Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Persoana fizica autorizata

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006
Salutare tuturor!

Am urmatoarea problema. Lucrez la o firma de software, avand functia de operator pc in cartea de munca. Am primit de curand oferta de a deveni P.F.A. pt. a beneficia atat eu cat si firma la care lucrez de beneficiile acestei modificari. Avand in vedere ca nu ma pricep prea mult la astfel de lucruri, as vrea sa aflu cat mai multe informatii in acest sens inainte de a avea discutia finala cu sefii mei.
In acest sens, v-as ruga sa-mi spuneti unde pot gasi informatii generale despre P.F.A., insa unele mai pe intelesul tuturor, ca sa zic asa, si as mai vrea de la cei care cunosc bine aceasta problema sa-mi spuna exact ce avantaje si dezavantaje as avea, avand in vedere si faptul ca nu am un salariu foarte mare (aprox. 1400 lei) si ma intreb daca se merita bataia de cap pt. 2-3 milioane in plus.

Multumesc anticipat!

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDannY-L, on Jan 13 2009, 14:28, said:

Salutare tuturor!

Am urmatoarea problema. Lucrez la o firma de software, avand functia de operator pc in cartea de munca. Am primit de curand oferta de a deveni P.F.A. pt. a beneficia atat eu cat si firma la care lucrez de beneficiile acestei modificari. Avand in vedere ca nu ma pricep prea mult la astfel de lucruri, as vrea sa aflu cat mai multe informatii in acest sens inainte de a avea discutia finala cu sefii mei.
In acest sens, v-as ruga sa-mi spuneti unde pot gasi informatii generale despre P.F.A., insa unele mai pe intelesul tuturor, ca sa zic asa, si as mai vrea de la cei care cunosc bine aceasta problema sa-mi spuna exact ce avantaje si dezavantaje as avea, avand in vedere si faptul ca nu am un salariu foarte mare (aprox. 1400 lei) si ma intreb daca se merita bataia de cap pt. 2-3 milioane in plus.

Multumesc anticipat!

nu merita, te inregistrezi, ai facturier, platesti taxe etc.
in cel mai rau caz, macar sa beneficiezi de impozitarea pe transe (nu stiu daca se preteaza la activitatea ta), nu pe cifra reala de venit
mai nou e si beleaua cu contributia la sanatate
nu te baga, ar merita daca ai avea 7-8,000 euro si ai trece la PFA, atunci ai avea un avantaj !

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
informatii gasesti aici: http://forum.softped...howtopic=294609

1400 net sau brut? daca brut, atunci nu e rentabila trecerea la PFA

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
NU PFA:
- te concediaza cand vrea
- acte de intocmit, depus
- pensie canci
- controale

Dar faci cum vrei...

#5
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006
1400 in mana plus bonuri ar fi cam 1550.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
asta inseamna cam 2000 brut, adica ~2500 total costuri pentru angajator

in cea mai favorabila situatie pentru tine, iti faci PFA cu norma de venit si ai o norma anuala de ~18500 lei anual, la care platesti impozit si sanatate de ~4000 anual
iti raman tie 12*2500-4000 = 26000 ron anual, adica ~2200 ron/luna, dar asta fara pensie. daca vrei sa-ti asiguri o pensie echivalenta situatiei dinainte (cand erai angajat), te mai costa cam 1/3 din brutul initial, deci ~700 ron/luna, deci ramai lunar cu ~1500 ron

pentru 100 ron/luna, nu merita sa te agiti.

#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post_Smiley_, on Jan 13 2009, 19:55, said:

asta inseamna cam 2000 brut, adica ~2500 total costuri pentru angajator

in cea mai favorabila situatie pentru tine, iti faci PFA cu norma de venit si ai o norma anuala de ~18500 lei anual, la care platesti impozit si sanatate de ~4000 anual
iti raman tie 12*2500-4000 = 26000 ron anual, adica ~2200 ron/luna, dar asta fara pensie. daca vrei sa-ti asiguri o pensie echivalenta situatiei dinainte (cand erai angajat), te mai costa cam 1/3 din brutul initial, deci ~700 ron/luna, deci ramai lunar cu ~1500 ron

pentru 100 ron/luna, nu merita sa te agiti.


Depinde unde are domiciliul stabil. De exemplu, norma de venit pe servicii informatice in Valcea este de 42000 RON/an in 2009. Se cam schimba cifrele..  ;)

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
da, ai dreptate, Danny-L n-a binevoit sa ne spuna si in ce oras e.
in Bucuresti, ai idee cat e norma pe 2009?

#9
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006
In Tg.Ocna, jud. Bacau, iar de pensie sa zicem ca nu m-as mai ocupa in perioada aceasta. Bine, eu lucrez in Bucuresti, dar as face pe Tg.Ocna pt. ca acolo am domiciliul.

Edited by DannY-L, 14 January 2009 - 09:56.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
am aflat cat e norma in Bucuresti pe 2009: 20250



Danny-L, eu iti recomand sa nu treci pe PFA. nu o sa ai prea mult de castigat.

Edited by _Smiley_, 14 January 2009 - 20:00.


#11
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006
Mersi frumos.

#12
tamasclaudiu

tamasclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.01.2007
Salut !

Ce ai hotarat pana la urma ?
Daca ai trecut pe PFA spune-mi cum e din ce ai observat pana acum.

Si eu sunt in aceeasi situatie (de a trece de la contract salarial la PFA cu acea norma fixa.

P.S. Eu am domiciliul stabil pe Moinesti si lucrez in Bucuresti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate