Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Tahograful. il facem?!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#91
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003
(1) Prezentul regulament se aplică transportului rutier:
(a) de mărfuri cu vehicule, inclusiv vehicule cu remorcă sau semiremorcă, a căror masă maximă autorizată depășește 3,5 tone sau
(B) de călători cu vehicule care sunt construite sau amenajate în mod permanent pentru a putea asigura transportul a mai mult de nouă persoane, inclusiv conducătorul, și care sunt destinate acestui scop.
(2) Prezentul regulament se aplică, indiferent de țara de înmatriculare a vehiculului, transporturilor rutiere efectuate:
(a) exclusiv în interiorul Comunității sau
(B) între Comunitate, Elveția și țările părți la Acordul privind Spațiul Economic European.
(3) AETR se aplică, în locul prezentului regulament, operațiunilor de transport internațional efectuate în parte în afara zonelor prevăzute la alineatul (2), pentru:
(a) vehiculele înmatriculate în Comunitate sau în țările care sunt părți la AETR, pentru tot traseul;
(B) vehiculele înmatriculate într-o țară terță care nu este parte AETR, numai pentru acea parte a traseului situată pe teritoriul Uniunii Europene sau al țărilor care sunt părți AETR.
Dispozițiile AETR ar trebui armonizate cu cele ale prezentului regulament astfel încât dispozițiile principale ale prezentului regulament să se aplice, prin intermediul AETR, acestor vehicule pentru toată partea traseului care se efectuează în interiorul Comunității.

Articolul 3

Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:
(a) vehicule utilizate pentru transportul de călători prin servicii regulate, traseul liniei nedepășind 50 km;
(B) vehicule a căror viteză maximă autorizată nu depășește 40 km/h;
? vehicule utilizate de serviciile forțelor armate, de serviciile protecției civile, de pompieri și forțele responsabile cu menținerea ordinii publice sau închiriate de acestea fără conducător auto, atunci când transportul intră în atribuțiile proprii ale acestor servicii și
se efectuează sub controlul acestora;
(d) vehicule, inclusiv cele utilizate pentru transportul necomercial de ajutor umanitar, utilizate în situații de urgență sau în operațiuni de salvare;
(e) vehicule specializate folosite în misiuni medicale;
(f) vehicule specializate pentru depanări care acționează pe o rază de 100 km de la baza de staționare;
(g) vehicule de încercări rutiere pentru îmbunătățire tehnologică, reparații sau întreținere, precum și vehicule noi sau transformate care nu au fost încă puse în circulație;
(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu depășească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;
(i) vehicule comerciale, care au caracter istoric, în conformitate cu legislația statului membru în care sunt conduse, și care sunt utilizate pentru transportul de călători sau de mărfuri în scopuri necomerciale.


REGULAMENTUL (CE) NR. 561/2006 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI

Edited by nrares, 10 July 2010 - 23:58.


#92
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006
Salutare tuturor colegilor,

Mai baeti , am auzit de la cineva din afara ca exista omuleti cu niste programatoare cred.. sau nu stiu cum se cheama , care pot sa programeze tahografele digitale ca sa inregisteze la 90 si tu sa mergi cu 91 92 .. stiti ceva de asta? stiti pe vreo cineva care face?
Multam fain !

#93
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
sigur se fac si in Ro dar nu stiu sa te indrum exact
Nu cred ca exista camion de Portugalia sau Spania care sa se taraie cu max 86 cat merge al meu :cursing:

#94
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
trebuie sa ti cont ca iti creste si consumu considerabil la ce e peste 90....iar apoi, daca mergi mai putin de 1 minut peste 90, tahograful iti inregistreaza 90, doar ce trece peste apaare ca mers cu viteza peste 90...

#95
stefan_iceman2004

stefan_iceman2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2014
salut ! ( sunt nou pe aici, deci scz la admin daca nu este pusa intrebarea unde trebuie) am si eu o nelamurire,,,,,,in bucresti cum se iau pauzele ....avand in vedere ca urmeaza sa ma urc pe o masina de 7,5 t pentru distributie

#96
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008

View PostStrutZz, on 26 iulie 2010 - 15:45, said:

Salutare tuturor colegilor,

Mai baeti , am auzit de la cineva din afara ca exista omuleti cu niste programatoare cred.. sau nu stiu cum se cheama , care pot sa programeze tahografele digitale ca sa inregisteze la 90 si tu sa mergi cu 91 92 .. stiti ceva de asta? stiti pe vreo cineva care face?
Multam fain !

sunt ferm convins ca un soft-ist care stie si ceva meserie pe partea de hard iti poate conecta un trahograf la calculator si iti face cardul cum trebuie dar eu zic ca e nebunie curata sa te risti , daca rasufla treaba si te prinde ala esti , iar in cazul in care zici ca mergi cu 92 km/h fara de 87 km/h cat crezi ca poti castiga ?

#97
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
pe autostrada castigi foarte  mult ,treci pe langa multe  camioane.

#98
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008

View Postpimi, on 17 aprilie 2014 - 20:42, said:

pe autostrada castigi foarte  mult ,treci pe langa multe  camioane.

e imposibil sa nu bati la ochii , iar pe extern il prinzi pe unu mai nervos si te reclama urgent , nemtii dar si alte nationalitati nu stiu de gluma la ei din instinct suna la politie .

#99
alyn_01

alyn_01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 31.08.2007
Cand eram la cursuri pentru atestat de marfa era si un profesionist. A spus ca montajul unei smecherii pt Tahograf digital ar costa 1000 euro si functioneaza ca un intrerupator, de exemplu in stanga pauza, in dreapta condus. A mai spus ca o plansa tip radiografie introdusa cu cardul tahograf rezolva problema, nemainregistrand nimic adica pauza. A incercat cineva cu radiografia?!Posted Image

#100
dannybc90usa

dannybc90usa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2014

View Postalyn_01, on 23 mai 2014 - 00:04, said:

Cand eram la cursuri pentru atestat de marfa era si un profesionist. A spus ca montajul unei smecherii pt Tahograf digital ar costa 1000 euro si functioneaza ca un intrerupator, de exemplu in stanga pauza, in dreapta condus. A mai spus ca o plansa tip radiografie introdusa cu cardul tahograf rezolva problema, nemainregistrand nimic adica pauza. A incercat cineva cu radiografia?!Posted Image
deci cu radiografia nu o sa mearga.iti spun sigur.nu mai integistreaza nici pauza si nici prezenta cardului in tahograf.montarea unei jucarii costa la ...privat

#101
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Cand vrea sa te faca arr te face el

Si cu magnet si cu nemagnet

#102
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Nu mai vorbiti prostii pe forum, ca nu face nimeni tahograful.
Este o vorba inteleapta "Sa taci si sa faci" si a doua "Vorba lunga, saracia omului."

#103
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Imi doresc si eu sa cunosc o speta de.. A face taho..
Asta nu cred ca se poate ca nimeni sa nu isi dea cu  mirosul un pic

#104
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
La telefon, pe net, exista al 3 lea, care asta face, gusta, aude, miroase, vede. Si baietii slabi de cap pun botul, ca ce smecherii fumate stiu ei sa faca si incep sa se dea in spectacol unde nu e cazul.

#105
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Ai zis.o
Si acum sa fim seriosi ( paterea mea e ca daca vrea sa te faca te face  nu e chiar asa prostanaca lumea, iar noi hai sa ii invatam pe astia  de la arr sa faca si ei controale)

#106
jenicahd

jenicahd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2014
Lasatimi si mie un nr de tel pe privat.daca aveti

#107
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Salut.La o duba de 3,5 t care are tahograf pe ea,cum se poate opri tahograful daca este condusa fara remorca deci duba e utilizata de o persoana fizica(a cumparato din afara cu tahograful pe ea) ?Se da jos tahograful dupa ea,sau se lasa la locul lui?Mentionez ca nu o sa se ataseze remorca niciodata dupa ea. pentru a putea fi condusa cu categoria B.

Edited by zscf, 05 February 2015 - 11:11.


#108
piarpiar

piarpiar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.11.2014
In cazul asta nu intra sub incidenta taho
Poate a fost condusa cu remorca sau a avut peste trei juma si apoi detarata
Deci se poate conduce fara griji
Drumuri bune

Vezi ce a scris mai sus nrares

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate