Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

lista acte care le cere garda financiara la control

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Urmeaza sa imi iasa si mie o societate comerciala de la Registrul Comertului.
     1.Ce acte imi va cere garda financiara atunci cand vine in control?
     2.Trebuie sa le am la sediul social ? Daca anumite acte sunt la contabila iti da termen sa le aduci si revin ulterior?
     3.Te viziteaza des? (ca este si asta un stres daca ai sediul social acasa) .
     4.Daca constata anumite nereguli, te amendeaza pe loc sau iti da termen sa le rezolvi? ( nu ma refer la incercari evidente de a pacali statul )

#2
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postmihai!, on Jan 11 2009, 16:03, said:

Urmeaza sa imi iasa si mie o societate comerciala de la Registrul Comertului.
1.Ce acte imi va cere garda financiara atunci cand vine in control?
2.Trebuie sa le am la sediul social ? Daca anumite acte sunt la contabila iti da termen sa le aduci si revin ulterior?
3.Te viziteaza des? (ca este si asta un stres daca ai sediul social acasa) .
4.Daca constata anumite nereguli, te amendeaza pe loc sau iti da termen sa le rezolvi? ( nu ma refer la incercari evidente de a pacali statul )


1. Garda financiara nu e singurul organism de control de care trebuie sa iti faci probleme. Pe langa Fisc, mai sunt controle de la primarie, de la ITM, de la Sanepid samd. Garda Financiara iti poate cere orice document doreste, depinde insa care este motivul pentru care vine in control. Cele mai ale dracu sunt controalele de fond, unde trebuie sa prezinti orice document solicitat din ultimii 5 ani. Fiscul mai poate veni in control pentru protocol, pentru registru casa, pentru diverse registre si jurnale, TVA, casa de marcat....samd.
2. Precum am spus mai sus, depinde de motivul pentru care vin in control. Ca fapt divers, la punctul de lucru este obligatoriu sa ai registru casa, NIR-uri, raport de gestiune zilnic (pentru gestiune global valorica), fise de magazie (gestiune cantitativ valorica) si registru unic de control. Eu recomand intocmirea tuturor documentelor in dublu exemplar tocmai pt a evita discutiile de genul: actele sunt la contabila. In permanenta trebuie sa ai actele mentionate mai sus la punctul de lucru si sa fie completate la zi. Una din firmele de care ma ocup a primit amenda pentru ca nu avea NIR facut la una din facturile de marfa sosite cu o zi inainte.

Sa ai grija sa ai afisat la vedere CIF-ul societatii, obligativitatea de a solicita bon fiscal daca este cazul, programul de functionare afisat la loc vizibil (am avut un caz care a luat amenda si pentru asa ceva), cat si adaosul comercial practicat. Pentru salariati este obligatorie detinerea si completarea zilnica a unei condici de prezenta (de asta e nevoie in cazul unui control de la ITM).

La sediul social nu iti vor veni controale inopinante sau cel putin eu nu am auzit de asa ceva. Ai putea primi in schimb acasa o scrisoare de la Fisc unde sa iti ceara sa te prezinti in data de...cu actele cutare si cutare (asta in cazul unui control de fond).

3. De vizitat te pot vizita destul de des pentru controalele de la punctul de lucru. Atat garda cat si ceilalti. La controalele mai mici se mai poate discuta cu inspectorii....daca intelegi ce vreau sa spun! :) Sincer, eu n-am avut control de fond pana acum cu nici o firma (adica sa-mi ceara sa aduc toate actele pe ultimii x ani), doar controale inopinante.

4. Te amendeaza pe loc. Sau depinde de farmecul tau personal...:P...cum reusesti sa te intelegi cu ei.

Offf, sunt multe lucruri care ar trebui spuse dar nu-mi mai vin acum in cap. Daca mai ai nelamuriri sau n-am fost indeajuns de clara, astept sa-mi spui. In rest...sa ai bafta! :)

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Mersi mult pentru toate raspunsurile !
   Multa vreme nu o sa am punt de lucru. Doar sediu social .O sa inchei contracte la sediul clientilor.
   Sa inteleg ca nu o sa ma trezec inopinant cu ei la usa. Sau chiar deloc.  :D
   Daca imi trimit scrisoare sa ma duc eu cu actele,imi convine ca este clar ca ma voi duce cu ele in regula cu ajutorul unei contabile bune.De exemplu o factura venita ieri si netrecuta in NIR (o pot trece ulterior) .

   Mersi inca o data.

#4
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006
daca ai nevoie de un contabil bun am o firma de contabilitate autorizata CECCAR, poti sa ma contactezi pe PM daca esti din bucuresti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate