Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

grosime strat de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
dupa cum cred ca ati itnteles din titlu ma intreseaza si pe mine cam ce fundatie ar trebui pentru construirea unui acvariu cu peretii si fundul din beton iar in fata geam la dimensiunile de:inaltime 90cm ,lungime 215cm , latime 80 cm si grosimea peretetilor si fundului de 7-10cm . mentionez ca acesta va trebui fixat pe 2 stalpi tot din beton la o inaltime fata de podea de 90cm cu o grosime de 20-25cm cu o distanta intre ei de 1.5m. cam ce grosime ar trebui sa aiba betonul in zona in care va fi amplasat?as dori raspunsuri legate de subiect nu intrebari sau raspunsuri gen "se va sparge geamul" , "se va infiltra apa" etc multumesc anticipat pentru raspunsuri

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
interesanta ideea in sine. Acvariul va avea geam numai intr-o parte?

din dimensiunile date iasa continut de aprox 2000 litri de apa. Asta ar fi 2000 kg, doar apa. Estimez cam tot atit si greutatea betonului folosit, deci ai o greutate de 3 tone pe o suprafata de 2 metri patrati. Nu iti recomand sa faci treaba asta la bloc!!!! Este prea multa greutate pentru orice structura existenta la noi.

Eu as proceda asa:
-m-as asigura ca "terenul" pe care torn baza este super-compactat. Daca exista cea mai vaga banuiala ca el se va lasa in timp, va trebui sa faci baza acvariului mai mare, de aprox 4 mp. Astfel greutatea totala se imparte pe o suprafata dubla.
- pentru placa sustinatoare as turna o grosime de 20 cm, cu doua straturi de plasa de buzau de 4 sau 5 cu ochiuri de 10
- as folosi fier si la stalpi (cei 2 pe care sta acvariul), macar 4 bare de fi 10 sau chiar mai late, cu etrieri de fi 4 di 10 in 10 cm. Atentie la modalitatea de lucru si imbinat la fier
- pentru placa de sus, din motive estetice as pune doar o grosime de 10 cm, armata la fel cu dublu strat de plasa de buzau, cu beton mai "tare" (2:1)

Pentru restul, partea de constructie respectiv hidroizolat, poate ar fi bine sa consulti un forum de acvaristica. Iata si un desen:Attached File  standacvariu.jpg   22.97K   68 downloads

Intre timp m-am mai gandit: poate ar fi bine sa ceri opinia unui structurist referitor la dimensiunea stalpilor de sustinere. Cert este ca nu pot fi foarte subtiri!!!

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
daca te iei dupa structuristi, probabil ai nevoie de 5 stilpi de 30X30, fundati pe un radier general ce sta pe piloti forati la 15 m.

Acvariul din imagine este deja realizat, are reazam doar pe o latura, restul fiind in consola. Structura este din beton, imbracat in gips carton si placat cu "ce se vede acolo".

Tot pe schitele inginerului (pdf), undeva in dreapta plansei apare o structura metalica. Probabil fac parte dintr'un alt studiu.

Tot volumul sta pe o grinda, deci cu fundarea nu pot sa te ajut. -_-

Attached Files



#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
lucrarea nu'mi apartine. De acvariu s'a ocupat un coleg de servici pasionat iar conceptul suportului a fost gindit de un alt coleg.

#5
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
la bloc nici nu ma gandeam sa fac asa ceva ca nu aveam incredere in structura(blocul cred ca avea 45-50ani). acum stau la casa si din cate stiu stratul de beton de jos are o grosime de ~10 cm . fier beton si plasa mai am pe aici deci nu e problema ca oricum puneam . in acel desen este exact cum vreau eu(geniile gandesc la fel) dar ma gandeam ca acea placa de sustinere sa aiba o lungime de 3 metri si o latime de 1.5 metri si grosimea de 15-20 cm cu plasa in ea(2-3 straturi) iar in pamant sa sap vreo 30-40cm pentru a pune niste piloni(sau cum le zice) la distanta de 1m intre ei
mersi pentru raspunsuri
am sa va tin la curent cu ceea ce voi face

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
daca faci un acvariu de 1m X 1m X 1m, adica 1 mc, adica gigantic probabil mai mult ca sigur un planseu de parter este insuficient. Planseele clasice (cele de la etaje) sunt facute sa suporte aprox. 1 tona pe mp deci oarecum pe acolo dar la limita.

Stratul de beton nu are prea mare relevanta (oricum, de la 10 in sus). Armarea este cea care face diferenta.

#7
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
daca am inteles eu bine placa de sustinere poate sa fie de 15 cm dar sa aiba fier mai mult nu?

#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

View Postpunkt, on Jan 13 2009, 15:19, said:

Stratul de beton nu are prea mare relevanta (oricum, de la 10 in sus). Armarea este cea care face diferenta.


Daca betonul nu este important, de ce ne mai chinuim? De ce nu punem doar armatura si gata? Nu cumva sunt doua materiale complementare, unul care preia eforturi de compresiune iar celalalt de intindere? Cu coeficienti de dilatare termica foarte similari? (ca altfel nu puteau fi combinate) ;)

View Postdj_ando_83, on Jan 13 2009, 16:20, said:

daca am inteles eu bine placa de sustinere poate sa fie de 15 cm dar sa aiba fier mai mult nu?

Nu prietene, sectiunea de beton raportata la sectiunea de armatura trebuie sa se incadreze in niste limite foarte strict definite ca altfel supra-armezi si nu e bine deloc.

Edited by SPF, 13 January 2009 - 16:36.


#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
pt. a elimina orice riscuri, DA.

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007

View PostSPF, on Jan 13 2009, 16:34, said:

Daca betonul nu este important, de ce ne mai chinuim? De ce nu punem doar armatura si gata? Nu cumva sunt doua materiale complementare, unul care preia eforturi de compresiune iar celalalt de intindere? Cu coeficienti de dilatare termica foarte similari? (ca altfel nu puteau fi combinate) ;)

am facut si noi beton armat la scoala....



Nu prietene, sectiunea de beton raportata la sectiunea de armatura trebuie sa se incadreze in niste limite foarte strict definite ca altfel supra-armezi si nu e bine deloc.

si asta stim...altceva folositor, vreo idee, ca doar asta intreba omul....prietene...

#11
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Tu oi fi facut, nu contest..
Uite ce ma enerveaza cand vine unul dashtept si arunca 3 vorbe de prin manuale. Prietene, daca vrei sa fii folositor in vreun fel, arata-ne ca sti si altceva decat sa-i explici unui om simplu procentul de armare.

Edited by Astrul, 13 January 2009 - 17:35.


#12
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
deci daca am placa de sustinere cu grosimea de 20cm si 3 straturi de plasa de buzau de 6 mm e ok? pe la mine pe aici nu prea am meseriasi pe care sa ii intreb si sa ma duc pe la firme din astea de constructii imi vor spune ca nu se poate asa ceva sau alte magarii din astea.

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Da nu-i mai simplu sa faci o mica fundatie? Singura problema ar fi ancorarea de placa existenta dar sunt solutii.

#14
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
nu stau sa refac calculele facute la inceputul subiectului, dar o greutate de 2,5 tone (acvariul plus sticla, etc) e fix caca maca. nu va mai ambalati atat cu tonele de armatura and shit.
Daca faci o placa de beton dreptunghiulara, de 2x1 m, presupunand incarcare uniform distribuita pe toata suprafata va rezulta
2500kg/20000 rezulta 0,125kg/cmp. drept comparatie, o talpa de  om cu suprafata de 15cmp transmite solului aprox 80kg/15 5,3 kg/cmp. Adica de vreo 40 de ori mai mult.

edit. am vazut ca acvariul trebuie sa stea pe doi stalpi. atunci eu as face asa:
-groapa de 2x1 cu un sant de 30x30 cm pe mijloc. in sant as pune doua bucati PC de 12 si peste, pe toata suprafata santului o plasa fi6/10.
placa de 10-15 grosime. evident PC-ul in beton si el.
pe "grinda" respectiva pui stalpii acvariului.

Attached Files


Edited by as xxl, 13 January 2009 - 20:43.


#15
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
deci sa torn peste cea existenta sau sa o sparg pe cea care este acum?ma gandeam ca asta care o voi turna sa fie peste asta care e dar sa mai infig niste fiare verticale in asta care e acum iar plasa sa o pun in 2 straturi si legata de fiarele alea.va dau niste dimensiuni care as vrea sa le am:
placa sustinere: grosime 20cm, lungime 3m, latime 1.2m
stalpi sustinere acvariu: grosime 30cm, inaltime 40 cm, latime 1m
fund acvariu: grosime 10cm, latime 1m , lungime 225cm
pereti laterali: grosime 10 cm, latime 1m, inaltime 1m
spatele:grosime 10 cm, lungime 225 cm,inaltime 1m
grinda(sau cum ii zice):10/10cm pentru a avea o intaritura a geamului in partea de sus si unita cu spatele tot printr-o grinda 10/10
iar in toata structura sa am fier . aceste dimensiuni nu sunt batute in cuie ,nu se poate modifica lungimea propriu-zisa a acvariului pentru ca nu am cu ce sa tai geamul care il am(2150/900/10mm)

#16
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
aaa, decat o singura latura e din sticla?

pai si peretii cum ai de gand sa ii faci? din beton? daca e vorba de asa se cam complica treaba si cam iese din sfera amatorului. nu ca ar fi mare jmecherie, da sa faci cofrajul e destul de complicat.

Edited by as xxl, 13 January 2009 - 20:48.


#17
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
poate pare stupida intrebarea dar ce e ala PC? nu am avzut postul pus de tine pentru ca scriam la cel anterior . greutate mai mare o sa fie in spate pentru ca e numai beton acolo iar pe lungime o sa fie impartita. daca as face stalpii in forma trapezoidala 60 cm la baza si 30cm sus nu se distribuie greutatea mai bine?

#18
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
PC este fierul acela striat, spre deosebire de OB care este neted.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate