Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pot gauri o "grinda" intr-un bloc?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Sper ca am nimerit bine sectiunea ;)

Este vorba de grinzile din hol, prin care vreau sa trec un canal cablu, de 25x40 mm. Practic vreau sa strapung grinzile in locul indicat cu rosu, o gaura de ~ 3x5 cm, chiar sub tavan.
Nu imi place sa coboare plinta pe perete, si or sa fie si foarte multe cabluri (prin grinda din prim-plan trebuie sa treaca 5 x UTP, 2 x CATV, 3 x 3x2.5mm).

Risc sa afectez cumva structura blocului, sau in caz de cutremur sa se intample ceva de la gaurile respective?

Merci!

Attached Files



#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
inclin sa cred ca nu prea.

partea de sus a grinzii este supusa compresiunii (lucreaza betonul), partea de jos suporta intinderi (lucreaza fierul).

Tu vrei sa inlaturi o arie de beton in partea superioara a acesteia.

DAR, sunt anumite zone dealungul unei grinzi care "nu lucreaza" sau ma rog, pot suporta perforatii. Poate un inginer sa ne ajute cu ceva concret.

#3
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 punkt, on Jan 16 2009, 09:38, said:

inclin sa cred ca nu prea.

partea de sus a grinzii este supusa compresiunii (lucreaza betonul), partea de jos suporta intinderi (lucreaza fierul).

Tu vrei sa inlaturi o arie de beton in partea superioara a acesteia.

DAR, sunt anumite zone dealungul unei grinzi care "nu lucreaza" sau ma rog, pot suporta perforatii. Poate un inginer sa ne ajute cu ceva concret.

Scuzati-ma dar nu cred ca poti pune in balanta riscul afectarii unei grinzi cu disconfortul unor cabluri... care se pot masca in 1000 de feluri. Si chiar daca te-ai apuca sa dai gaura nu cred ca ti-ar reusi din cauza fierului.

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Cablurile nu se mai trag de mult pe tabane prin tocuri, pereti sau grinzi ci prin sapa sau mascate prin plinte. E si mai estetic si mai usr de reparat in caz de nevoie.
Nu-ti recomand gaurirea grinzii, plus cum s-a spus e aproape imposibil nsa nu dai peste o armatura acolo. Mai ales la partea de sus unde vrei sa gauresti. Mai degraba ai avea sanse undeva in mijlocul grinzii. Dar n-ar fi estetic.

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
cristeamax: Asta intrebam, daca e vre-un risc la o gaura de 3x5cm, sau nu. Altfel gauream direct.
Armatura nu m-ar deranja - e suficient sa-mi intre plinta 1cm in grinda, in fiecare parte, si sa strecor cablurile pe langa armatura.

Astrul: Mda. Doar ca pe hol am gresie si nu am bani (in primul rand)/timp/chef sa o schimb. Daca puneam acum parchet (gresie nu mai pun), aveam pe unde sa trag cablurile.

Cealalta solutie ar fi sa dau jos tocul din lemn (si nu e tocmai usor), sa crestez grinda in partea de jos, si sa trag cablurile pe acolo. Apoi sa sper ca reusesc sa pun tocul la loc. Plinta are grosimea de 2.5cm, pervazul tocului ~1 cm.

#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Alice, on Jan 16 2009, 09:13, said:

Sper ca am nimerit bine sectiunea ;)

Este vorba de grinzile din hol, prin care vreau sa trec un canal cablu, de 25x40 mm. Practic vreau sa strapung grinzile in locul indicat cu rosu, o gaura de ~ 3x5 cm, chiar sub tavan.
Nu imi place sa coboare plinta pe perete, si or sa fie si foarte multe cabluri (prin grinda din prim-plan trebuie sa treaca 5 x UTP, 2 x CATV, 3 x 3x2.5mm).

Risc sa afectez cumva structura blocului, sau in caz de cutremur sa se intample ceva de la gaurile respective?

Merci!

Poate nu am vazut eu bine dar.... sigur e o grinda acolo? (mie imi pare a fi perete structural, la blocurile mai vechi grinzle sunt lesne de observat)

On topic: daca dai gaura macar foloseste o carotiera si nu masina cu percutie.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Mai, nu stiu, peretele se continua in stanga si in dreapta.
Eu i-am zis grinda; o fi, n-o fi - asta nu stiu. Cert este ca e din beton.

#8
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Stai linistita ca nu o sa cada blocul de la gaurile tale. Eu as face-o si nu as mai pune intrebari.

Ca si curiozitate, din ce an e constructia?

Oricum, daca intrebi un arhitect iti va spune sa termini cu prostiile iar daca intrebi un inginer iti va spune sa o faci.

#9
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
daca observi ca e perete din beton pe langa tocul usii, ucide fara mila :)
cu o carotiera nici nu-ti dai seama cand treci prin armatura

#10
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Pun pariu ca nici nu da de armatura. Mai ramine doar ca Alice sa ne tina la curent si voi sa dati berea, ;)

#11
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
nu e nicio grinda nene. de fapt, dupa cum mi se pare mie tu nu ai structura in cadre ci pereti portanti din beton.
poti sa gauresti fara probleme, iar daca vrei sa fi mai catolic decat papa, fa o gaura de diametru 5cm, baga in ea o teava de otel de 4-5 mm in carne astfel incat aceasta sa intre fix.

#12
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

 934, on Jan 16 2009, 21:49, said:

Stai linistita ca nu o sa cada blocul de la gaurile tale. Eu as face-o si nu as mai pune intrebari.
Oricum, daca intrebi un arhitect iti va spune sa termini cu prostiile iar daca intrebi un inginer iti va spune sa o faci.
Colegu'. De curiozitate. Asta este umor negru? Pentru ca mie mi s-a facut pielea de gaina.

Edited by nicu13, 17 January 2009 - 00:00.


#13
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Alice, on Jan 16 2009, 23:41, said:

Mai, nu stiu, peretele se continua in stanga si in dreapta.
Eu i-am zis grinda; o fi, n-o fi - asta nu stiu. Cert este ca e din beton.

Daca este grinda ar trebui sa se vada, sa fie iesita inafara (incerc sa atasez o poza, peretele din stanga) adica peretele nu este drept din tavan pana in podea.

In cazul tau nu cred ca este grinda ci doar un perete portant asa ca nu este nici o problema sa dai o gaura.

Oricum sa folosesti o carotiera deoarece:mai putina mizerie, mai repede, mai estetic (nu risti sa-ti sara vro bucata mare din perete)

Attached Files


Edited by gabian22, 17 January 2009 - 00:05.


#14
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
nicu: de ce?!

Edited by as xxl, 17 January 2009 - 00:05.


#15
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
gabian22, exista si grinzi care nu se disting in pereti :P la fel si stalpi :D

#16
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Pai colegu' meu preferat 934 spune ca un inginer ti-ar zice sa o gauresti, el fiind oarecum din domeniu. Absolvent al utcb ce naiba. Din poza eu zic ca sunt 80 la suta sanse ca alea sa fie grinzi pentru ca usile din dreapta lor au luminatore, dar usile de sub ele nu au. Grinzi cu pereti despartitori din bca adusi la nivel sub ele. De fapt daca stau sa ma gandesc am si eu perete portant si o grinda care vine perpendicular pe el.

Edited by nicu13, 17 January 2009 - 00:28.


#17
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 nicu13, on Jan 16 2009, 23:59, said:

Colegu'. De curiozitate. Asta este umor negru? Pentru ca mie mi s-a facut pielea de gaina.
Nu, tocmai am facut extrem de curind ceva asemanator in ceva care chiar era structura de rezistenta. Aici nici macar nu cred ca este asa.
PS1: imi plac bancurile contra-arhitecti.
PS2: Da, stiu, mea culpa dar... uneori faci ce trebuie sa faci.
Sa vezi ce ti-o iei pe cocoasa :lol:

Edited by Astrul, 17 January 2009 - 00:22.


#18
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 >ficus, on Jan 17 2009, 00:08, said:

gabian22, exista si grinzi care nu se disting in pereti :P la fel si stalpi :D

stiu, dar sunt f putine cazuri si astea la constructii mai noi

si oricum daca te uiti la poza postata de alice eu zic ca acolo ar fi trebuit sa se vada daca era grinda

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate