Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

framantarile clasei a XII-a

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

shumilica

shumilica

Senior Member

• Grup: Senior Members
in urma unor discutii pe un alt thread am decis sa deschid unul separat
Clasa a XII-a
o cifra care marcheaza si pune stampila pe aproape orice viata a unui individ modern! o cifra un moment o oportunitate un dezastru! voi alegeti ce trebuie sa fie!
Eu unul am mari mari probleme cu mine si apoi cu invatatul caci pur si simplu nu imi dau seama ca acum trebuie sa stau cu burta pe care.. sau daca imi dau seama nu fac nimic in privinta asta poate doar sa citesc forumuri si sa deschid noi threaduri!
Problema numaru unu dupa parerea mea este: vointa! nu am vointza sa nu deschid calculatorul ! nu am vointza sa nu ies cand se iveste vreo okazie ! nu am vointza sa citesc ceva ce nu imi face placere dar teoretic e util ! nu am vointa sa incetez sa mai postez pe forumu asta si apuc cartea de radacini ! as continua...!
Tentatiile de moment sunt mult mai clare in ochii mei decat cele pe termen lung.. !
Acum va cer voua.. userilor acestui forum... cei care sunteti a 12-a va rog spuneti-va off-urile si daca ati avut offuri cum le-ati rezolvat...!
Cei care nu sunteti a 12-a.. ati fost acum un an doi sau aprox .. cat sa nu fii uitat prin ce ati trecut .. dati-ne si noua un sfat.. indrumati-ne constiincios prin ceea ce scrieti caci un om se poate aduna mai bine cand scrie decat cand vorbeste!
exercitii de vointa daca exista...! singurul lucru care m-ar face sa invatz cred ca ar fii disperarea... iar eu sunt paralel cu aceasta notiune !
deci, as vrea sa fie o discutie constructiva si benefica ambelor parti ( si userilor care dau bacu si celorlalti) unii sa primeasca sfaturi altii sa-si aduca aminte cu placere de aceste clipe de stres ( cu totul ca, sa fiu sincer, nu simt deloc acest stres.. intr-un cuvant sunt inconstient) !
va mai pun o intrebare.. daca tot sunt constient de toate astea? de ce draq nu fac nimic? poate acest lucru poate sa denote niste defecte ale personalitatii mele ? delasator ? lenes? incapabil ?
lenea este antonimul vointei ?

aleka008

aleka008

Member

• Grup: Members
:death: Chiar nu vreau sa-mi aduc aminte!  :puke:

Dar totusi o fac de dragul vostru...  :P
  Pai sa vedem... Lenea caracteristica m-a tinut pana prin primavara, cu 2-3 luni inaite de examen, si chiar nu mai stiu ce m-a determinat sa invat! Poate frica de a pica examenul! Nu se putea intampla asta, nu?!

Bafta la invatat!

The|SpAwN

The|SpAwN

Active Member

Stiu... si eu am fost in situatia ta si faceam cam orice sa nu am timp sa stau sa invatz. Stateam 2-3 ore in bar dupa ce ieseam de la scoala pe motivul : "ce sa facem acasa, ai timp sa inveti dupa aia", ajungeam apoi acasa... ma culcam pe motivul ca era al drak de obositoare scoala, apoi ma trezeam, mancam, ma uitam la tv, mai stateam pe net, apoi veneea seara, cam asa a decurs semestrul I(normal, sambata si duminica in oras si in timpul saptamanii de cate ori se putea merge undeva :D)

Nu esti nici primul nici ultimul. Specia noastra e una aparte, care desi nu-i place sa munceasca supravietuieste (paraziteaza :D). Prin sem. II o sa-ti dai seama subit ca imediat vine baku si nu stii o boaba si mai e si admiterea si ii vezi pe aia la tabla cum turuie si te gandesti ca n-ar fi rau sa mai faci exercitiile care tzi le da profa in particular, sa nu mai copiezi toate comentariile la romana in pauze, samd. Eu ma speriam cand mai vedeam cate o colega in ora de religie cum isi transcria ceva cursuri la matematica si eu ma uitam crucis la ele. Adevarat e si ca am avut noroc cu o profa de matematica care m-a luat de la 0 si m-a adus la linia de plutire. Probabil toate chestiile astea denota o lipsa de maturitate... sau o prea mare comoditate... who knows :)

Nu trebuie sa disperi, dar n-ar fi rau sa te apuci sa citesti cate un comentariu pe zi de vreo 2-3-4 ori (eu n-am citit nici o lectura, doar comentarii si rezumate :P) - nu urma exemplul meu... e mai usor pt tine daca citesti cartea decat daca citesti rezumatul sau comentariul .

Trece si asta... vei vedea dupa ce termini ca nu a fost sfarsitul lumii... la noi din scoala (e adevarat, am fost doar 2 clase) a pikat doar un baiat din clasa paralela, pentru ca nu a vrut sa copieze la matematica pentru ca a vrut sa obtzina nota dupa merite,si si-a dat cu firma-n cap :wallbash:

bafta la bak si la invatzat !!! :)

vektor12

vektor12

Active Member

se vede ca e tarziu...

pe scurt: bac - destul de usor

viata de dupa - nu la fel de usoara.

shumilica

shumilica

Senior Member

cat ai luat la bac, daca ai invatat numai in ultimile 2, 3 luni ?
stiu ca vointza si constiintza la fete da roade mult mai bune decat la baieti.. sunt mai constiincioase mai pe pozitii.. stiu ce vor.. stiu cum sa-si organizeze prioritatile...

vektor12

vektor12

Active Member

nu fi prost, nici un examen nu se aseamana cu celalalt.

eu am luat peste 9, un coleg de clasa aproape 10, iar alt prieten l-a picat. aceeasi generatie, aceeasi distractie, acelasi liceu, insa supraveghetori diferiti. nici unul nu a invatat mai mult ca ceilalti (ba din contra ;))

shumilica

shumilica

Senior Member

totusi nu vreau sa ma bazez pe ideea copiatului!
eu nu constientizez ca stiu mai putin decat ceilalti.. cred ca la punctul asta de vedere ma supraestimez.. pana ajung cu foaia in fatza... :( totusi nu vreau sa devin numai eu cu probleme d-astea.. unde erau cei de a 12-a de pe celalalt thread? sper ca la invatat  :coolspeak: macar voi...
ceva ilogic: "sunt stresat ca nu sunt deloc stresat de bac" damn  :cursing:
de ce ? vreau solutii cred ca mi-ar trebui o iubita ca sa ma sprijione.. sa-mi dea un motiv sa invatz.. caci asa.. cred ca d-aia nu invat... ca nu am motiv.. nu iubesc pe nimeni nu am nici un anume scop in viata de realizat... fuck sunt ratat  :puke:

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

shumilica, on Feb 17 2005, 23:16, said:

Cei care nu sunteti a 12-a.. ati fost acum un an doi sau aprox .. cat sa nu fii uitat prin ce ati trecut .. dati-ne si noua un sfat.. indrumati-ne constiincios prin ceea ce scrieti caci un om se poate aduna mai bine cand scrie decat cand vorbeste!

<{POST_SNAPBACK}>

stop bitching! habar n-ai ce te asteapta dupa

shumilica

shumilica

Senior Member

deci sfatul tau e sa nu mai dau bacu ? ca sa nu ma mai astepte nimik dupa? :)
lasand gluma.. da ok.. ai dreptate.. dar acum asta e cea mai mare problema a mea.. si in primu rand imi pare rau ca o tratez ca pe o problema in loc sa o fii tratat ca pe o oportunitate de a-mi arata calitatile! asta din cauza ca nu am invatat si nici nu invat.. capu ma duce..( in jos :) )  !

aleka008

aleka008

Member

shumilica, on Feb 17 2005, 23:52, said:

cat ai luat la bac, daca ai invatat numai in ultimile 2, 3 luni ?
stiu ca vointza si constiintza la fete da roade mult mai bune decat la baieti.. sunt mai constiincioase mai pe pozitii.. stiu ce vor.. stiu cum sa-si organizeze prioritatile...

<{POST_SNAPBACK}>

Pai am luat note destul de bune! Media peste 8! DAR: M-am apucat de meditatii de la inceputul anului (mate si chimie) si pana in aceea perioada ma tineam numai de teme(nici alea nu le faceam pe toate), am citit toate romanele la romana, ca sa am de unde scoate comentarii proprii, nu sa invat mot a mot aberatiile altora... Nu am tocit nici o secunda, si am avut un noroc chior la istorie... nu invatasem NIMIC.
Deci, daca mai ai nelamuriri...

Alina

Alina

Active Member

Mai schumi,o sa vina ziua( f in curand,I have a feeling) cand ai sa mananci toate cartile alea,intrucat vei intra in panica...Si eu am devenit addicted de acest forum de catva timp,desi mai am 3 luni si trebuie sa-mi dau licenta,so...inteleg prea bine ce inseamna lenea,delasarea,tentatia etc. Nu-ti face probleme,mai exista oamenii de genul tau... :console:   care au si reusit sa faca treaba buna pana la urma. Cu doua luni inainte de bac,am descoperit mirc-ul si am pierdut noapte dupa noapte acolo... :confuzzled:  Naiba stie de ce...Intr-un final am luat 9.85 la examen si am si intrat la toate 4 facultatile la care am dat;nu am invatat niciodata decat pe ultima suta de metri...si sa nu-ti inchipui ca as fi vreun geniu... :wacko:
Iti doresc multa bafta,mult spor si incredere in tine!  :D

shumilica

shumilica

Senior Member

mersi black unicorn.. as vrea ca in primu rand sa nu imi adresati numai mie replyurile ci in general tuturor celor de a 12-a..
asa.. nu schumi ci shumi caci e derivat de la numele meu.. nu sunt fan schumi ( de fapt tin cu wiliams bmw)
deci vrei sa zici ca nu ai lasat totul pe ultima suta de metri nu? adik tu ai invatat constat pe tot timpul liceului ? caci eu a 10-a si a 11-a din punct de vedere al invatatului NU AU EXISTAT ! deci... parca imi vine vointza cateodata sa incep dar cand vad ca am atat de multe lucruri de recuparat parca as fii un om care vrea sa stea contra unui val imens... la mine in cap e un adevarat tsunami cand vine vorba de invatat...! off.. poate acum imi faci imagine de prost... nu nu sunt prost .. doar inconstient...! ai zis bine cu increderea in mine... vreau incredere.. poate am prea multa poate nu am deloc... ! god... ce tare ar fii sa recitesc acest thread cand voi fii in anii de facultate.. cu siguranta il voi citi cu placere !
sa va fie rushine m-ati facut addicted si pe mine de forum.. dati-mi ban ceva.. :) dar asta nu ma impiedica sa citesc din el... ! ia .. rog adminii sa dea jos tot forumu pana iau eu bacu :)) ! asta as numi eu sustinere fata de userii forumului :) ! jokin of course ! singura materie la care nu imi fac probleme e engleza.. matematica imi place dar am mult de recuperat.. eu dau la chimie din organica... sa zicem ca am potential .. si la romana sunt un dezastru... pur si simplu m-a inhibat profa aia de romana in ultimu hal... e conservatoare rau... macar de ar fii fost traditionalista .. dar nu .. e conservatoare :)!
eu sper ca acum reprezint gura tuturor celor de a 12-a nu numai a mea nu-i asa baietzi care inca nu ati aparut pe aici ? sper...

Alina

Alina

Active Member

Shumilica draga,NU am invatat in toti anii de liceu,dimpotriva:doar in ultimele doua luni.Asta la materii de genul:geografie,filosofie,germana...La romana si engleza bagam meditatii la greu de prin clasa a XI-a. Daca vrei ajutor la romana...ti-l pot oferi,cred.... :scratchchin:  .Mai am ceva caiete de pe care am invatat si plus ca sunt si la Litere...   :wallbash:
In orice caz,pune mai mult accent pe materiile de fackultate decat pe cele de bac...La bac se mai si poate copia... :P

The|SpAwN

The|SpAwN

Active Member

Mosotti, on Feb 18 2005, 00:04, said:

stop bitching! habar n-ai ce te asteapta dupa

<{POST_SNAPBACK}>

de-acord (ca de obicei :)) - cel putin cu ultima parte...

shumilica te inteleg... eu fumam tzigara dupa tzigara cand ma gandeam la bac si beam pe rupte... doar sa nu ma gandesc ca vine baku si sunt bota.

dupa ce s-a dus si bacu, vine perioada cand zici ca u are the god of all :) si faci ce te tuna capu... dupa care tzi-e dor de liceu :(  :console:

iar ce vine dupa e alta poveste :P

bogro

bogro

Member

Doamne ce vremuri!!!!

Singurul lucru care m-a facut sa invat a fost panica si bineinteles mama care nu ma lasa la TV, in oras, ma verifica daca in "caietul cu comentarii" nu cumva aveam ascuns un Sven Hassel pe care il reciteam a nu stiu cata oara. Mai naspa a fost cavd la romana la oral aproape toata clasa mea a luat 10 si io am luat 8.50. Desi nu e mare lucru atunci s-a prabusit cerul un pic pe mine si m-am gandit de ce nu am citit mai mult, nu neaparat invatat ci doar citit.
           Sacrifica-ti cateva luni si treci cu bine peste acest prim hop. Despre ce o sa vina nu-l mai speriati, speriati-l dupa ce trece de bac.

jedialex1985

jedialex1985

Member

Eu am dat bacul vara asta. Pot sa zic ca intr-a 12-a alternau starile de disperare, cand stateam cate 6 ore pe zi numai la mate cu cele de incostienta cand nu-mi faceam nici o tema; si cred ca cele de inconstienta predominau. Ceea ce ma enerva cel mai mult era ca aproape toti din clasa erau disperati prin pauze cu exercitii pentru la pregatire, se intrebau intre ei, se verificau iar orele de sport si religie erau dstinate exclusiv materiilor de la bac/admitere. Iar eu nu stiam cum sa fug cat mai repede de exercitii. Matematica a fost cosmarul meu cel mai mare, dar am avut noroc ca la prega faceam manualele din scoarta in scoarta si dupa cateva luni de tras la greu am realizat ca totusi nu sunt chiar asa de prost.
Ce sa zic, e mai greu la inceput, cateva saptamani pana resusesti sa intri intr-un ritm al tau, sa inveti o baza si pe urma sa poti zice ca asta stii si asta nu. Stiu cum e atunci cand ai numai niste franturi din cateva lectii, ai impresia ca ti-e imposibil sa mai intelegi. De aia tb sa incepi cu inceputul, adica cu prima pagina din manual.

Si eu aveam tentatii destule, chiar la inceputul anului imi cumparasem un calc super-tare pe care imi mergeau toate jocurile din acea vreme si cateva saptamni chiar mi-am petrecut noptile in fata monitorului pana cand m-au prins parintii n-am mai putut juca nimica. INtr-adevar trebuie sa faci anumite sacrificii, nu mai merge ca in ceilalti ani dar nu-ti cere nimeni sa te biciuiesti.

Acuma ca stare de spirit, pot sa-ti zic ca nici eu si nici ceilalti colegi nu constientizam total bacul. Majoritatea isi facea probleme cu temele enorme de pe la pregatiri dar nimeni nu-si punea problema bacului. Suna ciudat dar chiar asa era. Toti invatam ca asa ne spunea profu, eram prea preocupati sa recapitulam lectiile din urma ca sa ne gandim la bac. Si asa a trecut marea parte a anului. Inainte de bac ma gandeam ca ce ingrozitor o sa fie in alea 2 saptamani, sa stai cu stresul examenelor atata timp, ziceam ca o sa inebunesc. Dar nici eu si nici altii n-am inebunit, chiar si emotiile au disparut. Ma duceam la examen, venea, jucam un counter si il asteptam pe urmatorul.
IN cele din urma am trecut cu 9,10 destul de putin pentru ca nu prea am avut de la cine sa copii, la mate am luat nota cea mai mare. Daca stai sa te gandesti asa nu e cine stie ce. LA probele orale se poate lua usor 10 iar daca mai dai si la sport.... Asa ca au mai ramas doar 3 probe, dintre care cea la romana are aceeasi materie ca la oral. Deci nu e dracu chiar asa de negru.

danchitu866

danchitu866

Active Member

cum decurg lucrurile la sport?

cand v-ati apucat sa invatati la romana? ce luna?

:D

add

add

Senior Member

la mine bacu a fost un soi de pregatire pt admitere... nu m-am omorat, la romana am  invatat ultimile 2 sapt, si am luat 9.65...  am "invatat" mai mult la sport (ca ieseam la alergari:P)  cu matematicile insa treaba sta altfel...  am bagat  mate toata a 12-a cap coada...   important e ce faci dupa, ca bacul oricum il iei (daca nu esti retardat)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate