Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#973
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 12 aprilie 2018 - 10:33, said:

Chiar ma întrebam, cum poți iubi pe cineva, batjocorindu-l?.
Și dacă nu îl iubești, deci nu împlinești a doua cea mai importantă porunca a lui Iisus, cât de mult mai contează toată râvna de a înțelege Scriptura....
Daca il iubesti il avertizezi de cel mai mare pericol care il paste. Adica o eternitate sub minia lui Dumnezeu. Sau tu vezi iubirea sa-i iei limba in gura si sa-i dai bani de tigari?

Edited by zexelica, 12 April 2018 - 18:29.


#974
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Și cum îl avertizezi? Jignindu-l?! Din iubire :lol:

#975
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdark, on 12 aprilie 2018 - 10:57, said:

Sau cum poți iubi aproapele, dacă pe unii nu-i saluți. Sunt creștini invidioși pe starea materială a aproapelui lor și îi evită cu desăvârșire, ba chiar îi urăsc.

Nu=i urasc , nici nu pot sa spun ca-i iubesc dar nu fac misto de ei.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hjb3TnwvNd8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postzexelica, on 12 aprilie 2018 - 18:28, said:

Daca il iubesti il avertizezi de cel mai mare pericol care il paste.
Aaaa  deci retractezi cu  pastilele  ???

Tu si Cuvantul Domnului...zero la voi partasie...se cunosc dupa fapte
Nu exista la voi recunoastere greselilor never

va cunosc bine

O mizerie  de care e plina biserica

pacat voit ... premeditat.

Edited by husand, 12 April 2018 - 21:17.


#976
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Alta explicatie plauzibila nu am, asta dorind sa iau in consideratie faptul ca nu esti carditor, adica sa-mi arati o bancnota de 5 lei si sa-mi spui ca este de 100. Asa ca ori esti bolnav si nu ai coerenta ori esti carditor.

#977
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postzexelica, on 05 aprilie 2018 - 06:56, said:

Sfintii au toate pacatele platite.
Toate sunt platite.
Ai dreptate, toate pacatele sunt platite. Ale tuturor oamenilor.
Insa nu beneficiaza de oferta iertarii de pacate decat cei care aleg sa creada, adica sa-L primeasca pe Isus Hristos.

Daca cineva vrea sa se pocaiasca si accepta credinta adevarata a lui Hristos, va fi mantuit.
Insa totul depinde de om. Pentru ca Dumnezeu si-a facut deja partea Lui. Si continua sa lucreze, prin Duhul Sau, chemand oamenii la mantuire.

Asadar predestinarea de care se face atata caz e doar o fateta a monedei. Dumnezeu Doreste ca toti oamenii sa fie mantuiti.
Insa vor fi mantuiti doar cei care vor raspunde pozitiv la oferta Domnului Isus: "Daca vrea cineva..."

#978
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Daca nu alegi binele, este pacat. Care este acoperit. Si daca tuturor oamenilor li s-au platit TOATE pacatele, nu mai merge nimeni in iad.

#979
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postzexelica, on 03 iunie 2018 - 23:47, said:

Si daca tuturor oamenilor li s-au platit TOATE pacatele, nu mai merge nimeni in iad.
Decat aceia care nu-L primesc pe Isus, adica nu cred.

#980
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpenticostalul, on 04 iunie 2018 - 00:10, said:

Decat aceia care nu-L primesc pe Isus, adica nu cred.
Pe unde scrie sa primesti pe Isus? Ca nu am vazut. Am auzit de cardeala asta dar nu scrie ca trebuie sa PRIMESTI. Si daca ar scrie, e tot pacat, care e acoperit.

pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan.3:15)

Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine are viata vesnica. (Ioan.6:47)

Crezi? Scrie ca ai viata vesnica, nu partial conditionata.

Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea. (Ioan.10:28)

Le smulgeti voi, insa, pe la biserica, nu?

Neamurile se bucurau cand au auzit lucrul acesta si preamareau Cuvantul Domnului. Si toti cei ce erau randuiti sa capete viata vesnica au crezut. (Fapt.13:48)

Cei RANDUITI sa capete viata vesnica cred. Sau, nu mai citim?

Iar PRIMIREA, ar fi vointa omului. Si scrie ca nu e dupa vointa omului. ci dupa a Lui Dumnezeu.

Romani 9
16. Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila.

Iar tu spui ca depinde de om. NEEEEXXXXT!!!!!!!!

Edited by zexelica, 04 June 2018 - 11:51.


#981
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postzexelica, on 04 iunie 2018 - 11:49, said:

Pe unde scrie sa primesti pe Isus? Ca nu am vazut.
N-ai vazut pentru ca NU ai citit decat Evanghelia Sfantului Cioflica.
Daca ai fi citit Evanghelia lui Ioan ai fi inteles ca asta inseamna credinta: a-l primi pe Isus.

#982
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
“Și chemând la Sine mulțimea, împreună cu ucenicii Săi, le-a zis: Oricine voieștesă vină după Mine să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.
35.    Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va scăpa.
36.    Căci ce-i folosește omului să câștige lumea întreagă, dacă-și pierde sufletul?
37.    Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
38.    Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri.”

Dar desigur, Dumnezeu ne joaca mântuirea și accederea la viața veșnica, la zaruri :)


Edited by richelieu, 04 June 2018 - 19:31.


#983
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 04 iunie 2018 - 19:30, said:

“Şi chemând la Sine mulţimea, împreună cu ucenicii Săi, le-a zis: Oricine voieştesă vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.
35. Căci cine va voi să-şi scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine şi pentru Evanghelie, acela îl va scăpa.
36. Căci ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?
37. Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
38. Căci de cel ce se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat şi păcătos, şi Fiul Omului Se va ruşina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinţii îngeri.”

Dar desigur, Dumnezeu ne joaca mântuirea și accederea la viața veșnica, la zaruri Posted Image
Oricine voieste DIN TOATA INIMA SI DIN TOT SUFLETUL. Iar inainte de mantuire ai o inima de piatra.

Iar vad ca despre cei RANDUITI sa aiba viata vesnica...nimic?

Edited by zexelica, 04 June 2018 - 19:39.


#984
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Cei rânduiți sa aibă viața veșnica sunt excepții.

#985
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 04 iunie 2018 - 19:41, said:

Cei rânduiți sa aibă viața veșnica sunt excepții.
Nu vad decat afirmatia ta. Eu daca afirm ceva bag si proba biblica aferenta. Nu am gasit EXCEPTII...prin Scriptura, e adevarat. Acum, sa ne intelegem, care e autoritatea ta? Scriptura sau papacioc?

#986
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 05 iunie 2018 - 16:07, said:

Nu vad decat afirmatia ta. Eu daca afirm ceva bag si proba biblica aferenta. Nu am gasit EXCEPTII...prin Scriptura, e adevarat. Acum, sa ne intelegem, care e autoritatea ta? Scriptura sau papacioc?
Prea esti contra dragule.Nu uita ca e vorba despre dreapta credinta ortodoxa din care se inspira. Dumnezeu le-a dat foarte multi credinciosi si acestia au nevoie de o catedrala, iar cine se va smeri sub ea, va primi mantuirea, findca asa ii zice : "Catedrala Mantuirea neamului " . Numai ca tu esti un pic invidios .Posted Image
Ei sunt pre-destinati, adica alesi inainte chiar de  de cand au fost in pantece, findca asa a hotarat cineva, ca de isi face icoane, cruci si matanii, daca mai aprinde lumanari la morti atunci esti credincios si meriti sa te mantuiesti, chiar si fara Mantuitor. Posted Image

#987
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postzexelica, on 05 iunie 2018 - 16:07, said:

Acum, sa ne intelegem, care e autoritatea ta? Scriptura sau papacioc?
Sigur NU e nea Cioflica Predestinatu' Posted Image

#988
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postzexelica, on 05 iunie 2018 - 16:07, said:


Nu vad decat afirmatia ta. Eu daca afirm ceva bag si proba biblica aferenta. Nu am gasit EXCEPTII...prin Scriptura, e adevarat. Acum, sa ne intelegem, care e autoritatea ta? Scriptura sau papacioc?
Nu vezi, pentru ca îți sunt ochii închiși :)

Ti-am pus mai sus versurile in care Iisus ii îndeamnă pe CEI CARE VOIESC SA II URMEZE!

In plus, uite și pilda aceasta:

1. Căci împărăția cerurilor este asemenea unui om stăpân de casă, care a ieșit dis-de-dimineață să tocmească lucrători pentru via sa.
2. Și învoindu-se cu lucrătorii cu un dinar pe zi, i-a trimis în via sa.
3. Și ieșind pe la ceasul al treilea, a văzut pe alții stând în piață fără lucru.
4. Și le-a zis acelora: Mergeți și voi în vie, și ce va fi cu dreptul, vă voi da.
5. Iar ei s-au dus. Ieșind iarăși pe la ceasul al șaselea și al nouălea, a făcut tot așa.
6. Ieșind pe la ceasul al unsprezecelea, a găsit pe alții, stând fără lucru, și le-a zis: De ce ați stat aici toată ziua fără lucru?
7. Zis-au lui: Fiindcă nimeni nu ne-a tocmit. Zis-a lor: Duceți-vă și voi în vie și ce va fi cu dreptul veți lua.
8. Făcându-se seară, stăpânul viei a zis către îngrijitorul său: Cheamă pe lucrători și dă-le plata, începând de cei din urmă până la cei dintâi.
9. Venind cei din ceasul al unsprezecelea, au luat câte un dinar.
10. Și venind cei dintâi, au socotit că vor lua mai mult, dar au luat și ei tot câte un dinar.
11. Și după ce au luat, cârteau împotriva stăpânului casei,
12. Zicând: Aceștia de pe urmă au făcut un ceas și i-ai pus deopotrivă cu noi, care am dus greutatea zilei și arșița.
13. Iar el, răspunzând, a zis unuia dintre ei: Prietene, nu-ți fac nedreptate. Oare nu te-ai învoit cu mine un dinar?
14. Ia ce este al tău și pleacă
. Voiesc să dau acestuia de pe urmă ca și ție.
15. Au nu mi se cuvine mie să fac ce voiesc cu ale mele? Sau ochiul tău este rău, pentru că eu sunt bun?
16. Astfel vor fi cei de pe urmă întâi și cei dintâi pe urmă, că mulți sunt chemați, dar puțini aleși.


Deci ce S-a învoit Domnul sa ne plătească pentru MUNCA NOASTRĂ, ne va plăti negreșit, dacă vom face munca noastră.

In rest, dacă El vrea sa facă altfel cu alții, e treaba Lui.

Ce alte dovezi mai vrei, ca cei dinainte “tocmiți” sunt excepții?

View Postpacopaco1967, on 05 iunie 2018 - 17:38, said:


Prea esti contra dragule.Nu uita ca e vorba despre dreapta credinta ortodoxa din care se inspira. Dumnezeu le-a dat foarte multi credinciosi si acestia au nevoie de o catedrala, iar cine se va smeri sub ea, va primi mantuirea, findca asa ii zice : "Catedrala Mantuirea neamului " . Numai ca tu esti un pic invidios .Posted Image
Ei sunt pre-destinati, adica alesi inainte chiar de  de cand au fost in pantece, findca asa a hotarat cineva, ca de isi face icoane, cruci si matanii, daca mai aprinde lumanari la morti atunci esti credincios si meriti sa te mantuiesti, chiar si fara Mantuitor. Posted Image
Eu te-am mai întrebat odată, credinciosule care ești tu credincios, dacă știi ce simbolizează degetele ridicate ale rockerului din emoticonul ala pe care îl folosești cu atâta fericire foarte des?

#989
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 05 iunie 2018 - 19:59, said:

Nu vezi, pentru ca îți sunt ochii închiși Posted Image

Ti-am pus mai sus versurile in care Iisus ii îndeamnă pe CEI CARE VOIESC SA II URMEZE!
De la ei putere niciunul nu va face nimic placut Lui.

Romani 3
10. dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.

Fiindca umblarea dupa lucrurile firii pamantesti este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu, caci ea nu se supune Legii lui Dumnezeu si nici nu poate sa se supuna. (Rom.8:7)

Dar nu se pune, la tine. La tine se poate desi scrie ca nu poate.

Orice vers trebuie inteles astfel incat sa nu contrazica nimic altceva din Sccriptura. Si asta o obtii numai cand dai toata slava si meritul numai lui Dumnezeu. Ai bagat boanta ca esti cumsecade, te-ai ars.

Edited by zexelica, 05 June 2018 - 20:38.


#990
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Pai tu te contrazici taman in postarea asta :lol:

Dar pilda stăpânului de vie cum o comentezi? Sau dacă nu ne place, nu exista? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate