Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apple e pentru profesionisti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
508 replies to this topic

#397
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
Sunt perfectde acord,iar cine imi spune ca face un pc din bucati si e la fel de bun ca un anumit brand greseste si inca mult.
Apple cand a introdus noile placi video nvidia pe mac-urile noi le-au testat mult,a fost nevoie de update-uri ca sa functioneze cum trebuie.
De ce noua placa ati radeon optionala pe mac pro de 512 mb necesita update de la apple?
E posibil sa nu se pupe bine 2 comonente alese de noi...

Edited by bobocbbb, 10 March 2009 - 13:02.


#398
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbobocbbb, on Mar 10 2009, 12:50, said:

Intel a lansat mai devreme noile i7 pentru mac pro,cu siguranta sunt diferite de celelalte...
Numai faptul ca sunt lansate mai devreme pentru apple ar trebui sa spuna multe.
Un alt exemplu este placa video 3d de 1.5 gb pentru mac pro.de ce e mai scumpa fara de ce-a de pc?acelasi producator...

Permite-mi sa te contrazic: Procesoarele Core i7 au fost lansate cu aproximativ 3 luni inaintea noului MacPro. CPU-urile i7 folosite in MacPro sunt perfect identice cu i7-urile vandute la magazin :)

#399
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
nehalem xeon inca nu s-a lansat,scrie si pe wikipedia daca cauti intel nehalem ca doar mac pro foloseste asa ceva,scrie si pe appleinsider,m am exprimat gresit poate,e vb de procesoarele xeon.

#400
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postrealdexter, on Mar 10 2009, 12:42, said:

P.S. In final va rog sa va ganditi de 2 ori inainte sa va legati de cineva. Pe langa faptul ca sunteti off-topic, nu intelegeti mesajul transmis de multe posturi, si mi se pare o nesimtire sa atacati pe cineva care povesteste din propriile experiente , isi exprima o parere si nu obliga pe nimeni sa fie de acord cu cele spuse
poate totusi te calmezi si nu incepi cu injurii, chiar daca-ti vine bine la gura.

e normal sa aberezi cand incepi sa descrii un calculator no-name ca fiind cu carcasa de tabla de pe acoperis... o fi asta figura de stil, dar poate la tine in bloc.

si eu am povestit din propria mea experienta si tu m-ai atacat, dar eu unul nu ma supar... sa fii tu fericit cu ce vrei tu, eu unul sunt fericit cu ce stiu eu.

si da, o sa-mi cumpar si un Mac, dar asta nu inseamna ca ma apuc sa-i ridic osanale.

PS: vezi ca am Passat diesel, nu-i asa ca ti-ai dori sa "ma calci pe cap" cu Mustangul din visul tau? - ai o semnatura aproape freudiana...  :lol:

#401
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbobocbbb, on Mar 10 2009, 15:15, said:

nehalem xeon inca nu s-a lansat,scrie si pe wikipedia daca cauti intel nehalem ca doar mac pro foloseste asa ceva,scrie si pe appleinsider,m am exprimat gresit poate,e vb de procesoarele xeon.

Ai dreptate, imi cer scuze pentru neintelegere, Xeon-urile Gainestown, cele bazate pe Nehalem nu sunt inca disponibile comercial. Insa, repet, Apple NU este primul producator ce foloseste aceste CPU-uri. Sun a demonstrat un server 12-core Nehalem (2 x CPU 6-core) inca din decembrie 2008.

Sunt de acord cu spusele tale in privinta CPU-urilor, nu este prima data cand Intel "se misca" mai repede pentru Apple decat pentru alti producatori - Vezi Core2-urile din Air, Core2-urile din MBPro si chipset-urile din MB "Classic" respectiv "Pro".

Ontopic - Nu, Apple nu se adreseaza EXCLUSIV profesionistilor insa poate fi folosit cu succes cam in orice domeniu "pro". Nu cred ca o comparatie isi are locul aici, cel putin nu intre sisteme de operare si platforme hardware. Fiecare isi are locul ei, cu avantaje si dezavantaje. Eu folosesc atat Windows cat si OS X, chiar si Slack atunci cand necesitatea o cere, insa nu pot spune ca oricare dintre aceste sisteme de operare imi sunt suficiente pentru a ma..desfasura in liniste :)

OS X-ul are un atuu pe care MS l-a omis de ceva vreme: usurinta in utilizare! Eu prefer un sistem de operare care sa ma intrebe CE vreau sa fac, nu CUM vreau sa fac acel lucru :)
Windows-ul se bucura ce compatibilitatea cu mai orice inseamna hardware, chiar daca gradul asta de raspandire produce si neplaceri (driveri scrisi prost, aplicatii facute "pe genunchi" etc.

Una peste alta, sunt adeptul lucrului facut "cu cap" si apreciez hardware-ul Apple ca fiind net superior oricarei alte companii, fie si "brand" name. Spun asta atat din experiente anterioare numeroase cat si folosind deductia logica: am 2 sisteme Apple in casa, un portabil si un desktop, n-am avut NICIO problema, de niciun fel pana in prezent. Nici macar o tasta ce se apasa mai greu, nimic...

#402
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
Workstation-urile de la SUN sunt foarte bine clasate,pacat ca nu exista comunitate extinsa pentru opensolaris,ar fi avut succes cred eu.
Referitor la apple si eu sunt de aceasi parere,nu sunt numai pentru profesionisti,apple usor usor incepe sa castige teren prin deschiderea noilor retail stores din europa+ ca vad tot mai multi utilizatori de mac,ceva strain acum cativa ani...
Ma bucur ca lumea a inteles ca exista alternative si nu trebuie sa inghita in continuare mizeria numita "Microsoft"

Edited by bobocbbb, 10 March 2009 - 16:28.


#403
mirceasandu1991

mirceasandu1991

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.07.2008
faza ca apple e pt. profesionisti e o tampenie si va zic si de ce:
1. firma apple de cand s-a infiintat a avut la toate produsele lor, un design exceptional, marketing la greu s.a.m.d cei care se pricep la calculatoare, si stiu ce ii intr-o carcasa, nu dau 2 bani pe marketing si alte prostii deastea, v-or alege oricealtceva decat mac! unu din motive ar fi ca daca de exemplu placa video e prea slaba dupa o anumita perioada de timp, ei o pot schimba si singuri la ei acasa, achizitionarea unei placi noi fiind mult mai accesibila si mult mai ieftina decat la un mac.
2. majoritatea posesorilor de apple'uri sunt cei care nu stiu ce ii printr-un calculator, ei stiind doar sa intre pe net, muzica, filme, si altii care chiar lucreaza in progame gen Photoshop etc...
3. daca stii cat de cat cum sa iti intretii un calculator, pun pariu ca iesi muuuult muuuult mai ieftin decat cu un mac! 1 data la 1 an 2, iti poti instala windowsu si iti merge ca nou, dar daca tie tie lene sa ti "curat" sistemu de operare mai bine da de 3 ori bani in plus pt OSX!
Nu m-ar deranja chiar deloc sa folosesc un mac, doar ca e prea scump si prea slab in comparatie cu un sistem facut de mine din piese. In 3000 lei iti poti face un sistem care iti bate la fund si peste cap un mac care costa 10000 lei.
In scurta vreme v-a aparea "fat frumos" Windows 7, care v-a fi radical imbunatatit fata de esecul "Vista" care in iddle iti consuma 1 GB ram :|
Daca macurile sunt mai bune decat pc'urile, dc la pc'uri este o vanzare muuulet mai mare? Pt. is mai ieftine si mai performante.
Recunosc ca OSX este incredibil, foarte tare, doar ca nu este compatibil cu pc-urile noastre, dar ca ceea ce ma determina sa raman la windows este pretul! adica nu is cazut in cap sa dau de 3 ori pe un sistem care ii mai frumos si are in plus un mar pe el :|

Edited by mirceasandu1991, 10 March 2009 - 16:56.


#404
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
@mirceasandu1991 - exista mii de producatori pentru PC. Mac-urile sunt produse de Apple. De aici si preturile un pic mai mari la anumite produse Apple.
Iarasi, produsele Apple sunt vandute cu precadere in U.S. unde ai fi surprins sa afli ca nu costa mai mult decat alte PC-uri brand (vezi MacPro vs. workstations Dell, HP etc.).

#405
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
eu nu inteleg de ce sunt persoane care critica produsele apple,am avut pana acum 3 ani diferite feluri de pc-uri(laptop-uri).
de 3 ani am avut un powerbook g4,un macbook 13"si acum un imac 20".
nu exista termen de comparatie intre ele,spune-mi te rog ce pc imi recomanzi la 5000RON in locul imac-ului meu? ce alternative imi oferi?
imac-ul e 2,4 core 2 duo, 4gb ram.
sa nu mai vorbesc de sistemul de operare care parerea mea este cel mai bun din lume.

P.S - daca nu imi permiteam mac,alegeam ceva UNIX,cred ca Ubuntu.

#406
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postbobocbbb, on Mar 10 2009, 17:34, said:

sa nu mai vorbesc de sistemul de operare care parerea mea este cel mai bun din lume.
P.S - daca nu imi permiteam mac,alegeam ceva UNIX,cred ca Ubuntu.
:lol:  se vede ca n-ai incercat Linux.

#407
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
Pentru linistea ta am incercat opensolaris,opensuse si Ubuntu care il si am instalat pe imac,triplu boot.
Am preferat ubuntu probabil pt gnome,aduce mai mult cu osx.
Aici observ ca lumea in loc sa poarte o discutie normala,sa aduca argumente pro/contra doar isi dau cu parerea in contradictoriu cu altii,fara argumente.

#408
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postbobocbbb, on Mar 10 2009, 18:10, said:

Pentru linistea ta am incercat opensolaris,opensuse si Ubuntu care il si am instalat pe imac,triplu boot.
Am preferat ubuntu probabil pt gnome,aduce mai mult cu osx.
Aici observ ca lumea in loc sa poarte o discutie normala,sa aduca argumente pro/contra doar isi dau cu parerea in contradictoriu cu altii,fara argumente.
nu exista argumente pro si contra la o problema pusa idiot. nu exista SO pentru profesionisti (Apple si-a revenit puternic cu vanzarile de cand a inceput sa vanda iPod-uri si, mai tarziu, iPhone-uri... banuiesc ca cohortele de profesionisti abia asteptau sa-si ia iMac-uri ca sa-si sincronizeze ca lumea prin iTunes colectiile de muzica). SO prin definitie este generic pentru ca ofera o platforma pe care sa ruleze aplicatii (orice aplicatii)

si se cunoaste ce tare ai incercat tu Linux... daca-l alegi dupa desktop environment... si vezi ca OpenSuSE merge excelent cu Gnome...

#409
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
Nu este deloc pusa problema prost.depinde ce intelege fiecare.
Eu sunt de parere ca apple este pentru toata lumea.
Este 100% pt profesionisti,nu cred ca cine lucreaza cu editare profesionala video sau foto sau audio,pentru inregistrari s.a.m.d. foloseste windows sau mai ales linux.
Aceasi problema si pentru utilizatorul de zi cu zi osx mi se pare cel mai ok pt ca nu exista virusi,este foarte stabil si extrem de usor de folosit.
Legat de linux depinde acum ce faci cu el?
Atata timp cat nu merg n programe instalate nativ,pt ca nu prezinta interes,nu imi merge in evolution mailul mobileme cu setarile de la apple,nu merge sunetul pe imac nu vad de ce as folosi linux si nu osx.
Ce avantaje ar avea linux in fata lui osx?in afara diferentei de bani...

#410
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Stimate mirceasandu1991, dupa ce am citit postul tau ti-as fi dat cam 14 ani ( varsta ) apoi ti-am vazut ID-ul si am tras concluzia ca ai totusi vreo 18. Nu e un lucru rau, dimpotriva, vreau doar sa intelegi ca nu poti sa tragi concluziile alea decat dupa ce folosesti toate platformele si acasa si in mediu profesional ( macar intr-unul ). Sunt convins ca pentru tine e mai potrivit un PC, dar o sa iti schimbi parerea cand o sa intelegi cat de importanta e stabilitatea, fiabilitatea si siguranta unui sistem de operare, cand o simpla reinstalare, cum zici tu, nu va mai fi chiar asa de simpla pentru ca trebuie sa configurezi cateva ore softwareul, sa reactivezi licente si multe altele, cand jocurile nu vor mai fi o parte importanta din viata ta, cand nu vei mai cota un calculator dupa cate puncte scoate in nush ce benchmark.
Multi dintre voi imi aduc aminte de mine acum 10 ani, sunt convins ca in viitor veti vedea si voi altfel lucrurile, eu unul n-am sa mai cumpar niciodata chinezarii, m-am saturat de ele mai rau ca de soacra-mea, au fost foarte bune pentru porcariile pe care le faceam acum mult timp dar cand am trecut cu adevarat la treaba mi-am dat seama de pretul platit, mult mai mare decat pretul pentru un lucru de calitate

   Pentru glumetu , omule singura ta problema este ca ai draci pe mine, nu stiu cu ce te-am suparat, faptul ca nu accepti ,,metaforele,, mele nu e un motiv, nu imi aduc aminte sa te fi injurat sa sa ma fi luat de tine. Nu te obliga nimeni sa fii de acord cu parerile mele, de fapt asta e scopul forumului, sa putem discuta, sa ne contrazicem cu argumente, si totul sa fie benefic pentru toate partile. Pot sa ma cert cu tine cat vrei dar cred ca nu ne alegem cu nimic din chestia asta. Da, dupa parerea mea Passat-ul Diesel o masina foarte buna , dar nu are nici o personalitate, este definitia banalului si de-aia nu o suport. Asta e parerea mea, am dreptul sa o spun iar tu ai dreptul sa nu fii de acord cu ea fara a ma injura pe mine, cine a zis ca la toti trebuie sa ne placa aceleasi lucruri ?

   Despre fosta mea masina , pentru ca acum am un BMW 520i deci BENZINA :) , primul proprietar a comandat-o , platit-o si ridicat-o exact la Ingolstadt, am toate brosurile, actele plus carti de prezentare cu orasul, o intreaga arhiva, omului i-a fost oferit un fel de tur al fabricii.  Poate motorul era facut in Ungaria, nu stiu, dar faptul ca erau diferente intre masina mea si cealalta facuta in Ungaria pot sa confirm, erau vizibile diferentele. Si sa nu imi ziceti ca erau facute in acelasi loc, Pe interiorul usilor la el scria Hungary, la fel si sub capota, iar pe a mea scria Germany, Made in Germany , Ingolstadt.

Citat din glumetu ,,si se cunoaste ce tare ai incercat tu Linux... daca-l alegi dupa desktop environment... si vezi ca OpenSuSE merge excelent cu Gnome...,,
Tocmai despre asta vorbim, linux e foarte tare pentru servere si alte chestii, noi chiar vb de desktop enviroment, parerea mea e ca faptul ca Linux nu poate rula aproape nici o aplicatie profesionala ar trebui sa il scoata complet din discutie.

Edited by realdexter, 10 March 2009 - 20:50.


#411
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Eu unul recunosc ca am luat contact cu Apple dupa Ipod si Iphone. Ma pricep la asamblari computere ca majoritatea de-aici (zeci de sisteme din componente facute), ma pricep la Windows la fel de bine (registrii&co, il folosesc de cand a aparut), Linux folosesc zilnic (browsing si mail).
Se pot spune multe lucruri despre ce lipseste unui Iphone sau Ipod. Ceea ce m-a frapat insa e ca ceea ce au (deci nu ceea ce lipseste) merge ceas. Sunt niste device-uri foarte bine gandite cu o interfata utilizator pe masura. Niciodata nu mi-am pus problema de ce nu-mi merge mail-ul pe iphone sau de ce nu vad mail-urile html sau doc-urile atasate. Am mai spus odata, ca si concept si realizare, jos palaria. Intre toate celelalte device-uri de acelasi gen, e ca si cum asi compara Porsche cu Mazda MPS. Da, poti sa faci din Mazda MPS sa aiba acceleratia aproape ca un Porsche dar cand accelerezi tremura volanul. Porsche-ul e perfect echilibrat, e o lucrare inginereasca in adevaratul sens al cuvantului.
Cam asta e chestia cu Apple: daca vrei sa vezi inginerie state-of-the-art din domeniul IT ia-ti un Apple. Macbook Pro-ul care l-am luat e unibody din aluminiu. Adica carcasa e facuta dintr-o bucata de metal in care a scobit o freza comandata prin computer, exact locasurile in care incape fiecare componenta. Hdd-ul disipa caldura prin intreaga carcasa, calculul de rezistenta a plasat nervurile in asa fel incat sa nu ai senzatia ca laptopul se rupe chit ca e asa de subtire.
Ce conteaza chestiile astea? Pai conteaza. Conteaza fiindca tot device-ul e gandit sa functioneze rotund ca un tot unitar. Generatia anterioara de macbook-uri pro nu aveau carcasa asta dar ei s-au chinuit sa o faca (si nu e usor sa faci asa ceva, lucrez in domeniu, mult mai usor e sa faci ceva de plastic) astfel incat procesorul, hdd-ul, memorile sa functioneze la temperaturi si mai joase astfel incat stabilitatea si longevitatea sa fie best in class. Asta e o mica parte din ce inseamna conceptul Apple de a face un device. N-am spus inca nimic de tastatura, n-am spus nimic de mouse, n-am spus nimic de touchpad, n-am spus nimic de OS-X. La fiecare particica din computerele astea iti dai seama ca lucrurile au fost gandite si optimizate cat se poate de mult.
Intrebarea e nu daca reusesti sa faci un computer care poate face acelasi lucru, intrebarea e daca poti face unul care sa faca acelasi lucru in aceleasi conditii de stabilitate, uzabilitate si la aceiasi calitate. E o mare pacaleala sa spui ca un noname la aceiasi configuratie e mai ieftin. Degeaba Mazda MPS face 0-100km/h in aceasi timp la jumatate de pret fata de un Porsche. E de-ajuns sa conduci ambele masini timp de 1 luna ca sa-ti dai seama 0-100km/h nu reprezinta singurul criteriu dupa care le poti compara.

#412
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCris007, on Mar 10 2009, 22:07, said:

...
Mai sa te cred... cata pasiune pentru Apple !
Insa nu pricep un lucru: cum de sta in cota aia de piata, oare majoritatea covarsitoare e dusa cu pluta intr-ale informaticii ?

#413
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
Pretul...

#414
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postneagu_laurentiu, on Mar 10 2009, 22:26, said:

Mai sa te cred... cata pasiune pentru Apple !
Insa nu pricep un lucru: cum de sta in cota aia de piata, oare majoritatea covarsitoare e dusa cu pluta intr-ale informaticii ?

pentru cei care au deschis aparatele mai tirziu... sta in cota de piata cistigata in foarte multi ani. cota de piata este facuta din profesionisti, care cumpara rar si au nevoie de performanta si stabilitate. apple are ceva istorie care ar fi bine sa fie macar consultata, pentru ca nu a aparut odata cu iPod sau iPhone.

marketingul apple incearca si reuseste sa aduca in discutie computerele lor si pentru popor, (pentru a creste vinzarile) , acum ca toate partile de hardware dedicat sunt eliminate (PowerPC, SCSI,6 sloturi PCI, Firewire si alte prostii care "nu folosesc nimanui"). punctul lor tare de marketing este tocmai ca sunt computere ale profesionistilor, acum disponibile tuturor. problema e  ca publicul larg nu (mai) da doi bani pe design, functionalitate, etc chiar daca saliveaza la orice capac de WC pe care scrie Pro.


daca nu sntem in stare sa tragem nici o concluzie si ne intoarcem la aceleasi discutii avute cu 3 pagini inainte nu mai vad rostul thread-ului. daca avem pareri foarte vehemente bazate pe ce ni se pare este pacat de discutie. am ajuns sa vad off-topic la off-topic ceea ce mi se pare absurd.

vad ca cei care sunt profesionisti cu state vechi au renuntat sa mai aiba argumente in acest thread. sunt din ce in ce mai tentat sa inchid topicul daca nu suntem in stare sa avem o discutie constructiva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate