ca in procesul de fabricatie se foloseste pasta de aluminiu care dupa parerea lui este daunator sanatatii si naturii, voi ce stiti de asta? De folosit sigur se foloseste ca am citit pe site-ul de la ytong procesul de fabricatie.


ma kk pe ea de natura ca nu folosesc strontiu radioactiv ca la cernobal.

iar legat de sanatatea ta...aluminiu se foloseste in medicatia tubului digestiv (nu stiu in ce concentratie sau ce forma) dar nu e mai daunator Al din BCA decat colorantzii din salamu de la alimentara, iti garantez asta (PS: sunt doctor de meserie)

hai spor la constructie

#45
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 enemy2day, on Jan 21 2009, 23:16, said:

iar legat de sanatatea ta...aluminiu se foloseste in medicatia tubului digestiv (nu stiu in ce concentratie sau ce forma) dar nu e mai daunator Al din BCA decat colorantzii din salamu de la alimentara, iti garantez asta (PS: sunt doctor de meserie)
Despre azbest ce sti? Cat este de nociv, daca il folosesti in casa? Vreau sa-mi pun un semineu la viitoarea "casa aproape pasiva" ( :) ), si pt a nu topi polistirenul din interior mi s-a recomandat izolatea semineului spre perete cu azbest. Ce opinie medicala ai?

#46
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
NU folosi azbest daca vrei sa locuiesti acolo si sa nu faci mezoteliom (un cancer) pulmonar.

poate exista high tech 2009 products...de ultima ultima generatie, care au azbest inglobat in al 7lea strat si garantat 110% ca nu scapa de acolo...

personal as fi stresat si sa aiba vecinu un acoperis de azbest pe cotetz, la 20m de gardul meu.

repet...NU folosi azbest sau produse pe baza de azbest. sigur trebuie sa existe ceva , un produs alternativ, FARA azbest

#47
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
Vata bazaltica rezista pina la 700grC. si e facuta din roca.

Edited by ferox, 22 January 2009 - 23:20.


#48
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 enemy2day, on Jan 22 2009, 21:40, said:

NU folosi azbest daca vrei sa locuiesti acolo si sa nu faci mezoteliom (un cancer) pulmonar.

poate exista high tech 2009 products...de ultima ultima generatie, care au azbest inglobat in al 7lea strat si garantat 110% ca nu scapa de acolo...

personal as fi stresat si sa aiba vecinu un acoperis de azbest pe cotetz, la 20m de gardul meu.

repet...NU folosi azbest sau produse pe baza de azbest. sigur trebuie sa existe ceva , un produs alternativ, FARA azbest
Am banuit eu ceva... Multumesc pt avertisment.

 ferox, on Jan 22 2009, 23:19, said:

Vata bazaltica rezista pina la 700grC. si e facuta din roca.
Asta e o idee buna. Multumesc.

#49
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
Imi trebuie o sursa de apa in curte. Rog sfaturi.  :helpsmilie: Unde sa pozitionez fantana? Langa casa, mai departe, in fata, in spatele casei? Sa fac un foraj mai mic initial, pana la terminarea casei, sau direct unul de calitate? Vreo firma din Timisoara care face asta cunoasteti? Eventual chiar o oferta de pret?

#50
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Nu prea ai postat unde trebuie dar mi-e lene sa-ti mai mut postul.
Gandeste-te unde amplasezi centrala, e bine ca putul sa fie facut cat mai aproape de peretele cu istalatiile pentru a nu forta aiurea hidroforul sau pompa submersibila sa impinga pe distante prea mari. In jurul putului faci si un camin de vizitare de 1,5x1,5 m adanc de vreo 2 m sau chiar mai mare sa mai pui si o muratura si acolo amplasezi hidroforul, vasul de expansiune, un robinet extern pentru udat gradina, filtre, un castravete, etc....Iar fosa sa fie pe partea opusa de preferat la peste 15-20 m de put pentru a nu afecta calitatea apei. Adica sa sa nu reciclezi apa :D .
Baga si tu o intrebare d-asta pe aria de instalatii, acolo sunt mai multi care te pot ajuta.
http://forum.softped...p?showforum=369

#51
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
Stie cineva cam cit ar costa sistemul asta pentru case pasive?
http://www.paul-luef...4?id=15&ruid=35

#52
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
La asta te referi? http://www.isorast-r...source/paul.htm   Ca al tau link nu se deschide. :(
Nu am gasit nici un pret. Sunt curios si eu...

#53
bogdandvb

bogdandvb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2009
salutare liviu
si eu vreau sa imi fac o casa
dar inca nu m-am decis la ce materiale sa folosesc
imi poti spune la ce pret achizitionezi cofrajele din ungaria,
lucrezi in regie proprie sau cu vreo societate, etc
orice detaliu e bine venit
spor la treaba

#54
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
Intra pe site-ul ISOTEQ, ( http://isoteq.hu/isoteq.php?s=8 ), si vei vedea preturile in euro. Daca dai pe limba maghiara, apoi click pe "termek-arlista" vei vedea preturile in forinti.  Voi cere o oferta de pret de materiale si una de "casa la gri" de la firma din Timisoara, care colaboreaza cu Isoteq Ungaria . Si apoi de la alte firme de constructie recomandate de cunoscuti. As prefera sa construiesc cu reprezentanta Isoteq, caci au fost seriosi pana acum, dar depinde de pretul oferit pe mp sau pe lucrare. Mai vedem. In regie proprie voi realiza finisajele. Cand incep lucrarea voi mai posta aici amanunte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate