Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Intrebari simple despre autocad

- - - - -
  • Please log in to reply
740 replies to this topic

#703
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Poveste mai lunga :)

Acum ceva timp am avut de facut niste planuri, foarte simple: inseram un desen scanat, ii puneam un chenar cu niste informatii si il dadeam la imprimanta. In total vreo 360 de planuri.
Cand am inceput, nu am stiut cate sunt exact, banuiam ca foarte putine. Asa ca am pus fisierul scanat in acelasi folder cu dwg-ul. Acum, fiind peste 360 ....folderul respectiv arata ca o varza.
Ma intereseaza daca pot sa mut scanurile intr-un subfolder fara sa trebuiasca sa deschid toate desenele sa le dau calea noua spre folderul respectiv. Stiu ca e ceva legat de absolute path/relative path, dar nu am mai lucrat pana acum cu ele.

Aveti vreun sfat?

#704
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
insert -> external references -> selectezi poza in ferestra "file references" -> la "details" -> "found at" click si selectezi noua cale...

Spoiler

Edited by arg, 27 November 2017 - 12:56.


#705
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Oho, multumesc!
:)

#706
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012
Salutare !  Cum pot face un diagrama   ? am  vreo 72 de puncte pe care vreau sa le inserez si apoi sa le unesc? multumesc !

#707
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jzuPGS0xevg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

testat si merge:
cu asta am generat valorile in colonele A si B
=ROUNDUP(RAND()*1000,3)

cu asta am facut textul pentru copy
=A1&","&B1

am luat cu copy celulele cu textele

in autocad polilinie cu comanda pl + enter
click in bara de comanda si paste
enter

Spoiler

si rezultatul:
Spoiler

Edited by arg, 28 March 2018 - 17:23.


#708
MarianAFC

MarianAFC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.02.2015
Salut! Cum pot face sa imi repete comanda anteriorara in mod automat Autocad-ul, fara sa o mai bag eu. Sa dau un exemplu simplu: dupa ce trag o linie sa pot trage alta fara sa mai selectez eu "line".

#709
Bonzo_Madrid

Bonzo_Madrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.07.2014
Nu trebuie sa selectezi nimic. Apesi spatiu si se repeta comanda, sau ai optiunea sa pui click dreapta ca sa repete.

#710
andreistiop

andreistiop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2011
Buna ziua. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna cu ce comanda se face setarea ca sa nu imi deschita acad-ul 2 pagini cand deschid o lucrare?
In momenul in care deschid o lucrare mai veche imi deschide si o pagina de lucru noua. Cum scap de acest lucru?

Edited by andreistiop, 24 September 2018 - 11:25.


#711
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
Nu am inteles eu foarte bine, dar inteleg ca iti deschide cate un document intr-o instanta separata si nu cu taburi.
Incearca comanda

SDI 0


#712
TG49

TG49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.06.2009
Buna ziua,

Cum pot afla Serial Number al unui soft AutoCAD dezinstalat de pe un windows xp ?
Multumesc.

#713
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Suprafetele solidelor pot fi colorate doar cu shademode sau exista si alte posibilitati. Mai exact, ma intereseaza, dau un exemplu banal, sa am o sfera in care am cateva obiecte. As vrea ca sferei sa-i dau o tenta de culoare, translucida, astfel incat sa poate fi vazute obiectele din interior, acestea la randul lor sa fie colorate opac.

Am gasit o varianta: shademode -> X-ray dar nu ma prea coafeaza fiindca imi face translucide si obiectele din interior iar eu as avea nevoie ca acestea sa ramana opace.

Multumiri celor care-si vor face timp sa ma lamureasca.

#714
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 TG49, on 18 octombrie 2018 - 13:27, said:

Buna ziua,

Cum pot afla Serial Number al unui soft AutoCAD dezinstalat de pe un windows xp ?
Multumesc.
era parca la help => about

@radian
cand mapezi sfera, cand ii pui culoarea vezi daca ai optiune de transparenta. asa din amintiri stiu ca parca era ceva.

#715
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Nu pot modifica dimensiunea punctelor pentru a crea niste puncte mai mari (gen buline) ca sa marchez punctul de intalnire al unor linii.
Am folosit DDPTYPE, am setat dimensiunea relativa dar punctul ramane la aceeasi dimensiune indiferent de valoare (pot sa pun si 9999).
In schimb, daca folosesc alt stil, se scaleaza asa cum ar trebui.

Attached Files



#716
ivamariusss

ivamariusss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2016
Incearca sa bifezi "set size in Absolute Units". Si trece o valoare.

#717
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Aceeasi problema

#718
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
incearca sa modifici valoarea, sa inchizi si redeschizi fisierul.

#719
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Salutare ! Detin un laptop cu SSD si la instalarea AutoCAD in D sunt mai putini GB decat la cea in C . Se mai duc niste fisiere in Local Disk C chiar daca dau folder tinta in Local Disk D . Stie cineva cum pot evita situatia asta ?

#720
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006
Am o problema daca ma poate ajuta cineva

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate