Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cat ma costa sa angajez un contabil?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007
salut, sora mea tocmai si-a infiintat o societate micuta si are nevoie de contabil. Cum trebuie sa procedeze, tre sa-l angajeze, sa-i faca contract de munca? Si cat trebuie sa-i plateasca pe luna? Am inteles ca undeva la 100 lei. Dar mai bine sa va intreb pe voi.

#2
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 me_suzy, on Jan 12 2009, 12:05, said:

salut, sora mea tocmai si-a infiintat o societate micuta si are nevoie de contabil. Cum trebuie sa procedeze, tre sa-l angajeze, sa-i faca contract de munca? Si cat trebuie sa-i plateasca pe luna? Am inteles ca undeva la 100 lei. Dar mai bine sa va intreb pe voi.


Convenabil pt tine ar fi sa angajezi un contabil part-time (minim 1 ora/zi) ca sa te poata reprezenta in fata autoritatilor la un eventual control si sa-si poata asuma astfel raspunderea pt inregistrarile contabile facute. Cat despre remuneratie....eu cred ca glumesti cu 100 ron/ luna. :) Eu personal mai putin de 350 ron pe luna nici nu discut. Si in banii astia nu intra contabilitatea primara de la punctul de lucru (gen registru casa, NIR-uri, raport gestiune sau fise magazie).

Oricum, sa ai bafta!

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
100 lei pe luna inseamna cam 5 lei pe zi lucratoare.
nu cred ca gasesti contabil de 5 lei, poate doar daca iti este amic si ii duci documentele contabile o singura data pe luna si el sau ea lucreaza doar cateva ore pentru tine.
Iar cu declaratii, contabilitate primara si alte smecherii sa te ocupi tu.

#4
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu iau 10 lei pe luna daca firma este fara activitate , si 50 lei / trimestru daca nu te cunosc !
In cazul in care vrei sa ma si suni , sau te sun eu , ca sa vorbim despre diverse probleme contabile , a doua sedinta este pe bani !
Banii pe care ii platesti sunt in functie de volumul de lucru de la fiecare firma !
De cele mai multe ori o firma are la inceput niste chestii maruntele care costa 100 lei , dar dupa aia se schimba calimera !
Eu am renuntat la foarte multe firme care nu plateau bine , pentru ca viata este scurta , si daca nu au bani de contabil , atunci nu au nevoie de el !

#5
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 onlyone, on Jan 12 2009, 16:40, said:

100 lei pe luna inseamna cam 5 lei pe zi lucratoare.
nu cred ca gasesti contabil de 5 lei, poate doar daca iti este amic si ii duci documentele contabile o singura data pe luna si el sau ea lucreaza doar cateva ore pentru tine.
Iar cu declaratii, contabilitate primara si alte smecherii sa te ocupi tu.


Oricum, eu am presupus ca are nevoie de un contabil caruia sa ii dea documentele o singura data pe luna, iar depusul declaratiilor si contabilitatea primara sa le tina ea. Nu cred ca ii convine sa plateasca un contabil full-time la o firma asa mica.

#6
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
eu dau 150 lei cu tot cu contabilitate primara ... si cam asta e tariful pt o firma cu in jur de 5 angajati la mine in oras ...

#7
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 prise, on Jan 12 2009, 19:31, said:

eu dau 150 lei cu tot cu contabilitate primara ... si cam asta e tariful pt o firma cu in jur de 5 angajati la mine in oras ...
Depinde si ce activitate ai !
Daca 150 lei dai , de 150 lei ai contabilitate !

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Depinde de oras si de volumul de documente. Daca ai salariati, iar creste tariful pentru ca sunt declaratii si drumuri in plus.


Cel mai convenabil este contractarea unei firme specializate. In functie de criteriile de mai sus poti gasi de la 100 RON/luna pana la sute de euro/luna.

Spune in ce oras te intereseaza pentru a primi raspunsuri relevante.

#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 Delirium, on Jan 12 2009, 16:30, said:

Convenabil pt tine ar fi sa angajezi un contabil part-time (minim 1 ora/zi) ca sa te poata reprezenta in fata autoritatilor la un eventual control si sa-si poata asuma astfel raspunderea pt inregistrarile contabile facute. Cat despre remuneratie....eu cred ca glumesti cu 100 ron/ luna. :) Eu personal mai putin de 350 ron pe luna nici nu discut. Si in banii astia nu intra contabilitatea primara de la punctul de lucru (gen registru casa, NIR-uri, raport gestiune sau fise magazie).

Oricum, sa ai bafta!


Nu poti vorbi despre preturi daca nu sti volumul de lucru, numar de angajati tipul de activitate etc.
Eu personal emit 10 - 15 facturi intr-o luna din care castig cam 1000 lei lunar, din 1000 de lei sa-i dau contabilului 350 lei mi se pare exagerat de mult (eu imi tin contabilitatea primara si la contabil merg doar odata pe luna sa-i duc actele), 100 lei este altceva.

#10
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 daniel21, on Jan 12 2009, 21:29, said:

Nu poti vorbi despre preturi daca nu sti volumul de lucru, numar de angajati tipul de activitate etc.
Eu personal emit 10 - 15 facturi intr-o luna din care castig cam 1000 lei lunar, din 1000 de lei sa-i dau contabilului 350 lei mi se pare exagerat de mult (eu imi tin contabilitatea primara si la contabil merg doar odata pe luna sa-i duc actele), 100 lei este altceva.


Eu stiu exact ceea ce am de facut si nu minimalizez importanta si volumul muncii mele. Eu am spus ca eu nu discut, in Bucuresti, sub 350 ron/luna. Ca exista si contabili care cer doar 100 ron, asta este cu totul altceva si este strict problema lor. Am 6 contracte de colaboare cu cate 1 ora pe zi + job-ul full-time unde am functia de baza. Eu semnez, eu raspund, eu reprezint firma. Mi se pare just pretul cerut de mine. Ca sa nu mai discutam despre tertipurile si ingineriile financiare pe care trebuie sa le faca un contabil pentru patron si pt care nu patronul raspunde ci contabilul.

#11
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 Delirium, on Jan 12 2009, 21:42, said:

Eu stiu exact ceea ce am de facut si nu minimalizez importanta si volumul muncii mele. Eu am spus ca eu nu discut, in Bucuresti, sub 350 ron/luna. Ca exista si contabili care cer doar 100 ron, asta este cu totul altceva si este strict problema lor. Am 6 contracte de colaboare cu cate 1 ora pe zi + job-ul full-time unde am functia de baza. Eu semnez, eu raspund, eu reprezint firma. Mi se pare just pretul cerut de mine. Ca sa nu mai discutam despre tertipurile si ingineriile financiare pe care trebuie sa le faca un contabil pentru patron si pt care nu patronul raspunde ci contabilul.
Este raspunderea administratorului , iar in cazul in care sunt probleme , trebuie sa te dea in judecata si sa dovedeasca faptul ca ai gresit !
Eu am avut vreo doua cazuri , si de atunci ma simt mult mai bine cand am vazut cum sta treaba in realizate !

#12
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 buteliearagaz, on Jan 12 2009, 21:55, said:

Este raspunderea administratorului , iar in cazul in care sunt probleme , trebuie sa te dea in judecata si sa dovedeasca faptul ca ai gresit !
Eu am avut vreo doua cazuri , si de atunci ma simt mult mai bine cand am vazut cum sta treaba in realizate !

Eu sunt angajata ca si contabil sef. Eu semnez documentele si declaratiile. Eu raspund pentru munca mea. Daca gresesc inregistrarile, daca gresesc declaratiile nu patronul raspunde ci eu.

Mai, eu nu spun ca nu e mult poate, 350 ron/luna pt anumite firme. Dar in timp ce pe patron il doare undeva de acte si declaratii si legislatie samd, eu imi pierd noptile muncind si regland balante si conturi. Si explic de 100 ori de ce asa si de ce nu altfel. Si fac fata la toate intrebarile tampite si toate ideile complet cretine pe care le au unii patroni. Si dau sfaturi, si consultanta si idei de minimizare a taxelor si impozitelor asa incat sa nu fie considerat ceva ilegal. Iar in cazul unui control patronul sta frumos cu mainile in san si eu ma lupt cu inspectorii lu' peste si le dau cu legea in cap (in cazul in care stiu ca am dreptate). Si atunci ma intreb, e mult 350 ron pe luna? Eu zic ca nu....Depinde insa ce-si doreste fiecare patron: cheltuieli mai mici cu contabilul sau o amenda mare de la Fisc, eventual! Ca la 100 ron pe luna, sunt convinsa ca cel care tine contabilitatea nu prea se implica...

#13
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
Contabilitatea presupune o responsabilitate enorma. Contabilitatea unei firme poate fi intocmita de catre angajatul pe postul de contabil al firmei, de catre administrator daca are studii economice sau de catre un birou particular de contabilitate in baza unui contract de servicii contabile.
Aceasta ultima posibilitate se numeste contabilitate externalizata si este cea mai avantajoasa din punct de vedere financiar pentru orice societate pentru ca raspunderea pentru inregistrarea corecta a documentelor, depunerea declaratiilor, si reprezentarea in fata organelor de control revine firmei de contabilitate.
Contabilitatea nu poate fi tinuta decat de un contabil autorizat, expert contabil sau birou de contabilitate. Autorizarile pentru acestia sunt date de catre Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, pe scurt CECCAR.
Daca nu ai una dintre aceste autorizari, nu faci parte din membrii CECCAR, nu ai drept de semnatura pe bilant conform Legii contabilitatii nr82/1991 republicata la zi si Ordin nr. 1958 din 24/06/2008 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 499 din 03/07/2008 Intrare in vigoare: 03/07/2008
Sunt si cativa care se cred contabili, dar defapt sunt doar economisti sau studenti sau au lucrat ca operatori date intr-o firma de contabilitate si care pacalesc clienti cu 100-200 lei/luna fac o treaba de mantuiala si la bilant isi pun clientii sa isi semneze bilantul, numai ca in cazul unui control vor plati amenzi mari pentru nerespectarea legii.
Pentru informatii reale legate de acest domeniu va stau la dispozitie. Nu fac publicitate unui birou de contabilitate pentru ca as incalca regulile acestui forum.

#14
Ditzah

Ditzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 02.01.2007
Intrebare un pic pe langa. Am o firma intr-un oras. Contabil poate fi o persoana din alt oras?
Trebuie sa semneze toate actele sau sa fie prezent in cazul unui control?

#15
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 Ditzah, on Jan 12 2009, 23:29, said:

Intrebare un pic pe langa. Am o firma intr-un oras. Contabil poate fi o persoana din alt oras?
Trebuie sa semneze toate actele sau sa fie prezent in cazul unui control?

Sigur ca poate sa fie din alt oras! Cat despre semnatul actelor, nu ai nevoie neaparat de un contabil, insa eu am recomandat de fiecare data angajarea unuia chiar si o ora pe zi tocmai pentru a nu lasa contabilitatea in raspunderea administratorului care nu se pricepe de nici o culoare. Daca iti convine sa semnezi fara a intelege ce semnezi acolo, problema ta! Tu semnezi, tu raspunzi! Si nu, contabilul nu trebuie sa fie prezent neaparat la un eventual control, dar ce te faci cand iti vine fiscul si iti spune ca, conform legii x trebuia sa faci aia sau ailalta? Cum il combati in cazul in care abereaza (ca se mai intampla si din astea)? Cine-i da cu legea in cap? TU? :)

Un contabil angajat inseamna diminuarea raspunderii pentru patron si un ajutor real in cazul unui control. Daca iti iei contabil de 100 ron/ luna, nu prea cred ca e in stare ala si nici nu cred ca e de acord sa te reprezinte sau sa te ajute cu ceva. Un contabil nu trebuie doar sa faca inregistrari si atat, ci sa-si asume si raspunderea pt ceea ce face si sa fie o mana de ajutor pentru administrator/patron in functie de caz.

#16
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Numai daca angajezi o firma de contabilitate mai mare , o sa inveti sa apreciezi un contabil la propria valoare !
Eu m-am referit la o firma aflata la inceput , si la care nu este mare lucru de facut , atunci cand am scris de 100 lei net in fiecare luna .
Si eu am fost fraierastean si am muncit si pe ( aproape ) nimic , dar acuma mi-a trecut !
Eu am luat un client nou , si deocamdata imi da 150 si dupa ce-i depun declaratiile , nu il las fara 200 , la acelasi volum de activitate !
Nu pot sa cresc si eu tarifele asa cum face o firma de contabilitate unde mai colaborez !
Am invatat multe de la ei in legatura cu abordarea relatiei cu clientii !

#17
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Eu platesc 250 E / luna la un contabil si nu e angajat, duc actele odata pe luna

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 DjAdi, on Jan 13 2009, 03:23, said:

Eu platesc 250 E / luna la un contabil si nu e angajat, duc actele odata pe luna
Daca nu te confund ai o firma de hosting si deci cateva mii de inregistrari pe luna.  :D
Cred si eu ca nu o sa le studieze nimeni pentru 100 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate