Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#1081
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 23 august 2018 - 20:14, said:

Cine are Duhul va fi credincios si va ramane in El, garantat.

Garantat daca nu stinge duhul  (1Tes.5:19)

Edited by husand, 23 August 2018 - 20:52.


#1082
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

View Posthusand, on 23 august 2018 - 19:51, said:

Versetele sunt pe fondul discutiei adica mantuirea,se pare ca dumneata nu esti atent
Efeseni 1
Excelent vers...Este ,

Cuvintele respective sunt despre o alegere și predestinare în planul lui Dumnezeu ca și grup (biserica), nu individuală.

#1083
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 23 august 2018 - 22:12, said:

Cuvintele respective sunt despre o alegere și predestinare în planul lui Dumnezeu ca și grup (biserica), nu individuală.


Suficient ca persoanei  integrata grupului sa i se poata aplica individual si n-am nici o diferentiere intre grup si persoana

Ci Ierusalimul l-am ales, pentru ca in el sa locuiasca Numele Meu, si pe David l-am ales, ca sa domneasca peste poporul Meu, Israel!" (2Cron.6:6)

fondul fiind alegerea.

Edited by husand, 24 August 2018 - 18:07.


#1084
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă a ales și predestinat să existe biserica, nu a predestinat persoane individuale. În final va exista acea biserică, indiferent câți cad sau pierd mântuirea între timp.

#1085
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 24 august 2018 - 18:29, said:

Dacă a ales și predestinat să existe biserica, nu a predestinat persoane individuale. În final va exista acea biserică, indiferent câți cad sau pierd mântuirea între timp.


Ei nah...so much theory!!

Dar Domnul i-a zis: "Du-te, caci el este un vas pe care l-am ales, ca sa duca Numele Meu inaintea Neamurilor, inaintea imparatilor si inaintea fiilor lui Israel; (Fapt.9:15)

Si Pavel este un element al sistemuluii

Cred ca pierdem vremea logic dar nu obiectiv.

Intre timp vin ceva ploi, atentie la weckend

https://en.sat24.com/en

Edited by husand, 24 August 2018 - 18:47.


#1086
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Ales să se ocupe de evanghelizare la Neamuri. Nu predestinat la mântuire. ”Ca să ajung cu orice chip, dacă voi putea, la învierea din morţi”

#1087
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 24 august 2018 - 19:41, said:

Ales să se ocupe de evanghelizare la Neamuri. Nu predestinat la mântuire.


Si daca ai Evanghelia = Cuvantul =Isus  nu ai salvarea =mantuirea ??

El, de bunavoia Lui, ne-a nascut prin Cuvantul adevarului, ca sa fim un fel de parga a fapturilor Lui. (Iac.1:18)

Nascut fiind din nou= din Dumnezeu,


Quote

”Ca să ajung cu orice chip, dacă voi putea, la învierea din morţi”

Pai zi asa ,asta dupa salvare si alegere de catre Dumnezeu

Nu esti atent deloc

Inainte de salvare nu este liber arbitru numai mila lui Dumnezeu  si da alegerea Sa

Dar, cand Dumnezeu - care m-a pus deoparte din pantecele maicii mele si m-a chemat prin harul Sau - a gasit cu cale (Gal.1:15)

Pe cand dupa salvare am liber arbitru

”Ca să ajung cu orice chip, dacă voi putea,”

si da v-a putea.

Pot totul in Hristos care ma intareste. (Filip.4:13)

Unde vezi tu ceva in neregula aici la vorbire ??



propun pauza 10 min ...https://www.youtube.com/watch?v=PX5d5-7TZ1w

Edited by husand, 24 August 2018 - 20:27.


#1088
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Here are two acts predicated of God, with relation to Paul: the first is a separating of him from the womb; the same was said of two of the great prophets, Isaiah and Jeremiah, Isaiah 49:1 Jeremiah 1:5. The apostle here is not speaking of God’s decree, predestinating him to eternal life, but of his determining him to the work of an apostle.

#1089
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Scuze


Se pare ca-ti  lipsesc notiuni de baza


15. Dar, cand Dumnezeu - care m-a pus deoparte din pantecele maicii mele si m-a chemat prin harul Sau - a gasit cu cale
16. sa descopere in mine pe Fiul Sau, ca sa-L vestesc intre Neamuri, indata, n-am intrebat pe niciun om,


1 in mine  Fiul



26. De pilda, fratilor, uitati-va la voi care ati fost chemati: printre voi nu sunt multi intelepti in felul lumii, nici multi puternici, nici multi de neam ales.
27. Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele intelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele tari.
28. Si Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii si lucrurile dispretuite, ba inca lucrurile care nu sunt, ca sa nimiceasca pe cele ce sunt;
Si voi, prin El, sunteti in Hristos Isus. El a fost facut de Dumnezeu pentru noi intelepciune, neprihanire, sfintire si rascumparare, (1Cor.1:30)

in mine pe Fiu ,,,, in Hristos Isus =  rascumpararea,salvarea

2 Vestirea = apostolia..

Ceva este in neregula cu logica ta.

Nu poti stabili legaturile spiritual?

Din ce lume vi ?

Edited by husand, 24 August 2018 - 21:53.


#1090
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Trebuia să-ți traduc citatul că nu te descurci... descoperirea Fiului nu este de la naștere, ci pe drumul Damascului.
Deci nu a fost predestinat la mântuire, ci la o lucrare, așa ca Isaia și Ieremia.

#1091
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 24 august 2018 - 21:53, said:

Trebuia să-ți traduc citatul că nu te descurci... descoperirea Fiului nu este de la naștere, ci pe drumul Damascului.
Deci nu a fost predestinat la mântuire, ci la o lucrare, așa ca Isaia și Ieremia.

Nu trebuie sa traduci Cristos era in el la Damasc deja si planul de salvare era emis inainte de Damasc .

A fi in Cristos = salvat

Apoi apostolia


Nu prinzi se pare.

Mai citesti textul ala sau nah....mai sunt uni care salta ca deh e jenant sa corecteze ...

Eu ti-am aratat ca predestinarea are ca referinta  si  salvarea =a fi  in Fiul pe langa apostolie

Edited by husand, 24 August 2018 - 22:03.


#1092
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Cum iti mai merge, @zexelica, mai crezi in predestinare?

#1093
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posthusand, on 24 august 2018 - 21:56, said:

Eu ti-am aratat ca predestinarea are ca referinta  si  salvarea =a fi  in Fiul pe langa apostolie

Cuvantul din biblie este "pusi deoparte cu intaietate"(proorizo), iar nu "predestinat". Asta e rolul traducerilor babiloniace pt neamuri, sa ne piarda.
'proorizo' < pro+orizo - a avea intaietate, pus deoparte pentru Dumnezeu, consacrat. sfintit.
'pro' - intai, inainte, intaietate - ex. promova, precedent, preeminent, proeminent
'orizo' - orizont, limita, separare, delimitare, district, granita - https://biblehub.com/greek/4309.htm

Edited by criztu, 13 December 2020 - 11:13.


#1094
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostVillefort, on 13 decembrie 2020 - 03:21, said:

Cum iti mai merge, @zexelica, mai crezi in predestinare?
Da, stimabile, pentru ca asa scrie.

#1095
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui, (Efes.1:4)

Edited by zexelica, 20 December 2020 - 14:41.


#1096
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzexelica, on 20 decembrie 2020 - 14:31, said:

In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui, (Efes.1:4)

Cuvantul in koine e 'exlego' < ex+logo - din+cuvant - tradus ca 'a alege'
Observa in romaneste: a rostui vs a rosti
Deci e o vorbire "printre randuri" numita "spirituala". deci din cuvinte cu sens lumesc, profan, e facuta o constructie spirituala, dincolo de sensul concret, lumesc, profan.
Deci tu ai luat teapa cu "ne-a ales". vorbesti de predestinare in sensul ghicitorilor alora cu zodii si la ce ora te-ai nascut sa-ti masoare norocu...
Deci efeseni 1:4 e "ne-a fost trimis Cuvantul ca piatra de temelie - ce e pus inainte de orice". Deci Dumnezeu e inainte, are intaietate, e mai presus de lume.
Logosul e problema sensului. pt ce suntem aici, in lume.
Nihilistii - deci cei ce au ca imparat peste ei pe ingerul nimicirii - Apollo, Abaddon, sunt cei care se afla in lume, si nu inteleg un sens dincolo de aceasta lume. Deci acestia cauta satisfactia - adica saturarea, umplerea, deci implinirea, desavarsirea, a face complet, a duce la sfarsit - in lume. Fara succes. materialul nu are sens. Sensul e creat de Spirit.

Edited by criztu, 20 December 2020 - 15:27.


#1097
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Vorbesti prostii si nu studiezi. Restul Scripturii da sensul.

40. Marta era impartita cu multa slujire, a venit repede la El si I-a zis: "Doamne, nu-Ti pasa ca sora mea m-a lasat sa slujesc singura? Zi-i, dar, sa-mi ajute."
41. Drept raspuns, Isus i-a zis: "Marto, Marto, pentru multe lucruri te ingrijorezi si te framanti tu,
42. dar un singur lucru trebuie. Maria si-a ales partea cea buna, care nu i se va lua."

Plus ca vad ca numai marai de PRO Posted Image ca in elucubratia initiala. Mai bine studiezi si dupa sa comentezi.

#1098
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
ai in Matei 8:22 - lasa mortii sa-si ingroape mortii.
Deci intr-un singur verset ai cuvantul 'mort' folosit cu inteles spiritual si cu inteles lumesc.
Dumnezeu vorbeste cu un inteles sau cu alt inteles - Iov 33:14
Deci tu ce ai inteles din versetul Luca 10:42? Ai inteles ca e vorba de Isus, care inainte sa se nasca Abraham, Eu sunt?
cuvantul "inainte" este 'pro' - https://biblehub.com/greek/4250.htm

Deci Isus e inainte de toate cate au fost facute. Ma doare ca folosesti cuvinte ca "marai" - dai de inteles ca as fi ceva caine, animal, bestie. Foarte neplacute vorbe spui.

Edited by criztu, 20 December 2020 - 16:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate