Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

UNI-FUN Radio

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
adrian_catalin

adrian_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2008
Pe 11 ianurie 2009 aniversam 20 de ani de la infiintarea primului post de radio privat din Romania. Initial s-a numit UNI-FUN Radio, apoi FUN Radio, UNIFAN Radio si in cele din urma UNIPLUS Radio.

Din pacate acest post de radio nu mai exista, dar e bine sa ne amintim de inceputurile radioului privat in Romania.

Daniel Klinger (Kiss FM): "Radioul era cam asa: un excitator RVR de 30 W mono pe post de emitator, o antena dipol inchis pus pe verticala pe o teava de 3 m pe Universitate, un mixer de 8 canale, 2 magnetofoane REVOX pe viteza 2,35 cm/s inregistrate cu benzile martor ale postului FUN din Paris (o banda avand 6 ore) si 3 microfoane. Prima frecventa a fost 70 MHz, pentru ca unul dintre francezii de la FUN care venisera cu donatia a "ascultat" banda est si acolo i s-a parut ca e cel mai liber... Mai tarziu am obtinut o aprobare de la Petre Roman. Pe cererea noastra el a scris de mana: "Da, cu conditia pastrarii neutralitatii" Dupa obtinerea acelei aprobari MTc ne-a dat (tot neoficial) frecventa 69,8 MHz... Interesant este ca selectia DJ-ilor si a jurnalistilor au facut-o francezii care neintelegand o iota romaneste au ales oamenii numai pe criteriul vocii... Daca in primele zile toti stateau in radio cam tot timpul (mergeam acasa sa ne spalam si sa dormim putin) la 4-5 zile s-a introdus grila. Tin minte ca sufeream toti pentru ca nu mai aveam voie sa fim "acolo" tot timpul. Se introdusese disciplina si trebuia sa-l lasam singur pe cel din program. Tot atunci un alt soc: brusc ni se dadea sa ducem pe umeri o responsabilitate pe care nu o mai imparteam cu nimeni. Cand erai pe grila asta era: erai singur cu ascultatorii. Si realizai ca ai intrat pe un drum de pe care nu te mai poti intoarce. Parea atat de definitiv totul atunci."

Diana Singer (Magic FM): "Povestea începe în februarie 1990, când eram studentă la Litere în anul trei și am vazut scris pe tabla din sala de cursuri că un post de radio instalat în cladirea Universițății caută oameni. Prima probă a fost scrisă, trebuia să redactez niște știri. A doua a fost în fața microfonului unui reportofon. Eram un pic sâsâită, dar francezilor le-a placut ... După câteva luni de știri m-am profilat așa cum am mai spus, pe muzică. Țin minte și acum prima mea intrare în emisie: era seară și trebuia să-mi încep programul. Înainte de a intra pe post mi-a explicat DJ-ul de dinainte cum stă treba cu mixerul. A durat cam 10 minute. Cred c-am făcut câteva tâmpenii la început, dar dimineața eram deja DJ! ... În afară de “Azilul de noapte” mai făceam și anticul “Dialog rock”, “Rock by request” și un nou top, minunat intitulat “Nice fuckîng ballads”. Dacă nu vă place titlul, asta e, rockerii îl apreciau pe vremea aceea. Iată câteva piese după care erau înnebuniți și care au stat multă vreme pe primele locuri în top: “Knocking On Heavens Doors”, piesa lui Bob Dylan, în varianta grupului Guns N’ Roses, “Edge of Heaven”, Candlemass, “What it Takes”, Aerosmith, “You’re Not the Only One”, Kingdom Come, “Black”, Pearl Jam, “The Edge of the World”, Faith No More, “What You Give”, Tesla, “Nothing’s the Same”, Garry Moore, “For the Love of God”, Steve Vai și “Polly”, Nirvana... Știți câți ascultători estimam noi că avem în acea perioadă? 1.500.000, adică aproape toată populația Bucureștiului! Nu știu cum că și sondajele de opinie ale IRSOP-ului de atunci ne dădeau dreptate."

#2
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
1. Pe 11 ianuarie 2009 aniversam 19 ani, nu 20... 20 vor fi la anu`. :)
2. FUN Radio a existat muuult timp in paralel cu Uniplus.. dar asta e alta poveste.
3. Interesant ar fi daca cei care au lucrat de-a lungul timpului in aceste radiouri ar organiza ceva anul viitor. Ar merita, parerea mea.

#3
creeps

creeps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.06.2008
hehe pe batranul gloria ce il mai facea bulgaria . incercam sa il aud dar trebuia sa ma apropi de comuna gratarele
coata sa il inteleg . asta pot sa zic ca a fost radio mai ales contact si tinerama . nu am sa uit pro fm ce frumos suna pe vremuri ce reclame scurte cu numele avea .. star steisen pro fm .. acu mai tin minte big berceni vindeam rosi si ascultam la un lenoxx pro fm . radiouri deale mele cand era fimiu deo schioapa si scria lini si bete in caiet

Edited by creeps, 13 January 2009 - 05:30.


#4
adrian_catalin

adrian_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2008
11 ianuarie 1990: in Universitatea Bucuresti, orele 12:00, are loc prima emisie a primului post de radio privat din Romania: UNI-FUN Radio

23 mai 1990: UNI-FUN Radio isi schimba numele in FUN Radio, odata cu mutarea studioului in Hotel Dorobanti (etaj 17)

[ http://www.newsmedia.ro/jingle/logo_fun_radio.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

30 aprilie 1991, FUN Radio isi schimba denumirea in UNIFAN Radio, studiourile fiind in Hotel Modern (etaj 12) inca din data de 7 martie 1991

30 aprilie 1992:
"Ne-a convocat Klinger, care a zis că el s-a gândit să ne numim „UNIPLUS”. “Cum măi Dani, să zică ăștia că suntem unii în plus?”. „Păi alegeți voi altul, că aștept sugestii!”. N-am resușit să găsim nimic mai bun așa că l-am lăsat să boteze el postul cum îi place." Diana Singer
"Începând cu data de 30 aprilie 1992, la ora 18 postul de radio UNIFAN se va numi UNIPLUS Radio. Decizia a fost luată pentru a elimina orice confuzie între postul nostru și FUN Radio. Sperăm că această schimbare nu va afecta obisnuința ascultătorilor de a ramâne lângă noi, pe 69.8 FM, 24 de ore din 24." Daniel Klinger

[ http://www.newsmedia.ro/jingle/logo_uniplus_radio.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Istoria FM-ului in Slatina:

Primul post de radio FM a fost PRO FM 94,1, incepand cu Ianuarie 1997, care a detinut monopolul pana in Februarie 2002, cand s-a pus in functiune UNIPLUS RADIO Slatina 94,6 FM, care avea si emisiuni locale; retransmisii stiri BBC si rubrica "Carcotas Sprite Spirit", realizata evident de HUIDU si GAINUSA, desi acestia activau la 21 pe vremea aceea. In Martie 2003 UNIPLUS  a devenit RADIO STAR, cu sloganul "Cea mai buna muzica din 80, 90 si de astazi". In Iunie 2004 94,6 FM a fost trecuta pe KISS FM, concomitent cu mutarea PRIMA TV si RADIO STAR de pe Intelsat 901 de la 18 grade West si a KISS FM de pe Eutelsat W3 7 grade Est, pe Intelsat 902 62 grade Est. A urmat apoi re-rebranduirea RADIO STAR in MAGIC FM in Februarie 2006.
Apoi la Slatina s-au pus in functiune Radio Galaxy 90,3 in Septembrie 2004;National FM 107,4 de proba din Octombrie 2004 pana in Ianuarie 2005 si definitiv in Februarie 2006; EUROPAFM 98,8 in Martie 2006 si gluma FM Minisat 96,7 in Iulie 2007.

Edited by Neaceasca85, 14 January 2009 - 16:20.


#6
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,917
  • Înscris: 09.12.2004

View Postadrian_catalin, on Jan 12 2009, 16:07, said:

“Azilul de noapte” mai făceam și anticul “Dialog rock”, “Rock by request” și un nou top, minunat intitulat “Nice fuckîng ballads”.

Știți câți ascultători estimam noi că avem în acea perioadă? 1.500.000, adică aproape toată populația Bucureștiului! Nu știu cum că și sondajele de opinie ale IRSOP-ului de atunci ne dădeau dreptate."[/i]
misto emisiunile
nu cred in sondaje :D
stiu siguri destui membri din familie ce nu ascultau postul asta ;)

#7
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si la Focsani o situatie asemanatoare: inca din 1996 pe 88.7 a fost RADIO UNIPLUS, apoi RADIO STAR, dupa care a trecut pe KISS FM (pe vremea CONTACT-ului era pe 95.4 - au renuntat ulterior la aceasta frecventa) - tot in 2003-2004.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Pitesti 91,2= Radio Contact, din 5 Noiembrie 2003 KISS FM; apoi din Decembrie 2005 MAGIC FM, ca urmare a deschiderii 99,2-ului Valcesco/Coziesc. Craiova 98= RADIO CONTACT, KISS FM tot din 5 Noiembrie 2003. Nu s-ar fi putut introduce KISS FM la Slatina mai devreme de Iunie 2004, cand l-au mutat de pe satelitul pe care era RADIO CONTACT pe satelitul Prima TV, in primul rand ca RADIO CONTACT/KISS FM pana in Iunie 2004 emitea pe un spot de satelit care era marginal Romaniei, fiind orientat pe Europa Centrala si de Vest si prin urmare era necesara o antena mare de receptie; in al doilea rand, receiverul de satelit de la Slatina (identic cu toate folosite la KISS/MAGIC/ONE in tara) nu poate receptiona decat posturi de radio FTA (la liber, necodate), iar RADIO CONTACT folosea un sistem de codare care nu se mai foloseste astazi decat la RADIO CONTACT BELGIA, sistem numit WEGENER PANDA, pentru care era necesar un receiver special, fabricat LA COMANDA in SUA, care costa mult bucata. Deci, in Iunie 2004, cand au mutat KISS FM de pe Eutelsat W3 7 grade Est pe Intelsat 902 62 grade Est au schimbat toate receiverele din statiile KISS FM din tara (acolo unde erau receivere de RADIO CONTACT), pentru ca cu receiverul dedicat RADIO CONTACT nu puteai receptiona nimic altceva, decat RADIO CONTACT Romania sau BELGIA.

Faza era ca RADIO CONTACT folosea un SYMBOL RATE foarte mic, de 125, pe cand la toate celelalte transmisii pe satelit se folosesc SR-uri de cel putin 1000. De asta CONTACT-ului ii trebuia receiver facut la comanda. :coolspeak:

Edited by Neaceasca85, 15 January 2009 - 15:16.


#9
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
dar cu FUN Radio ce s-a intamplat, cum s-a desprins de UNI-FUN / UNIFAN / UNIPLUS....?
pe ce frecvente emitea fiecare....?
cum a fost parteneriatul cu FUN Radio din Franta ?
stiu ca ultima data emitea pe 94.8 FM care a fost cumparata de Radio Guerrilla...

#10
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
UNIPLUS adica actualul MAGIC FM apartinea tot de SBS BROADCASTING.

#11
adrian_catalin

adrian_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2008

View Postnapster1, on Apr 18 2009, 11:16, said:

dar cu FUN Radio ce s-a intamplat, cum s-a desprins de UNI-FUN / UNIFAN / UNIPLUS....?
pe ce frecvente emitea fiecare....?
cum a fost parteneriatul cu FUN Radio din Franta ?
stiu ca ultima data emitea pe 94.8 FM care a fost cumparata de Radio Guerrilla...

UNI-FUN Radio (UNI de la Universitatea Bucuresti si FUN de la FUN Radio Paris) a emis initial a emis pe 11 ianuarie 1990 pe 69.8 MHz (primele teste s-au facut pe 70.0 si 69.9 MHz). Dupa unele neintelegeri cu Liga Studentilor din Universitatea Bucuresti (donatia francezilor fiind catre aceasta organizatie), postul se muta in Hotel Dorobanti si isi schimba denumirea in FUN Radio. Apar iar neintelegeri intre partea romana si cea franceza, radioul se divide in UNIFAN Radio (partea romana, cu sediul in Hotel Modern) si FUN Radio (partea franceza, ce emitea din Arenele Romane). Ambele radiouri emiteau la partaj pe 69.8 MHz, ulterior aceasta frecventa ramanand doar UNIFAN, FUN Radio obtinand frecventa de 67.8 MHz.

UNIFAN isi schimba pe data de 30 aprilie 1992 denumirea in UNIPLUS Radio (pentru a evita confuziile cu radioul de pe 67.8 MHz), isi schimba treptat si studioul din Hotel Dorobanti in Strada Sperantei, apoi in Strada Latina, iar in cele din urma in Strada Delea Veche. Obtine licenta de emisie pe 99.3 MHz, dar in scurt timp este cumparat prin intermediul unei firme ce apartinea lui Cristian Burci, de catre SBS Broadcasting (trust media cumparat ulterior de trustul pan-european Pro7Sat1) si redenumit in Radio Star. Isi schimba iar frecventa din 99.3 MHz in 90.8 MHz (pentru a emite cu o putere mai mare), iar ulterior si denumirea in Magic FM.

Si FUN Radio isi schimba sediul din Arenele Romane in Strada Capitan Vijelie, apoi si frecventa din 67.8 MHz in 94.8 MHz. Este cumparat de RH Press (trust care detinea si Cotidianul), apoi RH Press este cumparat de Academia Catavencu. Catavencii il redenumesc din FUN Radio in Radio Guerrilla, iar ulterior Realitatea Media cumpara Academia Catavencu, Sorin Ovidiu Vantu devenind proprietarul fostei frecvente FUN Radio Bucuresti.

FUN Radio mai exista in Franta, Belgia si Slovacia:
Franta: http://www.funradio.fr/
Belgia: http://www.funradio.be/
Slovacia: http://www.funradio.sk/

Alte informatii despre inceputurile radioului privat in Romania, poti afla si din cartea Dianei Singer, "Radio & Showbiz":
http://dianasinger.ro/

Alte informatii despre FUN Radio:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fun_radio
http://en.wikipedia...._Radio_(France)
http://membres.lycos.fr/itwasfun/

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pe blogul Dianei Singer sunt și imagini de arhivă! http://dianasinger.ro/alte-poze/

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Nu a fost cumva primul post care retransmitea BBC-ul?

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Delea Veche figura si la sediul PRIMA TV, pana cand s-a mutat in Pipera, prin 2006.

#15
mihaitzu

mihaitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2007
Sa nu facem confuzie  :D . Uniplus s-a mutat din Latina (care de fapt era pe o alta strada ce intersecta strada Latina, parca) in noul sediu din Delea Veche. Aici era un bloc nou construit. Tot aici isi avea sediul si Prima (fostul Amerom), dar... la alt etaj. Cam asta e...

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Pai da, UniPlus s-a mutat atunci in ograda PRIMA TV. In 2006 PRIMA TV s-a mutat din Delea Veche (care banuiesc ca e in zona Tineretului, asa se spunea) in Iride Business Park din zona Pipera, unde activeaza acum PRIMA si KISS TV. Radiourile SBS s-au mutat in 2009 intr-un alt Business Park, pe nume Sema, aflat la statia de Metrou Semanatoarea. Probabil ca in 2003-2004 au mutat UniPlusul (Radio Star) in vechiul sediu al Contact si KISS FM din Splaiul Independentei nr. 202 A.

In 2002 Carcotasii aveau o rubrica scurta pe UniPlus, se numea "Carcotas Sprite Spirit". Cronica radiofonica o aveau la Radio 21 pe vremea aceea, dar uite ca din cauza ca UniPlus era in aceeasi casa cu PRIMA TV au bagat o rubricuta si la acel radio.  :rolleyes:  Atunci am inceput sa cred ca UniPlus avea legatura cu PRIMA TV, basca erau si pe acelasi satelit.

#17
mihaitzu

mihaitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2007
Delea Veche e pe langa Piata Muncii, nu in Tineretului. Cat despre pastiluta... ca fapt divers, am primit intr-o zi si eu pachetul cu pastila de la o agentie de publicitate spre difuzare in Bucuresti si in tara. Cum in Bucuresti eram oarecum concurenti, aceasta a fost difuzata doar in tara. Banuiesc ca e aceeasi chestie, pur si simplu Uniplus a difuzat acea pastila pe bani  :notangel: . Iar faptul ca au fost apropiati, dupa ce au devenit vecini in Delea Veche, e oarecum normal... Totusi, cred ca singurul in masura sa ne spuna adevarul este Daniel Klinger...

#18
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
Pe 11 ianurie 2010 aniversam 21 de ani de la infiintarea primului post de radio privat din Romania. Initial s-a numit UNI-FUN Radio, apoi FUN Radio, UNIFAN Radio si in cele din urma UNIPLUS Radio.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate