Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mansarda de bloc. O mare tzeapa. Caz real.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#37
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
O dat criza-n el si nu stie cum sa mai faca bani , va rog ,nu ii dati idei  :eek: :eheyebrow:

#38
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postshiva, on Jan 6 2009, 13:43, said:

Si in blocul unde stau io s-a dorit mansardare, firma oferind 1000 de euro fiecarui apt. + izolatie termica, usi de intrare in bloc din termopan si interfon. Totul a cazut cand cei de la 4 au dorit si cate o garsoniera la mansarda.... :death:

Si atunci de unde sa mai aiba bani aia care fac mansarde pentru izolatie? :lol:

Ce or fi crezut naivii aia, ca primesc totul pe de-a moaca?

In cazul de fata e aproape sigur doar lacomie la mijloc...

#39
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008
@gio19ro,@Pierde_verile,@nickulnou : Cand v-am zis sa va chemati fratiori era doar o gluma.  :boxing:

Slabutz. Altceva in afara de lacomia locatarilor si ce suflete bune sunt cei care fac mansarde mai aveti ?

#40
nickulnou

nickulnou

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.01.2009
Io nu înțeleg o fază, tu ai impresia că toți untem frați și conspirăm împotriva ta?

Io cred că țepă se numește primăria care pe viitor îți va cere autorizație și ca să te f*ți.

#41
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca nu mi-ar sta o prietena buna intr-o mansarda dinasta te-as crede. Dar acolo unde sta ea s-au inteles cum trebuie firma cu locatarii inainte sa o faca si nu s-a gasit nici un gica-contra care sa ceara mai mult pe parcurs ca e el mai smecher. Au incercat la o alta scara sa ceara mai mult decat se putea si nu s-au inteles... aia is singurii fara mansarda, acoperis, scara renovata... :lol:

#42
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postgikurtu, on Jan 6 2009, 14:55, said:

@gio19ro,@Pierde_verile,@nickulnou : Cand v-am zis sa va chemati fratiori era doar o gluma.  :boxing:

Slabutz. Altceva in afara de lacomia locatarilor si ce suflete bune sunt cei care fac mansarde mai aveti ?

Man, eu te-am intrebat ceva de bun simt.
Adica spune nr. de dosar... Ca daca tu mergi cu argumente din astea in instanta.... te  :death:

#43
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Puteti sa radeti de mine dar am o intrebare: cu cat este suprasolicitata fundatia blocului, reteaua electrica, reteaua de canalizare?
Asa, dupa cat ma duce pe mine capul, daca mai pui un etaj la un bloc de 10 etaje ar fi o suprasolicitare de 10%, nu? Sau poate mai putin, ca banuiesc ca noul acoperis nu e turnat din placa de beton, nu? Ma rog, sa spunem ca la "noul ultim etaj" se muta numai grasi si fundatia ar fi suprasolictata cu 10%...  
E mult, e putin?

Despre instalatiile electrice si cele de canalizare... pastrand aceeasi proportie de 10% (1 etaj in plus peste un bloc de 10 etaje)... de curiozitate intreb: cum sunt calculate aceste instalatii de canalizare incat sa nu permita un 10% in plus?
in loc de 300 de prize, vor fi 330 de prize in bloc. Toti puneti resouri in acelasi timp?

Sa presupunem ca la ora 18 stau pe buda.... cate bude sunt pe palier?  In loc de 100 de cacaciosi (cam mare coincidenta sa fie toti pe buda in acelasi timp) ar sta 110 cacaciosi....  so, cand toti astia trag apa...  asta inseamna "suprasolicitare"?
Sau ar trebui sa gandim cu cat va creste presiunea in conductele de apa pentru a duce apa si la etajul 11?  Stie cineva cu cat? Si daca asta va duce la un colaps?

Ma scuzati, dar mi se pare putin ciudat ca o constructie sa nu suporte o extra-solictare de 10%. E ca si cum la administratie s-ar pune un anunt: Va rog sa va chemati rudele in vizita in funtie de etajul la care locuiti: luni-miercuri: etajele 1-5, joi-duminica: etajele 6-10. Asta pentru a nu suprasolicta rezistenta blocului....  ;)


edit: ma gandeam la aia de au oferit cate 1000 de euro de apartament pentru a cumpara acoperisul... adica ce au cumparat? Un teren in suprafata de... hai sa ma gandesc la blocul unde am copilarit eu, in Vaslui. Pe palier sunt 3 apartamente de 2 camere, doua gasoniere si un apartament de 4 camere. Ce suprafata sa aiba amprenta pe sol? Gandesc la brut: 70 x 3 + 2 x 40 + 1 x 90 (sunt Foarte generos cu ala de 4camere). In total, aia de vor sa cumpere acoperisul dau 60.000 de euro (1000 de euro x 60 de usi) pe 380mp. Zi 400mp ca sunt generos :)  So, pretul pe mp ar fi 150 de euro/mp. MAXIM 200 de euro/mp un teren care are fundatia gata facuta.
E mult, e putin??
Daca ma intrebati pe mine, ca asociatie de proprietari e mai rentabil sa faci chiar tu apartamentele si sa le inchiriezi, cu banii platind datoriile asociatiei luna de luna... un caz ideal care nu va fi realizabil in blocurile pline de pensionari...

Oricum, spuneti-mi, 200 de euro/mp pe un teren cu fundatia gata facuta... e bun pretul? Pentru cine?

Edited by ciureanuc, 06 January 2009 - 15:47.


#44
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postciureanuc, on Jan 6 2009, 15:31, said:

Puteti sa radeti de mine dar am o intrebare: cu cat este suprasolicitata fundatia blocului, reteaua electrica, reteaua de canalizare?
Asa, dupa cat ma duce pe mine capul, daca mai pui un etaj la un bloc de 10 etaje ar fi o suprasolicitare de 10%, nu?
[...]

Ma scuzati, dar mi se pare putin ciudat ca o constructie sa nu suporte o extra-solictare de 10%. E ca si cum la administratie s-ar pune un anunt: Va rog sa va chemati rudele in vizita in funtie de etajul la care locuiti: luni-miercuri: etajele 1-5, joi-duminica: etajele 6-10. Asta pentru a nu suprasolicta rezistenta blocului....  ;)
Blocul are 4 etaje. 15 apt. pe scara . Se mai adauga 5 apartamente. 33%. Nu rezista nici instalatia electrica, nici canalizarea.
Instalatia electrica deja nu mai face fata. Nu a fost proiectata pentru AC, combine frigorifice etc..

In ceea ce priveste greutatea suplimentara: au dat jos niste tabla si niste lemne si pun in loc o greutate mult mai mare (daca imi aduc bine aminte din proiect 600 sau 800 kg/mp).

#45
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postgikurtu, on Jan 6 2009, 15:43, said:

Blocul are 4 etaje. 15 apt. pe scara . Se mai adauga 5 apartamente. 33%. Nu rezista nici instalatia electrica, nici canalizarea.
Instalatia electrica deja nu mai face fata. Nu a fost proiectata pentru AC, combine frigorifice etc..

In ceea ce priveste greutatea suplimentara: au dat jos niste tabla si niste lemne si pun in loc o greutate mult mai mare (daca imi aduc bine aminte din proiect 600 sau 800 kg/mp).


Daca blocul e de 4 etaje, oferta cu 1000 de euro/apartament TEAPA. Pai magarii aia iau terenul cu <100 de euro/mp.  (eu aici am combinat informatiile unui user cu ale altuia :) ).
In plus, desi nu ma pricep, 33% extra pe instalatii e cam mult, pe bune. Pai in Iancului, unde am stat, a cazut reteaua electrica a blocului de vreo cateva ori, numai de la AC! Si ce placut e sa stai in august fara frigider...  :deadtongue:

600kg/mp se aduna la un etaj???  Cred ca e ceva gresit. BCA? 600kg/mp???

Edited by ciureanuc, 06 January 2009 - 15:57.


#46
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postciureanuc, on Jan 6 2009, 15:52, said:

Daca blocul e de 4 etaje, oferta cu 1000 de euro/apartament TEAPA. Pai magarii aia iau terenul cu <100 de euro/mp.  (eu aici am combinat informatiile unui user cu ale altuia :) ).
In plus, desi nu ma pricep, 33% extra pe instalatii e cam mult, pe bune. Pai in Iancului, unde am stat, a cazut reteaua electrica de vreo cateva ori numai de la AC! Si ce placut e sa stai in august fara frigider...  :deadtongue:

600kg/mp se aduca la un etaj???  Cred ca e ceva gresit. BCA? 600kg/mp???

Nu am proiectul la indemana. O sa verific si o sa revin cu cifra trecuta acolo.
Asa cum se vede in poza de pe blog ei construiesc ETAJ + MANSARDA.

#47
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007

Quote

Primăria  Sectorului 3 invită toate asociațiile de proprietari să se înscrie în Programul de  reabilitare termică a locuințelor până pe data de  31. 01. 2009, pentru a beneficia de  reducerea costurilor cu 67 %.
Deci daca se doreste reabilitare termica sunt solutii , vointa lipseste.

#48
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postgikurtu, on Jan 6 2009, 17:00, said:

Nu am proiectul la indemana. O sa verific si o sa revin cu cifra trecuta acolo.
Asa cum se vede in poza de pe blog ei construiesc ETAJ + MANSARDA.
Frate, 33% e mult. Si pretul de 100 euro/mp (ma rog, empiric dupa ce informatii am citit aici) e mic. blocul are fundatia gata facuta.
Fa o discutie la asociatie si explica faza asta... de ce nu faci?
Convoaca TOATA LUMEA din bloc, imparte afise, lipeste pe geam la intrare.
Eu asa as face.

#49
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Stau si ma gandesc la cei care arunca bani pentru mansarda. Oare chiar asa de buna este afacerea pentru ei ? Au cui sa vanda aceasta mansarda ?
Cine s-ar muta in asa ceva ?

Dupa umila mea parere, in Bucuresti nu cred ca este nevoie de ingramadirea oamenilor pe verticala. Suntem suficient de sufocati, mansardarea ne-ar sufoca mai mult.

#50
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postciureanuc, on Jan 6 2009, 16:39, said:

Frate, 33% e mult. Si pretul de 100 euro/mp (ma rog, empiric dupa ce informatii am citit aici) e mic. blocul are fundatia gata facuta.
Fa o discutie la asociatie si explica faza asta... de ce nu faci?
Convoaca TOATA LUMEA din bloc, imparte afise, lipeste pe geam la intrare.
Eu asa as face.
Asa ar fi fost normal. Sa ne intalnim si argumentele logice si tehnice sa fie prioritare.
Dar cand doi-trei au pus botul la cascaval si ii aburesc pe fraieri lucrurile devin complicate si nu te mai asculta nimeni.
Si ca sa raspund cohortei care ma acuzau ca vreau bani de la marele intreprinzator , o sa mentionez un amanunt edificator asupra situatiei : toti cei care se opun sunt locatari noi in bloc (4-5 ani). Adica noi am dat bani pe  apartamente . Restul le-au primit de la Ceasca. I-au aburit aia ce frumos o sa fie blocul si cat de mult o sa creasca valoarea apartamentelor.Mai ales partea finala le-a placut foarte mult.Deja visau cum o sa vanda apartamentele cu 1 milion de euro.
Iar tristul adevar este ca multi dintre ei nici nu stiu ce au semnat.

View Postterratec, on Jan 6 2009, 16:57, said:

Stau si ma gandesc la cei care arunca bani pentru mansarda. Oare chiar asa de buna este afacerea pentru ei ? Au cui sa vanda aceasta mansarda ?
Cine s-ar muta in asa ceva ?
Dupa umila mea parere, in Bucuresti nu cred ca este nevoie de ingramadirea oamenilor pe verticala. Suntem suficient de sufocati, mansardarea ne-ar sufoca mai mult.
Mare lucru daca nu le-au vandut deja. Naivi sunt destui.
In partea a doua deja vorbesti de lucruri grele pe care un sef serviciu urbanism  nu le poate intelege. A avizat lucrarea incalcand legi elementare ale disciplinei in constructii. Urbanism, arhitectura sunt niste cuvinte pe care nu le intelege si nici nu-l intereseaza.

#51
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Am vazut si eu oferte din astea garla, se ofera 1000 euro de apartament + renovarea fatadei blocului + reabilitare termica (daca e cazul) + amenajarea spatiului verde din fata blocului.

#52
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View PostMig VWFan, on Jan 6 2009, 19:19, said:

Am vazut si eu oferte din astea garla, se ofera 1000 euro de apartament + renovarea fatadei blocului + reabilitare termica (daca e cazul) + amenajarea spatiului verde din fata blocului.
La o simpla cautare in Google descoperi pagubele si fraudele ce au acompaniat mansardarile din Galati,Sibiu,Iasi si Rm.Valcea. Ofertele sunt pentru fraieri.Offline se vorbeste de 10.000 Euro spaga la administratorul de bloc. Sunt curios cat ia gushteru' de la primarie.

#53
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Am sunat la un anunt cu o mansarda de vanzare pe un bloc P+4. Pretul este destul de maricel pentru o mansarda 85.000 de Euro/ 75 mp compartimentata in 2 camere si living. Bineinteles ca este avantajos pentru cei care construiesc.

#54
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postgikurtu, on Jan 6 2009, 23:12, said:

La o simpla cautare in Google descoperi pagubele si fraudele ce au acompaniat mansardarile din Galati,Sibiu,Iasi si Rm.Valcea. Ofertele sunt pentru fraieri.Offline se vorbeste de 10.000 Euro spaga la administratorul de bloc. Sunt curios cat ia gushteru' de la primarie.
Si ? care este problema ? Rezolvi ceva daca sti cit cistiga ala sau ala ???? Totusi cred ca asta e problema , nu ti-a iesit cit ai fi vrut . Exista un pret si niste comisioane pe care acesti investitori il pot plati . Mai mult nu se poate . Daca crezi ca afacerea este prea buna pentru ala de ce nu te apuci Tu sa mansardezi scara de bloc de alaturi ??? Sa fie afacerea ta !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate