Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

CASA PASIVA

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
foarte interesant...

1 sa inteleg ca cei 15kW/mp se refera la mp "construiti" sau "utili"?

2 de ce se discuta de mp si nu mc (cubi)? ar fi mult mai ... aproape de adevar...

#20
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

 enemy2day, on Jan 18 2009, 13:52, said:

foarte interesant...

1 sa inteleg ca cei 15kW/mp se refera la mp "construiti" sau "utili"?

2 de ce se discuta de mp si nu mc (cubi)? ar fi mult mai ... aproape de adevar...

Nu stiu daca e vorba de utili sau construiti.
Poate ma insel si e vorba de utili.

Da, ar fi mai corect la mc dar definitiile sunt si ele cum sunt.

Haios e ca probabil costul anual cu incalzirea+climatizarea + ventilarea pt. o casa pasiva poate fi sensibil mai mare ca cel al unei case bine izolate.
Tocmai fiindca se consuma f. mult curent electric cu ventilarea, probabil si cu racirea casei.

#21
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Liviu72, on Jan 17 2009, 18:16, said:

Eu am specificat ca vreau o casa cat mai apropiata de conceptul de casa pasiva. Ideea mi se pare utopie..
Exista case pasive, dar exista si zero-energy-house.

Edited by scheleton, 18 January 2009 - 17:07.


#22
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 scheleton, on Jan 18 2009, 17:07, said:

Exista case pasive, dar exista si zero-energy-house.
Care este diferenta? Da-ne amanunte...

#23
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
aia zero e si mai izolata...nu stiu criteriile...oricum, abia avem sanse sa "tindem" spre conceptul de pasiva...sa nu exageram...

parca aia zero lua si toata energia electrica de la soare (panouri fotovoltaice, etc) si recicla mai bine deseurile...etc-uri de astea intangibile

#24
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
Vre-un link, cumva? Sunt curios ce izolatie termica are "casa zero"...

#25
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Casa pasiva este o tinta greu de atins , nici macar renumitul constructor din Bragadiru nu a reusit asa ceva , desi se lauda.....Ca sint anumite case case cu consum redus de energie ...da ! dar nu pasive .
Casa cu energie zero este o nebunie sau vis de om nebun . Nu este o casa de locuit pt oameni normali ci un concept !
Liviu72 / nu este vorba numai de izolatie ..... este vorba de pozitia si forma casei , materiale de constructie , ventilatie cu recuperare de caldura ......

Edited by maximg, 18 January 2009 - 20:18.


#26
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
Am vazut un documentar pe Discovery despre o casa semi-ingropata in pamant, care avea ferestrele spre sud ( de fapt doar ferestrele se vedeau din toata casa :) ) si care nu avea sistem de incalzire. Temperatura interioara se mentinea la 18 grade Celsius. Iar izolatia intre zid si "muntele" de pamant  de pe casa era cam de 50 cam de polistiren. Pt iluminarea interioara foloseau niste sisteme de oglinzi ce proiecta lumina solara in intariorul case. Acea casa se apropia  de conceptul de "casa zero-energie".

#27
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Si ai impresia ca la 18 grade e bine? La mine iarna daca scade de 22 deja batai de frig prin casa.

#28
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
eu ma simt bine pe la 16-18 grade in casa.stau la bloc si am oprit caldura si mai stau si cu geamuri deschise....
eu vreao o casa joasa( sunt si mic asa ca un hobbit/dwarf) si gandesc in mc nu mp....si vreau sa o fac asa cum am mai spus din paie ca este ieftin.
am fost mult ajutat de cezar aka blimpyway in gandire caruia ii mai multumesc inca o data.
cezar, trebe in curand sa dau o bere...sau poate mai devreme un vin fiert...ce zici?
nu as folosi polistiren de frica. si va spun si de ce: eu merg mult pe munte unde folosesc materiale tehnice din poliesteri, etc care mai toti manca cacca ca domne nu transpiri...e pe dracu! acum am incercat si un pullover de lanica un pic speciala....perfect! deci la partea cu izolatie de polistiren...cum e si minciuna cu osb3 nu are formade.....canci.pe dracu are de nu ai aer..io mai fac si boli din astea de bucuresteni prea stresati, asa ca daca ma mut la tara arunc tot polistirenu si poliesterii si manc carnita de porcusor si pui de la mama lor .....scz de offtopic dar  s a inteles ideea sper.vorba astrului daca as vinde polistiren v as recomanda sa puneti si in ciorba...

#29
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 enemy2day, on Jan 18 2009, 13:52, said:

foarte interesant...

1 sa inteleg ca cei 15kW/mp se refera la mp "construiti" sau "utili"?

2 de ce se discuta de mp si nu mc (cubi)? ar fi mult mai ... aproape de adevar...

Notatia se refera la mp construiti util sau locuiti.Se mai poate masura si in litri de motorina care ar fi cam 3l de motorina pe an pe mp.
Exigenta unei case pasive se refera nu in primul rand la grosimea izolatiei folosite ci si in executia corecta a lucrarii de la A la Z.La sfarsitul lucrarii se face controlul cu un
"blow door" adica o usa in care e montat un ventilator puternic si creaza o suprapresiune usoara in intreaga locuinta suprapresiune care trebuie mentinuta pe un anumit timp determinat.
  Ma indoiesc ca in conditiile actuale din romanica exista inca lucratori specializati pentru asa ceva.Problema constructorilor de case din romania e ca au preluat prea multe cunostinte din mers si nu au insistat asupra detaliilor.Ca sa dau un exemplu ca si cum ai face liceul fara scoala generala.Mai e mult pana sa ajunga la pefectiunea celor din vest.
Imbucurator e totusi ca se incerca insa pacat ca nu sant mucitori calificati pentru asa ceva.

#30
raresn

raresn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2006
Salutare tuturor,
am citit cu interes cele postate de voi in acest topic si voiam sa va impartasesc din experienta mea personala.
Mai exact, am in cadrul aceleiasi incaperi (bucatarie) 2 pereti orientati catre sud construiti in felul urmator:
1. caramida+polistiren de exterior de 5cm pus pe exterior si tencuit.
2. BCA (d-ala subtire de 9-10cm) + polistiren de 3 cm de interior pus pe interior.
Buuun. Acum problema, prin prisma celor scrise de voi mai sus, peretele cu polistirenul pe exterior este muuult mai rece decat cel cu polistirenul pe interior.
Tot el, face igrasie deci implicit mucegai.
Incaperea este incalzita, iar deasupra aragazului exista hota. Peretii cu pricina au acelasi regim de incalzire si se afla departe de aragaz sau alte surse de caldura si umezeala.
Peretele cu polistirenul pe exterior are deasupra (de la jumatate) geam termopan low-E bla bla bla.
Acoperisul l-am izolat in felul urmator (incep enumerarea de la ondulin spre interior):
- ondulin, carton bituminos, scandura, polistiren de 5, usoare urme de vata minerala, osb, polistiren de 3, tencuiala. Nimic in plus sau in minus. Stiu ca am omis folia de difuzie. Si cu toate acestea tavanul are o izolatie termica bestiala fara sa prezinte semne de igrasie.
Nu inteleg insa diferenta dintre cei 2 pereti. Poate cineva sa ma ajute sa inteleg?
O zi faina!

#31
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 raresn, on Jan 19 2009, 10:41, said:

Salutare tuturor,
am citit cu interes cele postate de voi in acest topic si voiam sa va impartasesc din experienta mea personala.
Mai exact, am in cadrul aceleiasi incaperi (bucatarie) 2 pereti orientati catre sud construiti in felul urmator:
1. caramida+polistiren de exterior de 5cm pus pe exterior si tencuit.
2. BCA (d-ala subtire de 9-10cm) + polistiren de 3 cm de interior pus pe interior.

Buuun. Acum problema, prin prisma celor scrise de voi mai sus, peretele cu polistirenul pe exterior este muuult mai rece decat cel cu polistirenul pe interior.
Tot el, face igrasie deci implicit mucegai.
Incaperea este incalzita, iar deasupra aragazului exista hota. Peretii cu pricina au acelasi regim de incalzire si se afla departe de aragaz sau alte surse de caldura si umezeala.
Peretele cu polistirenul pe exterior are deasupra (de la jumatate) geam termopan low-E bla bla bla.
Acoperisul l-am izolat in felul urmator (incep enumerarea de la ondulin spre interior):
- ondulin, carton bituminos, scandura, polistiren de 5, usoare urme de vata minerala, osb, polistiren de 3, tencuiala. Nimic in plus sau in minus. Stiu ca am omis folia de difuzie. Si cu toate acestea tavanul are o izolatie termica bestiala fara sa prezinte semne de igrasie.
Nu inteleg insa diferenta dintre cei 2 pereti. Poate cineva sa ma ajute sa inteleg?
O zi faina!
Daca aveai si un perete cu beton la mijloc si polistiren de o parte si de cealalta era perfect pt studiu de caz... :lol:

#32
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 raresn, on Jan 19 2009, 10:41, said:

Salutare tuturor,
am citit cu interes cele postate de voi in acest topic si voiam sa va impartasesc din experienta mea personala.
Mai exact, am in cadrul aceleiasi incaperi (bucatarie) 2 pereti orientati catre sud construiti in felul urmator:
1. caramida+polistiren de exterior de 5cm pus pe exterior si tencuit.
2. BCA (d-ala subtire de 9-10cm) + polistiren de 3 cm de interior pus pe interior.
Nu inteleg insa diferenta dintre cei 2 pereti. Poate cineva sa ma ajute sa inteleg?
O zi faina!

posibil sa existe o punte termica intre pereti sau intre perete si planseul de jos. verifica!

#33
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
ei bine chiar ca nu ma pot abtine.....la unele comentarii!!!
Sunt inca in constructia unei case utilizand ICF. (din alea produse in Romanica....) asa ca nu ma pot abtine.

- cineva dadea o explicatie cum ca nu ar trebui termoizolatie la interior, ceva cu punctul de roua......daca ar fi asa ursii polari, care au blana pe afara si grasime pe interior ar fi toti gri de mucegai!!!!
- conceptul de casa pasiva..este destul de greu de atins....dar nu imposibil...
- combinatia Soare plus gaz ar putea fi ultima varianta....e una mai buna...soare+lemne (chiar mai ieftina) si nu mai depindem de altii...
- clar se pune polistiren sub placa fundatiei...poate fi orice termoizolatie...dar sub ea trebuie o folie anticondens....(punga de nailon)

LIVIU...mare atentie la dimensiunea cofrajelor si la zona seismica.....in Romania, exista un normativ care stipuleaza ca peretele de beton monolit sa fie de cel putin 15 cm......si inca ceva....in toate actele, incearca sa treci constructia Parter+mansarda...(daca vei construi la tara.....) iar inaltimea maxima sa nu fie mai mare de 8m, si atunci scapi de Legea 10 privind calitatea in constructii...
Daca importi ICF...vorbeste intai cu un constructor...sunt o gramada de chestii ascunse....
Numai bine si spor la treaba!!!!

#34
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 supy_t, on Jan 19 2009, 20:46, said:

LIVIU...mare atentie la dimensiunea cofrajelor si la zona seismica.....in Romania, exista un normativ care stipuleaza ca peretele de beton monolit sa fie de cel putin 15 cm......si inca ceva....in toate actele, incearca sa treci constructia Parter+mansarda...(daca vei construi la tara.....) iar inaltimea maxima sa nu fie mai mare de 8m, si atunci scapi de Legea 10 privind calitatea in constructii...
Cofrag ISOTEQ : polistiren 5 cm + beton armat 15 cm + polistiren 20 cm la exterior. Deci ma incadrez, nu?

 supy_t, on Jan 19 2009, 20:46, said:

LIVIU...mare atentie la dimensiunea cofrajelor si la zona seismica.....in Romania, exista un normativ care stipuleaza ca peretele de beton monolit sa fie de cel putin 15 cm......si inca ceva....in toate actele, incearca sa treci constructia Parter+mansarda...(daca vei construi la tara.....) iar inaltimea maxima sa nu fie mai mare de 8m, si atunci scapi de Legea 10 privind calitatea in constructii...
Daca importi ICF...vorbeste intai cu un constructor...sunt o gramada de chestii ascunse....
Numai bine si spor la treaba!!!!
Casa e trecuta ca P + E. Dar nu depaseste 7 metri inaltime. Am scapat? :lol:  Multumesc mult pt sfaturi.

#35
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
ce e cu legea 10 aia? si de ce anume scapi din ea?

rog o explicatie mai ca pt incepatori...

merci

#36
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
Cred ca la asta se refera:
Legea nr. 10 din 01/18/1995
privind calitatea in constructii
Monitorul Oficial nr. 12 din 01/24/1995

http://www.juridicao...o/legea10c.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate