Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

UPC HD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
810 replies to this topic

#19
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
Teste fac si eu acasa cu HD, stai calm. Vreau sa vad o solutie la UPC care sa serveasca sa zicem 30.000 de clienti, nu au cum, nu au oameni, nu au bani.

Si Ines are HD dar au solutie carpita care mai mult de 3000 de clienti nu ar tine, oricum pentru 500 de clienti cat au ei este ok.

Edited by alinmihaimarian, 24 January 2009 - 23:30.


#20
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Toate bune si frumoase cu Digitalul si HD-ul dar UPC ofera cele 3 servicii pe un singur cablul. E si asta limitat. Este interesant de vazut cum vor transmite si la ce calitate vor fi oferite cele 3 servicii cand se va dubla nr de clienti pe Digital sau cand vor scoate pe piata abonamente HD.
Este posibil ca in vara sa vedem Antenele ca ofera HD, Realitatea, MoneyCheanel, se vor inmulti televiziuniile care ofera HD. Asta-i sigur! UPC n-a prea mai investit mare lucru in retea in 2008. A incercat sa se extinda cu precadere in zonele unde nu era RDS si a introdus jocuri video pe digital.
Uitati-va ce calitate ofera pe internet in prezent, imi imaginez ce va fi. :deadtongue:  RDS a inceput sa treaca reteaua de o buna bucata de timp pe GPON pentru a oferi in 2010-2011 conexiuni cu viteze mai mari de 100Mbps.

#21
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
offtopic . La capitolul televiziune digitala, UPC sta cel mai bine. Apoi, la internet, RDS . Pentru telefonie fixa, CLAR Romtelecom iar mobila CLAR VODAFONE! Cine are bani sa-si permita toate astea, este cel mai tare:)

#22
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009

View Posta_d_y, on Jan 24 2009, 23:52, said:

offtopic . La capitolul televiziune digitala, UPC sta cel mai bine. Apoi, la internet, RDS . Pentru telefonie fixa, CLAR Romtelecom iar mobila CLAR VODAFONE! Cine are bani sa-si permita toate astea, este cel mai tare:)

Depinde la ce fel de internet te referi, nu cred ca poate concura RDS cu Romtelecom pe business, pe conexiunile de fibra optica....ca nu degeaba a ajuns RTC lider. Cu fixul ai dreptate. La mobil ai spus o mare aberatie....

Despre UPC Digital doar de bine, calitate comparabila cu Dolce sau Boom, mult peste RDS. Insa nu trebuie sa uitam (cei care stim cu ce mananca)ce inseamna HD....este usor sa faci teste , fac si eu acasa si vorbesc foarte serios, pe 2 servere IBM 3650 cu Xeon Quad Core. O fac pentru amuzament, si sigur pot duce 100 de clienti pe ele.

#23
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Televiziunea digitala de la ei e destul de ok .... nu credeam asa de buna pana cand nu mam convins .... daca rezolva si partea de net o sa fiu un client multumit .... on topic .... hd putin ma intereseaza pe moment ... si multi is asa .... inca nu se inghesuie lumea sa treaca nici pe digital ... nu pe hd .... oricum o sa fie mai scump ca digitalul ... si cum noi intodeauna cautam ce e mai moca ma indoiesc daca merita sa bage ei primii :)

#24
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postalinmihaimarian, on Jan 24 2009, 23:59, said:

...RTC lider....

Despre UPC Digital doar de bine, calitate comparabila cu Dolce sau Boom, mult peste RDS.
Love.. :rolleyes:

Televiziunea digitala prin cablu va fi "net superioara" oricarui DTH din cauza costului unui transponder. O singura privire pe lyngsat.com va arata aglomarea transmisiilor tv, deci un bitrate mic. Dolce nu e bun pentru nici un lcd.
La categoria televiziune digitala pentru publicul larg UPC Digital sta singur pe podium :)

Edited by Blackhawk, 25 January 2009 - 00:17.


#25
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009

View PostBlackhawk, on Jan 25 2009, 00:15, said:

Love.. :rolleyes:

Televiziunea digitala prin cablu va fi "net superioara" oricarui DTH din cauza costului unui transponder. O singura privire pe lyngsat.com va arata aglomarea transmisiilor tv, deci un bitrate mic. Dolce nu e bun pentru nici un lcd.

Dar care DTH e bun pentru LCD ? Digi ...normal ca doar esti fan.

Eu ma testat pe LCD-ul meu Sony Bravia KDL-46 de 117 cm si ambele se vad la fel (Dolce si UPC Digital)

#26
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
upc e o mizerie pe analogic. pe digital am ales boom decat sa le dau lor banii, si scumpi si prosti.

le doresc succes cu HD, si de ar fi primii si singuri din romania cu HD, mai degraba mi-ai cumpara un reciever pt satelit decat sa ma abonez la upc.

succesuri de la mine

#27
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Pe viitor sta scris clar internet. Te poti conecta la internet si cu telefonul mobil sau MP3Playerul. Laptopuri, telefoane mobile, ipod-uri etc le gasesti la preturi rezonabile. Ofertele UPC nu mai atrag pe nimeni. Abia au ajuns la 100.000 de clienti si aceia in foarte mare parte proveniti din clientii de pe anologic. Aud de la prieteni din RTC ca se implementeaza VDSL (ramane de vazut), RDS isi modifica reteaua pt GPON, tocmai pentru a oferii viteze mai mari.
Personal nu am optat pt digitalul lor nu pt ca e slab ci pentru ca e scump in raport cu analogul, iar emisiunile pe care le difuzeaza posturile TV din grila sunt slabe si foarte slabe. Am abonament analog Basic +EBT la 30 lei/luna si pot sa-l vad pe 3TV-uri fara probleme.
De analog sunt multumit insa ce ma determina sa-mi schimb operatorul este internetul, de care sunt dezamagit ca si multi colegi de forum, dealtfel. Cat despre HD, probabil implementarea acestuia depinde foarte mult de nr de clienti pe care UPC va reusi sa-i pastreze.

Edited by Farrell, 25 January 2009 - 10:32.


#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postmuc_cel_mic, on Jan 25 2009, 00:45, said:

Este posibil ca in vara sa vedem Antenele ca ofera HD, Realitatea, MoneyCheanel, se vor inmulti televiziuniile care ofera HD. Asta-i sigur!

Care Dumnezeu e avantajul în a vedea HD la televiziuni de știri sau de consumație generală? Singurele canale la care merită HD sînt cele documentare, sport sau film. Canalele gen TVR, ProTV, Antena, Realitatea etc. or să dea în HD doar știrile din studioul propriu, niște emisiuni penibile și poate ocazional cîte un film sau concert (cîte premiere ați văzut la alde Antena/ProTV?) Mersi, o să pot să-i număr porii de pe nas lu' Esca.

Dacă bagă HD atunci să bage History, HBO, Discovery, National Geographic, Eurosport etc. Ori asta costă (scriu cu bold că poate vede lumea). Costă acordurile cu respectivele canale, costă mediul de transmisie, crește efortul, cheltuiala cu echipamentele etc. Și așa face lumea gură că e prea scump abonamentul la UPC. Sincer eu cred că or să se gîndească abonații de două ori dacă merită să plătească mai mult pentru TVR și Realitatea în "HD".

Problema e cu atît mai complicată pentru RTC, care ar vrea HD prin satelit. Teste HD fac toți operatorii, cu oferta concretă e mai complicat.

Probabil că singurii care-i cel mai plauzibil să scoată ceva sînt Boom, pentru că se zvonește că vor rezolva problema investiției printr-o șmecherie: un acord de reciprocitate cu alt operator de pe același satelit, prin care obțin cîteva canale HD dintre alea care merită.

Dar nu e nimic sigur pentru că situația economică e cea care este. Repet ce-am mai zis pe alt topic: eu dacă aș fi operator aș lăsa întîi pe altul să-și rupă dinții în HD și să văd ce pățește și cum reacționează piața românească și cît e dispus (și capabil) să plătească românul pentru HD în plină criză. Și poate că asta se și întîmplă, se învîrt toți cei trei (UPC, RTC, Boom) unul în jurul celuilalt așteptînd s-o comită altul primul.

Edited by wirespot, 25 January 2009 - 15:11.


#29
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
HD la Romtelecom este destul de simplu peste VDSL.

Eu vin va intreb cine ar plati minim 20 euro pe HD cand romanul s-a oibisnuit cu Digi montat in coada de furca?

Nu va face nimeni pasul spre HD pentru ca Romania nu este pregatita

Edited by alinmihaimarian, 25 January 2009 - 15:13.


#30
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postalinmihaimarian, on Jan 25 2009, 15:11, said:

HD la Romtelecom este destul de simplu peste VDSL.
Daca pui problema numai de banda disponibila atunci pe 100mbs la fl ar fi si mai simplu :D Dar nu e asa. ;)

#31
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
De ce ? Care este problema ? Trebuie doar romanii sa vrea asa ceva si sa fie dispusi sa schimbe Digi-ul montat in coada de furca cu HD.

Solutii tehnice exista, chiar si pe DTH.

#32
cristi_5110

cristi_5110

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 540
  • Înscris: 22.11.2008
Focus SAT are HD sau cel putin stiu ca pt firme exista
poate stie cineva mai mult

#33
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwirespot, on Jan 25 2009, 15:05, said:

Care Dumnezeu e avantajul în a vedea HD la televiziuni de știri sau de consumație generală? Singurele canale la care merită HD sînt cele documentare, sport sau film. Canalele gen TVR, ProTV, Antena, Realitatea etc. or să dea în HD doar știrile din studioul propriu, niște emisiuni penibile și poate ocazional cîte un film sau concert (cîte premiere ați văzut la alde Antena/ProTV?) Mersi, o să pot să-i număr porii de pe nas lu' Esca.

Dacă bagă HD atunci să bage History, HBO, Discovery, National Geographic, Eurosport etc. Ori asta costă (scriu cu bold că poate vede lumea). Costă acordurile cu respectivele canale, costă mediul de transmisie, crește efortul, cheltuiala cu echipamentele etc. Și așa face lumea gură că e prea scump abonamentul la UPC. Sincer eu cred că or să se gîndească abonații de două ori dacă merită să plătească mai mult pentru TVR și Realitatea în "HD".

Problema e cu atît mai complicată pentru RTC, care ar vrea HD prin satelit. Teste HD fac toți operatorii, cu oferta concretă e mai complicat.

Probabil că singurii care-i cel mai plauzibil să scoată ceva sînt Boom, pentru că se zvonește că vor rezolva problema investiției printr-o șmecherie: un acord de reciprocitate cu alt operator de pe același satelit, prin care obțin cîteva canale HD dintre alea care merită.

Dar nu e nimic sigur pentru că situația economică e cea care este. Repet ce-am mai zis pe alt topic: eu dacă aș fi operator aș lăsa întîi pe altul să-și rupă dinții în HD și să văd ce pățește și cum reacționează piața românească și cît e dispus (și capabil) să plătească românul pentru HD în plină criză. Și poate că asta se și întîmplă, se învîrt toți cei trei (UPC, RTC, Boom) unul în jurul celuilalt așteptînd s-o comită altul primul.
Foarte bine explicat!  :clapping:  Cred ca ce ai scris tu aici va fi valabil pentru cel putin 3-4 ani de acum in colo.
HDul va ramane o buna bucata de vreme o discutie sterila printre operatorii nostri.

#34
cristi_5110

cristi_5110

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 540
  • Înscris: 22.11.2008
lumea habar nu are ce este HD si unde se foloseste si cu ce se foloseste
am sunat odata la call center digi tv sa intreb ceva de HD si consultantul mi a zis ca a fost intrebat si de catre cei care au televizoare CRT daca pot prinde HD
deci lumea e pe dinafara cu HDul
eu am un monitor cu Tv Tunner compatibil HD ready LG se gaseste la Domo 944 lei pe site M228WA

Edited by cristi_5110, 25 January 2009 - 18:15.


#35
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007

View PostAcidMan, on Jan 25 2009, 01:44, said:

upc e o mizerie pe analogic. pe digital am ales boom decat sa le dau lor banii, si scumpi si prosti.

le doresc succes cu HD, si de ar fi primii si singuri din romania cu HD, mai degraba mi-ai cumpara un reciever pt satelit decat sa ma abonez la upc.

succesuri de la mine

ai dreptate, e aiurea cu analogic dar cu digital e alta mancare.......posturile suplimentare sunt bunicele......si e CLAR semnalul ...[dar si sunetul]......eu am semnal f. bun in zona in care stau......la mine e chiar foarte bun  semnalul..... ;)

#36
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
eu am apelat la digital pt fiulmele in HD..cand colo astia inca nu transmit HD...Am vazut la DOMO o jucarie care transforma analogicul in digital si permite receptia in HD...parca as renunta la abonametul UPC si mi-as lua jucarica asta!
http://www.domo.ro/A...Extern_HD-ITD81

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate