Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Auschwitz & Cracovia si Dresda

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
elgom

elgom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.01.2009
salut !

Ma bucur ca exista date si despre Polonia si ca puteam afla lucruri noi si interesante inainte de a pleca in calatorie.
Am planificat o excursie in Polonia la Cracovia-Auswitz inca din decembrie, dar fiul meu s-a imbolanavit si nu am mai plecat.
Asa ca ...mi-am propus plecarea pe 22 ianuarie.
Ideea principala este Auswitz, am vazut anul trecut lagarul de la Dachau din Germania si de atunci ( marcata fiind), am zis sa-l vad si pe acesta. Este o vacanta ca un memorial ...
Mai sunt si alte lagare de vazut in Polonia sau Germania ( in afara de dachau), stii ? As vrea sa le vad pe toate.
Care ar fi cea mai buna ruta de la Brasov ? Sa ies pe la Oradea sau sa merg pe la Arad ?

De la oradea pot ajunge intr-o zi pana la Cracovia ?
Ceva sfaturi de cazare/locuri de vizitat in Cracovia si alte tipsuri pentru excursia de la Auswitz care ma intereseaza cel mai mult, daca se poate.
Nu pot sa stau in cracovia decat 2 zile asa ca ....ce e mai important.

Apoi vreau sa plec la Dresda si Leipzic, doua orase pe care nu le-am vazut decat de pe autostrada si carora vreau sa le dedic 3 zile? Ati fost ? merita ?

In rest...eu sunt as in Austria ( zona Graz)- am fost la toate spa-urile de acolo, de cel putin 30 ori , asa ca daca vreti informatii...

Multumesc,
oana

#2
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
iesi prin oradea, apoi prin slovacia - o tara superba, pacat sa treci asa repede de ea. da, se poate intr-o zi din oradea in cracovia. despre oras gasesti in topicul cu polonia. ca recomandare, catara-te in turnurile bisericilor sa vezi orasul de sus - merita.
e auschwitz-birkenau si sunt 2 locatii, situate la cativa km una de alta. atentie la indicatoarele de pe margine, eu era sa ma pierd. auschwitz este numele primului lagar, o fosta cazarma poloneza - acolo gasesti inscriptia celebra arbeit macht frei. birkenau este faza a 2-a (a existat si o a 3-a) si este la marginea localitatii, in camp intins, mult mai mare. acolo trageau garniturile de tren.
sunt multe lagare in polonia si germania, nu stiu care sunt vizitabile si care mai exista. poate gugalu' te ajuta aici. in polonia este si fostul cartier general al lui adolf, peste 200 de km est de gdansk, intr-o padure langa un sat uitat de lume. nu l-am vazut decat in poze - prea mare distanta si prea putin timp la dispozitie.
la leipzig n-am fost, in dresda insa da. e un oras mirific. desi ras de bombe, a fost reconstruit si e o minune. merita cu prisosinta sa il vezi.

#3
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Daca vrei sa mai vizitezi un lagar incerca linga Berlin (cam la 30 km).
Se numeste Memorialul Sachsenhausen.
Se afla in localitatea Oranienburg ,str.Nationen 22(daca bagi adresa pe GPS te lasa chiar in fata)

Edited by GERULA2006, 07 January 2009 - 02:29.


#4
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007
Oradea-Oswiecim(Auschwitz) ~ 600 Km, dar judecand ca e cam multa zapada in Muntii Tatra, nu stiu daca e intelept sa faci drumul intr-o zi. E bine sa te opresti in Cracovia(530Km) sau chiar mai devreme (in Slovacia) si abia in ziua urmatoare sa mergi la Auschwitz. Vizita la Auschwitz&Birkenau dureaza cam 3-4 ore (inainte de a vizita lagarul vei urmari mai intai un film).
Pentru Dresda ai nevoie de 2 zile pline (Muzeul Zwinger).
Adauga si Chemnitz (padurea impietrita) alaturi de Leipzig.
Nu ne-ai spus cate zile ai la dispozitie in total. (e pacat sa rulezi ~3500 Km si sa ratezi cateva obiective interesante)
Intrebare : la inchisoarea din Sighet ai fost ?

Edited by Keto, 07 January 2009 - 09:57.


#5
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008
Oana,

daca tot ajungi in zona Leipzig-Dresda, da o fuga si pana la Weimar (intre Erfurt si Jena), in Thuringia.
Oraselul este superb dpdv arhitectural, a fost acu cativa ani capitala culturala a Europei, este orasul natal al lui Goethe si Schiller iar la 10km de el se afla unul din cele mai mari lagare naziste din Germania, cel de la Buchenwald!

#6
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
Am fost si eu anul trecut in martie la Cracovia cu plecare din Oradea, am facut drumul in vreo 10 ore, mare atentie ca treci prin muntii Tatra, sa verifici ruta care mergi inainte, ca sa nu fie inzapezita.

In Cracovia am inchiriat un apartament de 3 camere cu 90 de euro pe noapte. Din cate stiu proprietara are mai multe apartamente, daca vrei poti sa iti dau datele ei de contact pe PM sau de la agentia din Polonia unde am facut rezervarea.

Numai bine,
Vlad

#7
elgom

elgom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.01.2009
Va multumesc mult pentru sfaturi, am inceput sa caut deja mai multe date ( am cautat carti despre Polonia insa nu exista), dar am gasit o carte despre Germania foarte buna pentru calatorii.
Mi-am notat toate informatiile despre locurile pe care mi le-ati sugerat si voi incerca sa ajungem acolo.
Concediul meu este de 8 zile-dus intors.

Stiti ceva despre autostrazi ? Trebuie sa am la mine zloti sau merge si cu euro ?
Intrarile la muzee tot in zloti?

multumesc,

oana

#8
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

 elgom, on Jan 10 2009, 16:13, said:

Va multumesc mult pentru sfaturi, am inceput sa caut deja mai multe date ( am cautat carti despre Polonia insa nu exista), dar am gasit o carte despre Germania foarte buna pentru calatorii.
Mi-am notat toate informatiile despre locurile pe care mi le-ati sugerat si voi incerca sa ajungem acolo.
Concediul meu este de 8 zile-dus intors.

Stiti ceva despre autostrazi ? Trebuie sa am la mine zloti sau merge si cu euro ?
Intrarile la muzee tot in zloti?

multumesc,

oana
Polonia are autostrazi putine - posibil o vei folosi pe cea de la Cracovia la Dresda(A4)... de fapt nu e continuu autostrada, ai si o legatura de 70 km drum national, dupa Legnica pana la Gorlitz (frontiera germana). Nu stiu amanunte - acest drum l-am facut cu multi ani in urma, insa pe Cracovia-Katowice am circulat in vara trecuta (erau portiuni in reparatie).
Platile se fac numai in zloti - cred ca ai un card(preferabil mai multe) pe care sa le poti folosi in strainatate. Recomand cardul (cel mai bun curs de schimb).

8 zile mi se pare extrem de putin pentru ce ti-ai propus.
http://www.viamichel...t...8&options=1

Traseul are 2000 Km(plecare si revenire in Oradea)-, adica o medie de 250 pe zi, dar trebuie sa tai niste zile in care nu ai tranzit - sa zicem minimum 2,iese o medie de ~350 km/zi este ok, dar nu prea mai ramane timp de altceva (mi se pare prea "activa" vacanta asta...)

Si eu am avut in plan Dresda in vara trecuta-ar fi fost a 3-a oara cand mergeam acolo-  dar ne-am simtit foarte bine in Polonia, asa ca am prelungit sederea si la Cracovia si la Varsovia, am scos estul Germaniei (Berlin&Postdam&Leipzig&Dresda&Chemnitz) din plan si am adaugat Gdansk si litoralul baltic, cu intoarcere prin Poznan.(Wroclaw figura pe ambele planuri)

Iti dau un singur exemplu : Cracovia-Varsovia~ 400 km (zi de iulie- se intuneca mai tarziu, conditii de circulatie foarte bune, senin, cald)
- plecat de la Cracovia la ora 8.30 (as zice foarte de dimineata pentru program de vacanta)
pauze :
- Auschwitz+Birkenau (vreo 3-4 ore)
- Katowice (~1 ora - nu e mare lucru de vazut)
- Czestochova (~2 ore)
- cred ca numai 2 pauze scurte(max.30 min in total) + pranz (~1 ora)

Am ajuns la hotelul din Varsovia pe la ora 22.00 - 23.00 (retin ca ne-au facut o favoare cei de la restaurant acceptand sa ne serveasca cina la 30 min dupa ora inchiderii - desi eram in centru, nu eram incantat sa mai plec in cautarea unui restaurant la ora aceea )

Sunt de acord ca poti face Praga - Oradea intr-o singura zi (desi la halul in care e acum autostrada in Cehia, eu nu as face-o)

Opinie : mai adauga 2 zile.
vad ca nu merge link-ul - il trimit pe PM

Edited by Keto, 10 January 2009 - 17:25.


#9
elgom

elgom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.01.2009
"Am fost in Polonia la Cracovia".
Au fost cuvintele pe care le-am spus tuturor la intoarcere. A fost foarte frumos, chiar daca timpul n-a tinut cu noi.
Cracovia e minunata ( atata cat mai reusit s-o vizitam), am stat la un hotel f frumos , Dwor , 4 stele, un fel de mini castel( 10 min de centru), renovat in 2008 si 100 E/2 nopti a fost super bine pentru conditiile de acolo.
Am vizitat Auschwitz-ul( acesta a si fost scopul calatoriei noastre). La intrare, functionara care vindea pliante ne-a oferit unul in portugheza ( asa ii suna ei romana noastra), i-am spus apoi de unde suntem si ne-a zis"bine ati venit ". Am intrebat-o ( in engleza), de ce nu sunt si pliante in romana pentru ca si evrei din Romania au murit acolo si nu putini. Nu a putut sa-mi spuna, e vorba de conducere....
Apoi, pasind in interiorul lagarului, emotiile m-au coplesit. Imi era frica de ce o sa vad acolo. Frigul de pe colidoarele baracilor te faceau sa te simti ca in '43. Din pacate polonezii nu preau au fonduri pentru a mentine prea bine aceste "vestigii", acesta find si motivul pentru care nu dau caldura iarna decat cand temp scade f tare.
Frigul din incaperii, chiar iti dadea fiori. Am vizitat tot ce se putea la Auschwitz 1 si apoi am mers la Birkenau unde s-au produs adevatatele ororii ale nazistilor.
Am facut poze, am ascultat povestile ghizilor, lume multa, istorie plina de sange....
Am plecat cu un gust amar de acolo, insa nu asa de amar cum a fost cel de la Dachau ( poate ca a si fost primul lagar vazut si prima impresie conteza mai mult).
Am fost si la fosta fabrica a lui Okcar Schindler din Cracovia, o simpla placa memoriala amintea ca acolo a fost, si ceva despre o expozitie care se va deschide in 2009 , sept.
Strazile laturalnice din zona fabricii, aminteau de anii aceia. Gropi, bezna, caini.....ma simteam ca prin cartierele din ferentari ( doar ca nu atatea mizerii aruncate pe strada).

Am plecat la Dresda, un oras minunat, am platit un tur al orasului ( vreo 40 euro) si surpiza a fost cand ghidul insotior mi-a spus ca nu stie engleza, asa ca a trebuit s-o ascultam 2 ore in germana, limba pe care noi nu o intelegem.
Noroc ca, totul graia de la sine, imobilele, castelele, catedralele....
Au fost 2 zile minunate, ne-am plimbat cu tramvailul lor ( de la hotel ne-au dat gratuit abonamente pe mijloacele de transport), am fost la shopping, la expozitii, muzee. Am stat la InterCity hotel-4 stele, chiar langa gara, iar 52 Eur/2 nopti a fost cel mai bun deal facut de noi.

Am vizitat apoi Leipzicul si Weimarul ( cineva de pe forum mi-a sugerat ideea ). Frumos dar f frig. Am avut impresia cand am plecat din tara ca voi merge la soare...la mare si am uitat sa-mi iau ceva haine groase, asa ca am fost tot timpul stresata de ger.
Am mancat thuringger ( sper ca se scrie bine), carnatii lor traditionali din zona Weimar, un fel de hot dog, dar mai bun.
Am experimentat bucataria vietnameza si cea japoneza, am mers pe jos mai mult decat am facut-o vreodata ( poate doar cand eram copil), ne-am fotografiat cu tot ce-am crezut ca merita, am mers cu masina pe niste drumuri pe care cred ca nici localnicii nu prea circula ( asta din cauza gps-ului care ne ducea aiurea, pe drumurile cele mai scurte).
In conculzie, totul a minunat . Mai ales pentru faptul ca plimbatul pe jos ne-a facut f bine si a fost excelent, tinand cont ca nici gunoiul nu-l mai duc fara masina !

Acum planuim sa mai vedem si celelalte lagare pe care nu le-am vazut , inclusiv cel din Austria.

#10
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008
Elgom,

great trip report! Arata-ne si poze, sunt sigur ca ai! :)
Imi pare rau ca nu ai trecut si pe la Buchenwald, un alt lagar de concentrare din Germania. Era la 10minute de Weimar.
Tot langa Weimar era si Erfurt, care din punctul meu de vedere este unul din cele mai frumoase orase din Germania.

#11
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Poate stie cineva si ma poate ajuta ...

O sa ajung cu trenul peste cateva zile in Oswiecim ( din torun ) ... De aici cum fac sa ajung la lagarele de la Auschwitz si Birkenau ? Se organizeaza ceva tururi din oras banuiesc ...dar la ce ora si cam cat costa ? ...

Mersi in avans

#12
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Cracovia - in oras incredibil.

daca ajungeti in Cracovia nu ezitati sa mergeti la Zakopane. E o statiune foarte frumoasa.

#13
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

 benji81, on 9th July 2009, 10:35, said:

Cracovia - in oras incredibil.

daca ajungeti in Cracovia nu ezitati sa mergeti la Zakopane. E o statiune foarte frumoasa.

Ca tot pomeneai de Zakopane... ia da-mi niste detalii despre zona. Cum e cu ski-ul pe acolo? Cazare, preturi, etc. Am de gand sa merg si eu si nu mi-am facut o parere prea solida despre zona, cu toate ca m-am interesat.

#14
Ff10

Ff10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2010
Salut,vreau sa vizitez lagarul de la auswitz.Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii:adresa de acolo(gps),daca se poate vizita fara grup organizat(cu masina personala),programul de vizite,etc.

#15
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 Ff10, on 26th November 2010, 11:50, said:

Salut,vreau sa vizitez lagarul de la auswitz.Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii:adresa de acolo(gps),daca se poate vizita fara grup organizat(cu masina personala),programul de vizite,etc.
Nu am ajuns acolo, dar am cautat pentru dumneavoastra:
50.027278,19.202067
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Więźniów Oświęcimia 20 Gmina Oświęcim, Poland
http://en.auschwitz.org.pl/z/
Attached File  A_B.JPG   33.96K   65 downloads

#16
Ff10

Ff10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2010

 o_dor, on 26th November 2010, 10:55, said:

Nu am ajuns acolo, dar am cautat pentru dumneavoastra:
50.027278,19.202067
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Więźniów Oświęcimia 20 Gmina Oświęcim, Poland
http://en.auschwitz.org.pl/z/
A_B.JPG

Multumesc mult pentru ajutor!

#17
mlct1

mlct1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.05.2007
Exista vreo varsta minima necesara pt vizitarea lagarului de la Auschwitz?

#18
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008

 mlct1, on 30th January 2012, 22:19, said:

Exista vreo varsta minima necesara pt vizitarea lagarului de la Auschwitz?

Pe pagina muzelului nu recomanda sub 14 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate