Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Mansarda de bloc. O mare tzeapa. Caz real.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#1
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008
Problema: o mansarda se ridica ilegal pe un bloc.

Toata povestea si documentele aferente le gasiti aici : http://mansardare.wordpress.com
Nu avea rost sa scriu aici toata povestea ( e lunga).

Au fost sesizate toate institutiile statului abilitate sa ia masuri in astfel de cazuri (politie, primaria sector 3, judecatoria sector 3, inspectoratul de stat in constructii). Politia are puteri limitate, la judecatorie s-a depus plangere dar procesul poate dura si ani de zile. Cele doua institutii care puteau opri mizeria (primaria si ISC) nu ne baga in seama. Adica li se rupe.

In tot acest timp blocul se poate prabusi fara probleme .Chiar nu-i pasa numanui ?
Am deschis acest topic nu in ideea unei discutii pro/contra mansardare (gasiti alt topic pe tema sta). Este un caz real .
Chiar este posibil orice in Romania ? Institutiile statului pot incalca legea de voie iar noi asistam neputinciosi ?
Ceva idei ? Vreo solutie rapida ?
Ganditi-va ca vi se poate intampla si voua . Precedentul a fost creat ...


Quote

Imobilul mansardat: 4 etaje - 2 scari x 3 apartamente/etaj , acoperis tabla

Ce spune legea (avize prealabile) :

legea 50/1991 (privind autorizarea executării lucrărilor de constructii):

Anexa 1 :”2.5.6. „Acordul vecinilor, conform prevederilor legale in vigoare, exprimat in forma autentica, pentru constructiile noi, amplasate adiacent constructiilor existente sau in imediata lor vecinatate - si numai daca sunt necesare masuri de interventie pentru protejarea acestora -, pentru lucrari de constructii necesare in vederea schimbarii destinatiei in cladiri existente, precum si in cazul amplasarii de constructii cu alta destinatie decat cea a cladirilor invecinate. “”

legea 230/2007 (privind asociatiile de proprietari):

“Art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.
Art. 41. - Modificarile constructive si utilizarea in alte scopuri a unor parti sau elemente de constructie ale cladirii, cum ar fi: ancorarea de reclame pe pereti, suspendarea de stalpi, pereti, scari interioare si altele asemenea, se vor putea face numai pe baza deciziei comitetului executiv, cu acordul proprietarilor direct afectati si, dupa caz, pe baza unui proiect tehnic intocmit de institutii de specialitate, verificat de un expert autorizat, precum si cu autorizatia pentru executarea de lucrari, eliberate in conditiile legii.
Art. 42. - Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de destinata initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate face numai cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii. “


Deci fara acordul tuturor vecinilor de la ultimul etaj mansardarea nici nu intra in discutie. Mai sunt si alte aspecte legale dar ma voi opri la cele de baza (enuntate mai sus).

PRIMARIA SECTORULUI 3 sfideaza legea si aproba mansardarea unui bloc FARA A AVEA ACORDUL TUTUROR VECINILOR DE LA ULTIMUL ETAJ si in baza unei expertize tehnice cel putin hilara. (toata povestea si documentele aferente le gasiti aici).


#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Cine construieste un vecin sau ce? Ca doar nu s-au hotarat ei sa aleaga blocul vostru, fara sa intrebe pe nimieni...

#3
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postfloraur, on Jan 6 2009, 10:51, said:

Cine construieste un vecin sau ce? Ca doar nu s-au hotarat ei sa aleaga blocul vostru, fara sa intrebe pe nimieni...

De construit construieste o firma. 'Ei' s-au hoatarat doar sa incalce legea. Atat.

#4
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
in afara de faptul ca firma respectiva nu a vrut sa-ti dea spaga pe care ai cerut-o, ce alte dezavantaje gasesti la mansardare? :lol:

#5
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008
Inteleg ca au aprobarea primariei de sector. Probabil l-a manjit si pe administrator.  :)

#6
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Deobicei locatarii de la ultimul etaj se bucura de mansardare, e mai cald iarna si mai racoare vara, plus ca nu le mai ploua in casa.
Am vazut si eu un bloc vechi mansardat si am crezut ca e unul nou facut, arata super, mai ales ca renovasera toata fatada.

#7
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Post>ficus, on Jan 6 2009, 11:04, said:

in afara de faptul ca firma respectiva nu a vrut sa-ti dea spaga pe care ai cerut-o, ce alte dezavantaje gasesti la mansardare? :lol:

In afara de spaga mai mentionez: absenta studiului geotehnic (daca nu stii ce inseamna intreaba) si o  expertiza tehnica demna de revista Urzica.

Repet: topicul pro/contra mansardare este in alta parte. Aici vorbim despre institutiile statului care ar trebui sa ne apere drepturile si nu sa le incalce.

#8
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postgikurtu, on Jan 6 2009, 11:10, said:

In afara de spaga mai mentionez: absenta studiului geotehnic (daca nu stii ce inseamna intreaba) si o  expertiza tehnica demna de revista Urzica.

Repet: topicul pro/contra mansardare este in alta parte. Aici vorbim despre institutiile statului care ar trebui sa ne apere drepturile si nu sa le incalce.
din pacate pentru tine stiu ce inseamna studiu geo :D
exista un studiu geo la proiectantul initial al cladirii, iar acesta trebuie sa-si dea avizul favorabil in privinta executiei mansardarii.

#9
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postgikurtu, on Jan 6 2009, 10:57, said:

De construit construieste o firma. 'Ei' s-au hoatarat doar sa incalce legea. Atat.

A-Con?
E o firma care n-a avut niciodata probleme din cele de care spui tu! Mansardele cu probleme din Sibiu, Iasi etc au fost construite de neprofesionisti, de firmele unor politisti si oficialitati locale, cre au vrut sa mai faca un ban.

Poti sa-mi spui si mie ce procese sunt pe rol? Un nr. de dosar si instanta? Ca se poate verifica de pe net. Sunt publice informatiile astea, asa ca n-are rost sa te ascunzi dupa deget.

In plus, terasele blocurilor din Bucuresti sunt proiectate sa suporte o greutate de 250kg/mp... Asa ca... ce spui tu cu expertizele care dau ca nesigura constructia de mansarda sunt neadevaruri.

S-a incalcat dispoyitia legala care cere acordul tuturor proprietarilor de la ultimul nivel? Ca daca tu stai pe diagonala de constructie... nu se construieste deasupra ta, deci nu esti direct afectat, si nu te incadrezi in textul legii.

View Postgikurtu, on Jan 6 2009, 11:10, said:

In afara de spaga mai mentionez: absenta studiului geotehnic (daca nu stii ce inseamna intreaba) si o  expertiza tehnica demna de revista Urzica.
Pai dac te judeci cu ei, fa tu o expertiza tehnica relevanta... :lol:
N-o sa o faci! De ce ?  Pt. ca n-o sa iasa cum vrei tu.

#10
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008

View Post>ficus, on Jan 6 2009, 11:18, said:

din pacate pentru tine stiu ce inseamna studiu geo :D
exista un studiu geo la proiectantul initial al cladirii, iar acesta trebuie sa-si dea avizul favorabil in privinta executiei mansardarii.

Daca blocul este vechi (30 - 40 de ani) nu trebuie facut din nou studiul geo? Poate a urcat panza freatica, poate una-alta... :rolleyes:

#11
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postgio19ro, on Jan 6 2009, 11:26, said:

In plus, terasele blocurilor din Bucuresti sunt proiectate sa suporte o greutate de 250kg/mp... Asa ca... ce spui tu cu expertizele care dau ca nesigura constructia de mansarda sunt neadevaruri.
trebuie sa te corectez gio19ro, o experttiza se face pentru a verifica daca structura de rezistenta face fata unei incarcari suplimentare, respectiv daca fundatiile si terenul de fundare corespund
imperathor, dimpotriva, panza freatica nu are nici o treeaba cu mansardarea
in plus, terenul de sub cladire si-a consumat in mare parte tasarile si e consolidat

#12
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View PostImperathor, on Jan 6 2009, 11:27, said:

Daca blocul este vechi (30 - 40 de ani) nu trebuie facut din nou studiul geo? Poate a urcat panza freatica, poate una-alta... :rolleyes:
Oricum proiectantul initial nu mai exista, deoarece institutele de pe vremuri s-au desfiintat.

#13
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Caz tipic pentru romania. Sper sa ajunga la puscarie cei vinovati (daca ce scrie pe blogul ala e adevarat)

#14
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View PostC.F.S., on Jan 6 2009, 11:48, said:

Caz tipic pentru romania. Sper sa ajunga la puscarie cei vinovati (daca ce scrie pe blogul ala e adevarat)
Eu n-am vazut nimic ilegal in datele din blog...

#15
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postgio19ro, on Jan 6 2009, 11:26, said:

A-Con?
[..]
In plus, terasele blocurilor din Bucuresti sunt proiectate sa suporte o greutate de 250kg/mp... Asa ca... ce spui tu cu expertizele care dau ca nesigura constructia de mansarda sunt neadevaruri.

Pai dac te judeci cu ei, fa tu o expertiza tehnica relevanta... :lol:
N-o sa o faci! De ce ?  Pt. ca n-o sa iasa cum vrei tu.

A aparut si agentul comercial. Precizez ca nu am mentionat nicaieri date de identificare ale partilor implicate tocami pentru a nu da nestere la comentarii subiective. gio19ro a ghicit miraculos numele firmei constructoare. Rog moderatorii sa-i restrictioneze accesul la acest topic. Va multumesc anticipat.

Evident se va face si o contra-expertiza. Atat una asupra structurii de rezistenta cat si una asupra semnaturilor pro-mansardare.
In plus foarte multe apartamente au suferit modificari. Daca,de exemplu, am daramat doi pereti ? Nu era normal sa vina cineva sa verifice daca structura mai este identica cu proiectul original ? In plus blocul a trecut prin cutremure majore. Mai trebuie alte argumente in favoarea obligativitatii unui studiu tehnic si a unei expertize tehnice complete ?

In plus firma 'lu peshte' construieste etaj+mansarda (chiar daca au autorizatie doar pentru mansarda). Alfel spus , daca tot au luat autorizatia pe naspa macar sa construiasca ce vor. Evident si greutatea adaugata difera fata de cea din proiect.

Asa cum am mentionat cei 'contra' au parcurs toate etapele legale (politie,primarie,ISC si abia la sfarsit judecatorie). Dar aceste etape dureaza. Ideal ar fi sa oprim constructia cat mai rapid pentru opri posibila distrugere a imobilului. In plus cativa nefericiti vor achizitiona niste apartamente iluzorii.

View PostC.F.S., on Jan 6 2009, 11:48, said:

Caz tipic pentru romania. Sper sa ajunga la puscarie cei vinovati (daca ce scrie pe blogul ala e adevarat)
Absolut adevarat. Am postat inclusiv una din plangerile de la tribunal  tocmai pentru arata ca este real cazul. Se vede stampila judecatoriei.

#16
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postgikurtu, on Jan 6 2009, 11:57, said:

A aparut si agentul comercial. Precizez ca nu am mentionat nicaieri date de identificare ale partilor implicate tocami pentru a nu da nestere la comentarii subiective. gio19ro a ghicit miraculos numele firmei constructoare. Rog moderatorii sa-i restrictioneze accesul la acest topic. Va multumesc anticipat.



Absolut adevarat. Am postat inclusiv una din plangerile de la tribunal  tocmai pentru arata ca este real cazul. Se vede stampila judecatoriei.

Man, chiar tu ai pus pe blog numle firmei  :lol: Asa ca..
Si te rog sa-mi indici si mie ce procese sunt pe rol, ca-l stiu pe cei de la A-Con, dar nu stiu nimic de procese. Hai, baga un nr. de dosar....

Te-ai .. pe tine.. De cand am postat primul mesaj si pana sa raspunzi...

Ai pus chiar tu numele firmei, in josul paginii, ca link.  http://ro.wordpress.com/tag/a-con/   si http://ro.wordpress..../adi-construct/

P.S. Promit sa cumpar un apartament gen mansarda la tine in bloc, sa fim vecinii .... :lol:  :lol:  :lol:

Edited by gio19ro, 06 January 2009 - 12:22.


#17
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postgio19ro, on Jan 6 2009, 12:05, said:

Man, chiar tu ai pus pe blog numle firmei  :lol: Asa ca..
Si te rog sa-mi indici si mie ce procese sunt pe rol, ca-l stiu pe cei de la A-Con, dar nu stiu nimic de procese. Hai, baga un nr. de dosar....

Te-ai .. pe tine.. De cand am postat primul mesaj si pana sa raspunzi...

Ai pus chiar tu numele firmei, in josul paginii, ca link.

P.S. Promit sa cumpar un apartament gen mansarda la tine in bloc, sa fim vecinii .... :lol:  :lol:  :lol:
Link plangere jud.sect.3 : http://mansardare.fi...01/web_jud3.jpg
Cand se va termina povestea voi posta pe acelasi blog numele tuturor celor implicati in mizeria asta . Stai pe aproape. :OK:

#18
nickulnou

nickulnou

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.01.2009
Bucurați-vă că există firme care fac mansardare, majoritatea firmelor fac contracte cu asociața de locatari și reabilitează tot blocul, îl izolează, etc. Altfel nu pupați voi blocuri cât de cât umane cu pensionarii care nu ar da un ban la renovare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate