Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat ma costa sa angajez un contabil?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
monikl

monikl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.01.2006

View Postcubbusiness, on Jan 12 2009, 22:35, said:

Contabilitatea presupune o responsabilitate enorma. Contabilitatea unei firme poate fi intocmita de catre angajatul pe postul de contabil al firmei, de catre administrator daca are studii economice sau de catre un birou particular de contabilitate in baza unui contract de servicii contabile.
Aceasta ultima posibilitate se numeste contabilitate externalizata si este cea mai avantajoasa din punct de vedere financiar pentru orice societate pentru ca raspunderea pentru inregistrarea corecta a documentelor, depunerea declaratiilor, si reprezentarea in fata organelor de control revine firmei de contabilitate.
Contabilitatea nu poate fi tinuta decat de un contabil autorizat, expert contabil sau birou de contabilitate.

Sunt economista, absolventa ASE Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune. Nu sunt mebru CECCAR (poate voi fi, poate nu). Conform Legii Contabilitatii, in calitate de contabil sef sau director economic pot sa intocmesc si sa semnez situatiile financiare anuale ale unei societati.
Nu cred ca ma poti contrazice, desi parte din textul tau este destul de contradictoriu (am evidentiat cu rosu ceea ce denota ambiguitate).

#20
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postmonikl, on Mar 25 2009, 00:56, said:

Sunt economista, absolventa ASE Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune. Nu sunt mebru CECCAR (poate voi fi, poate nu). Conform Legii Contabilitatii, in calitate de contabil sef sau director economic pot sa intocmesc si sa semnez situatiile financiare anuale ale unei societati.
Nu cred ca ma poti contrazice, desi parte din textul tau este destul de contradictoriu (am evidentiat cu rosu ceea ce denota ambiguitate).
E foame mare de bani la CECCAR !
O sa ia toma si pielea de pe ei !
Asta vrea sa moara in functie !
Nu am vrut sa fiu offtopic , dar trebuie sa stie lumea ca daca angajeaza un cecarist ,  o sa plateasca mai mult , pentru ca acesta trebuia sa-i dea dreptul lui toma si ai lui !
Ce sprijin ofera CECCAR membrilor in schimbul cotizatiei fixe si variabile percepute ?
NIMIC !
Asa ca un expert contabil angajat costa mult mai mult decat daca angajezi un economist cu o norma minima !

#21
monikl

monikl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.01.2006

View Postbuteliearagaz, on Mar 25 2009, 14:11, said:

E foame mare de bani la CECCAR !
O sa ia toma si pielea de pe ei !
Asta vrea sa moara in functie !
Nu am vrut sa fiu offtopic , dar trebuie sa stie lumea ca daca angajeaza un cecarist ,  o sa plateasca mai mult , pentru ca acesta trebuia sa-i dea dreptul lui toma si ai lui !
Ce sprijin ofera CECCAR membrilor in schimbul cotizatiei fixe si variabile percepute ?
NIMIC !
Asa ca un expert contabil angajat costa mult mai mult decat daca angajezi un economist cu o norma minima !
Corect graiesti! "Clientul" suporta cotizatia la CECCAR, contravaloarea cursurilor pe care jegul de CECCAR ii obliga sa le faca, impozitul, TVA-ul. Ca sa nu mai spun ca multi dintre experti sunt foarte slab pregatiti, si asta din cauza modului in care s-a accesat la calitatea de expert: grile tocite. Ca si exemplu: acum trei ani eram cu o experta pe actele unei societati si doamna avea mari dubii vis-a-vis de nota de obtinere a productiei, o tot sucea 345=711 sau 711=345? In cele din urma a pus mana pe "Cartea Verde" la care dealtfel apela foarte des deoarece nu era sigura de corespondenta a multor conturi, uzuale in fapt.  
Am inteles ca nu se va mai merge pe grile la examen, va fi sinteza, deci va trebui sa gandeasca si sa munceasca aspirantul la titulatura de expert mult mai mult decat a facut-o pana acum.

#22
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

View Postmonikl, on Mar 26 2009, 15:11, said:

Corect graiesti! "Clientul" suporta cotizatia la CECCAR, contravaloarea cursurilor pe care jegul de CECCAR ii obliga sa le faca, . Ca sa nu mai spun ca multi dintre experti sunt foarte slab pregatiti, si asta din cauza modului in care s-a accesat la calitatea de expert: grile tocite. Ca si exemplu: acum trei ani eram cu o experta pe actele unei societati si doamna avea mari dubii vis-a-vis de nota de obtinere a productiei, o tot sucea 345=711 sau 711=345? In cele din urma a pus mana pe "Cartea Verde" la care dealtfel apela foarte des deoarece nu era sigura de corespondenta a multor conturi, uzuale in fapt.  
Am inteles ca nu se va mai merge pe grile la examen, va fi sinteza, deci va trebui sa gandeasca si sa munceasca aspirantul la titulatura de expert mult mai mult decat a facut-o pana acum.


Vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acri.

1. Clientul" suporta cotizatia la CECCAR. -
Fals. O plateste firma de expertiza. Ca nu beneficiaza de nimic in schimb, de acord. Si eu sunt expert, platesc cursuri, cotizatii dar nu le impun clientilor. Nu glumesc, la CECCAR este doar o adunatura de bosorogi semidocti. Ar trebui sa ma plateasca pentru ca le sunt membru.


2. impozitul, TVA-ul -
Revino-ti, aberezi grav. Clientul isi deduce TVA-ul din factura.

3. multi dintre experti sunt foarte slab pregatiti.
La fel si atletii. La fel si contabilii care au absolvit Fac. de Chimie, de ex.
Totusi, nu te obliga NIMENI sa devii membru CECCAR, CAFR, Camera Consultantilor Fiscali, contabil la BVB, CPA, ACCA, CFA, etc. Eu am ales sa fiu membru la multe din aceste organizatii. E o alegere, la fel ca si avocatii care pana nu dau examen la Barou nu au drept de practica. Nu poti fi sofer fara permis de conducere....ai prins ideea, esti destept/desteapta.


Acum hai sa privim si practic:
A. Te angajezi contabil, ai salariu, firma iti plateste impozite, CAS, etc. Te doare undeva de aceste costuri. Te gandesti la net, ce iei tu in mana la sf. de luna.A, mai ceri eventual sa ti se dea tichete de masa, masina si tel. mobil ca sa stai cu iubi la discutii.
B. Firma de conta - isi angajeaza oameni, ii plateste, ii invata (unele cazuri) meserie, cumpara computere, plateste sediul, incheie ASIGURARE DE RASPUNDERE PROFESIONALA - fata de clientii sai, achita telefoane, fax etc

Daca ai inteles ideea, macar 2 minute priveste (fara invidie, te asigur ca o firma are costuri pe care nu le intuiesti) si pozitia unui expert ( in domeniul contabil, fiscal, audit etc) care in week-endul asta participa la cursuri de perfectionare in managementul lanturilor hoteliere.


Succes in cariera!

Aikido

P.S. Da, va trebui sa dau si examen de black-belt, dar acum nu am timp.

#23
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
In opinia mea singurul avantaj in ati angaja part-time un contabil este ca , cu aceasta ocazie, iti rezolvi si problema angajatului obligatoriu pentru impozitarea pe cifra de afaceri. In rest raspunderea angajatului este mult mai mica fata de cea a unui firme de prestari servicii specializate. Un angajat dupa ce te baga in bucluc in cel mai rau caz pentru el isi pierde jobul, o firma de contabilitate poate fi amendata direct pentru anumite nereguli din prestatia sa. De asemeni o astfel de firma raspunde in intreaga sa dimensiune practic daca are probleme cu un client ii poate fi afectata intraga activitate spre deosebire de un angajat la mia multe companii.

Despre legalitatea semnarii actelor de catre patron / administrator: cei ce accepta sa faca asta isi merita soarta.

#24
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005

View Postaikido, on 27 martie 2009 - 14:49, said:

B. Firma de conta - isi angajeaza oameni, ii plateste, ii invata (unele cazuri)

He he :) :)

#25
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Am vazut ca discutati de bani.. tarifele acum difera de la o firma la alta.
Iar ca sa angajezi un contabil pentru doar cateva ore de munca, nu stiu daca e foarte rentabil

Spre exemplu, la scara mea de bloc administratorul a apelat la o firma de genul asta care sa se ocupe de fluxul de facturi. Am discutat cu el acum cateva zile si a zis ca e foarte ok asa.

#26
georgeman87

georgeman87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2017
De regula firmele de contabilitate au tarifele pe site, sau cel putin un interval tarifar, care difera in functie de domeniul de activitate si volumul de documente pe care vor fi nevoiti sa le proceseze.

Cautati o firma de contabilitate care sa fie relativ aproape de sediu vostru, sa acopere toate necesitatile firmei voastre (resurse umane, juridic, ssm, psi, etc) si negociati un tarif satisfacator pentru ambele parti.

Din experienta va spun ca firmele de contabilitate apreciaza daca aduceti documentele ordonate si platiti factura la timp, asa ca mentiunile astea va pot aduce un avantaj in negociere! Succes!

Edited by althea, 22 December 2019 - 20:12.
eliminare link - fără spam, te rog


#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 georgeman87, on 20 decembrie 2019 - 15:39, said:

Din experienta va spun ca firmele de contabilitate apreciaza daca aduceti documentele ordonate si platiti factura la timp, asa ca mentiunile astea va pot aduce un avantaj in negociere! Succes!

Din experiență vă spun și eu, contabilii care-și fac reclamă sub formă de spam, sunt nașpa.

#28
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
DAca tot din 2009 am ajung in 2019, de ce nu 2020, chiar 21?

E foarte spinoasa treaba cu contabilii, AVETI MARE GRIJA?
Dar stai, cum sa ai grija?
Stiai ca poti fi corect 100% , sa ai buna credinta, dar sa ai mari probleme cu inacasrea facturilro si cu alte eventimente inevitabile din viata unei firme? Ai ghicit, Contabilul are un rol important. Si vorbesc din postura adversa, a anterprenorului..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate