Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#3241
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Sigur că un chef poate cu un așa cuțit să facă tot. Pt că are câțiva sclavi la dispoziție.
Bucătarii profesioniști normali însă nu folosesc chef. Au nevoie de un cuțit mai versatil și folosesc unul care poate face și tranșare și dezosare și făcut cartofi pai.
Astea s fițe, cu single bevel și aiureli, le faci acasă sau la Marriott.
Materialul e primul factor și călirea e următorul.

#3242
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ăla este un cuțit tradițional japonez pentru legume. Nakiri. De preferat la mărunțit. În principiu însă bucătării japonezi folosesc mai mult usuba pentru nevoile lor.
Există și western usuba, care e double bevel, dar e mai mult o invenție ce folosește numele și atât. Nu reproduce nici geometria și nici utilizarea specifică acestui cuțit. Spre deosebire de western deba de exemplu, care este un cuțit solid ce poate prelua sarcinile versiunii originale.


#3243
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 edy_wheazel, on 16 ianuarie 2019 - 15:00, said:


Unul dintre apare mai in sus intr-o poza. Le-am primit de la un francez tocmai pe ideea "poftim niste cutite excelente, din astea am si io acasa si-s super!", si nu "mi-a venit comanda de pe Aliexpress, ia si tu doua ca io mai am 5 kile".

Aaaa , stai ca am dat filmul inapoi si am realizat ca esti cel care tocmai se bucura ca a reusit sa-si ascuta cutitul...pentru un incepator ti-a iesit chiar bine. Acum in privinta amicului tau francez ...toti francezii sunt de parere ca au cea mai buna bucatarie din lume si eu nu-i cred si nu sunt de acord cu ei. Cand vin in Romania mananca ciorba de burta, micii si sarmalele cu 2 maini . In privinta cutitului pe care il detii, nu e chinezaria aia cu maner din plastic , dar nici nu are legatura cu Sabatier ala vechi si adevarat  . Acum Sabatierul e foarte apreciat datorita ergonomiei pe care o are pentru ca otelul nu era unul de top. Si ca sa realizezi care e diferenta intre Sabatierul ala vechi si renumit si cadoul primit de tine, iti atasez 2 link-uri .

https://www.olx.ro/o...html#850ae0204d

https://www.olx.ro/o...e0204d;promoted

 irulan_corrino, on 16 ianuarie 2019 - 19:32, said:

Sigur că un chef poate cu un așa cuțit să facă tot. Pt că are câțiva sclavi la dispoziție.
Bucătarii profesioniști normali însă nu folosesc chef. Au nevoie de un cuțit mai versatil și folosesc unul care poate face și tranșare și dezosare și făcut cartofi pai.
Astea s fițe, cu single bevel și aiureli, le faci acasă sau la Marriott.
Materialul e primul factor și călirea e următorul.
Nu stiu in cate bucatarii si restaurante ai intrat dar eu zic ca un bucatar profesionist are minim 3 cutite dintre care cel mai uzitat e cutitul chef. Ca daca stii sa-l utilizezi corect poti face multe lucruri cu el...inclusiv cartofi pai si mujdei de usturoi.

#3244
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 titoo, on 16 ianuarie 2019 - 23:43, said:

...

Cam astea le folosesc io. Ala de sus cel mai putin, ii un no-name si practic il folosesc doar sa tai pizza cu el. Sataru' (sau ce-o fi) ii aceeasi firma no-name, il folosesc la carne si unele legume. Urmatoarele doua sunt Sabatier-urile, astea le folosesc cel mai des. Le am de cativa ani si am renuntat la ele deoarece si-au pierdut taisu', practic au fost cutitele pe care am exersat ascutirea cu pietre. Se ascut usor si retentia taisului ii decenta, comparate cu alte no-name-uri pe care le am prin bucatarie. Ala ultimu' ii un cutitas ce l-am gasit prin sertar si l-am ascutit, pare ceva facut in uzina pe vremea lu' Ceausescu. Nu-i rau deloc, il folosesc la chestii mai migaloase (sau altele daca imi pica primu' in mana), are lama mai subtire decat restu'.

Io nu stiam ca Sabatier ii firma serioasa pana nu am citit pe aici. Pentru mine sunt niste cutite "ii ok, merge" da' nu-s profesionist in ale bucatariei. Forma celui mai mare mi se pare excelenta, problema ii ca incepe sa crape maneru'.

Attached Files



#3245
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Tocmai ce spuneam ca Sabatier a cam fost o firma serioasa, cutitele alea vechi erau si inca sunt apreciate , astea noi au o calitate direct proportionala cu pretul, adica o idee mai buna ca cele care se gasesc pe la tarabele din piata. In Metro se gasesc cutite de la Dick, iti recomand sa cumperi unul si vei vedea care e diferenta,

#3246
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
subscriu la dick, m-am jucat cu unul, au un otel ok.

#3247
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

 zile_san, on 12 ianuarie 2019 - 19:41, said:

ce funny e nenea. oricum o sabie de 160 de euro nu se poate compara cu una de cateva mii.
Pe de altă parte, dacă dai cu o rangă îndoi orice sabie. (Și cam ăsta a fost efectul la ultimul test.)
Problema e că o sabie trebuie să aibă și alte calități

Deci Mith#3 n-a fost "busted" :)
Katana aia de 160$ a făcut totuși o adâncitură semnificativă în "ranga" aia.
Testul corect ar fi fost cu o sabie de aceeași grosime și unghi de ascuțire ca și Katana.

 arg, on 16 ianuarie 2019 - 19:02, said:

satar sau cleaver?
Corect , acela e cleaver  :OK:
Să nu vă păcălească forma asemănătoare, sunt instrumente cu utilizare diferită.

#3248
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Sabatier nu este un producător în sine.

#3249
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 c6t9, on 18 ianuarie 2019 - 17:53, said:

Sabatier nu este un producător în sine.
Idem Solingen .

#3250
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Eu am citeva cutite de care sunt f multumit, toate sunt vintage
Un Santoku, marca necunoscuta ca s a sters, dar lama X50 Mo Vn15, putine cutite am vazut cu molibden in lama. Excelent la tocat legume, cit si bucatit carnea, nu vb de dezosari.
Un VictorInox cu miner de lemn, care merge bine la carne.
Un Sabatier X13Cr, vechi si el.
Pentru curatat cartofi am un cutitas care costa 1 euro, lama din otel Solingen.
Am avut si un Wusthof pentru filetat pe care l am dat cam in pierdere,
In general, am avut multe cutite, dar neavind trebuinta le am dta la schimb sau pe bani.
Majoritatea marci bune, VictorInox, Wenger, Bargoin, Wusthof, Berghoff, Zwiling J A Henkels si alte marci de renume, dar care nu imi vin acum in cap, cit si marci mai putin cunoscute, dar cu lame din otel Solingen sau de Thiers. Am avut inclusiv Laguiole original, special pentru prajituri si cutite speciale pentru piine. Si acum am doua, un no name si un Berghoff, cu eticheta pe el, dar tot vintage, NOS cum se spune in termeni de specialitate.
Doua cutite pe care le recomand, desi nu sunt facute special pentru bucatarie, dar sunt bune la toate, Opinel nr 8 sau Mora Companion. F versatile, calitate garantata la pret f atractiv. Opinelul e 100% fabricat in Franta, iar Mora 100% in Suedia.

Din ce am vindut, cel mai bine au mers cutitele cu miner de lemn, macelarii , amatori sau profesionisti, spunind ca se simt altfel in mina, asa o fi. Am avut si niscaiva satire vechi, f apreciate de cumparatorii. sa nu credeti ca am avut sute de cutite, dar vreo 50 tot mi au trecut prin mina. Sa se lumineze de ziua si pun si poze cu ce folosesc acum.

P.S zice lumea mai sus ca Sabatier-ul nu mai e cum a fost, dar cu aceasta marca e o istorie veche, ca nu a fost marca inregistrata si pot multi sa foloseasca acest nume. Un Sabatier la 9 lei, cum au se gasesc prin supermarketuri ce calitate poate sa aiba?
Sabatier, made in France, la Thiers Issard  https://www.darty.co...1668220501.html
Dar de la 9 lei (2 euro) la 42 de euro e o f mica mare diferenta. E o vorba din batrini, cit dai atita face.

Edited by petit_christian, 03 February 2019 - 08:55.


#3251
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Apropo de cutite vintage, am mai luat unul , caruia trebuie sa-i fac loc pe bara.

Primul e un Solingen pentru unt, cel galben e Opinel, urmeaza Victorinox, doua Masahiro , Wusthof Clasic , Dick , Omega, Eskilstuna (de filetat) si un fierastrau pentru oase.

Edited by titoo, 03 February 2019 - 11:34.


#3252
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005

View Postpetit_christian, on 03 februarie 2019 - 08:45, said:

Eu am citeva cutite de care sunt f multumit, toate sunt vintage
Un Santoku, marca necunoscuta ca s a sters, dar lama X50 Mo Vn15, putine cutite am vazut cu molibden in lama. Excelent la tocat legume, cit si bucatit carnea, nu vb de dezosari.
Un VictorInox cu miner de lemn, care merge bine la carne.
Un Sabatier X13Cr, vechi si el.
Pentru curatat cartofi am un cutitas care costa 1 euro, lama din otel Solingen.
Am avut si un Wusthof pentru filetat pe care l am dat cam in pierdere,
In general, am avut multe cutite, dar neavind trebuinta le am dta la schimb sau pe bani.
Majoritatea marci bune, VictorInox, Wenger, Bargoin, Wusthof, Berghoff, Zwiling J A Henkels si alte marci de renume, dar care nu imi vin acum in cap, cit si marci mai putin cunoscute, dar cu lame din otel Solingen sau de Thiers. Am avut inclusiv Laguiole original, special pentru prajituri si cutite speciale pentru piine. Si acum am doua, un no name si un Berghoff, cu eticheta pe el, dar tot vintage, NOS cum se spune in termeni de specialitate.
Doua cutite pe care le recomand, desi nu sunt facute special pentru bucatarie, dar sunt bune la toate, Opinel nr 8 sau Mora Companion. F versatile, calitate garantata la pret f atractiv. Opinelul e 100% fabricat in Franta, iar Mora 100% in Suedia.

Din ce am vindut, cel mai bine au mers cutitele cu miner de lemn, macelarii , amatori sau profesionisti, spunind ca se simt altfel in mina, asa o fi. Am avut si niscaiva satire vechi, f apreciate de cumparatorii. sa nu credeti ca am avut sute de cutite, dar vreo 50 tot mi au trecut prin mina. Sa se lumineze de ziua si pun si poze cu ce folosesc acum.

P.S zice lumea mai sus ca Sabatier-ul nu mai e cum a fost, dar cu aceasta marca e o istorie veche, ca nu a fost marca inregistrata si pot multi sa foloseasca acest nume. Un Sabatier la 9 lei, cum au se gasesc prin supermarketuri ce calitate poate sa aiba?
Sabatier, made in France, la Thiers Issard  https://www.darty.co...1668220501.html
Dar de la 9 lei (2 euro) la 42 de euro e o f mica mare diferenta. E o vorba din batrini, cit dai atita face.

Un link cu un magazin din Romania care vinde Sabatier-ul de 9cm
https://www.ft-shop....tier-ideal.html

#3253
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Nu prea sunt la curent cu ce e prin Romania. Ideea era alta, multi se pling de Sabatier. Pai despre care Sabatier vorbim? Facut la Thiers sau la Shenzen? Ca nu i tot aia, nici calitatea, nici pretul. Dar multi vorbesc in necunostinta de cauza ca asa e omul


Idem despre cutitele Laguiole, acceasi poveste, probleme cauzate ca nu i marca inregistrata. Cine are ochi vede diferenta dintre unul de la Thiers si unul din China. Ochi avem toti, buget mai putin, eu inclusiv. Noroc cu tirgurile de vechituri fiind si un pic pasionat  mi au trecut multe cutite prin fata ochilor ca sa imi fac o idee.

De ex am avut un cutit MK68, original de la armata RFG. Si cu toate astea am mai cumparat o.copie facuata de MilTech, copie, nu fals ca nu i tot aia.
Modelul MK68 nu mai e protejat de licente. Bun si cel de la Miltech, nimic de zis, dat de abia am scapat de el, spre deosebire de primul care s a vindut repede. Greu, dar pina la urma am aflat cum sa le diferentiez.
Daca mie nu mi a fost usor, pasionat fiind plus un avantaj lingvistic.m, cum o fi pentru cei neavizati.

#3254
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Mi-am luat piatra. Recunosc, de doi ani ma tot coiesc Posted Image M-am uitat pe YouTube si ceva-ceva am priceput; oarece experienta am la ascutit coasa cu gresia, pe care am transferat-o si in bucatarie. Adica, habar n-am sa ascut cutitele pe piatra cu care m-am pricopsit. Ma ajutati, va rog frumos!
Nu vreau sa prapadesc bunatate de cutite Wusthof,

Attached Files


Edited by Aprilia, 13 February 2019 - 22:31.


#3255
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
4000 nu-i cam fina?

cauta pe google: "water stone sharpening"

#3256
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Cred că ți-am spus de atunci să nu dai banii pe ele.

Nu are 4000 oricum. De fapt este mult mai complicată desemnarea unui grit. Dar acum discuțiile sunt tardive.

Ai răbdare până mâine (adică chiar mâine, că deja e azi aici) și te rezolv cât se poate cu piatra. Să o lași în pace până atunci.

Am strâns un an de zile materiale pentru ceva filme, cu date despre pietre, cuțite (de fapt lame de toate felurile, în jur de 200), măsurători etc. Dacă și mai apuc să pun proiectul în derulare, e altă poveste.

#3257
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Pentru cutite o piatra 300/1000 e mai multa decit ok. Asta e buna pentru urmatorul nivel, cam greu sa le intretii pe 1000/4000
Piatra 300/1000, ai o gramada de optiuni. Pietre f bune cele de Arkansas, de Pirinei, sunt o gramada de variante, naturale sau sintetice.
Stii engleza? Ca sunt o gramada de tutoriale pe YT.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rTKV5-ZSWcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu ye arunci direct sa ascuti cutitele Wusthof, iti favi mina pe unele mai ieftine.

#3258
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pe unele cu otelul moale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate