Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

HOPS...Anglia ferma agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1067 replies to this topic

#163
crystinel27

crystinel27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2010

View Postxilofag, on 19th January 2010, 16:48, said:

Interviul pentru bucuresti a avut loc pe 19 ianuarie 2010. Am fost si eu cu niste prieteni si am decis sa mergem. Dimineata a avut loc o prezentare si ni s-au dat niste biletele cu ora pentru interviu. Au avut prioritate cuplurile (nush de ce) :) insa majoritatea celor care au intrat si o rupeau cat de cat pe engleza au trecut de selectie. Pentru contract pe 28 februarie trebuie sa mergem (cei selectati)....mi se pare cam tarziu totusi. Sper ca nu era 28 ianuarie si mi-a scris ala gresit...mai stie cineva de 28 februarie?:). Sper sa fie bine si sa nu intampin conditii foarte proaste de cazare :worthy: . Nu ma astept la o munca usoara pentru ca nu va fi :nonobad: . Faptul ca voi fi cu prietenii ma linisteste intr-un fel :P  :inlove: . Totul depinde de noroc....Mult noroc si voua...si daca mai stie cineva de data asta sa ma anunte si pe mine sa nu ma trezesc ca ma duc acolo cu o luna intarziere.

PS: Si ce e cool e ca nu ne mai trebuie pasaport!!!! :OK:
SALUT,
AS VREA SA PLEC SI EU CU HOPS DAR NU CUNOSC NIMIC DESPRE EI.MA POTI AJUTA CU O ADRESA,TELEFON,DETALII DESPRE INSCRIERE?

View Postalin880, on 23rd January 2010, 21:59, said:

eu o sa plec prin hops p 31 mai la o ferma din scotia pe nume A.P. Berry. daca este cineva care a mai fost acolo sau daca are cunostnte care au mai fost acolo as fi recunoscator dak mi-ati da detalii. as vrea sa stiu si eu unde este mai bine in scotia sau anglia. va multumesc
SALUT TE ROG AJUTA-MA SI PE MINE ,, VREAU SA PLEC SI EU PRIN FIRMA ASTA DAR NU STIU NIMIK DESPRE EI AI VREUN NUMAR DE TELEFON O ADRESA CEVA? ASTEPT UN RASPUNS ,,, O ZI BUNA

#164
UCLUJ

UCLUJ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2009
0744367473 -numarul de telefon al domnului Alexandru Barbacaru(unicul reprezentant Hops in Romania...din pacate).http://www.hopsgb.org.uk/ uita-te si aici sa iti faci o idee.succes

#165
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010

View Postcrystinel27, on 24th January 2010, 17:34, said:

SALUT,
AS VREA SA PLEC SI EU CU HOPS DAR NU CUNOSC NIMIC DESPRE EI.MA POTI AJUTA CU O ADRESA,TELEFON,DETALII DESPRE INSCRIERE?


SALUT TE ROG AJUTA-MA SI PE MINE ,, VREAU SA PLEC SI EU PRIN FIRMA ASTA DAR NU STIU NIMIK DESPRE EI AI VREUN NUMAR DE TELEFON O ADRESA CEVA? ASTEPT UN RASPUNS ,,, O ZI BUNA



Inscrierea pentru bucuresti a avut deja loc pe 19 ianuarie. Asa cum s-a spus deja trebuia sa indeplinesti cateva conditii.
1 sa fi in sala la ora stabilita pentru ca multi nu au intrat
2 sa stii engleza astfel incat sa ii poti raspunde celui cu care tineai interviul
3 s-a pus accent p cupluri si p fete singure, probabil s-au gandit ca baietii singuri nu's seriosi deoarece au dat si cateva exemple de tipi care nu au facut treaba p acolo si au creat probleme. Oricum au fost si multi baieti care au obtinut programari pentru urmatoarea intalnire din februarie cand va trebui sa ducem actele si sa se semneze contractul.

Despre Hops nu prea stiu asa multe detalii. Stiu ca am cateva cunostinte care au fost plecati unii 2 ani la rand si s-au intors dupa 5-6 luni cu sume de 5000, 3500 de lire.  Mult sau putin nu stiu ce sa zic. Oricum daca esti tanar si nu pleci neaparat pt a te imbogati (pentru ca asta nu va fi posibil) consider ca e misto sa pleci  chiar si numai pentru o experienta noua. Asa ca nu recomand sa plece oamenilor care vor ceva stabil. Hops nu-ti garanteaza ca vei lucra zi de zi. Daca vremea este nefavoabila nu vei putea lucra si deci va fi o zi pierduta. Chiria costa 32 de lire pe saptamana insa daca nu ai 15 ore muncite in saptamana nu vei fi obligat sa o platesti. Esti platit la norma sau la ora cu aproximativ 6 lire. Prietenii mei faceau cam 45-50 de lire p zi dar erau oameni care faceau si 70-80 de lire. Locuisti in parcuri de rulote, casute sau chiar un fel de camine. Din cate am vazut eu majoritatea locuiesc in rulote de 2-4 sau 6 persoane, cate 2 in camera. Bucataria si baile sunt la comun in unele ferme insa exista si exceptii cand ai baia in rulota la comun doar cu cei cu care stai in rulota. Poti avea si un aragaz in rulota. Prietenii mei aveau la comun bucataria si baia cu toti cei din capus si mizeria era de nedescris (asta tine si de educatia oamenilor) plus ca la un mom dat wc-urile nu au mai facut fata si va dati seama ce era acolo. (chestia asta ma sperie sincer) :puke: . Daca esti student ti se percepe taxa de asigurare medicala de 11% si atat. Pt restul se mai percepe in plus o taxa de 20%...deci ai 31% impozit dat la statul britanic. Impozitul se recupereaza la sfarsitul sederii acolo cand mergi la biroul lor si completezi un formular P45 din cate am inteles. SFAT: Nu incercati sa va recuperati banii prin Barbacaru ca ori intarzie cam mult de genu 2 ani ori nu-i mai vedeti deloc. Faceti-va un card cumva..sau gasiti voi o alternativa. Mare filozofie sa ajungi in anglia nu este...trebuie sa treci doar de acest Barbacaru (daca vrea el s apleci...pleci....daca nu....stai acasa) :death: . Nu pleca singur ca e aiurea sa fi printre straini fara nimeni. Cumpara-ti bilet din timp. Ai grija ca la plecare in anglia sa ai la tine 100-150 d lire sa supravietuiesti pana la primul salariu care ti se da intr-o saptamana sau 2. De obicei esti platit la saptamana. Pelerina, cizme de cauciuc, sac de dormi....haine fara fitze ca ti le strici....chef de munca, dorinta defapt de munca, noroc de ferma...si cam atat e bine sa ai ca sa o duci cat de cat ok. Sper ca ce am scris  ti-a fost de folos. Bafta si nu pleca de acolo fara sa nu vezi Londra :peacefingers:

Edited by xilofag, 24 January 2010 - 20:07.


#166
Georgelove

Georgelove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2010
Salut! Si eu merg prima data si nu stiu nimic detalii doar ce am gasit pe internet, trebuie putin sa te documentezi! Eu o sa merg undeva pe langa Ledbury. Lasa-mi adresa de mess ca sa vb mai multe daca vrei! Numa bine

#167
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010

View PostGeorgelove, on 24th January 2010, 20:46, said:

Salut! Si eu merg prima data si nu stiu nimic detalii doar ce am gasit pe internet, trebuie putin sa te documentezi! Eu o sa merg undeva pe langa Ledbury. Lasa-mi adresa de mess ca sa vb mai multe daca vrei! Numa bine


ela_ingeras100 si vb p mess, e valabil si pt cei care pot da informatii utile despre munca in uk prin hops :peacefingers:

Edited by xilofag, 24 January 2010 - 21:45.


#168
LiviuTopala

LiviuTopala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.12.2009

View PostGeorgelove, on 24th January 2010, 20:46, said:

Salut! Si eu merg prima data si nu stiu nimic detalii doar ce am gasit pe internet, trebuie putin sa te documentezi! Eu o sa merg undeva pe langa Ledbury. Lasa-mi adresa de mess ca sa vb mai multe daca vrei! Numa bine
Stiu eu pe cineva care merge tot langa Ledbury. :) o sa-ti dau amanunte cand il intreb exact ferma.

#169
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postxilofag, on 24th January 2010, 19:04, said:

3 s-a pus accent p cupluri si p fete singure, probabil s-au gandit ca baietii singuri nu's seriosi deoarece au dat si cateva exemple de tipi care nu au facut treaba p acolo si au creat probleme.

Gresit, se pune accent pe fete pt ca nu prea au curajul sa demaste anumite lucruri. Cei care "nu sunt seriosi" sunt cei care pun prea multe intrebari, cer explicatii. Problemele create la asta se refera. Noroc ca va mai da niste exemple si va castiga increderea...

View Postxilofag, on 24th January 2010, 19:04, said:

Mare filozofie sa ajungi in anglia nu este...trebuie sa treci doar de acest Barbacaru (daca vrea el s apleci...pleci....daca nu....stai acasa) :death: .

Mai sa fie, da' asta e mai tare ca Ceasca si toata Securitatea.  :w00t:



View PostUCLUJ, on 24th January 2010, 17:14, said:

0898989 -numarul de telefon al domnului Alexandru Barbacaru(unicul reprezentant Hops in Romania...din pacate).http://www.hopsgb.org.uk/ uita-te si aici sa iti faci o idee.succes

UCUJ dar in afara de a-i face reclama acestui individ (unicul), ne faci si noua un pustiu de bine si ne dai un link si catre site-ul oficial al agentiei britanice care se ocupa de statutul legal al romanilor care vor sa munceasca in UK?
Hai ca pun eu link-ul: http://www.ukba.home...ulgariaromania/
Sau nu trebuia? Acum daca mult stimatul domn isi pierde din clienti imi cer iertare. :worthy:



View Postxilofag, on 20th January 2010, 19:14, said:

Am si eu un raspuns pentru cei care acuza firmele de plasare cum ca percep comisioane...poate nu este normal...poate este insa NIMENI nu obliga pe nimeni sa plateasca vreun ban. Este mult mai simplu sa pleci din tara cu un contract in mana si stiind unde pleci. Cel putin pentru oamenii care pleaca pentru prima data intr-o tara straina...Dupa ce vezi cum sta treaba si iti face ceva relatii poate pleci si "pe barba ta" ca ai tupeu...nush asa gandesc eu...Inca astept un raspuns cu recuperarea taxelor epntru cei care nu's studenti ca nu as vrea sa le recuperez prin HOPS :D

Da, asa e, nimeni nu obliga pe nimeni sa plateasca taxe si comisioane, dar daca legislatia romaneasca e permisiva, dupa cea britanica asta e o ilegalitate. Or fi britanicii  tampiti. Dar daca oamenii ar afla ca platesc niste comisioane pt ca smecherasii astia sa puna niste hartii in niste dosare, o fi rau? Daca oamenii afla ca au anumite drepturi, e rau? Daca afla ca pot lucra legal in UK si fara "ajutorul" unor "oameni de bine", e rau? Si cine va garanteaza ca veti ajunge in UK acolo unde vi s-a promis, si veti castiga banii promisi, si veti sta in conditiile promise? Din moment ce va percep niste taxe pe... nimic practic ce garantii va pot oferi? L-ati intrebat vreunul pe mister x-ulescu asta de ce va percepe acele comisioane? Sau va era teama ca n-o sa mai plecati?  :lol:

You snooze, you lose... Since 1989   :nonobad:

#170
Georgelove

Georgelove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2010
Salut, Liviu lasa-mi adresa ta de mess si mai vb asa!

#171
iona_89

iona_89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2010
buna.cine imi poate da mai multe detalii despre ferma G & B B HoulBrooke?pe data de 5 mai trebuie sa fiu la aceasta ferma si chiar v-as fi recunoscatoare daca m-ati informa in leg cu ea.va multumesc!

#172
LiviuTopala

LiviuTopala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.12.2009

View PostGeorgelove, on 8th February 2010, 00:41, said:

Salut, Liviu lasa-mi adresa ta de mess si mai vb asa!

liviutopala <-- yahoo Sper sa iti pot fi si de folos George. :)

#173
marionline

marionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.06.2006
Salutare! Daca e cineva interesat, pot spune ca am fost si eu cu HOPS in Scotia in anul 2005 la ferma Gowrie Growers. Am platit un comision de 250 euro unei doamne din Agronomie, se pare ca avea numele de familie 'Rosu' (nu mai tin bine minte, m-am dus cu un amic care a mai fost in UK). Biletul de avion m-a costat pe atunci 350 de euro dus-intors si viza 100 de GBP.

Munca era in camp la cules de brocolli sau in fabrica la sortarea si ambalarea de brocolli. Am stat doar 2 luni dintre care am lucrat aproximativ 31 de zile, timp in care am facut vreo 1500 de lire care pe atunci valorau cam 2900$. Munca era destul de grea si pe camp si in fabrica. Pe camp trebuia sa lucrezi foarte repede si calitativ altfel erai trimis acasa pe jos! Am patit-o eu, am mers vreo 16 mile pe jos :) Si in fabrica era destul de greu dar asta mai mult pentru baieti, fetele doar ambalau brocolli.

In satucul nostru eram vreo 140 de persoane, majoritatea studenti, din Romania eram 2 baieti si 2 fete, restul erau cei mai multi din Polonia, Lituania, Letonia, Rusia si un baiat din Spania. Majoritatea locuiam in caravane cu conditii, pot spune eu de 2-3 stele :). In caravana mea erau 2 dormitoare, o camera de zi, o sufragerie si o bucatarie, toaleta si dus cu apa calda, frigider, aragaz, televizor, bla bla... Noaptea dormeam in sac de dormit caci era cam racoare, in septembrie fiind chiar destul de frig.

In timpul liber mergeam in orasul Dundee (la vreo 20 de mile), un oras frumos situat pe malul golfului Tay. O data pe saptamana venea un autocar si ne ducea pe toti la Asda sau la Tesco pentru cumparaturi. De obicei cheltuiam 25 de lire pe saptamana pe mancare, si asta strictul necesar: paine, branza topita feliata, sunca feliata, pulpe de pui, cartofi si cate 2-4 litri de squash. Duminica mergeam la carboot, o piata foarte mare de vechituri de la care te putea intoarce dupa vreo 3-4 ore de cascat gura dar si 'shopping' cu o bicicleta second hand buna de 5-15 lire, un televizor de vreo 10 lire, nu mai zic de telefoane mobile cu camera VGA de la 10-15 lire in sus (si asta acum 5 ani in urma) si diferite suveniruri, echipament sportiv, crose de golf la 1 lira bucata, bla bla...

  In concluzie pot spune ca mi-a placut sa merg in Scotia chiar daca vremea era cam urata, munca foarte grea...singurul moment neplacut a fost un accident stupid in urma caruia am ajuns la spital cu cateva degete rupte la mana stanga si ceva rani pe fata, Singura mea fericire in ziua aia a fost ca tipii de la ambulanta si asistentele s-au purtat foarte dragutz si nu a trebuit sa prezint vreun act ceva, asigurare sau sa platesc bani...
   In fine...daca ar fi sa mai merg odata in Scotia as face-o cu cea mai mare placere! Sunt curios insa care mai sunt conditiile la aceasta ferma acum, in 2010... :)

#174
LiviuTopala

LiviuTopala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.12.2009
Marionline, super tare intentia ta de a da informatii, fie ele si mai "vechi". Multumim, sunt de flos. Si eu plec in curand. (Aprilie 2010) ..poate cand revin, o sa va si povestesc. Dar "patronii" se poarta urat...? :)

#175
marionline

marionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.06.2006

View PostLiviuTopala, on 12th February 2010, 18:43, said:

Marionline, super tare intentia ta de a da informatii, fie ele si mai "vechi". Multumim, sunt de flos. Si eu plec in curand. (Aprilie 2010) ..poate cand revin, o sa va si povestesc. Dar "patronii" se poarta urat...? :)

   La ferma unde am fost eu, 'directorul'de camp era un scotian de vreo 60 de ani, destul de sever tipul, dar cu mine se purta frumos nush de ce :)
   In fabrica era o tanti de vreo 50 de ani, extrem de rea, o chema Moira, toti evitau s-o priveasca in ochi...dar pana la urma ne intelegeam bine...In rest toti foarte draguti si amabili...

   Bafta tie acolo in UK, si asteptam sa ne povestesti despre calatoria ta! :)

#176
Alexie82

Alexie82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2008
Este careva care merge pe 20 Aprilie la Ferma W.Angus Porter(Carmichael Farm) Scotia,sa-mi de si mie un semn.
Multumesc!

#177
flory20f

flory20f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.12.2009

View PostAlexie82, on 13th February 2010, 23:20, said:

Este careva care merge pe 20 Aprilie la Ferma W.Angus Porter(Carmichael Farm) Scotia,sa-mi de si mie un semn.
Multumesc!

Sal...si eu merg la o ferma numita Angus Porter nu stiu daca este aceeasi pentru ca am inteles ca sunt mai multe in diferite zone,detinute de frati si verisori. iar de asemenea si data diferita
As avea si eu o intrebare daca imi poate spune cineva care a primit permisul de munca,ma asteptam sa fiu sunata dar mi sa spus ca mai dureaza si imi este teama...a primit cineva??? multumesc frumos

Edited by flory20f, 17 February 2010 - 18:22.


#178
Alexie82

Alexie82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2008

View Postflory20f, on 17th February 2010, 18:21, said:

Sal...si eu merg la o ferma numita Angus Porter nu stiu daca este aceeasi pentru ca am inteles ca sunt mai multe in diferite zone,detinute de frati si verisori. iar de asemenea si data diferita
As avea si eu o intrebare daca imi poate spune cineva care a primit permisul de munca,ma asteptam sa fiu sunata dar mi sa spus ca mai dureaza si imi este teama...a primit cineva??? multumesc frumos
O sa primesti un SMS cand trebuie sa mergi sa-ti ridici actele si unde,depinde de regiuniile din tara,eu am fost pe 6 la Craiova si mai este una pe 20 am inteles.
Bafta!

#179
iulyy79

iulyy79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2010

View Postfieldy, on 18th January 2009, 10:20, said:

am un amic acum e a3a oara cand e pleacat..daca vrei te pun in legatura cu el..tot ce trebuie sa faci e sa imi dai un pm cu adresa ta de email..


salut nu stiu daca o sa se mai poata face ceva dar eu as vrea sa stiu daca se mai poate aranja o plecare.ms mult

#180
flory20f

flory20f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.12.2009

View PostAlexie82, on 19th February 2010, 01:13, said:

O sa primesti un SMS cand trebuie sa mergi sa-ti ridici actele si unde,depinde de regiuniile din tara,eu am fost pe 6 la Craiova si mai este una pe 20 am inteles.
Bafta!
Ms mult Alexie....am cam intrat in panica daca ai zis ca tu ai fost pe 6 la Craiova pt ca urmatoarea ar fi la Bucuresti si ultima cea la care ar trebui sa merg si nu am fost anuntata...mai ales ca stabilisem sa vin si eu la Craiova ca imi este aproape decat Bucuresti dar cred ca Domnul B. a cam uitat.Tu pe ce data ai semnat contractul de ai fost chemata acum?eu l-am semnat in decembrie pe 13...si plec abia la finele lunii mai..poate esti dragutza si revii cu mai multe detalii...pupici..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate