Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5

framantarile clasei a XII-a

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

renderman

renderman

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cred ca primul pas e sa pui calculatorul in cutie. Serios, altfel nu te vei putea abtine sa nu-i di drumul. Io asa faceam in sesiune primii ani de facultate... dupa aia m-am linistit :)
Pt bac am invatat la romana ultimile 2 saptamani iar la mate oricum faceam meditatii pt facultate...
By the way, daca crezi ca bac-ul e greu stai sa vezi cum or sa fie sesiunile...

djl

djl

A mai rămas o zi până la erecții

A copiat vreunu' la bac?

shumilica

shumilica

Senior Member

renderman.. vezi tu tu ai avut taria sa iti bagi calcu in cutie.. eu astept sa faca asta mama sormea cineva... caci eu nu pot sa mi-l bag de buna voie.. dar cand sunt silit ma supun cand stiu ca e de bine.. cand nu nu.. dar deh.. doar nu oi sta sa ma rog de parinti sa ma sileasca sa invatz.. faza e ca ei considera ca sunt destul de mare ca sa se mai tina de capul meu sa invat..! au dreptate sunt destul de mare... ma duce capu... dar invatatu.. sa mai zic cat o urasc pe profa de romana ? a facut dintr-o materie frumoasa (romana) sa o urasc...!
faza cu luatul de la inceput materia... hmm.. nu stiu ce sa zic.. voi uite macar stiati unde vreti sa dati eu ca sa va expun indecizia mea vreau sa dau la: unatc sectiunea actorie sau la poli la ingierie economica ... ! se pupa nu ? :)

as vrea sa discutam si tema asta... cam unde vrea sau unde ati vrut.. daca ati intrat unde va tras sufletul sau unde va tras necesitatea...
am inteles ca admiterea e mai usoara ca bacul din punct de vedere al gradului de dificultate dar numai ca admiterea e un concurs.. so.. ma lupt cu geekshi din toata tara...!

ibm

ibm

Junior Member

• Grup: Members
shumilica: " sa mai zic cat o urasc pe profa de romana ? a facut dintr-o materie frumoasa (romana) sa o urasc...!" ---parca am avea aceeasi profesoara de romana .... si eu sunt tot a 12-a ... tin minte ca intr-a 8-a am invatat destul de usor la romana(de, aveam o profesoara care te facea sa-ti placa ce invatai)... acum cu scarba asta, nici nu pot sa ma apuc de invatat... asta e, probabil se trage si din clasa a X-a si a XI-a cand pur si simplu n-am deschis acasa un caiet sa-mi fac o tema sau sa citesc vreo lectie, vreo formula.... dar cum se face ca la info, engleza(aici se explica-- filme, jocuri), si mate inca ma descurc.... in plus la ore nu sunt de loc atent ... in general ma joc carti, si nu ma refer decat la pauze...

nici eu nu suport sa-i vad pe toti(in afara de acei cativa cu care joc carti, cu care chiulesc) lucrand exercitii la mate, invatand comentarii si in ore si in pauze si eu nu pot sa-mi fac nici macar tema pt meditatie la matematica

shumulica.... pls ia scrie-mi si mie p-aci p undeva toate operele de le avem de invatat la romana pls... ca tot trebe sa ma apuc odata si odata de invatat

shumilica

shumilica

Senior Member

ibm.. m-ai gasit.. :)
nu le stiu.. de fapt le am pe un caiet dar o sa ti le zic mai pe seara caci acum dau sa plec..
pana atunci iti recomand siteurile: http://bacalaureat.edu.ro/ , http://subiecte.edu.ro si iti mai recomand forumul lor http://forum.portal....hp?showforum=42
cam atat... sper sa iti fie de ajutor.. sper sa am timp mai pe seara sa iti insir 2 pagini de opere pentru bac...

Attached Files

Garfield

Garfield

Active Member

djl, on Feb 18 2005, 19:36, said:

A copiat vreunu' la bac?

<{POST_SNAPBACK}>

de pe fituici nu, dar de la cei din fata si spate: DA

sa-mi fie rusine.

jedialex1985

jedialex1985

Member

djl, on Feb 18 2005, 19:36, said:

A copiat vreunu' la bac?

<{POST_SNAPBACK}>

N-am avut curajul sa copii de pe fituici, si oricum e prea multa materie ca s-o bagi pe toata pe cateva foite. In schimb am putut vorbi cu cei din jur, mai ales la mate si info la grila, alea au fost facute la comun.

shumilica

shumilica

Senior Member

bei cunoaste cineva... eu daca vreau sa lucrez in domeniul PUBLICITATE ( adik sa creez idei de publicitate .. nu ma pricep la desenat, compus cantece etc.. dar la idei ma pricep ) cam ce facultate as putea urma ?

morpheusdj

morpheusdj

Senior Member

Hehe, frumoasa a mai fost clasa a 12-a :) Si nu glumesc aici, a fost anul cel mai frumos de liceu in care m-am distrat cel mai copios dar si in care am fost cel mai stresat om din lume si am tocit cel mai mult ( pana am dat de stresiune :) ).

Ideea e cam asa, primul semstru si prima parte din al doilea am cam lenevit, bairame, petreceri, majortae ( ce a mai ramas ), iesiri cu masina, am luat si carnetul, toate astea pe langa stresul parintilor si scandalurile saptamanale ca nu invat absolut nimic. Doar ma duceam la pregatiri, imi faceam cu chiu cu vai temele (doar la prega ) si mai toceam cate un comentariu etc. de gura lui maicamea. Taicameu a fost cel care de fapt m-a sprijinit cel mai mult prin faptul ca rar ma indemna sa invat, ma lasa in voia mea si imi acorda increderea de care aveam nevoie.

De invatat am inceput sa invat prin primavara, aprilie aproximativ. Mai lejer la inceput si in ultima luna jumate destul de puternic. Mi-am asezat prioritatile in ordine si materia pe care o aveam de tocit si gata treaba. Practic, am tocit la romana pe care am urat-o la fel de mult ca orice elev de clasa a 12-a, in rest la geografie am fost si raman tata lor, curiozitatea, cultura generala si placerea pentru materia asta m-au ajutata intotdeauna si pregatirile au fost doar in ulmele 2 luni pentru verificari, acomodarea cu intrebarile etc. La engleza n-am avut probleme, am facut de la 4 ani si am ajuns la un nivel mai mult decat suficient pentru bac, am luat 10 la engleza si am fost la clasa cu nivel avansat, deci am avut niste subiecte absolut cretine, la franceza am dat oral si acolo am balbait-o si eu cum am putut si pana la urma a fost de treaba comisia si mi-a dat 10, iar la sport am platit cu toata scoala.

Ideea este in felul urmator, la romana ai nevoie de lista cu operele principale care trebuiesc studiate ( tocite, aici n-ai ce sa-i faci ) si inca ceva notiuni ajutatoare plus conceptele alea operationale pe care sa le ai explicate si pe care sa le inveti. Ideea este ca tu trebuie sa tocesti perfect la romana partea de eseuri si sa o reproduci cat mai bine posibil, rareori se apreciaza creatia personala cu o nota mare, treci cu un 7-8 dar daca vrei 9 trebuie sa tratezi subiectele intr-un anumit fel, adica asa cum sunt ele predate la prega etc. Incearca sa te duci la prega la romana, macar sa iti faci rost de materialele necesare penru studiu si sa iti mai dea proful ala cateva teste etc. Nu te speria de romana, in 2-3 saptamani se invata la perfectie si poti lua usor un 10 la ora si un 9 sau mai mult la scris. Totul este sa iti scarifici aproximativ 2-3 sapt pentru a fi apoi fericit.

La geografie este toceala, dar totul este logic, se leaga usor, materia nu este multa si accentul nu se pune in general pe detalii decat pentru note peste 9. Inca ai timp sa inveti bine si geografia ca sa iei o nota buna. La engleza, depinde cum dai tu si cel nivel insa nu ar trebui sa fie dificil.

Despre mate nu pot sa iti spun multe detalii pentru ca am fost la profil umanist si nu am dat mate la bac, dar banuiesc ca aici secretul sta in pregatiri intense si rezolvarea exercitiilor pentru acasa.

Despre sport, nu are rost sa-ti spun detalii, se rezolva in orice liceu. De asemenea nu exclude un mic sprijin la bac la o materie la care nu esti sigur pe tine, asta daca poti sa iti aranjezi. Conteaza pentru moral. Eu imi aranjasem pentru franceza dar mi s-a transmis ulterior ca nu am avut nevoie de pila pt ca m-am descurcat bine. Oricum, am avut o alta siguranta in mine cand stiam ca am spatele asigurat.

Cat despre copiat, nu am copiat in viata mea decat la muzica unde am fost si raman bata insa am ajutata pe toata lumea la bac cu grilele etc. Un sfert din clasa unde am picat eu la geografie a trecut pentru ca le-am facut la toti corect toate intrebarile grila sau cele unde aveau nevoie sa completeze raspunsurile. Asa s-a intamplat si la capacitate. Geografia a fost si ramane una din placerile mele. Ideea este ca se poate copia si vorbi dar nu te baza pe asta decat ca ultima solutie.

La bac la oral conteaza si cum te imbraci, o tinuta decenta iti va aduce sigur un + in ochii comisiei. Mai ales daca sunt mai mosnegi. Deci nu te duce in slapi si pantaloni scurti, asa au picat cativa colegi.

Oricum, vei vedea ca va fi bine si ca vei depasi momentul, sunt sigur, iar in cele 2 sapt vor trece imediat, nu-ti dai seama :) Cat despre admitere, acolo e dificultatea tocmai pentru ca te bati cu oameni din toata tara, multi dintreei pregatindu-se intens pentru asta. Dar cu putina vointa vei trece si peste asta si dupa aia incepe greul :)

Eu aici am facutmarea prostie, dupa bac nu am mai repetat nimic pentru admitere, nu am mai avut rabdare si am facut varza, am picat in primii 10 la drept la stat. dar acum sunt la o particulara si per ansmablu sunt foarte multumit si cred ca se face mai multa carte decat la stat. Oricum examenul a fost mai mult decat cretin si tampit dar acum nu mai conteaza.

Eu asa am depasit momentul si totul a fost bine pana la urma. La tine va fi la fel, sunt sigur. Totul este sa inveti macar pe ultima suta de metri :)

Edited by morpheusdj, 24 February 2005 - 05:47.

ibm

ibm

Junior Member

interesant morpheusdj ... ma tinusi atent cu postu tau... si mai prinsai cate ceva din el ... mc mult

bay, unde sunt toti elevii de-a 12-a??? s-au dus la invatat, numai eu am ramas pe forumu asta??? fuck, crek e timpu sa ma duc p la scoala... v-am pa

DeathRipple

DeathRipple

communist vampire

clasa a 12a.....bac....bestial....parinti fugiti de la serviciu si spanzurati de gardurile scolii...cartile de romana aruncate de pe geam de la baie in curta scolii, evident, dupa ce nimeni nu a mai avut nevoie de ele...emotii....inconstienta...elan nebunesc....ceva frumos, cu care din pacate nu prea te mai intalnesti....nici macar la faculta.

tin minte oralu' de la romana...genial. era in ziua cand juca romania cu anglia, in '98. asta a fost bafta noastra...in '94 am avut admiterea, in '98 bacu'....aveam si noi o echipa la campionatu' mondial. eu si inca 2 de la mine din clasa eram programati a doua zi dupa meci, prima grupa....care incepea la 8 dimineata...asa ca ne-am gandit noi ca mai bine dam seara, inaintea meciului. am mers la comisie si le-am spus ca noi vrem sa dam azi, ca oricum ne uitam la meci, iar daca bate romania iesim afara pe strada si nu mai facem nimic, iar daca nu bate ne ofticam, iesim pe strada si tot nu mai facem nimic. nu ne mai trezim noi la 8 a doua zi...am luat 9,50 :D vremuri frumoase...vremuri de mult apuse din pacate...

cei de-a 12a, bucurati-va de viata, ca mai vedeti voi astfel de momente in viata...trust us  :peacefingers:  de picat, il picati numa' daca vreti lucrul asta....altfel nu prea vad cum.

fiziflash

fiziflash

Member

Nu m-am putut abtine sa nu postez.Citind topicul asta am retarit momente de acum 2 ani. Momente frumoase, care din pacate le constientizezi dupa, si cu care intr-adevar nu e mai intalnesti niciodata.
Eu am avut asa o groaza de bac, incat dupa ce s-a terminat, nu aveam senzatia ca l-am dat. Apoi, a venit o euforie puternica cand te simteai "liber dupa 12 ani de sclavie (a se citi scoala)". Mi-a placut mult si aerul acela de "game over" care se simte in ultimile 2 saptamani de scoala. Profesorii vorbesc alt fel,sunt mai deschisi, mai aproape de elevi. Super momente, chiar super. Savurati fiecare clipa pentru ca totul va fi bine, Singura "problema" este ca nu se intampla decat o data in viata.
Si mie imi ziceau multi asta, dar abia dupa am inteles cu adevarat. :(
As da mult pentru inca o zi de liceu si, de zece ori mai mult pentru una de generala, cu gandirea de acum. Dar asta e alta poveste...

shumilica

shumilica

Senior Member

ibm prietene doar nu te las la greu.. :) stai linistit ca nici eu nu am fost la scoala.. am dormit.. si cand mi-am sunat colegii ( pe la 3 cand m-am trezit) am aflat ca nu am facut scoala...ca sa vedeti cat de interesati sunt profii de noi.. !
morpheusDj mi-a placut "eseul" tau :P se vede ca ai invatat la romana :)
umanistii mi se par mult mai avantajati decat realistii caci ei nu dau mate dar noi dam romana... nu zic sa nu dam romana dar macar sa avem subiecte mai usoare decat cei de la uman.. oricum acum nu se mai poate face nimic pentru mine caci nu se schimba o programa de bac in cateva luni :(
cu ceea ce te-ai resemnat tu privind comentariile la bac ca trebuie sa le tocesti eu inca ma mai lupt.. sunt de acord sa citesc TOATE operele pe care le avem pentru romana dar nu sunt de acord sa si tocesc comentariile caci nu vad nimic creativ in asta... sa le citesc sa-mi inspirt propriile pareri da.. dar sa le tocesc... ah.. it's grose :( !
ceva nu se pupa in povestirea ta.. ai spus ca tu ai dat bacu la geogra.. si din cate stiu eu la drept trebuie sa dai istorie nu ? te rog lamureste-ma... nu ca as da la drept!
deathripple cred ca in perioada aceea examinatorii se gandeau " trebuie sa fim mandrii de romanasii nostri uite ca joaca fotbal.. poate nu le trebuie neaparat romana asta" norocosule :P dar nu cred ca nu ai invatat...!
Persoana mea cred ca vrea sa faca ceva fara sa stie nimic.. cred ca ma supraestimez pana in momentu examenului cand o sa ma dau cu capu de toti peretii.. ! nimic nu ma face sa ma trezesc din starea mea latenta de incostienta permanenta! nici macar 12 ore de somn...!

fiziflash
tot la acest lucrur ( "eliberarea de sclavie" ) ma gandesc si eu.. vai de abia astept sa nu mai depind de scoala.. sa nu mai imi fac prieteni prin intermediul ei ci sa ma lupt ca sa am.. de fapt nu de abia astept dar cred ca e mai greu.. ! ah..

inca nu mi-am lamurit o dilema.. la ce facultate trebuie sa dau ca sa pot urma dupa aceea o cariera in publicitate ? as vrea o facultate care sa nu se bazeze pe admiterea la romana :)

astept posturile voastre cu povestirile clasei a 12-a cu solutii la toceala la inconstienta si la lene! caci daca nu o sa am astfel de solutii cred ca o sa o rog pe mama sa ma bata.. ba chiar o sa-i dai si instrumentele necesare pentru a ma prapadii.. dar o sa o rog sa nu dea in partile vitale caci vreau sa dau bacu la sport!

pittbull

pittbull

New Member

bacul?
una dintre cele mai faine amintiri, părinți stresați, eu...
am fost la uman bilingv franceză-germană
oricum, mai stresant mi s-a părut atestatul la franceză, care a fost prin mai, care atestat a reprezentat un motiv în plus pt. ca o perioadă măricică să scap de învățat pt. bac
în rest învățam (citeam) la materia respectivă chiar înainte de ziua în care urma să dau examenul, cel mai bun randament îl dau pe ultima sută de metri
cel puțin în seara precedentă bacului la română oral am ieșit cu un coleg la bere
la oral la rom. mi-a picat printre altele "scrisoarea I" pe care profa' a omis să ne-o predea și despre care știam 2-3 idei principale pe care mi le spusese mătușă-mea cu 2 zile înainte
la rom - scris - "gorunul" - un alt poem pe care profa' l-a cam expediat-noroc că a dat și textul la examen pt. a putea face aberații pe text și ceva caragiale - doar era "anul caragiale"
cea mai mare aventură a fost la latină, în fond eram singura din două licee care a putut alege această materie - singurul meu motiv de stres/groază din timpul bacului - ce a urmat după... : amenințări din partea alor mei că dacă pic nu mă mai lasă să plec la festivalul de la sighișoara care era la câteva zile după bac - cred că asta m-a speriat cel mai tare, în fond deja aveam bagajele făcute
prin urmare, nu voi sunteți incoștienți - doar mai sunt luni până la bac
mai degrabă io-s inconștiență: nema învățat, ieșit la bere cu colegii la fiecare ocazie și după fiecare examen, nu tu teamă că pic și pierd vara și admiterea ci groază că nu o să mai pot pleca mai știu eu pe unde și stați calmi, nu sunt un geniu
iar dacă ar fii acum să pot alege iar, tot limba latină aș alege, chiar și numai pt. experiența pe care am trăit-o atunci
iar sportul - floare la ureche - la h. 8 când colegii veneau să dea ultimul examen noi plecam deja să sărbătorim terminarea bac-ului
totul a fost o experiență genială, iar eu am trecut prin bac ca gâsca prin apă și cu toate acestea finalul a fost mai mult decât fericit: peste 3 zile plecam la sighișoara...
am ajuns să cred ca urmare a unor experiențe precum bacul, admiterea (pt. că prima admitere am avut-o la nici o săpt. după sighișoara, iar până la cea din septembrie, pus cap la cap, am mai hoinărit prin țară cam o lună juma'), cele 5 sesiuni prin care am trecut până acum, precum și alte întâmplări care n-au nici o trebă cu învățatul, tocmai această inconștiență ne-a salvat pe mine și pe mulți alții care trăiesc această stare
sfatul meu? trăiți la maxim fiecare zi din perioada bacului pt. că o singură dată o s-o trăiți (sper  :D )
alt sfat? nu încercați să faceți asta acasă  :nonobad: - s-ar putea să nu aveți norocul meu  :P
o ultimă idee... vă gândiți că dacă am trecut ca gâsca prin apă bac-ul și nota a fost pe măsură (pt. cei care se mai gândesc și la asta)? m-am mai izbit de astfel de păreri mai ales că în ultimii ani s-a luat în considerare nota la admitere... sorry... 9,14 și atunci a fost ultrimul an în care se mai dădeau examene la admitere, nota de la bac fiind mai puțin importantă
ciau, baftă și apă caldă

Attached Files

ibm

ibm

Junior Member

bay io m-am cam plictisit.... pe forum nu mai vad si eu un post mai interesant asa, care merita un raspuns(cu foarte mici exceptii)

@pittbull: "ciau, baftă și apă caldă "
tare, tare, dar am centrala, m-am asigurat la faza cu apa calda

shumilica:  eu unu dorm vreo 5-6 ore noaptea (asta dak nu ma trezesc la 7 sa ma duc la scoala) si inca vreo 7-8 pe timp de zi, si cand ma trezesc numa de invatat n-am io chef

la faza cu tocitu... eu la romana as toci (ca sunt || ), dar nici sa tocesc nu pot(pt ca n-am tocit niciodata, poate decat in cateva pauze inainte de materii ca:biologie, economie, logica si alte prostii ca sa iau note sa-mi incheie profu/profa media) ...

hai ca va las...... ma duc sa ma culc

djl

djl

A mai rămas o zi până la erecții

In clasa a XII-a realizezi in al XII-lea ceas ca in majoritatea celor XII ani ti-ai pierdut timpul invatand degeaba.
In legatura cu faza cu geografia. Si eu am invatat cat de cat bine la geogra, iar ceva cunostiinte m-au ajutat la un examen de la facultate.

ibm

ibm

Junior Member

djl apropo de XII ca vad ca-ti place, ia fi antena .... m-am nascut pe 12 a 12-a la ora 12(noaptea) fara 12 minute si stau in blocul E12 la apartamentul 12
weird ah?

shumilica

shumilica

Senior Member

se pare ca nu treci de numaru 12 :)  :console:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate