Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Mansarda de bloc. O mare tzeapa. Caz real.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#19
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

 gikurtu, on Jan 6 2009, 12:21, said:

Link plangere jud.sect.3 : http://mansardare.fi...01/web_jud3.jpg
Cand se va termina povestea voi posta pe acelasi blog numele tuturor celor implicati in mizeria asta . Stai pe aproape. :OK:

Interesant ce spui, dar vad ca ai chemat in judecata 2 srl-uri? Care din ele construieste mansarda?

#20
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 gikurtu, on Jan 6 2009, 12:21, said:

Link plangere jud.sect.3 : http://mansardare.fi...01/web_jud3.jpg
Cand se va termina povestea voi posta pe acelasi blog numele tuturor celor implicati in mizeria asta . Stai pe aproape. :OK:
Eu știu alt caz. Proprietarii din mai multe apartamente voiau să-l dea în judecată pe un coproprietar care se opunea construirii unei mansarde creeându-le mari prejudicii. Tipul era nervos că venise altul să construiască, el dând prea puțini bani proprietarilor.

Poate se alege și Gikurtu cu un proces și este bun de  plată.

Edited by Pierde_verile, 06 January 2009 - 12:27.


#21
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

 nickulnou, on Jan 6 2009, 12:25, said:

Bucurați-vă că există firme care fac mansardare, majoritatea firmelor fac contracte cu asociața de locatari și reabilitează tot blocul, îl izolează, etc. Altfel nu pupați voi blocuri cât de cât umane cu pensionarii care nu ar da un ban la renovare.

Foarte adevarat. Exista o lege potrivit careia, pe viitor nu se vor mai putea vinde apartamente din blocurile nereabilitate termic. Atunci sa vezi cum o sa alerge cu limba scoasa dupa cei ce fac mansarde. Ca alternativa vor trebui sa scoata ei bani din propriul buzunar pt a reablita termic blocul. Sa vezi nebunie, si certuri intre proprietari...

Edited by gio19ro, 06 January 2009 - 12:48.


#22
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008
@gio19ro,@Pierde_verile,@nickulnou : Mai aveti frati pe acasa ? Chemati-i sa posteze aici.

#23
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

 gikurtu, on Jan 6 2009, 12:35, said:

@gio19ro,@Pierde_verile,@nickulnou : Mai aveti frati pe acasa ? Chemati-i sa posteze aici.

Man, te superi degeaba... Eu vroiam sa stiu numerele de dosar. Vad ca acolo ai pus o cerere pe Ordonanta Presedentiala ceea ce inseamna ca ai si in contencios administrativ una...
Insa incep sa cred ca nu ai dosare pe rol si ca e doar o lupta intre dezvoltatorii imobiliari ce nu mai reusesc sa-si vanda marfa.

Ori ne indici numerele de dosar, ori lasa-ne!

#24
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

 gio19ro, on Jan 6 2009, 12:40, said:

Man, te superi degeaba... Eu vroiam sa stiu numerele de dosar. Vad ca acolo ai pus o cerere pe Ordonanta Presedentiala ceea ce inseamna ca ai si in contencios administrativ una...
Insa incep sa cred ca nu ai dosare pe rol si ca e doar o lupta intre dezvoltatorii imobiliari ce nu mai reusesc sa-si vanda marfa.

Ori ne indici numerele de dosar, ori lasa-ne!
Tu si prietenii tai nu intelegeti un lucru foarte simplu. Topicul pro/contra mansardare este in alta parte. De asemenea topicul nu este impotriva nu stiu carei firme de constructii sau a vreunei persoane etc. De aceea am sters toate datele de identificare.

Este un caz real. Din Romania. Bucuresti.Autoritatile au incalcat legea.Punct.
Intrebarea este : Institutiile statului pot incalca legea de voie iar noi asistam neputinciosi ?
Daca puteti sa contribuiti cu un raspuns obiectiv voi aprecia. Altfel am rugamintea sa nu mai poluati aria.

#25
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

 gikurtu, on Jan 6 2009, 12:52, said:

Tu si prietenii tai nu intelegeti un lucru foarte simplu. Topicul pro/contra mansardare este in alta parte. De asemenea topicul nu este impotriva nu stiu carei firme de constructii sau a vreunei persoane etc. De aceea am sters toate datele de identificare.

Este un caz real. Din Romania. Bucuresti.Autoritatile au incalcat legea.Punct.
Intrebarea este : Institutiile statului pot incalca legea de voie iar noi asistam neputinciosi ?
Daca puteti sa contribuiti cu un raspuns obiectiv voi aprecia. Altfel am rugamintea sa nu mai poluati aria.

Unde in alta parte?
Atunci ce cauti pe topicul asta si de ce l-ai initiat? Ori aici vrei sa discutam doar cazul cu blocul acela din sectorul 3 sau ce ?

Si da, in Romania puterea judecatoreasca face ce vrea. Nu exista dreptate pt catzei decat atunci cand se judeca cu alti catzei.
Cazul pe care-l prezinti tu este din categoria catzei contra catzei si eu cred ca va castiga catzelul ce mansardeaza. Nici tu si nici el nu faceti parte din categoria dulai.

M-am plictisit. Ori spui ceva concret, ori...

Edited by gio19ro, 06 January 2009 - 13:10.


#26
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 gio19ro, on Jan 6 2009, 13:00, said:

M-am plictisit. Ori spui ceva concret, ori...
Cred că e un avocat rămas fără clienți. E tare faza că asociația de proprietari nu își poate da acordul la mansardare, pentru că își încalcă scopul pentru care a fost constituită. Dacă noi crescătorii de câini decidem să cumpărăm o mâță ca să le crească adrenalina cățeilor am depășit scopul pentru care ne-am creat,  mâța ne va fi confiscată de d-l Gikurtu. S-o pupe în fund.

Mai era un avocat care demonstra că TVA este ilegală pentru că e plătită de consumatorul final. Mare e grădina Domnului.

#27
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

 Pierde_verile, on Jan 6 2009, 13:12, said:

Cred că e un avocat rămas fără clienți. E tare faza că asociația de proprietari nu își poate da acordul la mansardare, pentru că își încalcă scopul pentru care a fost constituită.  Mare e grădina Domnului.

:lol:  :lol:  :lol:
Dupa cum am vazut eu poza, cred ca sunt cativa nemultumiti ca pe tronsonul de scara vecina s-a edificat mansarda. Pe tronsonul lor nu s-a construti nimic deoarece cei de la ultimul etaj erau impotriva.
Acum sunt invidiosi ca cei de la scara vecina au fost de acord, si au inceput sa-si reabiliteze termic tronsonul lor, in contra  partida cu acordul de edificare a mansardei.

Edit: Cei de la scara vecina, mansardata si reabilitata termic o sa-si poate scoate la vanzare apartamentele, iar cei ce nu si-a reabilitat termic tronsonul... n-o sa poata.  :lol:

Edited by gio19ro, 06 January 2009 - 13:29.


#28
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 Pierde_verile, on Jan 6 2009, 13:12, said:

E tare faza că asociația de proprietari nu își poate da acordul la mansardare, pentru că își încalcă scopul pentru care a fost constituită.
sa apere interesele unui locatar care vrea sa santajeze un intreprinzator? :blink:

#29
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

 >ficus, on Jan 6 2009, 13:22, said:

sa apere interesele unui locatar care vrea sa santajeze un intreprinzator? :blink:
Asociatia de proprietari poate cesiona terasa blocului daca toti cei de la ultimul nivel sunt de acord si daca este intrunita majoritate + 1 a celorlalti proprietari (e pe cote parti din condominiu, nu dupa numarul proprietarilor). Daca nu sunt de acord, se face doar pe tronsonul de scara unde este obtinut acordul tuturor celor de la ultimul nivel si 50% + 1 al celor de la etajele inferioare.

#30
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 gio19ro, on Jan 6 2009, 13:27, said:

Asociatia de proprietari poate cesiona terasa blocului daca toti cei de la ultimul nivel sunt de acord si daca este intrunita majoritate + 1 a celorlalti proprietari (e pe cote parti din condominiu, nu dupa numarul proprietarilor). Daca nu sunt de acord, se face doar pe tronsonul de scara unde este obtinut acordul tuturor celor de la ultimul nivel si 50% + 1 al celor de la etajele inferioare.
Alții fac bani din sfaturile juridice. Și încă bani frumoși. Tovarășul avocat respectiv își pregătește probabil pe forum pledoaria. Dacă tot dai safaturi pe gratis, ceea ce spui este deja în vigoare sau va fi în curând (că nu mai necesară unanimitatea)?

#31
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Si in blocul unde stau io s-a dorit mansardare, firma oferind 1000 de euro fiecarui apt. + izolatie termica, usi de intrare in bloc din termopan si interfon. Totul a cazut cand cei de la 4 au dorit si cate o garsoniera la mansarda.... :death:

#32
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

 Pierde_verile, on Jan 6 2009, 13:32, said:

Alții fac bani din sfaturile juridice. Și încă bani frumoși. Tovarășul avocat respectiv își pregătește probabil pe forum pledoaria. Dacă tot dai safaturi pe gratis, ceea ce spui este deja în vigoare sau va fi în curând (că nu mai necesară unanimitatea)?

Este in vigoare. Unanimitate la ultimul etaj si 50% + 1 (pe cote parti de proprietate, nu dupa numarul de proprietari) din cei de la celelate etaje. Daca pe un tronson de scara nu se obtine unanimitatea celor de la ultimul etaj, se edifica doar pe tronsoanele unde se obtine. Mai e ceva, dar nu vreau sa-l invat pe gikurtu.  :lol:

Am iesit... revin peste 10 zile.
Daca vrei mai multe detalii, o sa ti le dau.  Oricum, ca sa ridici o mansarda pe bloc... e de munca. Astepti aproape un an de zile de la momentul primiri acordului asociatiei, asta deoarece incepi sa alergi dupa restul autorizatiilor. Doar daca esti dulau, rezolvi repede. Insa in Bucuresti dulai nu s-au apucat de mansarde.. asta e pentru micul catzel ce vrea sa munceasca in limitele trasate de norma juridica.

#33
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Titlul topicului este : " Mansarda de bloc. O mare tzeapa" ! Nu pricep care este teapa si cu ce se simte lezat initiatorul / reclamant . Ce teapa a luat ??? Trecind peste micile sclemberii legislative ce nenorocire au facut ? Mansardarea este in avantajul lor , in primul rind . Dupa motivele enumerate de reclamant ( canalizare subdimensionata ! ( sic ! ) si altele , parerea mea este ca nu s-au inteles la bani si atit . Ca la aceasta nemultumire financiara ii poti spune : " nu tine structura " , " nu merge canalizare a" etc ....este alta poveste . Pina una alta mansardarea este super ok si locatarii unor asemnea blocuri nu au decit de cistigat . Atentie , am scris de cistigat , nu de facut avere !

#34
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 shiva, on Jan 6 2009, 13:43, said:

Si in blocul unde stau io s-a dorit mansardare, firma oferind 1000 de euro fiecarui apt. + izolatie termica, usi de intrare in bloc din termopan si interfon. Totul a cazut cand cei de la 4 au dorit si cate o garsoniera la mansarda.... :death:
lacomia :console:

#35
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

 maximg, on Jan 6 2009, 13:55, said:

Titlul topicului este : " Mansarda de bloc. O mare tzeapa" ! Nu pricep care este teapa si cu ce se simte lezat initiatorul / reclamant . Ce teapa a luat ??? Trecind peste micile sclemberii legislative ce nenorocire au facut ? Mansardarea este in avantajul lor , in primul rind . Dupa motivele enumerate de reclamant ( canalizare subdimensionata ! ( sic ! ) si altele , parerea mea este ca nu s-au inteles la bani si atit . Ca la aceasta nemultumire financiara ii poti spune : " nu tine structura " , " nu merge canalizare a" etc ....este alta poveste . Pina una alta mansardarea este super ok si locatarii unor asemnea blocuri nu au decit de cistigat . Atentie , am scris de cistigat , nu de facut avere !


Asa este. Singura problema ce poate sa apara, este la calitatea constructiei ce se va edifica. Pentru asta, trebuie facute inspectii periodice pe santier de catre cei abilitati. Locatarii care au suspiciuni in ceea ce priveste calitatea lucrarii, n-au decat sa faca demersurile necesare si sa se asigure ca ceea ce va fi ridicat se incadreaza in norme.

#36
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
gikurtu, fa-te diriginte de santier la lucrare si-ti trece supararea cu banii :bigwhitegrin:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate