Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce chestii pot sa sparg?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
Salut
Maine trebuie sa duc un referat la fizica si nu am avut nicio idee.
Am gasit un pogramel pe net si vreau sa ii arat profului efectele undelor sonore...
Ce obiecte as putea sa sparg cu programul asta?

Attached Files



#2
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008

 chesterb, on Jan 15 2009, 08:00, said:

Salut
Maine trebuie sa duc un referat la fizica si nu am avut nicio idee.
Am gasit un pogramel pe net si vreau sa ii arat profului efectele undelor sonore...
Ce obiecte as putea sa sparg cu programul asta?
Programul este chiar fain ;).. iti da putina durere de cap dar in rest e OK , frecventa maxima a programului este de 20000 de Hz adica 20 KHz e prea putin pt  a sparge ceva :) , un pahar subire sau un geam dupa cate stiu eu se sparge la 40000 de KHz iar tu ai numai 20 ! .. E cale lunga ... daca greshesc sa ma corecteze cineva ! sau la 40 de KHz ..??!

#3
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
io stiam ca frecventa de rezonanta a unui pahar e in jur de 500 hz :confuzzled:

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
1 - Pe calculatoru' asta de la servici nu am sunet, dar banuiesc ca acel program este un generator audio. Ma insel?
2 - Problema nu este gama de frecvente generata de program ci sculele cu care incerci sa le reproduci, in general statiile de amplificare si boxele lucreaza in gama 20Hz - 16Khz. Sa nu mai vorbim de faptul ca pt. a sparge ceva ai nevoie de multi Watti si directivitate.

#5
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
mai degraba de decibeli :P
mai e si problema ca sunetul sa fie 'curat', sa nu aiba alte frecvente parazitare, armonici etc.

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 >ficus, on Jan 16 2009, 21:55, said:

mai degraba de decibeli :P

In momentul in care cumperi o statie de amplificare se specifica (printre altele) puterea ei, care se masoara in Wati. Decibelul nu este o unitate de masura, dar ai dreptate, semnalul trebuie sa aiba multi decibeli. Nu intru in detalii legate de decibel, ideea de baza este ca e foarte greu sa faci experiente de acest gen cu aparate din comert, chiar profesionale.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 >ficus, on Jan 16 2009, 21:44, said:

io stiam ca frecventa de rezonanta a unui pahar e in jur de 500 hz :confuzzled:

calculeaza si tu lungimea de unda din frecventa(din hz=nr de oscilatii pe secunda si viteza sunetuluii este 331,5m/s) si vezi ce ar putea sa aiba grosimea aia incat sa intre in rezonanta.

#8
Roget

Roget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.08.2008

 chesterb, on Jan 15 2009, 20:00, said:

Salut
Maine trebuie sa duc un referat la fizica si nu am avut nicio idee.
Am gasit un pogramel pe net si vreau sa ii arat profului efectele undelor sonore...
Ce obiecte as putea sa sparg cu programul asta?
Cu programu tau nu stiu ce reusesti, dar cu 50 Cent sigur reusesti sa spargi un pahar, daca il pui pe coltul mesei :)

#9
deagle_alin

deagle_alin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.11.2006

 edy_wheazel, on Jan 16 2009, 22:04, said:

In momentul in care cumperi o statie de amplificare se specifica (printre altele) puterea ei, care se masoara in Wati. Decibelul nu este o unitate de masura, dar ai dreptate, semnalul trebuie sa aiba multi decibeli. Nu intru in detalii legate de decibel, ideea de baza este ca e foarte greu sa faci experiente de acest gen cu aparate din comert, chiar profesionale.

De cand Decibelul(dB) nu mai este unite de masura :confuzzled:  ? Intensitatea sonora se masoara in decibeli(dB) care este un submultiplu al Bel-ului, aceasta unitate are o scara logaritmica, inseamna ca sunetele cu intensitatea de 10, 20, 30 db reprezinta depasirea de 10, 100, 1000 ori a pragului inferior al intesitatii. ;) .

In Wati (W) se masoara puterea electrica..... A difuzoarelor, A statiei.

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 deagle_alin, on Jan 31 2009, 00:50, said:

De cand Decibelul(dB) nu mai este unite de masura :confuzzled:  ? Intensitatea sonora se masoara in decibeli(dB) care este un submultiplu al Bel-ului, aceasta unitate are o scara logaritmica, inseamna ca sunetele cu intensitatea de 10, 20, 30 db reprezinta depasirea de 10, 100, 1000 ori a pragului inferior al intesitatii. ;) .

In Wati (W) se masoara puterea electrica..... A difuzoarelor, A statiei.

Decibelul nu este unitate de masura in sensul "clasic", cum ar fi Watul, Voltul, Amperul, etc. Decibelul este o masura logaritmica a raporului dintre doua puteri (in general), nu este unitatea de masura exclusiv a intensitatii sonore. Se foloseste si in electronica, optica, etc. Citeste si contextul in care am spus ca decibelul nu este unitate de masura folosita pt. statiile de amplificare audio.

#11
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
oameni buni exista unitati de masura fundamentale pentru masa,lungime,cantitatea de substanta,intensitatea luminoasa etc
cat si unitati de masura derivate printre care se incadreaza si DB,pentru intensitatea sunetului

din cate stiu si eu paharele se sparg la frecventa de rezonanta(ca de altfel multe lucruri se distrug la acea frecventa) si aia ar fi pe la 500hz,dar trebuie ceva decibeli,ca daca o sa pui avea frecventa intr-o casca de bagat in ureche apai spargi orice,numa pahare nu :P
trebuie ceva decibeli,cred ca undeva pe la 90db,dar paharu trebuie sa fie de cristal,cu structura omogena blablabla

cel mai usor mod de a sparge e sa bagi o boxa maricica,intr-o cutie de lemn prevazuta cu o gaura de 4-5cm in fata difuzorului,iar la maxim 10 cm de acea gaura sa pui paharu si sa dai volum la sunet...

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Cei de la Mythbusters au reusit sa sparga un pahar de cristal, dar ei au folosit (pe langa scule audio gigant) sunete de frecventa inalta, facute cu vocea (un fel de tiuit).

#13
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Poti sa afli frecventa naturala a unui pahar lovindu-l usor. Freceventa de rezonanta e apropiata de frecventa naturala, asa ca daca vei directiona un sunet axat pe frecventa de rezonanta deajuns de puternic il vei crapa. Totul e ca peretele paharului sa nu fie prea gros, pt a nu necesita puteri audio prea mari.

#14
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

 1Q-D3xT3r, on Jan 16 2009, 22:29, said:

Programul este chiar fain ;).. iti da putina durere de cap dar in rest e OK , frecventa maxima a programului este de 20000 de Hz adica 20 KHz e prea putin pt  a sparge ceva :) , un pahar subire sau un geam dupa cate stiu eu se sparge la 40000 de KHz iar tu ai numai 20 ! .. E cale lunga ... daca greshesc sa ma corecteze cineva ! sau la 40 de KHz ..??!

Pai ca sa spargi ceva trebuie sa atingi frecventa de rezonanta, egala cu ce care o scoate cand e lovit. Daca limita umana de de 20 kHz, si noi auzim frecventa de rezonanta, cum sa fie peste?
Acum o intrebare: cum modific o boxa sa scoata mai multi dB?

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 undercoverbrother, on Jan 22 2009, 19:00, said:

calculeaza si tu lungimea de unda din frecventa(din hz=nr de oscilatii pe secunda si viteza sunetuluii este 331,5m/s) si vezi ce ar putea sa aiba grosimea aia incat sa intre in rezonanta.
Lungimea de undă a sunetului în aer este irelevantă. În experiențele făcute de Mythbusters frecvența de rezonanță folosită era în jur de 500-600 Hz. La frecvența asta lungimea de undă în aer este puțin peste o jumătate de metru, adică mult mai mare decît dimensiunile paharului. Deci nu viteza în aer contează.

Peretele paharului este cel care vibrează. Modul fundamental de vibrație este cel în care buza paharului se deformează și devine din cerc elipsă, cu axa lungă mai întîi pe o direcție și apoi pe direcția transversală. Frecvența de vibrație depinde de forma paharului și de elasticitatea și densitatea sticlei din care e făcut. Luați ce pahare aveți prin casă și loviți-le ușor. Veți auzi frecvențele de rezonanță (sînt mai multe, cîte una pentru fiecare mod). Înregistrați sunetul și calculați-i spectrul (faceți transformata Fourier); energia vibrației este concentrată la frecvențele de rezonanță.

Cel mai important este să nimerești frecvența de rezonanță și s-o menții stabilă suficient timp, altfel poți să te chinui mult și bine. Ideea este că sursa de sunet trebuie să dea un nou impuls paharului exact atunci cînd buza lui se îndepărtează mai repede de sursă, așa cum faci cînd balansezi un pendul. În acest fel amplitudinea crește la fiecare oscilație (înainte de spargere vibrația paharului se vede cu ochiul liber), dar dacă sunetul are o frecvență diferită de a paharului atunci impulsurile date de sunet ajung să se desincronizeze în raport cu vibrația paharului și să ducă la micșorarea amplitudinii.

Apoi e importantă puterea sunetului, deși după cum ați văzut unii oameni au vocea destul de puternică pentru a sparge paharul și fără amplificator. Totuși, dacă sunetul e slab atunci chiar și nimerind perfect frecvența de rezonanță oscilația paharului se amortizează din cauza aerului din jur.

În sfîrșit trebuie să faci în așa fel încît o parte cît mai mare din energia sunetului să se transforme în vibrația paharului; de fapt o mare parte din energia sonoră se pierde, dar trebuie maximizat transferul. Sursa sonoră trebuie să fie cît mai aproape de o parte a peretelui paharului. Ar putea părea eficient ca sursa de sunet să fie în mijlocul paharului, dar asta ar face dimpotrivă ca peretele să nu capete forma eliptică necesară.


 Gady_paul, on May 13 2009, 04:39, said:

Acum o intrebare: cum modific o boxa sa scoata mai multi dB?
Nu ține de subiect, dar soluția e în general una singură: schimbați boxa. Dacă amplificatorul e de vină atunci schimbați amplificatorul. Dacă nu calitatea, ci doar puterea vă interesează, atunci mergeți peste saturație. Și în sfîrșit dacă tot ce vreți este putere mare la o anumită frecvență atunci renunțați la boxă și folosiți un dispozitiv pe bază de rezonanță. De exemplu un clopot de biserică folosește puțină energie, dar se aude pînă departe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate