Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#1279
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 23 august 2021 - 19:59, said:

Nu e vorba de mântuire, ci de un dar pe care donatorul îl dă fără criterii cui îi place.
E clar Posted Image  Nu aduc nimic bun conversatiile. Nu postezi proba biblica, stirifomflesti niste pareri incontinuu.


Quote

Versetele nu dovedesc deci predestinarea individuală la mântuire sau pierderea ei.
Pentru tine si arianistii tai, nu, evident. Pentru ce sa aiba mila? Ca nu exista pedeapsa Posted Image

#1280
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 22 august 2021 - 06:20, said:

La nivel individual Dumnezeu nu predestinează anumiți oameni să fie vase ale mâniei, dar pe cei care se încăpățînează să fie astfel îi face ("predestineazä") să fie pentru pieire. Faraon și Israelul după carne care respinge ca natiune pe Cristos.




Asa respectabile ,corect ,nu se atinge de nimeni decat tangential cu judecata.

Quote

Nu e vorba de mântuire, ci de un dar pe care donatorul îl dă fără criterii cui îi place.

Si mantuirea nu e dar ?

View Postzexelica, on 23 august 2021 - 18:00, said:

...muschiu' lor.

Si ai tai nu se vad nu ?

Mai bine lasi Golemul ala acasa.

Edited by husand, 15 November 2021 - 19:00.


#1281
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pfff.....a fugit iehovistii, vad Posted Image

#1282
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Sa scrie nenea Darku' aicisha despre liberul arbitru.

#1283
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Nu prea este liber arbitru în paradigmă iudeo-creștină, mai ales dacă citim ce scrie apostolul Pavel, la Romani capitolul 9, de la versetul 16 în jos...:huh:

#1284
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postzexelica, on 20 iunie 2023 - 09:58, said:

Confunzi. Ai PORUNCA sa alegi. Cum ai si porunca sa fii perfect ca Tatal. Iar daca FACI, ai viata vesnica. Oricine implineste legea are viata vesnica. Nu merge insa sa alegi din porunci. Sa crezi, sa alegi, sa iubesti si restul la dilibau.
Iar de ales, cautat, iubit, conditia este DIN TOATA inima si din tot sufletul. Cand tu, inainte, ai o inima DE PIATRA.

Cand alegi ceva nu inseamna ca ai liberul arbitru?

#1285
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Post-Daniel, on 21 iunie 2023 - 09:05, said:

Cand alegi ceva nu inseamna ca ai liberul arbitru?
Nu

Am mai folosit ilustratia asta aici: Ia pune un iepure sa aleaga intre o bucata de carne si un morcov, ce crezi ca va alege? Apoi fa acelasi lucru cu un vultur.
Decizia fiecarui animal va fi dictata/determinata de natura lui. Ele vor alege ce vor, dar vointa lor este supusa naturii lor.

Despre omul pacatos Biblia spune ca este "robit de pacat". El face ce vrea, dar vointa lui e robita de pacat deci in sensul adevarat el nu are liber arbitru, deoarece nu are vointa libera.

#1286
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 21 iunie 2023 - 09:05, said:

Cand alegi ceva nu inseamna ca ai liberul arbitru?

Ba da, însă nu și conform teologiei apostolului Pavel.Posted Image

#1287
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postkruger, on 21 iunie 2023 - 09:31, said:


Nu

Am mai folosit ilustratia asta aici: Ia pune un iepure sa aleaga intre o bucata de carne si un morcov, ce crezi ca va alege? Apoi fa acelasi lucru cu un vultur.
Decizia fiecarui animal va fi dictata/determinata de natura lui. Ele vor alege ce vor, dar vointa lor este supusa naturii lor.

Despre omul pacatos Biblia spune ca este "robit de pacat". El face ce vrea, dar vointa lui e robita de pacat deci in sensul adevarat el nu are liber arbitru, deoarece nu are vointa libera.

Daca ar adevarata teoria ta, omul nu ar putea fi tras la raspundere pentru pacate, fiindca pacatul apartine firii. Mai mult de-atat, nici macar n-ar mai exista conceptul de pacat definit ca ratare a tintei. Deci tot ceea ce face omul este in conformitate cu firea. Nu face nici bine, nici rau, dupa cum nici iepurele nu face nici bine, nici rau cand alege morcovul.

Daca spui ca Legea condamna totusi omul, iti contrazici teoria. Asta daca nu cumva esti de parere ca Dumnezeu a dat in mod intentionat o lege care nu poate fi respectata. Atentie, rolul legii nu a fost doar de a educa sau a arata calea (tinta) buna, ci putea atrage, in functie de porunca, condamnarea la moarte, deci omul era considerat responsabil pentru incalcari si implicit CAPABIL de a o si respecta (mergand pe premisa ca o si intelegea).

View Postdark, on 21 iunie 2023 - 09:32, said:



Ba da, însă nu și conform teologiei apostolului Pavel.Posted Image

Ma indoiesc ca Pavel are o teologie consistenta. Eu am ramas cu impresia ca, daca ne raportam la toate afirmatiile lui, Pavel este contradictoriu.

#1288
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post-Daniel, on 21 iunie 2023 - 09:05, said:

Cand alegi ceva nu inseamna ca ai liberul arbitru?
Scrie ca alegi, da:

Si daca nu gasiti cu cale sa slujiti Domnului, alegeti astazi cui vreti sa slujiti: sau dumnezeilor carora le slujeau parintii vostri dincolo de Rau, sau dumnezeilor amoritilor in a caror tara locuiti. Cat despre mine, eu si casa mea vom sluji Domnului." (Ios.24:15)

Ai de ales intre doua prostii, da. Sa tragi pe nas sau sa bagi in vena.

Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi; si v-am randuit sa mergeti si sa aduceti rod, si roada voastra sa ramana, pentru ca orice veti cere de la Tatal, in Numele Meu, sa va dea. (Ioan.15:16)

View Postkruger, on 21 iunie 2023 - 09:31, said:

Nu

Am mai folosit ilustratia asta aici: Ia pune un iepure sa aleaga intre o bucata de carne si un morcov, ce crezi ca va alege? Apoi fa acelasi lucru cu un vultur.
Decizia fiecarui animal va fi dictata/determinata de natura lui. Ele vor alege ce vor, dar vointa lor este supusa naturii lor.

Despre omul pacatos Biblia spune ca este "robit de pacat". El face ce vrea, dar vointa lui e robita de pacat deci in sensul adevarat el nu are liber arbitru, deoarece nu are vointa libera.

Pfff.....unde umbli, ma? Nu mai bagi lumea in seama.

View Post-Daniel, on 21 iunie 2023 - 12:06, said:

Daca ar adevarata teoria ta, omul nu ar putea fi tras la raspundere pentru pacate, fiindca pacatul apartine firii. Mai mult de-atat, nici macar n-ar mai exista conceptul de pacat definit ca ratare a tintei. Deci tot ceea ce face omul este in conformitate cu firea. Nu face nici bine, nici rau, dupa cum nici iepurele nu face nici bine, nici rau cand alege morcovul.

Daca spui ca Legea condamna totusi omul, iti contrazici teoria. Asta daca nu cumva esti de parere ca Dumnezeu a dat in mod intentionat o lege care nu poate fi respectata. Atentie, rolul legii nu a fost doar de a educa sau a arata calea (tinta) buna, ci putea atrage, in functie de porunca, condamnarea la moarte, deci omul era considerat responsabil pentru incalcari si implicit CAPABIL de a o si respecta (mergand pe premisa ca o si intelegea).
Firea a devenit separata de Dumnezeu de la Adam. Deci....

Si, dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos; (1Cor.15:22)

View Postdark, on 20 iunie 2023 - 15:33, said:

Nu prea este liber arbitru în paradigmă iudeo-creștină, mai ales dacă citim ce scrie apostolul Pavel, la Romani capitolul 9, de la versetul 16 în jos...Posted Image
Vezi sa nu te alerge staboru' iehovist, stimabile. Le strici jucaria cu afirmatii d-astea.

#1289
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postzexelica, on 14 ianuarie 2009 - 12:30, said:

Isaia 45:4; 49:1-3; 65:9; 48:8; Ieremia 1:5; 15:2; 43:11; Zaharia. 11:9; Matei 1:21; 19:11; 20:16; 22:14; 24:22; Marcu 13:20; Luca. 18:7; Ioan 6:64; 10:14, 16, 26, 27; 13:18; 15: 16, 19; 17: 2, 6, 9, 12, 24; Fapte 2:39, 47; 9:15; 10:41; 13:26, 48; 15:7; 18:10; 22:14; Romani 1:1, 6, 7: 8:28, 29, 30; 9:11, 21, 22, 23, 24; 11:2, 5, 7, 29; 1Corinteni 1:26, 27, 28, 29, 30, 31; Galateni 1:6, 15; Efeseni. 1:4, 5, 11; 2:10; Coloseni 3:12, 15; 1Tesaloniceni 1:4; 2Tesaloniceni 2:13, 14; 2Timotei 2:10, 19; Tit 1:1; 2:14; Evrei 4:3; 5:4; 9:15; Iacov 2:5; 1Petru 1:2, 15, 20; 2:9, 21; 5:10; 2Petru 1:3, 10; Apocalipsa 13:8; 17:8, 14; 20:15
Proba biblica.

#1290
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postzexelica, on 21 iunie 2023 - 12:17, said:

Scrie ca alegi, da:

Si daca nu gasiti cu cale sa slujiti Domnului, alegeti astazi cui vreti sa slujiti: sau dumnezeilor carora le slujeau parintii vostri dincolo de Rau, sau dumnezeilor amoritilor in a caror tara locuiti. Cat despre mine, eu si casa mea vom sluji Domnului." (Ios.24:15)

Ai de ales intre doua prostii, da. Sa tragi pe nas sau sa bagi in vena.

Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi; si v-am randuit sa mergeti si sa aduceti rod, si roada voastra sa ramana, pentru ca orice veti cere de la Tatal, in Numele Meu, sa va dea. (Ioan.15:16)




Firea a devenit separata de Dumnezeu de la Adam. Deci....

Si, dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos; (1Cor.15:22)



Prin urmare, dispare vina omului. Nu poate fi vinovat de un rau din moment ce nu putea face binele. Daca firea ii dicteaza alegeri spre rau, el nu are nicio vina. Deci nu poate fi tras la raspundere. Vina apare cand poti sa faci binele DAR alegi raul.

Aici ne duce teoria ta.

Edited by -Daniel, 21 June 2023 - 17:54.


#1291
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post-Daniel, on 21 iunie 2023 - 17:53, said:

Prin urmare, dispare vina omului. Nu poate fi vinovat de un rau din moment ce nu putea face binele. Daca firea ii dicteaza alegeri spre rau, el nu are nicio vina. Deci nu poate fi tras la raspundere. Vina apare cand poti sa faci binele DAR alegi raul.

Aici ne duce teoria ta.
8. Astfel, El are mila de cine vrea, si impietreste pe cine vrea.
19. Dar imi vei zice: "Atunci de ce mai baga vina? Caci cine poate sta impotriva voii Lui?"
20. Dar, mai degraba, cine esti tu, omule, ca sa raspunzi impotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a facut: "Pentru ce m-ai facut asa"?
21. Nu este olarul stapan pe lutul lui, ca din aceeasi framantatura de lut sa faca un vas pentru o intrebuintare de cinste, si un alt vas pentru o intrebuintare de ocara?
22. Si ce putem spune, daca Dumnezeu, fiindca voia sa-Si arate mania si sa-Si descopere puterea, a suferit cu multa rabdare niste vase ale maniei, facute pentru piere;
23. si sa-Si arate bogatia slavei Lui fata de niste vase ale indurarii pe care le-a pregatit mai dinainte pentru slava (despre noi vorbesc)?

Si, dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos; (1Cor.15:22)
3. Cei rai sunt stricati inca din pantecele mamei lor, mincinosii se ratacesc odata cu iesirea din pantecele mamei lor.

Incepi viata nu de la zero ci de la -1 pacate.

#1292
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 22 iunie 2023 - 07:36, said:

3. Cei rai sunt stricati inca din pantecele mamei lor, mincinosii se ratacesc odata cu iesirea din pantecele mamei lor.

Incepi viata nu de la zero ci de la -1 pacate.
Eu zic ca exagereaza biblia.
Din moment ce asa se nasc si nu e alegerea lor, inseamna ca sunt creati defecti.
Vina apartine nu parintilor, nici lor ci cuiva care nu isi asuma nici o vina.
Ba mai rau, cel vinovat de aceasta stare vine cu aceasta acuzatie .

Apropo, daca esti amabil , sa specifici si cartea/capitolul unde scrie versetul amintit de tine.

#1293
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postzexelica, on 22 iunie 2023 - 07:36, said:

8. Astfel, El are mila de cine vrea, si impietreste pe cine vrea.
19. Dar imi vei zice: "Atunci de ce mai baga vina? Caci cine poate sta impotriva voii Lui?"
20. Dar, mai degraba, cine esti tu, omule, ca sa raspunzi impotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a facut: "Pentru ce m-ai facut asa"?
21. Nu este olarul stapan pe lutul lui, ca din aceeasi framantatura de lut sa faca un vas pentru o intrebuintare de cinste, si un alt vas pentru o intrebuintare de ocara?
22. Si ce putem spune, daca Dumnezeu, fiindca voia sa-Si arate mania si sa-Si descopere puterea, a suferit cu multa rabdare niste vase ale maniei, facute pentru piere;
23. si sa-Si arate bogatia slavei Lui fata de niste vase ale indurarii pe care le-a pregatit mai dinainte pentru slava (despre noi vorbesc)?

Si, dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos; (1Cor.15:22)
3. Cei rai sunt stricati inca din pantecele mamei lor, mincinosii se ratacesc odata cu iesirea din pantecele mamei lor.

Incepi viata nu de la zero ci de la -1 pacate.

Care slava? Ca un Dumnezeu care creeza oameni pentru pieire nu
este vrednic de slava. Sau te pomeni ca va fi slavit de fericitii alesi! Chiar crezi ca alesii acestia vor avea puterea sa slaveasca un asemenea Dumnezeu? Te inseli. Cu asemenea nedreptate, Dumnezeu nu va fi iubit cu adevarat. Va fi doar un idol pentru cei care nu au simtul dreptatii.

Care manie? Ca un Dumnezeu care aduce la viata oameni ce nu pot face binele nu se poate mania pe acestia, decat daca are probleme cu gandirea.

Ce sa mai vorbim de pocainta... Cum sa te pocaiesti in fata unui Dumnezeu care te-a adus la viata direct intr-o relatie de vrajmasie cu El? Nu observi aberatia?


Povesti...cu care crestiPosted Image Aici intra teoria predestinarii si a lipsei liberului arbitru.

Edited by -Daniel, 22 June 2023 - 21:03.


#1294
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Post-Daniel, on 22 iunie 2023 - 21:03, said:

Care slava? Ca un Dumnezeu care creeza oameni pentru pieire nu este vrednic de slava.

Slavă ?! Zeul Yahwe e un personaj creat după chipul şi asemănarea monarhilor absolutişti orientali antici, care aveau drept de viaţă şi de moarte asupra tuturor supuşilor pe care-i considerau "păcătoşi faţă de ei", monarhi care erau cinici şi capricioşi. Un astfel de comportament al unui monarh absolutist era acceptat în perioada antică orientală, dar nu mai poate fi acceptat în perioada noastră modernă.

E ca şi când am spune că doi oameni şi-au făcut doi copii: pe unul pentru a-l da la Harvard, iar pe celălalt pentru a-l bate zilnic cu biciul. Ce părere am avea despre astfel de părinţi ?! Părerea mea e că asemenea oameni sunt dezaxaţi...asemenea zeului şi ai celor care au creat poveştile unor astfel de zei.

Edited by lupini, 22 June 2023 - 23:14.


#1295
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a facut: "Pentru ce m-ai facut asa"?

:lol:

#1296
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 23 iunie 2023 - 07:52, said:

Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a facut: "Pentru ce m-ai facut asa"?

Sunt vase de lut care vorbesc ?! Posted Image Adică Biblia pune semnul egal între un obiect fără viaţă şi sentimente...şi un corp uman care suferă ? La fel de bine putea scrie în Biblie că pietrele vorbesc.

De fapt e scris:

Luca 19:40 "Şi El a răspuns: „Vă spun că, dacă vor tăcea ei, pietrele vor striga". Posted Image


Că tot veni vorba, fiind vară, cald, frumos, mă gândesc la perioadele adolescenţei când făceam drumeţii pe potecile munţilor. Una dintre ele e poteca "Pietrele Vorbitoare" din Munţii Trascăului, judeţul Alba. Posted Image


De fapt de ce ne mirăm: cine a creat un astfel de personaj sub formă de zeu dement şi pervers, care face genociduri, la fel a creat şi cartea care-i cuprinde ideologia. E în regulă, însă cum se poate ca două ideologii criminale - nazismul şi comunismul - să fie interzise, iar yehowismul, care e o ideologie la fel de criminală, să fie permis ?

Edited by lupini, 23 June 2023 - 14:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate