Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Tahograful. il facem?!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006

 catalin gramada, on Apr 5 2009, 17:33, said:

Se poate folosi in tandem si tachogaful digital si cel cu diagrama ?

CATALIN tahograful digital este  cu diagrama sau cu ,card!Sunt acele tipuri de tahografe cu afisaj digital si cu sertaras! :naughty:

#38
catalin gramada

catalin gramada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.02.2007
Stiu , pe cel cu card nu-l cunosc, cu disc imprimat am avut pe masina de curs
ma refeream la cel cu card si cel ce foloseste disc imprimat, daca se pot folosi impreuna pe masina. Imi inchipui ca cele doua tipuri folosesc metode de citire diferite, iar cel cu disc nu retine pe un disc toate datele din urma cu 28 de zile , mai trebuie schimbate din cind in cind...asa ca as fi curios de pot fi folosite alternativ si a oferi la prezentare date la control  "la zi" atunci cind e cazul.

Edited by catalin gramada, 05 April 2009 - 20:26.


#39
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006
Nu nene ,se foloseste un singur tahograf! ;)

#40
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

 Crazy Trucker, on Apr 5 2009, 21:51, said:

Nu nene ,se foloseste un singur tahograf! ;)
Bine ar fi sa le putem folosi pe amandoua  :lol:

#41
lgman

lgman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2008
Salutare tuturor, zilele astea urmeaza sa merg sa vorbesc cu un patron de firma de transport, sa ma angajez pe un camion de 7,5t.
Vreau sa va rog, daca se poate sa imi spuneti si mie care sunt timpii de conducere si odihna obligatorii, daca se poate totul ce este de stiut, cate ore pe saptamana, la 2 saptamani, cand se poate prelungii programul, cata pauza trebuie sa faci, ETC. stiti voi, tot tacamul.
Va rog ca poate o sa ma intrebe daca stiu timpii, si eu abea luna viitoare incep cursuri pentru atestat.
VA MULTUMESC anticipat, si poate cat de curand o sa mai aveti inca un coleg printre voi... Sanatate!!

#42
ilie de la scularie

ilie de la scularie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.09.2006

 lgman, on Apr 6 2009, 19:12, said:

care sunt timpii de conducere si odihna obligatorii?


http://www.untrr.ro/...l_in_ue_si_aetr

#43
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

 lgman, on Apr 6 2009, 20:12, said:

Vreau sa va rog, daca se poate sa imi spuneti si mie care sunt timpii de conducere si odihna obligatorii, daca se poate totul ce este de stiut, cate ore pe saptamana, la 2 saptamani, cand se poate prelungii programul, cata pauza trebuie sa faci, ETC. stiti voi, tot tacamul.
  

Vezi AICI PROGRAM

#44
lemetalcom

lemetalcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.07.2008
Salut,
Eu lucrez pe o masina de 6,5to care circula doar in Bucuresti. Intrebarea mea este: daca nu am unde sa trag pe dreapta(pt. ca sunt pe centura Bucurestiului si astept la intersectia cu prelungirea ghencea  :curse:  :wallbash:) si depasesc cele 4h juma doar cu cateva minute. Care este timpul de depasit in care nu esti amendat (ca si la depasirea vitezei ai o marja de 10 km/h peste limita legala)???

#45
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Si daca i-l facem pe tahograf cam cat ar fi amenda in caz ca suntem dovediti ca sa stim ce ne paste la o adica?

#46
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

 bulan60, on 29th May 2009, 19:46, said:

Si daca i-l facem pe tahograf cam cat ar fi amenda in caz ca suntem dovediti ca sa stim ce ne paste la o adica?
De la cateva mii de euro bune amenda.

Si dau din nou linkul cu program ca acela vad ca nu mai merge.    PROGRAM CONDUCERE

#47
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008

 bulan60, on 29th May 2009, 18:46, said:

Si daca i-l facem pe tahograf cam cat ar fi amenda in caz ca suntem dovediti ca sa stim ce ne paste la o adica?
undeva cam la 9000 de lei,mai citesc si iti spun

 lemetalcom, on 27th May 2009, 15:40, said:

Salut,
Eu lucrez pe o masina de 6,5to care circula doar in Bucuresti. Intrebarea mea este: daca nu am unde sa trag pe dreapta(pt. ca sunt pe centura Bucurestiului si astept la intersectia cu prelungirea ghencea  :curse:  :wallbash:) si depasesc cele 4h juma doar cu cateva minute. Care este timpul de depasit in care nu esti amendat (ca si la depasirea vitezei ai o marja de 10 km/h peste limita legala)???
cele 4,5 ore pana la pauza nu le poti depasi,poti depasi programul zilnic de condus 15 min,nu se specifica de cate ori,dar banuiesc ca nu poti depasi prea des.experimenteaza(pe aici prin oras)mersul fara diagrama,dar vezi sa nu lasi urme!
PT CRAZY TRUCKER exista tahograf analog(diagrama) si tahograf digital(card)

#48
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Daca tot suntem la programe, cum se procedeaza la mersul in doi soferi cu tahograf digital. am citit undeva ca tot timpul cardul celui ce conduce trebuie sa fie in slotul sofer nr.1. celalalt ce e pe pauza poate fi si scos sau trebuie neaparat in slotul soferului nr. 2??? atunci cand te opresti sa faci pauza trebuie pus tahograful pe pat sau se pune automat???

#49
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

 coracao, on 14th June 2009, 00:18, said:

Daca tot suntem la programe, cum se procedeaza la mersul in doi soferi cu tahograf digital. am citit undeva ca tot timpul cardul celui ce conduce trebuie sa fie in slotul sofer nr.1. celalalt ce e pe pauza poate fi si scos sau trebuie neaparat in slotul soferului nr. 2??? atunci cand te opresti sa faci pauza trebuie pus tahograful pe pat sau se pune automat???
Cel care conduce are cardul in slotul 1 si cardul sofer 2 se pune in slot 2 obligatoriu si  trebuie pus manual pe pat la oprire si la pauza de 45 min.  Nu se pune el automat.Cei de la un service tahograf pot modifica sa se puna el automat pe pat.  Ai aici instructiuni tahograf digital   TAHOGRAF DIGITAL   .Se incarca un pic mai greu ca e mare fisierul.

Edited by blaster_bh, 14 June 2009 - 11:40.


#50
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
pot folosi formularul aetr pt zilele de week end(sau cele doua zile saptamanale de pauza)?.sau pt. orice zi in care nu lucrez si nu vreau sa folosesc diagrama?

#51
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Poti folosi foaia de concediu pt oricate zile doresti. banuiesc ca vrei sa nu schimbi diagrama in fiecare zi atunci cand nu circuli,nu?

#52
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
de obicei folosesc formularul pt weekend sau pt orice alte zile in care nu conduc,multumesc pt raspuns,voiam sa stiu cum il folositi voi!am o mare nedumerire cu legile transportului,se spune ca nu poti circula cu un autovehicul de transport marfa,gol sau incarcat,fara a avea la bord copie conforma!!!adica,sunt n situatii cand trebuie sa merg de la pct a la pct b si trebuie sa cheltui timp si bani sa obtin ohartie ca sa circul liber intr-o tara democratica???!!!discutam cu un coleg,povestea ca a avut masina arestata 8 luni de zile in ucraina.am gandit o situatie ipotetica,te anunta ucrainianul "vin-o sa iti iei masina" dar romanul sta oclipa pe ganduri(intre timp a expirat licenta) si spune "mai tine-o o luna pana obtin o copie conforma"???!!!naspa,nu?legal nu isi poate aduce masina acasa fara riscul de a fi amendat serios!!

#53
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
daca esti cu masina goala nu trebuie licenta.cei care spun ca trebuie fac abuz.daca vrei poti sa te plimbi cu camionu ca masina de familie =))

#54
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Daca masina este goala e clar ca nu desfasoara o activitate comerciala.Proprietarul unei firme de transport se poate plimba cu camioanele sale fara atestat de sofer profesionist si decat cu certificatul de inmatriculare.In momentul cand a incarcat orice ii trebuiesc toate documentele comerciale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate