Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#73
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 iosif73, on 9th August 2009, 00:20, said:

Salutare la tot poporul. Acum am descoperit si eu topicul asta. Daca voi sunteti inca la nivelul intrebarilor  despre subiectul asta , eu va pot spune ce am facut in acest domeniu , ce se poate face si cam cum vine treaba cu puietii altoiti de nuc sau cu cei selectionati.


Primavara asta am facut o pepiniera de 15000 de puieti de nuc , undeva in  judetul Arges. Cu soiuri de nuc  franceze. Cu puieti altoiti. Ajung puietii astia cam pentru 100 de hectare de livada de nuc. E mult de vorbit despre subiectul asta, dar daca vreti eu sunt dispus. Insa cred ca mai intai v-ar prinde bine sa vedeti cam ce e la adresawww.nucifere.com .  

nu stiu daca e relevant, dar cred ca va poate interesa: administrez si o livada de aproape 10 hectare de livada de nuc, iar din toamna imi creste suprafata cu vreo 70 de hectare. Plus alte 110 de pregatit pentru plantat la primavara. Daca va intereseaza ceva anume, astept intrebarile voastre. ID-ul meu de mess e
Numai Bine!

Nu va parasesc. Mai vreau sa ii raspund domnului care a spus ca cei care afirma ca nucii intra pe rod dupa 3-4-5 ani " abereaza la greu". Va arat o mostra de " aberatie" : un puiet de 25 de cm cu cateva nuci pe el.



Salutare din nou,

Vreau sa precizez moderatorului acestui forum ca scopul prezentei mele aici nu este unul publicitar. Am intrat si am postat mesajul precedent doar pentru ca am vazut ca sunt destui teoreticieni in domeniul nucului  si mai putini practicieni. Iar eu in calitate de practician am crezut ca e util sa impartasesc si celorlalti membri  cate ceva din experienta mea din acest domeniu.  Pentru ca nu-i asa... teoria ca teoria, da' practica ne omoara. Daca se considera ca este publicitate mascata, rog editati dumneavoastra postul meu anterior .

Cu stima,

Iosif

Edited by spare-me, 09 August 2009 - 09:37.


#74
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Apreciez bunavointa ta.
Insa trebuie sa intelegi ca regulile sunt aceleasi pentru toti. Fara reclama, link-uri, nume de site-uri, etc.
Daca le-as lasa pe ale tale, ar fi si altii indreptatiti sa spuna ca nici la ei 'nu e reclama'.

So, e foarte ok sa dai cuiva linkul sau id-ul de mess (sters pentru ca are exact acelasi nume ca si site-ul) pe PM
si atunci nu mai avem niciun fel de problema.

#75
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 spare-me, on 9th August 2009, 10:39, said:

Apreciez bunavointa ta.
Insa trebuie sa intelegi ca regulile sunt aceleasi pentru toti. Fara reclama, link-uri, nume de site-uri, etc.
Daca le-as lasa pe ale tale, ar fi si altii indreptatiti sa spuna ca nici la ei 'nu e reclama'.

So, e foarte ok sa dai cuiva linkul sau id-ul de mess (sters pentru ca are exact acelasi nume ca si site-ul) pe PM
si atunci nu mai avem niciun fel de problema.


Acum ma uit si eu la setarile  contului meu, sa ma lamuresc cum trebuie sa fac in asa fel incat sa nu deranjez pe nimeni.

Numai bine!
Iosif

#76
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu deranjezi pe nimeni...stai linistit

#77
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Da mr iosif, am gresit cand am spus ca nu se intra le rod in 3-4 ani, ma refeream la "ce-ti iese", ori la chichinetele cu care te lauzi in poze.... Nucu e o investitie pe termen foarte lung, poti sa-mi zici orice-ai zice, ca face 2-3 nuci dupa 5 ani nu ma incalzeste deloc. :lol:

Deci da, my mistake, la 2-3 ani are roade, 2 nuci de agatat in tocu' usii. :)

#78
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 kappa_man84, on 10th August 2009, 00:27, said:

Da mr iosif, am gresit cand am spus ca nu se intra le rod in 3-4 ani, ma refeream la "ce-ti iese", ori la chichinetele cu care te lauzi in poze.... Nucu e o investitie pe termen foarte lung, poti sa-mi zici orice-ai zice, ca face 2-3 nuci dupa 5 ani nu ma incalzeste deloc. :lol:

Deci da, my mistake, la 2-3 ani are roade, 2 nuci de agatat in tocu' usii. :)


Bine ca esti dispus sa accepti evidentele.  So, uite cum sta treaba: sunt soiuri de nuci care deja in anul 5 ajung  la 2500-3000 de kg de nuci in coaja la hectar, iar in anul 8 deja se apropie de 5000 de kg la hectar. Nu vreau sa  te sochez dar sunt soiuri care fac si 8 tone de nuca in coaja la hectar. Dar productivitatea depinde direct de atentia cu care tratezi plantatia. Si cand spun asta ma refer la fertilizari, taieri de rodire, irigare, stropiri.

#79
deyoo

deyoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.06.2006
daca as detine o insula pustie, necalcata de piciorul omului, as popula-o mai mult ca sigur cu nuci!

Edited by deyoo, 10 August 2009 - 16:13.


#80
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Q: Cat creste un nuc in inaltime pe an?

Imi place cum arata coroana nucilor vara si ma gandesc deja ce copaci imi voi planta in curte (sper in 2-3ani). Event pot sa tin unul in ghiveci pana imi fac casa?
Ceva care face umbra serioasa cat mai repede dupa plantare ce recomandati?

#81
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Luke, on 10th August 2009, 17:28, said:

Q: Cat creste un nuc in inaltime pe an?

Imi place cum arata coroana nucilor vara si ma gandesc deja ce copaci imi voi planta in curte (sper in 2-3ani). Event pot sa tin unul in ghiveci pana imi fac casa?
Ceva care face umbra serioasa cat mai repede dupa plantare ce recomandati?

Nu stiu daca nucii sunt cei mai potriviti pentru umbra din curte, cresc greu, fac multe gunoaie, si ce e mai important am inteles ca a sta sub nuc timp indelungat nu face asa de bine, din cauza iodului.

Astept sa ma corectati daca gresesc, mai ales in problema iodului, chiar nu sunt sigur de informatia asta.  :P

#82
deyoo

deyoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.06.2006

 tavktm, on 10th August 2009, 20:43, said:

Nu stiu daca nucii sunt cei mai potriviti pentru umbra din curte, cresc greu, fac multe gunoaie, si ce e mai important am inteles ca a sta sub nuc timp indelungat nu face asa de bine, din cauza iodului.

Astept sa ma corectati daca gresesc, mai ales in problema iodului, chiar nu sunt sigur de informatia asta.  :P
de crescut nu cresc tocmai greu

#83
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 Luke, on 10th August 2009, 17:28, said:

Q: Cat creste un nuc in inaltime pe an?

Imi place cum arata coroana nucilor vara si ma gandesc deja ce copaci imi voi planta in curte (sper in 2-3ani). Event pot sa tin unul in ghiveci pana imi fac casa?
Ceva care face umbra serioasa cat mai repede dupa plantare ce recomandati?

Ceva care face umbra serioasa  cat mai repede dupa plantare? Pai nu exista ceva mai rapid decat o umbrela de terasa :D  Glumesc. Daca  ar fi sa ma intrebi pe mine,  nu ti-as recomanda altceva  decat nucul. In ghiveci poti pune nucile doar la incoltit  . Nu prea vad eu cum sa tii tu un nuc in ghiveci. Ma rog, daca chiar vrei poti sa faci o lada mai mare, de minim 80 cm inaltime. Daca nu pui in ceva de genul asta e putin probabil  sa iti iasa altceva decat un bonsai. :) Insa si asa, in lada asta nu poti sa  il pastrezi mai mult de doi ani.

 tavktm, on 10th August 2009, 20:43, said:

Nu stiu daca nucii sunt cei mai potriviti pentru umbra din curte, cresc greu, fac multe gunoaie, si ce e mai important am inteles ca a sta sub nuc timp indelungat nu face asa de bine, din cauza iodului.

Astept sa ma corectati daca gresesc, mai ales in problema iodului, chiar nu sunt sigur de informatia asta.  :P


Apropos de crescut greu nucii. Asta primavara , pe la sfarsitul lunii aprilie am plantat  niste puieti de maxim 40 de cm. Acum, in prima treime din luna august sunt deja cam la 2 m inaltime si unii deja au inceput sa ramifice. In legatura cu gunoaiele produse de nuc...care ar fi alea? Frunzele uscate? Pai daca alea sunt gunoaie inseamna ca padurile tarii sunt pline de gunoaie :D

In privinta iodului, e el ceva acolo, dar pe langa el mai sunt si niste taninuri. Care tin mustele si tantarii destul de departe de  umbra lor. Ceea ce  poate dauna daca stai prea mult sub umbra nucului este umiditatea relativa a aerului care nu prea are cum sa scada sub 30% oricat de mare ar fi caldura. De asta nu se recomanda sa se doarma sub nuc prea mult. NU ai nicio grija ca daca stai  o jumatate de ora sub nuc  nu patesti nimic.

#84
ionutpopescu2009

ionutpopescu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.08.2009
iosif73, am si eu o mica curiozitate .... cum o sa pazesti ditamai plantatie de nuci? ma gandesc ca la noi in Romania e o problema

#85
deyoo

deyoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.06.2006

 ionutpopescu2009, on 12th August 2009, 23:55, said:

iosif73, am si eu o mica curiozitate .... cum o sa pazesti ditamai plantatie de nuci? ma gandesc ca la noi in Romania e o problema
asta e cea mai mare problema in toata afacerea, sunt curios si eu de un raspuns.

#86
marian2oo7

marian2oo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 14.01.2008
la mine la bunici cumpara astia nuci cu oale, ceaune, etc ca moneda de schimb.
1 oala ~ jumate de sac
si cred ca decat sa plantezi copaci & culegi etc mai bine te duci in sate de astea mai departe de civilizatii si cumperi de la ei dar va trebui sa fii si nesimtit.
PS la mine sa nu veniti ca nu va dau  :lol:

#87
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 deyoo, on 13th August 2009, 00:25, said:

asta e cea mai mare problema in toata afacerea, sunt curios si eu de un raspuns.


Confirm legii Pomiculturii , nucul si castanul sunt doua specii protejate oprin lege. Si tot conform legii respective , tu ca proprietar de livada proaspat infiintata ai obligatia de a instiinta organele competente despre infiintarea acestei livezi. Si printre altele .. unul din organe este Politia.

Acu sa revin la subiectul pazei: e suficient sa nu ai mama si tata si sa il surprinzi in flagrant pe unul la furat... si sa il bagi in puscarie. Daca faci asta... nimeni nu va mai avea curajul sa se atinga de livada ta.. Nu va invat eu ce sa faceti in privinta asta, insa e de luat in calucl imprejmuirea cu un gard viu din catina. Doar pasarile mai pot trece pe deasupra.

#88
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

 iosif73, on 10th August 2009, 22:31, said:

NU ai nicio grija ca daca stai  o jumatate de ora sub nuc  nu patesti nimic.
Casa bunicilor mei este cam 80 la suta sub coroana unui nuc (varsta nucului e cam 60 ani).
Bunicul a murit la 83 ani si bunica la 89 ani (Dumnezeu sa ii odihneasca!).

Morala: Nu te omoara viata sub nuc nici daca stai mai mult de 1/2 ora.

Edited by melcu79, 17 August 2009 - 15:42.


#89
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

 iosif73, on 17th August 2009, 15:30, said:

Acu sa revin la subiectul pazei: e suficient sa nu ai mama si tata si sa il surprinzi in flagrant pe unul la furat... si sa il bagi in puscarie. Daca faci asta... nimeni nu va mai avea curajul sa se atinga de livada ta.. Nu va invat eu ce sa faceti in privinta asta, insa e de luat in calucl imprejmuirea cu un gard viu din catina. Doar pasarile mai pot trece pe deasupra.

@Iosif73, ai tu experienta cu o cultura imprejmuita cu catina care a ramas nevandalizata? Eu am de facut ceva similar (nu m-am hotarat la nuci inca)  pe o fasie de pamant (1,5 kmx200m) care traverseaza un fel de faneata, cu pamant slab productiv, care se transforma si intr-un fel de izlaz pt. vite primavara si toamna si ma intereseaza sa nu patrunda. Crezi ca e indeajuns de inalt pt. vite mari (bovine/cabaline)? Cam la ce distanta una de alta trebuie plantata catina si in cat timp ajunge gard viu? Dar nucii, la ce distante au fost plantati? Ce utilaje? Ce costuri aproximative presupune per hectar? Povestirea unei experiente de a ta cred ca mie mi-ar fi de mare ajutor. Eventual pe PM, daca aici sunt orgoliosi colegii.

#90
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am mai auzit pe cineva de o specie de salcam buna pentru astfel de imprejmuiri.
Oricum suna interesant cel putin si varianta catinei.

Nu prea vad cine ar putea fi orgolios, asa ca va rog in masura in care puteti folositi forumul nu pm-ul.
Multam, :notangel:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate