Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

NASTEREA DOMNULUI ISUS CRISTOS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
da-vinci

da-vinci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2009
NAȘTEREA DOMNULUI  ISUS CRISTOS

Deși au existat mulți scriitori care au scris despre viața lui Isus, (Luca 1:1-4) în Biblie găsim doar patru: Matei, Marcu, Luca și Ioan. Doi dintre acești evangheliști se abțin să descrie nașterea lui Isus, deși acest eveniment  pentru mulți este foarte important. Nimeni însă nu cunoaște data nașterii a lui Isus și nici  că El nu a cerut să se fie celebrată nașterea lui, ci numai  moartea lui. Prin celebrarea morții lui Isus se amintește de El, ori decâte ori se consumă din vin și pâine.
Matei și Luca au îndrăznit să scrie despre nașterea lui Isus, dar se contrazic și fac afirmații foarte grave. Totuși, lumea acceptă ambele variante fără să-și pună întrebarea de ce ambele povestiri nu coincid?
Să facem comparație între descrierea celor doi evangheliști, adică povestea fiecăruia despre nașterea lui Isus.
Adevărul este unul singur și nu poate fi de mai multe feluri.
Se știe că, în vremea aceea Cezar August, a cerut să se facă recensământul populației și fiecare cetățean trebuia să meargă pentru aceasta acolo unde s-a născut. Așa trebuia să facă și Maria cu Iosif. Pe drum însă Mariei i-a sosit timpul să nască. Luca 2:7.   Matei ne spune că magii au intrat într-o casa la pruncul Isus și nu pomenește nimic de vreun grajd, iesle sau han, ci este vorba doar de o simplă casă. Dacă toate acestea erau adevărate, logic este să se pomenească
despre ele mai ales că, mai sunt implicați și niște îngeri care au stat de vorbă cu ciobanii așa cum spune Luca. Matei 2:11.   Luca pretinde că Isus a fost culcat într-o iesle din grjdul unui han. Luca 2:7.
Dacă o luam logic, de ce îngerul a anunțat niște ciobani de pe câmp despre nașterea Mântuitorului? Oare nu mai erau și alți oameni de felul ciobanilor în jurul acelei case? Dar, cum puteau ciobanii noaptea să-l găsească pe pruncul Isus într-o iesle în tot Bethleemul?
Oare era numai o singură iesle în tot Bethleemul ca astfel să poată fi găsit noaptea noul născut de către ciobani? Sau,Bethleemul era compus de un număr restrâns  de case?
Iată, Matei spune o poveste neplăcută cu niște magi care fac cunoscută nașterea Mântuitorului. De ce este o poveste neplăcută?
Trebuie să răsfoim Biblia și să vedem ce spune ea despre magi. Magii sau cititorii în stele sunt condamnați de Cuvântul lui Dumnezeu. Pe urmă ei veneau din răsărit dintr-o țară care, (pe acea vreme) nu făcea parte din poporul lui Dumnezeu, deci ei nu aveau nimic în comun cu Dumnezeu și cu poporul Lui.
Așa cum susțin Martorii lui Iehova, steaua călăuzitoare i-a dus pe magi direct la împăratul Irod, tocmai ca Isus să fie omorât. Iar dacă Isus nu a murit, au murit în locul lui două generații de copii nevinovați, lucru care se datorează magilor și stelei călăuzitoare (satana). Matei 2:15.
Aici Martorii lui Iehova spun că a fost lucrarea satanei și se pare că au dreptate.
Mai mult, acești magi au adus ca daruri: aur și tămâie. Tămâierea este un lucru neplăcut lui Dumnezeu pentru că, acest lucru o fac închinătorii la idoli. 1 Imp. 22:43; 2 Imp. 12:3.
Aurul este comentat în Noul Testament ca un lucru inutil și ca un idol.
Întrebare: Ce au făcut acești magi?  Au făcut bine sau au făcut rău? Au venit să se închine la împăratul evreilor care de fapt nu era împăratul  lor. (Pentru a trece la religia evreilor, legea iudaică punea condiția tăierii împrejur și eventual bărbatul să se căsătorească cu o evreică.)
Este interesant că Matei îmbină povestea lui cu citate din Vechiul Testament sub forma unor profeții împlinite. Matei 2:5, 6; Matei 2:17, 18.
Luca este cu mult mai curat. El spune încă de la început că s-a apucat să scrie culegând istorioare de la persoane demne de încredere și el le-a cules în forma cunoscută, alcătuind astfel cartea sa. În urma acestei declarații , Luca nu poate fi condamnat pentru neregulile găsite din cartea sa. Luca 1:1-4.
Se pare că este mai bine pentru Marcu și Ioan care s-au abținut să scrie ceva ce nu au știut spre deosebire de Luca și Matei care  au crezut că fac ceva util.
Puneți-vă întrebarea în mod logic:
Maria a născut pe Isus într-o casă sau într-un grajd? Grajd înseamnă bălegar, muște, miros, înseamnă ceva josnic. Deci, nu se poate ca nouă să ne fie totuna grajd sau casă ca loc de naștere.
(Cu toate că,  Biblia  ne vorbește ca loc de naștere a lui Isus când de o casă când de un grajd,în viața de toate zilele credincioșii susțin ideea că Isus ar fi fost noscut într-o peșteră.)
– Au fost sau nu au fost ciobanii la iesle sau, magii au fost într-o casă?
– De ce figurează magii în picturi sau figurine de Paști ca ceva sfânt, când ei erau lucrarea satanei?

#2
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postda-vinci, on Jan 8 2009, 20:00, said:

Nimeni însă nu cunoaște data nașterii a lui Isus
1 octombrie, 7 i.e.n.
Nu ai studiat tu, asta e altceva. Sau teologii tai nu stiu.

#3
da-vinci

da-vinci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2009

View Postzexelica, on Jan 8 2009, 20:29, said:

1 octombrie, 7 i.e.n.
Nu ai studiat tu, asta e altceva. Sau teologii tai nu stiu.


Asa cum nu se stie ce a făcut Isus de la vârsta de 12 ani până la 29 ,tot asa nu se cunoaste data nasteri a lui Isus . Pe urmă pentru cultura ta generală nu este împortantă data pe care voi vă împidicați, Isus a fost născut înainte de facerea lumii. EU NU AM TEOLOGII. EU ÎNVĂȚ TEOLOGII

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postda-vinci, on Jan 9 2009, 07:47, said:

Asa cum nu se stie ce a făcut Isus de la vârsta de 12 ani până la 29 ,tot asa nu se cunoaste data nasteri a lui Isus . Pe urmă pentru cultura ta generală nu este împortantă data pe care voi vă împidicați, Isus a fost născut înainte de facerea lumii. EU NU AM TEOLOGII. EU ÎNVĂȚ TEOLOGII
Aaaa, daca stii meserie, atunci arata-mi si mie, in Scriptura: unde scrie despre varsta de 29 de ani a lui Hristos? Sau: cand s-a nascut Ioan Botezatorul? Sau: care este diferenta de varsta intre Ioan si Hristos?
Si, foarte necesar: care este implinirea legilor ceremoniale din Levitic 25 (cu versuri proba, of course...) si UMBRA caror realitati spirituale sunt? Cu versuri proba, of course  -_-

#5
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Isus a fost născut înainte de facerea lumii. EU NU AM TEOLOGII. EU ÎNVĂȚ TEOLOGII

serios ....
si cine a fost mama lui in CER ....cine l-a nascut ...?

unde scrie in Biblie ca Isus a fost nascut in vesnicii ,si care era data nasterii in vesnicii?

zexe tu stii...asa-i! :D

#6
da-vinci

da-vinci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2009

View Postjeremiah, on Jan 9 2009, 15:06, said:

serios ....
si cine a fost mama lui in CER ....cine l-a nascut ...?

unde scrie in Biblie ca Isus a fost nascut in vesnicii ,si care era data nasterii in vesnicii?

zexe tu stii...asa-i! :D



Îmi placi Jerimaia. Cred că ai mâncat os de pește  de esti asa de dezghețat. Apropo ...câte grade sunt afară? Cred că nu ți se cuvinea acest ton de om deștept. Puteai să întrebi ca să fi și tu la curect ca toți oamenii. Data creerii  lui Isus în veșniciii  este cu trei zile înainte de facerea lumii. Acum tu dacă știi în ce zi sa făcut lumea ,minus 9 zile  (6 lumea +3 zile înaintea lumii) vei afla data creeri lui Isus. Pentru restul cititorilor însă le spun să nu să ia după mine că am vorbit la mișto.
Primul verset din care reiese că Isus era înainte de facerea lumii  și participă si el  la facere îl găsești în Gen.1:26, unde Dumnezeu se vede că nu este singur pt.că El spune:   SĂ FACEM  ( plural) om......
ALTE VERSETE SUNT:
IOAN 1:3 ,    Toate lucrurile au fost făcute prin El
Ioan 1:15,30 Ioam B, recunoaste că Isus este din naintea lui. (Defapt  Ioan B , s-a născut cu 6 luni înaitea lui Isus ca pământean prin Maria)
Ioan 8:57,58 Isus este dinaintea lui AVRAAM
Ioan 13:3      Isus a venit de la Dumnezeu și la Dumnezeu se duce.
Ioan 16:28    Isus vine de la Dumnezeu în lume
Ioan 17:5      Slava lui Isus înainte de facerea lumii
Ioanm 17:24 Tatăl îl iubea pe Isus încă înainte de facerea lumii
Colos.1:15,16  Toate au fost făcute prin Isus

La să că te prin eu la înghesuială.

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Fiul nu este creat, ci nascut din morti (Apoc 1:5). Nascut n sensul in care toti cei salvati sunt nascuti din nou.
Lumea care sustine liberul arbitru nu va intelege niciodata Scriptura.

Nasterea ca fiu prin creatie este contrazisa de Scriptura. Numai pacatosii ignora ce scrie.

Evrei 7

3fără tată, fără mamă, fără spiță de neam, neavînd nici început al zilelor, nici sfîrșit al vieții, -dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, -rămîne preot în veac.

Edited by zexelica, 09 January 2009 - 19:48.


#8
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Primul verset din care reiese că Isus era înainte de facerea lumii și participă si el la facere îl găsești în Gen.1:26, unde Dumnezeu se vede că nu este singur pt.că El spune: SĂ FACEM ( plural) om......
ALTE VERSETE SUNT:
IOAN 1:3 , Toate lucrurile au fost făcute prin El
Ioan 1:15,30 Ioam B, recunoaste că Isus este din naintea lui. (Defapt Ioan B , s-a născut cu 6 luni înaitea lui Isus ca pământean prin Maria)
Ioan 8:57,58 Isus este dinaintea lui AVRAAM
Ioan 13:3 Isus a venit de la Dumnezeu și la Dumnezeu se duce.
Ioan 16:28 Isus vine de la Dumnezeu în lume
Ioan 17:5 Slava lui Isus înainte de facerea lumii
Ioanm 17:24 Tatăl îl iubea pe Isus încă înainte de facerea lumii
Colos.1:15,16 Toate au fost făcute prin Isus

daca citeai din GENEZA 1 ....vedeai si tu cine se misca deasupra ...apelor ...da vini -vini...!

mai citeste cu atentie despre cine scrie in GENEZA 1;

3. Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” Și a fost lumină. EVRIKA ,...da vini-vini....cine a zis ...sa fie LUMINA ...?

bun ...hai sa mergem mai departe ....

Pământul era pustiu și gol; peste fața adâncului de ape era întuneric, și Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor.....fiul unde era ...in concediu de iarna ?

6. Dumnezeu a zis: „Să fie o întindere între ape, și ea să despartă apele de ape.”
7. Și Dumnezeu a făcut întinderea, și ea a despărțit apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra întinderii. Și așa a fost.
8. Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară, și apoi a fost o dimineață: aceasta a fost ziua a doua.
9. Dumnezeu a zis: „Să se strângă la un loc apele care sunt dedesubtul cerului, și să se arate uscatul!” Și așa a fost.
10. Dumnezeu a numit uscatul pământ, iar grămada de ape a numit-o mări. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
11. Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea pământul verdeață, iarbă cu sămânță, pomi roditori, care să facă rod după soiul lor și care să aibă în ei sămânța lor pe pământ.” Și așa a fost.
12. Pământul a dat verdeață, iarbă cu sămânță după soiul ei, și pomi care fac rod și care își au sămânța în ei, după soiul lor. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seară, și apoi a fost o dimineață: aceasta a fost ziua a treia.
14. Dumnezeu a zis: „Să fie niște luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie niște semne care să arate vremurile, zilele și anii;
15. și să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pământul.” Și așa a fost.
16. Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, și anume: luminătorul cel mai mare ca să stăpânească ziua, și luminătorul cel mai mic ca să stăpânească noaptea; a făcut și stelele.
17. Dumnezeu i-a așezat în întinderea cerului, ca să lumineze pământul,

cand ai citit ultima data BIBLIA ...da vinci /./?

unde era FIUL ...?...

in Geneza 1;26 ...este vorba despre ingerii care-L inconjurau pe DOMNUL ...nu erau trei persoane ...care stateau ..la negocieri ...!

citeste mai jos ..cu un verset ...si gasesti raspunsul ;

27. Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească și parte femeiască i-a făcut. ....UNDE VEZI TU PLURAL ?

Dumnezeu este ATOTPUTERNIC ....si SUVERN ....nu are nevoie de "asistenti manageri"....si nu-si imparte SLAVA cu NIMENI !


24. Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Cel ce te-a întocmit din pântecele mamei tale: „Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pământul. Cine era cu Mine? :D

CE SA MA PRINZI TU LA INGHESUIALA ...gigel ...?!

DU-TE SI TE ROAGA LUI DUMNEZEU ...sa-ti dea LUMINA ....caci esti in bezna totala! B)

Edited by jeremiah, 10 January 2009 - 18:23.


#9
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008
da-vinci, iti este frica ca nu te mantuiesti??? Intrebari cu care ai deschis topicul sunt explicate la orele de religie, dar se pare ca ai lipsit sau ai Sf Scriptura tradusa altfel? Poate chiar nu ai auzit de arheologie biblica, de istorie, de studiul NT si al VT...cauta baiete nu veni aici cu presupusul sau intrebari care au raspunsul in interior, cred ca ai prins si tu vreun post de radio pagan in loc de Trinitas... :lol: te uiti prea mult la national geografic

Edited by giovi_buru, 19 January 2009 - 18:12.


#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Trinitas, oficiosul lui Science-Fiction Păpădie?  :lol: :lol:   Si al lui Prea-Science-Fiction toni barosanu'?  :lol:

#11
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postzexelica, on Jan 20 2009, 19:22, said:

Trinitas, oficiosul lui Science-Fiction Păpădie?  :lol: :lol:   Si al lui Prea-Science-Fiction toni barosanu'?  :lol:


Ce dai in ei ...ca si tu esti trinitar ...poate pentiumtar :D

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Dumnezeu este Tata, Fiu si Duh Sfant.

#13
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postzexelica, on Jan 21 2009, 16:26, said:

Dumnezeu este Tata, Fiu si Duh Sfant.

cine ti-a zis .."branhanel "?

Dumnezeu a devenit Tata ..doar cand a avut un FIU ...caci EL mereu este DUH SFANT ! B)

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Tatal este mentionat in Scriptura? Este!
Duhul Sfant  este mentionat in Scriptura? Este!
Fiul este mentionat in Scriptura? Este!

Este prezent Duhul lui Hristos in fiecare salvat? Este!
Este prezent Duhul Sfant in fiecare salvat? Este!
Este prezent Tatal in fiecare salvat? Este!

Mai lasa prostiile alea a lu' Brănhănel, acel măscărici cu ifose de om sfant........

#15
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postzexelica, on Jan 22 2009, 16:47, said:

Tatal este mentionat in Scriptura? Este!
Duhul Sfant  este mentionat in Scriptura? Este!
Fiul este mentionat in Scriptura? Este!

Este prezent Duhul lui Hristos in fiecare salvat? Este!
Este prezent Duhul Sfant in fiecare salvat? Este!
Este prezent Tatal in fiecare salvat? Este!

Mai lasa prostiile alea a lu' Brănhănel, acel măscărici cu ifose de om sfant........


Tatal este mentionat doar in NT ...doar atunci cand a devenit TATA,,,,gigi ,,

Fiul a aparut tot in NT ....doar cand a devenit Fiu ....,,,gogule ,,

Duhul Sfant este insusi DUMNEZEU in forma omniprezenta si invizibila ....,,mitica,,,

la ce pagina din :"Cum sa ajung un gurmand "ai ajuns ?

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, din putul gandirii lui Brănhănel, cel care, la fel de serios a prezis sfarsitul lumii in 1977  :lol:  :lol:

Mascariciul mascaricilor  :lol:

#17
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postzexelica, on Jan 25 2009, 03:12, said:

Da, din putul gandirii lui Brănhănel, cel care, la fel de serios a prezis sfarsitul lumii in 1977  :lol:  :lol:

Mascariciul mascaricilor  :lol:

sigur ...

inseamna ca FIUL a devenit FIU ....deci s-a reincarnat ......

Scriptura spune ;Cuvantul s-a facut trup....nu FIUL !

judoka ...suferi de la cazaturi ?

#18
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
:thumbup:

9. căci a binevoit să ne descopere taina voii Sale, după planul pe care-l alcătuise în Sine însuși,
10. ca să-l aducă la îndeplinire la plinirea vremurilor, spre a-Și uni iarăși într-unul în Hristos, toate lucrurile: cele din ceruri, și cele de pe pământ. Efes 1.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate