Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

SRL ACTIVITATE SUSPENDATA

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008
Salve!
Am nevoie de ajutor va rog!
Inainte de a pleca din tara am suspendat temporar activitatea la srl pe 3 ani.
La vre-o cateva luni dupa ce am plecat, persoana la care aveam sediul social a vandut apartamentul.
Au trecut domnii de la garda financiara pe la sediu de sarbatori si surpriza au gasit alti proprietari la sediu.
Eu nu am avut cunostinta de faptul ca persoana a vandut apartamentul.
In sfarsit domnii de la garda financiara nu au dat de mine, si au trimis la parchet sesizare, cu privire la infractiuni privind legea speciala,241/2005 , art.9 cu litera F.
In fine m-au sunat rudele disperate sa ma intorc in tara.
Mentionez ca am contract cu un contabil autorizat cecar si imi depune toate actele trimestrial,semestrial si bilanturi la administratia fiscala si registru.
eu obligatiunile fiscale mi le-am indeplinit, de unde sa stiu ca proprietarii vor vinde?
Deci ceste de facut?
Am sunat la registrul comertului si spun ca pentru schimbare de sediu, tre sa redeschid activitatea, se fac mentiuni, se dau bani, si se aproba de judecator, dupa pot modifica actul constitutiv, si sediul social....alti bani alta distractie.
Va intreb, pot notifica doar registrul sau garda financiara sau administratia financiara ca sediul nu mai este cel de la vechea adresa fara tot taraboiul?Am inteles ca se poate printr-un executor judecatoresc cumva.
Si altceva cu parchetul ce fac?
Multumesc frumos pentru orice ajutor!
Ce pot face cei in situatia mea inainte de a pleca din tara? Sa nu se trezeasca ca probleme inutile!

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
poti sa faci o procura generala pentru cineva din tara sa se ocupe de aceste probleme

#3
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
daca chiar ai avut la un moment dat sediul acolo si nu ai stiut ca se vinde, nu raspunzi penal. infractiunea respectiva se savarseste cu intentie.

f) sustragerea de la efectuarea verificărilor financiare, fiscale sau vamale, prin nedeclararea, declararea fictivă ori declararea inexactă cu privire la sediile principale sau secundare ale persoanelor verificate;

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 orthodoxis, on Jan 15 2009, 18:53, said:

Salve!
Am nevoie de ajutor va rog!
Inainte de a pleca din tara am suspendat temporar activitatea la srl pe 3 ani.
La vre-o cateva luni dupa ce am plecat, persoana la care aveam sediul social a vandut apartamentul.
Au trecut domnii de la garda financiara pe la sediu de sarbatori si surpriza au gasit alti proprietari la sediu.
Eu nu am avut cunostinta de faptul ca persoana a vandut apartamentul.
In sfarsit domnii de la garda financiara nu au dat de mine, si au trimis la parchet sesizare, cu privire la infractiuni privind legea speciala,241/2005 , art.9 cu litera F.
In fine m-au sunat rudele disperate sa ma intorc in tara.
Mentionez ca am contract cu un contabil autorizat cecar si imi depune toate actele trimestrial,semestrial si bilanturi la administratia fiscala si registru.
eu obligatiunile fiscale mi le-am indeplinit, de unde sa stiu ca proprietarii vor vinde?
Deci ceste de facut?
Am sunat la registrul comertului si spun ca pentru schimbare de sediu, tre sa redeschid activitatea, se fac mentiuni, se dau bani, si se aproba de judecator, dupa pot modifica actul constitutiv, si sediul social....alti bani alta distractie.
Va intreb, pot notifica doar registrul sau garda financiara sau administratia financiara ca sediul nu mai este cel de la vechea adresa fara tot taraboiul?Am inteles ca se poate printr-un executor judecatoresc cumva.
Si altceva cu parchetul ce fac?
Multumesc frumos pentru orice ajutor!
Ce pot face cei in situatia mea inainte de a pleca din tara? Sa nu se trezeasca ca probleme inutile!


Problema este ca societatea ta nu mai are sediu social.
Trebuie sa vezi ce e cu plingerea/sesizarea de la Parchet... nu poti pleca asa....
Daca tot spui ca ai suspendat activitatea pentru 3 ani, de ce nu o vinzi, sau sa o lichidezi?
Nu este mai comod, mai ieftin sa infiintezi alta, peste 3 ani, sau cind vrei?
Daca ai suspendat activitatea, ai totusi obligatia de a depune (personal sau printr-un imputernicit) la administratia financiara, din 6 in 6 luni cel putin, bilanturi de activitate. Chiar daca nu ai nici o activitate.
Nu are nimeni probleme in locul tau, decit doar daca nu esti administrator unic.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate