Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Apple e pentru profesionisti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
508 replies to this topic

#415
mirceasandu1991

mirceasandu1991

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.07.2008

View Postbobocbbb, on Mar 10 2009, 17:34, said:

eu nu inteleg de ce sunt persoane care critica produsele apple,am avut pana acum 3 ani diferite feluri de pc-uri(laptop-uri).
de 3 ani am avut un powerbook g4,un macbook 13"si acum un imac 20".
nu exista termen de comparatie intre ele,spune-mi te rog ce pc imi recomanzi la 5000RON in locul imac-ului meu? ce alternative imi oferi?
imac-ul e 2,4 core 2 duo, 4gb ram.
sa nu mai vorbesc de sistemul de operare care parerea mea este cel mai bun din lume.

P.S - daca nu imi permiteam mac,alegeam ceva UNIX,cred ca Ubuntu.


In 5000 ron iti iei direct sistem i7 care iti mananca de viu imac'ul tau sau un quad mai ieftin + un monitor de 22 si fac pariu cu tine ca muuule mai repede se misca un i7 cu 6gb ddr3 si multe altele!
Intradevar mie imi place enorm de mult imac'ul dar 5000 lei e chiar exagerat de mult! daca era undeva la 3000 lei era ok, dar altfel e prea mult!
Nu vreau sa fiu un anti-apple dar asta e adevarul.

#416
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
de acord,dar nu exista ceva in momentul de fata sa imi mearga greu pe imac la configuratia mea.

#417
mirceasandu1991

mirceasandu1991

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.07.2008

View Postrealdexter, on Mar 10 2009, 20:41, said:

Stimate mirceasandu1991, dupa ce am citit postul tau ti-as fi dat cam 14 ani ( varsta ) apoi ti-am vazut ID-ul si am tras concluzia ca ai totusi vreo 18. Nu e un lucru rau, dimpotriva, vreau doar sa intelegi ca nu poti sa tragi concluziile alea decat dupa ce folosesti toate platformele si acasa si in mediu profesional ( macar intr-unul ). Sunt convins ca pentru tine e mai potrivit un PC, dar o sa iti schimbi parerea cand o sa intelegi cat de importanta e stabilitatea, fiabilitatea si siguranta unui sistem de operare, cand o simpla reinstalare, cum zici tu, nu va mai fi chiar asa de simpla pentru ca trebuie sa configurezi cateva ore softwareul, sa reactivezi licente si multe altele, cand jocurile nu vor mai fi o parte importanta din viata ta, cand nu vei mai cota un calculator dupa cate puncte scoate in nush ce benchmark.
Multi dintre voi imi aduc aminte de mine acum 10 ani, sunt convins ca in viitor veti vedea si voi altfel lucrurile, eu unul n-am sa mai cumpar niciodata chinezarii, m-am saturat de ele mai rau ca de soacra-mea, au fost foarte bune pentru porcariile pe care le faceam acum mult timp dar cand am trecut cu adevarat la treaba mi-am dat seama de pretul platit, mult mai mare decat pretul pentru un lucru de calitate

Stimate "realdexter" vreau sa iti spun ca nu ma joc chiar deloc, inafara ce Counter-Strike (foarte-rar) chiar nu ma joc deloc. Nu vreau sa zic ca mac'urile is naspa, ceea ce vreau sa spun e ca dai prea multi banii pe o chestie care are un soft personalizat, limitat si infrumusetat, pe cand poti sa iti iei o chestie asemanatoare de 2'ori mai ieftina.
Nu ma pasioneaza nici rezultatele in nustiu-ce teste sintetice, niciodata nu am facut un asemenea de test vreunui computer.
Un sistem configurat calumea in 50% din bugetul unu iMac are o rapiditate mult mai mare si cu cateva "administrari" la windows, se aproprie de stabilitatea unui OSX. Am folosit o scurta perioada un MacBook si am ramas neplacut surprins cand am vazut ca e mult mai limitat ca un Windows. Acum depinde si cine foloseste, si pentru ce foloseste un soft de operare, dar in cazul meu deocamdata prefer Windows'ul XP.
Si inca ceva, prefer sa imi reinstalez Windows'u cu toate softurile, activarile necesare 1 data la un an daca stiu ca am salvat 20-30 milioane, nu?

#418
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmirceasandu1991, on Mar 11 2009, 00:28, said:

Un sistem configurat calumea in 50% din bugetul unu iMac are o rapiditate mult mai mare si cu cateva "administrari" la windows, se aproprie de stabilitatea unui OSX.

:lol: :lol: :lol:  


View Postmirceasandu1991, on Mar 11 2009, 00:28, said:

Am folosit o scurta perioada un MacBook si am ramas neplacut surprins cand am vazut ca e mult mai limitat ca un Windows.

:lol: cam cat timp ai folosit macbook-ul ala?10 min?ce anume e mai limitat decat windows?
fara suparare cred ca vorbesti in necunostinta de cauza

#419
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Un sistem configurat calumea in 50% din bugetul unu iMac are o rapiditate mult mai mare si cu cateva "administrari" la windows, se aproprie de stabilitatea unui OSX.
Între rapiditate și stabilitate parcă aș alege stabilitate.

Quote

Am folosit o scurta perioada un MacBook si am ramas neplacut surprins cand am vazut ca e mult mai limitat ca un Windows
Cu cât e mai limitat? Cu CE e mai limitat?

Quote

Si inca ceva, prefer sa imi reinstalez Windows'u cu toate softurile, activarile necesare 1 data la un an daca stiu ca am salvat 20-30 milioane, nu?
Dacă se nimerește să crape windows fix când ești în negocieri cu un potențial client căruia nu-i mai răspunzi o zi... Te-ai scos :)

Dacă chiar ai 18 ani, îți sugerez și eu (cum s-a mai făcut mai sus) să te retragi. Nu ești în măsură să aduci suficiente argumente

Quote

sunt din ce in ce mai tentat sa inchid topicul daca nu suntem in stare sa avem o discutie constructiva.
Devine un fel de autobizist :w00t:
În 24 pagini s-a spus cam tot ce era de spus (și chiar mai multe). Întrebarea a fost pusă de la început într-un mod menit să provoace polemici interminabile :)

#420
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
da, trebuie inchis topicul, a devenit doar un sandbox pentru... profesionisti.

#421
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
păi să o luăm la dreapta, cu autobuzu'
;)

#422
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Apropierea mea de Apple este ca am un iPod si nimic mai mult. Nici macar n-am apucat sa lucrez pe un Mac vreodata ca sa-mi pot da cu parerea. Dar vad ca aici este multa lume care se pricepe si as avea doar o intrebare: Care este motivul pentru care toate mai aplicatiile "profesioniste" (cum ar fi intreaga gama Adobe) este dezvolvata pentru Mac si portata dupa aia pe PC iar unele nu se porteaza de loc (Final Cut-ul, daca nu ma insel)?

#423
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postgrig_jr, on Mar 11 2009, 09:37, said:

Care este motivul pentru care toate mai aplicatiile "profesioniste" (cum ar fi intreaga gama Adobe) este dezvolvata pentru Mac si portata dupa aia pe PC iar unele nu se porteaza de loc (Final Cut-ul, daca nu ma insel)?
foarte simplu: Apple a avut, istoric, un focus foarte clar pe profesionistii din grafica, pentru ca nisa asta (care are nevoie de putere de calcul semnificativa) se pupa foarte bine pe strategia lor de a oferi masini puternice cu PowerPC pe ele.

Ei acuma, faptul ca gama Adobe reprezinta "mai toate aplicatiile profesioniste"... banuiesc ca te refereai doar la domeniul "grafica" si atat... care-i doar unul din prea multe...

Si in ultima vreme au fost destul de multe suturi intre Adobe si Apple... vezi Aperture vs. Lightroom etc...

Adobe e un mic Microsoft... si Apple la fel... asa ca e normal sa ne asteptam la dat la gioale.

Edited by glumetu, 11 March 2009 - 10:19.


#424
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Am inteles. Deci, pentru a putea formula un raspuns la intrebarea threadului, dupa 24 (douazeci si patru) de pagini de ********, am putea zice:

Da, pentru profesionistii care lucreaza in domeniu grafic.


Pentru celealte MULTE domenii se recomanda alte chestii, e si normal pana la urma, nimeni nu are pretentia ca un singur sistem e bun la toate. Proiectare pe CATIA pe statii SUN, administrari de retele de pe UNIX, Linux, soft pe toate etc ...

#425
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Sigur ca sistemul de operare de la Apple (asa cum vine el din fabrica) nu e pentru utilizatori avansati, ca sa nu zic profesionisti. Lucrez de cateva saptamani pe un macbook pro ca n-am incotro,  si pentru un sistem de operare care costa bani are minusuri importante:

- nu are optiunea de "suspend to disk". A trebuit sa caut si sa instalez de pe internet un programel.

- finder-ul este jenant ca file manager, stai sa plimbi in stanga si-n dreapta fisiere, mai rau nu stie sa faca actualizare in cazul in care fisierele exista deja si-mi spune "Not enough free space". Am incercat xfolders, dar se comporta ciudat si da erori destul de des, solutie: midnight commander.

- interfata grafica nu e flexibila/configurabila si cand lucrezi cu mai mult de 3-4 ferestre devine un chin. Din pacate nu exista remediu. Daca lucrezi cu aplicatii de o singura fereastra e in regula.

- nu are o aplicatie de instalare/dezinstalare de programe, cand vrei sa dezinstalezi ceva trebuie sa stai sa citesti pe forumuri ca sa afli ce si unde...

#426
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Da, si pentru cei care fac muzica Apple e platforma mai buna decat cealalta


Incepem sa tragem niste concluzii, sper ca toata lumea e de acord ?

#427
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Ce zici tu aici nu mi se par operatiuni pe care le face un "profesionist". Doar un computer geek instaleaza si dezinstaleaza in fiecare zi programe. "Profesionistii" sunt prea ocupati muncind.

#428
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

- finder-ul este jenant ca file manager, stai sa plimbi in stanga si-n dreapta fisiere, mai rau nu stie sa faca actualizare in cazul in care fisierele exista deja si-mi spune "Not enough free space". Am incercat xfolders, dar se comporta ciudat si da erori destul de des, solutie: midnight commander.
http://www.cocoatech.com/ Nu e free dar...

Quote

- interfata grafica nu e flexibila/configurabila si cand lucrezi cu mai mult de 3-4 ferestre devine un chin. Din pacate nu exista remediu. Daca lucrezi cu aplicatii de o singura fereastra e in regula.
Expose ajută foarte mult. Îți setezi un hot spot într-un colț și gata :)

Quote

- nu are o aplicatie de instalare/dezinstalare de programe, cand vrei sa dezinstalezi ceva trebuie sa stai sa citesti pe forumuri ca sa afli ce si unde...
Uhm... partea tare: iei folderul aplicației și îl tragi peste trash. Mai simplu de atât....

#429
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Posti0nutzb, on Mar 11 2009, 10:12, said:

Uhm... partea tare: iei folderul aplicației și îl tragi peste trash. Mai simplu de atât....
Asta e valabila pentru aplicatiile care se instaleaza intr-un singur director, dar ce te faci daca sunt mai multe ?

View Postgrig_jr, on Mar 11 2009, 10:11, said:

Ce zici tu aici nu mi se par operatiuni pe care le face un "profesionist". Doar un computer geek instaleaza si dezinstaleaza in fiecare zi programe. "Profesionistii" sunt prea ocupati muncind.
Nu e vorba de nici un geek, pe orice sistem de operare nou trebuie sa instalezi aplicatiile pe care le folosesti si sa-l configurezi ca sa te satisfaca cat mai bine. Nu e vorba ca instalezi si dezinstalezi tot timpul, dar cineva care nu cunoaste deja aplicatiile disponibile are nevoie de o perioada de acomodare.

#430
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
.... mda, cred ca un designer isi instaleaza si-si dezinstaleaza zilnic flash-ul si photoshop-ul :D

Edited by grig_jr, 11 March 2009 - 12:10.


#431
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ok, sa tragem concluzia reala: nu exista nici un domeniu in care profesionistii sa poata face ceva in mac, care sa nu se poata face in windoze. thread closed? :w00t:

Quote

Ce zici tu aici nu mi se par operatiuni pe care le face un "profesionist". Doar un computer geek instaleaza si dezinstaleaza in fiecare zi programe. "Profesionistii" sunt prea ocupati muncind.

asa e, programele utilizate de profesionisti sint bagate in calculator de sfinta fecioara maria, in timp ce ei, profesionistii dorm. la trezire, computerul are updatat tot ce este necesar profesionistului pentru a lucra, nu a instala. "noi lucram, nu instalam" :ewwpu:

#432
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007

View Postsoarce, on Mar 11 2009, 10:59, said:

Sigur ca sistemul de operare de la Apple (asa cum vine el din fabrica) nu e pentru utilizatori avansati, ca sa nu zic profesionisti. Lucrez de cateva saptamani pe un macbook pro ca n-am incotro,  si pentru un sistem de operare care costa bani are minusuri importante:

- nu are optiunea de "suspend to disk". A trebuit sa caut si sa instalez de pe internet un programel.

- finder-ul este jenant ca file manager, stai sa plimbi in stanga si-n dreapta fisiere, mai rau nu stie sa faca actualizare in cazul in care fisierele exista deja si-mi spune "Not enough free space". Am incercat xfolders, dar se comporta ciudat si da erori destul de des, solutie: midnight commander.

- interfata grafica nu e flexibila/configurabila si cand lucrezi cu mai mult de 3-4 ferestre devine un chin. Din pacate nu exista remediu. Daca lucrezi cu aplicatii de o singura fereastra e in regula.

- nu are o aplicatie de instalare/dezinstalare de programe, cand vrei sa dezinstalezi ceva trebuie sa stai sa citesti pe forumuri ca sa afli ce si unde...
Cred ca vorbesti in necunostinta de cauza.
Cu finder-ul inteleg,iti ia ceva timp sa te obisnuiesti cu el,dar cu restul mai bine documenteaza-te inainte sa spui ca osx are aceste lipsuri.
Pentru mai multe spatii daca expose nu e ok incearca sa folosesti spaces.
Pentru dezinstalare daca nu e comod drag to trash incearca appzapper sau ceva free,desi un plist sau alt fisier ramas in plus nu tederanjaza cu nimic,greu de crezut ca nu ai spatiu pe un mac :)
Pentru orice exista solutii,tot ce trebuie e sa te documentezi.

Edited by bobocbbb, 11 March 2009 - 12:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate