Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#3187
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ultimul e din setul de friptură parcă. Ăla n-ar trebui să necesite mai mult decât un strop bun. Caută un strop din piele din ăla pentru brici și o pastă abrazivă Dialux verde sau echivalent. Așa îl păstrezi ok și cu geometria actuală, cu efort minim.

În rest, cele mai bune rezultate pentru cuțite le vei obține cu pietre de apă.
Dacă vrei o abordare rapidă, caută o placă diamantată de la UltraSharp 600 (oricum devine mai fină în timp) de 6" și apoi stropul. Este compromisul cu cel mai mic deranj fizic și financiar.
Mai bine, din perspectiva mea, ar fi cu pietre de apă, dar asta e alegerea ta. Dacă îți și plac, "riști" mai târziu să dai mai mulți bani pe unele mai bune. Am văzut asta de multe ori. Poți face o încercare cu o piatră mai mică Suehiro (1000/3000 în principiu, eventual 280/1000, deși nu pare a fi nevoie) pentru că este mai ieftină sau King 1000/4000 ori 1000/6000, după cum arată în poză.

View Postionutzitaly, on 03 noiembrie 2018 - 16:41, said:

Ce ziceti? E asta chestia de care am nevoie?
https://www.amazon.i...i professionale

Cumpără numai King sau Suehiro la entry level. Absolut nimic altceva.

#3188
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Merci mult,

Problema e ca nu am King sau Suehiro pe Amazon Prime aici...

Zici ca aia de mai sus sau asta nu merita?
https://www.amazon.i...li pietra&psc=1


#3189
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
N-am experiențe cu Amazon Italia. Dacă este listat normal, nu e ok?

#3190
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014

View Postc6t9, on 03 noiembrie 2018 - 17:43, said:

N-am experiențe cu Amazon Italia. Dacă este listat normal, nu e ok?

Nu va nu mi le trimite in Amazon Lockerul care il am la 3 minute de mine.

#3191
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Înțeleg.


#3192
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Mai caut poate dau de ele...

#3193
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014

View Postc6t9, on 03 noiembrie 2018 - 16:57, said:

Ultimul e din setul de friptură parcă. Ăla n-ar trebui să necesite mai mult decât un strop bun. Caută un strop din piele din ăla pentru brici și o pastă abrazivă Dialux verde sau echivalent. Așa îl păstrezi ok și cu geometria actuală, cu efort minim.


Si cu punctele de rugina cum fac?

#3194
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
O soluție simplă este cu zeamă de lămâie (aici găsesc niște sticle mici galbene la vreo 5 lei) și apă caldă, 1:1. Cuțitul trebuie să stea acoperit timp de 10-15 minute. Dacă ai mare noroc, toată rugina dispare după ce este șters cu o cârpă. Dacă n-ai un noroc atât de mare, trebuie să-l freci cu o radieră, cu un burete sau hârtie abrazivă (mai fină și cu 2-3 picături de ulei).
Dacă sunt afectate rău, cu pitting și alte complicații, trebuie văzut cât de grav. De obicei apar niște puncte mici la început, superficiale, care dacă sunt curățate corect, nu recidivează, nici nu se cunoaște.

#3195
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Merci,

Da, sunt doar niste puncte superficiale.

#3196
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Am gasit acasa un cutit Sabatier (de fapt doua), lama din otel carbon. Taisu' era cam inexistent, am inceput sa-l ascutesc pe pietre. Deocandata multumit, da' se poate si mai bine. O sa mai insist zilele astea, trebuie sa fie brici! :D

#3197
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postionutzitaly, on 03 noiembrie 2018 - 16:01, said:

Super multumit de setul ala de cutite de masa.

Am si eu un set de 4 cutite de la Zwilling exact ca al tau...si eu sunt multumit de ele, au costat vreo 30€ tot setul , la ceva promotie.

#3198
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ok, mă corectez singur despre cuțitele Almazan. Eram chiar curios dacă există o tradiție dovedită sau nu. Se pare că nu. Și există o întreagă discuție și isterie legată de acest cuțit în princiu. Pare numai hype-ul acelui canal foarte urmărit și toți vor unul. Nu înțeleg de ce, pentru că l-am găsit în Asia cu mult înainte să apară la ei. Dar nah, dacă nu te face cineva faimos, degeaba exiști :)
În fine, pentru amatori, e bine să observe cu atenție ce și de unde cumpără. Cel mai bine ar fi să îl caute direct pe Alex Almazan. E foarte receptiv la mesaje. Cum ziceam și atunci, nu știam nimic despre asta. Mai văzusem filmul, dar nu sunt în publicul țintă.

#3199
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Unde as putea sa gasesc un cutit exact ca acesta? Nu stiu nici macar in ce categorie se incadreaza. Sabatier..... X40CR13 parca scrie pe el. Imi place foarte mult, il folosesc mult. Multumesc.
LE
Sau macar ceva similar.
LE
Asta cred ca este dar nu este pe stoc! https://www.emag.ro/...5/pd/D14KT2BBM/

Edited by Fuserisk, 15 November 2018 - 20:12.


#3200
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Exact asa scrie pe el. Am si eu modelul asta cat si altele. Sunt primite de la tata socru si din cate stiu le-a adus din Italia.

#3201
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFuserisk, on 15 noiembrie 2018 - 20:07, said:

Unde as putea sa gasesc un cutit exact ca acesta? Nu stiu nici macar in ce categorie se incadreaza. Sabatier..... X40CR13 parca scrie pe el. Imi place foarte mult, il folosesc mult. Multumesc.

Ha! Fix de unu' din asta ziceam anterior ca l-am gasit prin casa. Mai am unu' cu lama de acceasi grosime, dar lungimea e jumatate fata de cel din poza.

View Postedy_wheazel, on 05 noiembrie 2018 - 22:03, said:

Am gasit acasa un cutit Sabatier ...

Cred ca l-am primit de la cineva din Franta.

#3202
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
S-ar putea să nu se mai găsească exact sub forma și marca aia. Am văzut că acum face parte dintr-un set Richardson Sheffield (Sabatier), care este parte dintr-un grup mai mare.

#3203
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Mi-am comandat un Tescoma Azza 13 la 70 lei. Habar n-am daca e bun... Îmi plăcea mai mult designul Sabatier. Am căutat unul cat de cat similar

#3204
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
le-am pipait prin magazine, stau bine in mana, mie-mi plac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate