Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gaura de intrare în interiorul pămîntului de la polul sud

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#19
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Basmele alea sunt doar "pregatirea" treptata pentru niste adevaruri dureros de socante pe care multi se pare ca inca nu sunt pregatiti sa le auda, dar de care se vor lovi in curand. Intra alaturi de materialele tot mai discutate in ultima vreme cu care au inceput intai Corut, apoi Ileana Stan, Radu Cinamar si multi altii sa prezinte chestii S.F. amestecate cu realitati greu de digerat.

Ca tot ii dai tare cu stiinta vs basme, ai inteles ceva din ce incercam sa explic mai sus despre gravitatie ? Ai ceva intrebari acolo concret, la obiect si pe teme stiintifice ?

#20
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006

 flaviand, on Jan 14 2009, 12:33, said:

Basmele alea sunt doar "pregatirea" treptata pentru niste adevaruri dureros de socante pe care multi se pare ca inca nu sunt pregatiti sa le auda, dar de care se vor lovi in curand. Intra alaturi de materialele tot mai discutate in ultima vreme cu care au inceput intai Corut, apoi Ileana Stan, Radu Cinamar si multi altii sa prezinte chestii S.F. amestecate cu realitati greu de digerat.

Ca tot ii dai tare cu stiinta vs basme, ai inteles ceva din ce incercam sa explic mai sus despre gravitatie ? Ai ceva intrebari acolo concret, la obiect si pe teme stiintifice ?
Da de ce ai început tu să vorbești despre gravități și efectul Casimir, bla bla bla, cînd eu întrebam depre existența unor găuri de acces spre un ipotetic gol al pămîntului?  :huh:

M-am documentat și eu mai mult pe net, am văzut și eu ceva poze, care unii cred că ar reprezenta găuri spre interioru...  :lol:  capului lor prost. Nici nu are rost sa mai vorbesc despre ce arată pozele alea...  :roflmaofast:  și un copil de grădiniță...  :lol:
Acuma nu știu ce poze spunea dom' general că o văzut el, dar dacă este vorba tot de alea ce le-am văzut și eu pe net...  :ewwpu:  înseamnă că e umorist tare bătrînelu.

Edited by MiculDexter, 14 January 2009 - 15:18.


#21
mih4it4

mih4it4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 16.01.2008
Dupa logica mea de caine turbat, daca zici ca ar exista o gaura spre interioru` pamantului..bla bla, asta ar insemna ca pamantul n`ar fi o sfera solida, ar fi gol pe dinauntru [ ca trebuie sa aiba si omuletii cu capu` verde un spatiu ca doar nu traiesc ingropati, nu ? ]
Atunci ma intreb cum mai rezista el, pamantu` la cutremure si la alte calamitati..
Si cum zicea cineva p'aici eu cred ca "teoria" asta e un mare...Bullshit ! :thumbdown:

Probabil nea ala de la B1 s-a uitat prea mult la desene. A sapat in pamant pana s-a trezit in China, cu capu` in jos ! :roflmao: :roflmao:

#22
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 maradona13, on Jan 14 2009, 08:18, said:

Eu nu inteleg un lucru. Cum poate cineva sa creada personaje din astea dubioase. Inainte erau babe venite de la spitalul de nebuni care erau in legatura cu dumnezeu si prevesteau razboaie si cataclisme, acum personaje de tipul generalului care vor sa para mai credibile dar spun mai multe tampenii ca babele din urma.
Urmaream o emisiune a lui Oreste care il avea invitat pe general si printre ineptiile lui cica:"Se poate rupe coloane vertebrala a unui om de la distanta" la care Oreste vizibil speriat cica "da, dar daca omul e in legatura cu divinitatea adica credincios nu i se poate intampla nimic" lucru aprobat apoi si de general :lol:  :lol:
Oare cat de dus cu pluta trebuie sa fii ca sa crezi in asa ceva?!?

Dezvaluirile generalului Streinu fac parte din marele plan de trezire, cu nume de cod "Urma Scapa Turma", pe scurt UST ... nu-mi cere sa-ti zic mai multe, ar insemna ca dupa, sa-ti rup coloana :D

 MiculDexter, on Jan 14 2009, 10:02, said:

Lasă că nu ai înțeles nimic. Repet încă o dată întrebarea, pe mine mă angajează cineva ca și consilier al parlamentului ca să spun Capra cu 3 iezi?

Dacă Străinu a debitat asemenea aiureli la TV, nu crezi că și acelora din parlament le poate spune tot felul de basme? deasemenea toate cărțile lui (inclusiv cea cu răzbelu psihotronic) sînt bune de adormit copii? Cine minte sau aiurează într-un loc, o face peste tot și tot timpu și cu toată lumea. Pe banii cui? repet întrebarea  :angry2:


Nu este atît problema cine poate să creadă, creduli au fost de cînd e lumea și vor fi. Problema ar fi că noi avem un asemenea distins consilier parlamantar, platit din banii noștri ca să... spună basme?  :scratchchin:

iar eu te-am intrebat, de unde stii mataluta ca Streinu spune povesti acolo in parlament ?

ps. pun pariu ca nici nu ai servici, de aia ai asa mult timp de oprobrii publice ... penibil

#23
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006

 MiculDexter, on Jan 13 2009, 16:15, said:

De acord, dar găinăralu asta este plătit din banii noștrii!  :angry2:
Mie cine îmi dă niște bani (și nu puțini) să vă spun Capra cu 3 iezi ?


Dupa ce o sa ajungi si tu general doctor poate iti va da statul roman.

#24
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Da de ce ai început tu să vorbești despre gravități și efectul Casimir, bla bla bla, cînd eu întrebam depre existența unor găuri de acces spre un ipotetic gol al pămîntului?

Well, ca sa poti sa intelegi structura interna a planetei si modul in care aceasta s-a format, nu crezi ca trebuie intai sa incepi cu intelegerea unor fenomene mai simple si apoi sa ajungi treptat la concluzii ?

Cum vrei tu sa discutii despre ipoteze asupra ceea ce se afla in interiorul planetei daca nu cunosti nici ce inseamna forta gravitationala pe baza careia chipurile s-a "demonstrat" ca pamantul ar avea un miez topit de magma ?

De mistouri pe seama unuia sau altuia am vazut ca sunteti mai mult dect capabili, dar aveam impresia ca aici se vorbeste pe baza de argumente fiind chipurile aria de stiinta nu poiana lui iocan... sau ma insel eu ?

Deci, sa va vad explicand intai cum e cu gravitatia inainte sa ajungem la teorii despre ce se afla sau nu in interiorul planetei.

#25
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006

 konami, on Jan 14 2009, 15:36, said:

Dezvaluirile generalului Streinu fac parte din marele plan de trezire, cu nume de cod "Urma Scapa Turma", pe scurt UST ... nu-mi cere sa-ti zic mai multe, ar insemna ca dupa, sa-ti rup coloana :D



iar eu te-am intrebat, de unde stii mataluta ca Streinu spune povesti acolo in parlament ?

ps. pun pariu ca nici nu ai servici, de aia ai asa mult timp de oprobrii publice ... penibil
Ei na, îți închipui cumva că le citește la ăia din parlament adevăruri din Biblie? Cum minte ăla și aiurează la televizor (invitat la diverse emisiuini), face la fel peste tot și cu toții. Pe banii noștrii, desigur.

Edited by MiculDexter, 15 January 2009 - 11:55.


#26
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 flaviand, on Jan 14 2009, 08:59, said:

Iar celor care cred ca datorita gravitatiei blabla, povestea lui Newton care zice ca in interiorul unei sfere gravitatia e zero.. nu e chiar asa ;)

Sa va explic:

In ce priveste gravitatea multi au auzit evident de teoriile lui Newton si marul sau devenit istoric.

A venit apoi Einstein cu teoria relativitatii si mecanica cuantica care au incercat sa explice intr-un sens mai larg fenomenul gravitatii. Au ramas insa "mici" probleme nerezolvate in care cele doua teorii mai aveau lacune, care incearca acum sa fie explicate prin diferite experimente. Unul din acestea e faimosul accelerator de particule LHC pe tema caruia s-a facut atata tam-tam aiurea anul trecut si pe la noi.

bla bla bla, etc.
Maestre, in interiorul unei sfere goale pe dinauntru gravitatia chiar e zero, lucru relativ simplu de demonstrat matematic si pentru care modelelul gravitational al lui Newton e suficient. Defapt modelul gravitational al lui Newton mie imi e suficient in viata de zi cu zi, iar pentru unii (de exemplu cazul tau) s-ar putea sa fie chiar prea mult. Poate ca cineva o sa vina cu un model mai bun care o sa aplice niste corectii in anumite situatii exceptionale, dar muritorii de rand tot modelul Newtonian il vor folosi, la fel cum folosim modelul Galilean al cinematicii pentru a calcula in cat timp ajungi de la Vaslui la Barlad daca mergi constant cu 60 Km/h, si n-avem nevoie de modelul Einsteinian pentru asta. Nu cred ca e nevoie de o teorie noua ca sa poti face un cantar de baie, un ceas cu pendul, o coarda de bungee jumping sau chiar sa construiesti un avion. Si nici ca sa afirmi cu siguranta ca in interiorul unei sfere goale gravitatia e 0.

Pamantul nu e o sfera si nu e nici omogen, deci centrul lui de greutate nu coincide exact cu centrul geometric (desi din moment ce nu e sfera, ba e chiar neregulat, nu stiu cum putem vorbi riguros de centru geometric)

 flaviand, on Jan 14 2009, 20:17, said:

Deci, sa va vad explicand intai cum e cu gravitatia inainte sa ajungem la teorii despre ce se afla sau nu in interiorul planetei.
Ce are una cu alta? Poti sa fii total paralel cu stiinta si sa n-ai habar de gravitatie, dar sa ai un harlet bun. Scuipi in palme si faci o groapa adanca adanca si vezi ce gasesti. Asta ar fi argumentul suprem, si CERN poate sa zica ce vrea, tu esti ala care are dreptate.

#27
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pai nah, ce sa mai zic atunci. Daca unii considera teoriile lui Newton mai bune ca ale lui Einstein, care e demonstrat deja ca nu-s perfecte nici alea, nu cred ca mai are rost sa discutam.

Si sa-i lasam pe cei care viseaza ca gravitatia in interiorul sferei e zero sa viseze in continuare, pentru ca intr-adevar unele probleme ii depasesc.

La fel cum ii depaseau acum cateva sute de ani pe cei care afirmau ca pamantul e plat sau ca soarele se invarte in jurul si erau gata sa arda pe rug pe oricine afirma contrariul...

De fapt voi sunteti un fel de inchizitie moderna care nu are nevoie de noi idei sau noi teorii care sa va zdruncine doamne fereste teoriile vechi la care tineti cu sfintenie religioasa.

Edited by flaviand, 15 January 2009 - 15:52.


#28
baraka_

baraka_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 11.09.2007
Nimeni n-a spus ca teoriile lui Newton sunt "mai bune" decat ale lui Einstein. Nici una nu descrie suficient de bine ce se intampla intr-o gaura neagra, in cazul unor particule, sau alte situatii extreme. Dar sunt suficient de bune ca sa confirme ceea ce se discuta aici: gravitatia in interiorul unei sfere de diametrul Pamantului, in cazul in care e gol pe dinauntru. Tot gravitatia mai bate un cui in cosciug: daca ar fi gol, masa Pamantului ar fi mult mai mica. Am scris si mai devreme: un corp gol vibreaza altfel decat un corp plin. Toate inregistrarile seismologice pana in prezent arata vibratiile care sunt normale pentru un corp plin, si sunt incompatibile cu existenta unor goluri semnificative in globul terestru. Nu, "noi" nu suntem gata sa ardem pe rug pe oricine afirma contrariul. Suntem dispusi sa luam in calcul si varianta propusa, doar ca dovezile impotriva ei sunt covarsitoare. Ti s-a explicat ca fizica si geologia dovedesc clar ca globul terestru NU e gol pe dinauntru, dar tu o tii mortis ca fizica si geologia se inseala amarnic,  si o poza a unui tip e o dovada mai buna.

Quote

De fapt voi sunteti un fel de inchizitie moderna care nu are nevoie de noi idei sau noi teorii care sa va zdruncine doamne fereste teoriile vechi la care tineti cu sfintenie religioasa.
Pfff... nu, nu avem nevoie de idei proaste care pot fi desfiintate in 2 minute pe Google. Propune o teorie care sa explice mai bine gravitatia, geologia, astrofizica, si vei fi luat in serios. Dar nu veni cu "poate totusi exista !" si sa te astepti sa fii luat in serios cand ideea ta propune aruncarea la gunoi a unor teorii care functioneaza si inlocuirea lor cu... ce ? cu nimic.

#29
mafy

mafy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 951
  • Înscris: 22.12.2006

 flaviand, on Jan 15 2009, 15:49, said:

Pai nah, ce sa mai zic atunci. Daca unii considera teoriile lui Newton mai bune ca ale lui Einstein, care e demonstrat deja ca nu-s perfecte nici alea, nu cred ca mai are rost sa discutam.

Si sa-i lasam pe cei care viseaza ca gravitatia in interiorul sferei e zero sa viseze in continuare, pentru ca intr-adevar unele probleme ii depasesc.

La fel cum ii depaseau acum cateva sute de ani pe cei care afirmau ca pamantul e plat sau ca soarele se invarte in jurul si erau gata sa arda pe rug pe oricine afirma contrariul...

De fapt voi sunteti un fel de inchizitie moderna care nu are nevoie de noi idei sau noi teorii care sa va zdruncine doamne fereste teoriile vechi la care tineti cu sfintenie religioasa.

Pai ia explica-ne care e treaba cu teoria lui Einstein si cu teoria lui Newton, de ce e mai buna una decat cealalta.Da' fara copy paste de pe gugal..din capsoru d-voastra.

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
va dati seama cu asemenea generali timpiti ce-am face daca ne-ar ataca un pluton de unguri?

#31
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 flaviand, on Jan 15 2009, 16:49, said:

De fapt voi sunteti un fel de inchizitie moderna care nu are nevoie de noi idei sau noi teorii care sa va zdruncine doamne fereste teoriile vechi la care tineti cu sfintenie religioasa.
Ba avem nevoie de idei si teorii noi, dar vezi tu, chiar daca apare o idee/teorie noua, merele tot au sa cada din copac si in interiorul sferelor goale gravitatia tot nula va fi.

#32
mafy

mafy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 951
  • Înscris: 22.12.2006

 Mosotti, on Jan 15 2009, 16:43, said:

va dati seama cu asemenea generali timpiti ce-am face daca ne-ar ataca un pluton de unguri?
Las ca generalu cheama in ajutor poporul subteran si ne scapa de unguri :roflmaofast:

#33
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Nimeni n-a spus ca teoriile lui Newton sunt "mai bune" decat ale lui Einstein. Nici una nu descrie suficient de bine ce se intampla intr-o gaura neagra, in cazul unor particule, sau alte situatii extreme. Dar sunt suficient de bune ca sa confirme ceea ce se discuta aici: gravitatia in interiorul unei sfere de diametrul Pamantului, in cazul in care e gol pe dinauntru.

Pai hotaraste-te pana la urma: sunt bune sau mai au lipsuri ?

Si daca au lipsuri in cazul gaurilor negre, a efectului Cazimir si alte n demonstratii practice, atunci de unde esti asa sigur pe tine cand afirmi ca NEAPARAT trebuie sa fie bune cand priveste gravitatia in interiorul unei sfere.

Quote

Tot gravitatia mai bate un cui in cosciug: daca ar fi gol, masa Pamantului ar fi mult mai mica.

Vrei sa zici de fapt: aceleasi legi imperfecte pe care le-am dedus empiric urmarind merele cum cad din copac, sunt folosite pentru a explica si termenii gen "masa" sau "inertie" ale unui corp material.

Chiar nu vezi ca daca teoriile sunt subrede cam tot ce s-a "demonstrat" pe baza lor este la fel de subred ?

Quote

Toate inregistrarile seismologice pana in prezent arata vibratiile care sunt normale pentru un corp plin, si sunt incompatibile cu existenta unor goluri semnificative in globul terestru.

Toate fenomenele de care vorbesti sunt masurabile doar ca efect si sunt rezultate ale unor forte care actioneaza doar la suprafata scoartei terestre. De fapt vorbim aici de vreo 12km cat e cea mai adanca gaura sapata "cu tarnacopul" si de vreo cativa zeci de km cat se propaga undele de soc masurate de noi. Deja cand ajungi la distante de sute de km, lucrurile devin "teoretice". Iar cand trecem la mii de km, e pura speculatie...

E predata evident in scoli precum se inocula si religia pana nu demult, dar totusi e pura teorie si speculatie. E extrem de important sa nu uitam niciodata asta. De fapt va mai aduceti aminte de scandalurile legate de predarea teoriei Darwiniste in scoli. Mama ce show faceau pe vremea aia crestinii care aveau si ei TEORIILE lor absolute si incontestabile. Doar erau scrise in biblie, ce naiba, cum puteai sa te indoiesti de ceva ce toata lumea considera adevarat. Oameni evoluati din maimute ? Basme frate. De fapt nu basme ci chiar mai rau: BLASFEMIE ! ;)

Edited by flaviand, 16 January 2009 - 00:43.


#34
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 flaviand, on Jan 16 2009, 00:33, said:

E predata evident in scoli precum se inocula si religia pana nu demult, dar totusi e pura teorie si speculatie. De fapt va mai aduceti aminte de scandalurile legate de predarea teoriei Darwiniste in scoli. Mama ce show faceau pe vremea aia crestinii care aveau si ei TEORIILE lor absolute si incontestabile. Doar erau scrise in biblie, ce naiba, cum puteai sa te indoiesti de ceva ce toata lumea considera adevarat. Oameni evoluati din maimute ? Basme frate. De fapt nu basme ci chiar mai rau: BLASFEMIE ! ;)
Flaviand, avand in vedere ca tu nu esti vreun indoctrinat, popa sau altfel de om religios, ci o persoana savanta, pasionata de stiinta, te-as ruga cu umilinta sa ne arati si noua de ce anume in interiorul unei sfere goale gravitatia n-ar fi zero. Si fiindca limba omului de stiinta e matematica, eu zic ca o demonstratie matematica ne-ar satisface pe toti. Pofteste te rog la "tabla" si arata-ne ca am crezut in nascociri.

#35
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Usurel frate, ca nu e inca timpul ;)

Intai trebuie plantata samanta indoielii. Apoi trebuie ingrijita sa creasca. Din cand in cad o sa mai apara vreo "buruiana" de troll incercand sa distruga tot ce ai incercat tu sa lamuresti. Si trebuie apoi sa o iei din nou de la zero.

Deci munca de a crea ceva valoros pe forum nu e chiar asa usoara cum cred unii. Daca vrei sa gusti un pic din aceste incercari de "luminare a credinciosilor" iti recomand sa incerci o discutie pe aria de religie tocmai despre teoria lui darwin de care ziceam par examplu.

Tot ce incerc momentan sa lamuresc este ca: TEORIILE lui Newton si Einstein sunt totusi teorii si NU adevaruri absolute. "Legile" date de ei au lacune unanim recunoscute. Asa ca pana sa scoateti ochii altora cu ceea ce credeti ca stiti faceti-va intai temele pana la capat.

Dar stai linistit, ca va veni si ziua demonstratiei "matematice". Pana atunci va invit la o scurta lectura "de incalzire" aici: http://www.geocities...project289.html

Si daca le aveti cu matematica, vedeti niste calcule "usurele" prezentate aici: http://en.wikipedia....arizable_vacuum

Edited by flaviand, 16 January 2009 - 01:00.


#36
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Deci speculezi fara nici un argument. Sau tu crezi ca dupa ce cineva o sa enunte uberteoria gravitatiei merele n-or sa mai cada din pom  :lol: Pentru ca tu defapt cam asa ceva sustii: "Teoria lui Newton/Einstein nu e perfecta, deci merele nu cad din pom".

Ce nu vrei tu sa pricepi e ca modelele pe care le avem sunt suficiente la nivelul macroscopic pe care il percepem in mod direct. Ia incearca mataluta sa ii explici unui politist folosind principiul nedeterminarii al lui Schroedinger ca nu ai depasit viteza legala: "Deci domnu' politist, daca radarul a masurat cu precizie absoluta viteza mea, conform principiului lui Scroedinger inseamna ca nu a putut determina ca eu eram intr-adevar la locul faptei. Daca a determinat in mod precis ca eram la locul faptei, n-avea de unde sa stie cu ce viteza circulam"  :lol:


Discutiile despre religie nu ma intereseaza, si nu cred ca isi au locul pe o arie de stiinta.

Edited by andrei_0, 16 January 2009 - 01:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate