Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 7 vs. Windows XP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1494 replies to this topic

Poll: Poate sa ajunga Windows 7 mai iubit ca Windows XP ? (2389 member(s) have cast votes)

Poate sa ajunga Windows 7 mai iubit ca Windows XP ?

  1. Da (1828 votes [76.42%])

    Percentage of vote: 76.42%

  2. Nu (564 votes [23.58%])

    Percentage of vote: 23.58%

Vote Guests cannot vote

#19
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Nici chiar asa.Peste 2-3 ani,poate chiar mai repede, Micros**t va opri suportul pentru el.Usor,usor, va deveni istorie,la fel ca Win98 SE.

#20
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007
Sunt sigur ca va fi mai iubit.

#21
daani

daani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.08.2008
Windows 7 reprezinta viitorul si incet incet o sa lasam batranul xp si vom trece la windows 7 trecand peste semi esecul numit vista are o gramada de optiuni interesante si foarte practice nu are atatea blinguri si alte chestii care nu le vom folosi niciodata dar momentan e prematur sa ma pronunt astept versiunea full + software dezvoltat pentru el si atunci vom vedea cu adevarat ce capabilitati are si cum se comporta , parerea mea daca rezista cat a rezistat xp inseamna ca au facut un lucru bun cei de la Microsoft , iar de iubit cred ca  vor fi iubite in egala masura dar diferenta o face timpul pentru fiecare:).

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil nici un sistem de operare nu va rezista cat a rezistat XP. Multumita esecului Vista este functional deja de 7 ani si cel mai probabil va mai exista suport ptr el inca vre-o 3. Daca dezvolatrea Vista nu ar fi luat-o razna astfel incat acum 4 ani si ceva sa reinceapa de la zero, probabil acum ar fi fost deja versiunea de Windows 8.

#23
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Am votat DA !

Cred ca va fi mai iubit ca XP'ul  . Pentru ca este foarte stabil , arata mult mai bine ca XP'ul consuma putine resurse , este foarte placut intr-un cuvant ! + ca poti trece de la XP la W.7 dpdv hardware .  :P

Dar XP'ul va fi cel mai iubit in general . (fara 2000 care nu prea a fost folosit de useri normali , multi au trecut de la 98 la XP) .
Trecerea de la XP la Vista a fost una normala (pentru uni) . Alta interfata , Consum mult mai mare de resurse ... lumea nu a zis uaaaaaaaau .
Trecerea de la 98 la XP a fost una deosebita , apareau multe chesti noi , interfata foarte foarte placuta si multe altele ...

Concluzie :

Da  Windows 7 va fi mai iubit ca XP'ul .... in prezent .
Dar cel mai iubit OS' a fost si va ramane XP'ul ...

Parerea mea ...

Edited by aWp_viTal, 12 January 2009 - 15:51.


#24
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Cu greu va fi detronat XP-ul. Personal nu am incercat vista, si nici nu am de gand.

Pam pam

#25
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View PostC.F.S., on Jan 12 2009, 15:51, said:

Cu greu va fi detronat XP-ul. Personal nu am incercat vista, si nici nu am de gand.

Pam pam
Dar Windows 7 ai incercat ? Ai sa vezi ca nu mai bagi XP-ul la loc (asa ziceam si eu , XP scriea pe mine , dar de curios am bagat W7 , si acum nu-l mai scot :D )

#26
Bodotecuci

Bodotecuci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2007
Nu stiu de ce sunteti asa contra vista...mie imi merge lafel ca XP :-| si nici nu am PC foarte performant(un Core 2 Duo cu 2 GB ram).

O sa bag si eu windows 7 cand o sa am timp pe un hard de 40GB mai vechi si mai vorbim atunci ;)(momentan il am in VMWare dar nu prea ma impresioneaza)

#27
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
raspunsul meu este da .. peste cativa ani va fi la fel de iubit ca si xp cu conditia ca microsoft sa nu scoata nici un sistem de operare mai bun, eventual unul care sa toate nervii utilizatorilor, asemanator cu vista.
unora nu le place sa incerce sisteme de operare, baga unu si gata. si dupa faza cu vista nu vor sa mai auda de noutati de la microsoft.

#28
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View PostBodotecuci, on Jan 12 2009, 22:10, said:

Nu stiu de ce sunteti asa contra vista...mie imi merge lafel ca XP :-| si nici nu am PC foarte performant(un Core 2 Duo cu 2 GB ram).

O sa bag si eu windows 7 cand o sa am timp pe un hard de 40GB mai vechi si mai vorbim atunci ;)(momentan il am in VMWare dar nu prea ma impresioneaza)

core2duo cu 2 gb ram? dude gandeste-te ca inca sunt oameni care au unicore-uri cu 512 ram...numai eu cati stiu...

#29
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
ce optimist esti RCG .. eu cunosc multi care au 256 mb ram sau chiar 128 ...

#30
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Aiurea, raspunsuri de genul "Robbie Williams e mai tare decat Sinatra, ca Sinatra e mort demult". Intreg rationamentul e gresit, ba unii nu fac decat sa compare numar de utilizatori actuali ai XP cu potentialii utilizatori ai Win 7. Eu cred ca ceea ce trebuie sa rationam este daca Windows 7, la timpul lui, va fi mai popular decat a fost XP inainte de aparitia Vista.
  Iar raspunsul meu e NU. Nu cred ca va deveni mai popular decat XP, dupa ce se va lansa Win 7, o mare parte din utilizatori vor rula in continuare Vista. Ma mira ca Microsoft se grabeste asa cu Windows 7, dupa cat s-a scremut cu Vista, credeam ca o sa-si dea duhul daca se mai opintesc pentru o noua versiune OS.
  Ce uitam multi este urmatorul lucru: OS este O PLATFORMA. Ratiunea existentei unui sistemd e operare este aceea de a rula pe acel suport anumite APLICATII. OS nu ar trebui sa fie un scop in sine, si nicidecum sa papa 4GB memorie, 20GB HDD si procesor cu 80 de core-uri. Resursele trebuie rezervate pentru aplicatii.

#31
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
posibil depinde in acest moment w7 nu prea aduce nimic interesant

#32
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Acum il copiez si eu si revin cu un vot :)

#33
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Daca o sa mearga pe un Celeron cu 256 Ram si hard de 5 Gb, atunci da  :D

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ma mira ca Microsoft se grabeste asa cu Windows 7, dupa cat s-a scremut cu Vista, credeam ca o sa-si dea duhul daca se mai opintesc pentru o noua versiune OS.

Simplu. Ptr ca trebuie terminat Vista. Vista a fost un sistem neterminat, lansat in pripa, ptr ca trecuse prea mult timp de la lansarea unui sistem de operare asa ca trebuia sa apara ceva nou. Practic Vista a fost de fapt Beta 1 ptr Windows 7 si SP1 ptr Vista se poate chema RC1 ptr Windows 7. Abia in Windows 7 vad ca meniurile sunt in sfarsit integrate - in Vista meniul principal era nou, dar in momentul in care vroiai sa faci setari reapareau meniurile de XP.

#35
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View Posteiffel, on Jan 13 2009, 09:37, said:

Simplu. Ptr ca trebuie terminat Vista. Vista a fost un sistem neterminat, lansat in pripa, ptr ca trecuse prea mult timp de la lansarea unui sistem de operare asa ca trebuia sa apara ceva nou. Practic Vista a fost de fapt Beta 1 ptr Windows 7 si SP1 ptr Vista se poate chema RC1 ptr Windows 7. Abia in Windows 7 vad ca meniurile sunt in sfarsit integrate - in Vista meniul principal era nou, dar in momentul in care vroiai sa faci setari reapareau meniurile de XP.

Sa stii ca ai dreptate...

#36
nu_mai_vreau_ban

nu_mai_vreau_ban

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2009

View PostRCG, on Jan 12 2009, 23:18, said:

core2duo cu 2 gb ram? dude gandeste-te ca inca sunt oameni care au unicore-uri cu 512 ram...numai eu cati stiu...
asa am eu,testam dezinstalat,6801 version consuma 335 ram fara drivere,incercam sa bag driver de la placa video nimic..se folosea de tehnologia warp,ca nu pot pricepe de ce aveam 4 fps-uri in hl1,si de obicei am 90-100 constant :| :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate