Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6553
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

View Postparintele, on 28 decembrie 2018 - 13:13, said:

Domnilor, nu e evident ca in acest caz nucii sunt  doar  alta forma de melci, nutrii, struti sau caracochilcalițe?
Miile de euro care cresc singure pe camp si striga dupa cineva sa le numere...

Apropos de subiect:
Am discutat in toamna la Indagra cu Oleg Tirsina si aveam de gand sa iau de la distribuitorul sau cativa nuci pentru familie, inilivada mea e axata e cu totul alte specii dar vreau si 5-6 nuci.
Intrebarea mea pentru voi, cei care aveti in cultura nuci, este daca e ok sa iau kogalniceanu si pescianski plus cate un american si francez?
  Evident ca nu primeaza productivitatea samd, probabil ca "toti"performeaza in asemenea conditii, indeea era in ca masura soiurile sunt rezistente la boli si factori de mediu cu tratamente minime( de bun simt).
Avand putini m-am gandit sa am nuci "valorosi" insa innacelasi timp nu am chef sa trag de niste gloabe( dpdv al rezistentei) sau sa fiu nevoit sa  manjesc atomizorul special pentru 5 pomi, am si asa grija celorlalti care si ei in principii sunt alesi inclusiv pe criterii de rezistenta.
Deci voi cam ce ati alege pt o asemenea situatie?

Pot fi 5, pot fi 10, nu e relevant neaparat numarul pt ca oricum nu e livada ci mai mult moft/decorativ/placerea de a avea in gospodarie si cativa nuci frumosi si productivi.
Va salut!

Eu am luat de la Oleg 2 ani la rand puieti de nuc, prima data am luat Kogalniceanu, Pescianski, Fernor si Codrene iar anul trecut am luat Pescianski, Fernor, Chandler si Lara, eu am luat de test sa vad care cum, pot sa spun de prima serie ca au fost plantati in 2 parcele diferite, in parcela unde terenul a fost lucrat nuci s-au dezvoltat bine iar in cealalta unde terenul a fost nelucrat mai multi ani, cu toate ca a fost arat, nuci s-au dezvoltat slab s-au chair s-au uscat...

Numai bine!

Fernor anul I

Attached Files



#6554
florin_2003

florin_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.02.2010
Buna ziua! Am nevoie de ceva ajutor din partea voastra daca sunteti deacord. Am cumparat un teren pe care se afla cativa nuci, iar unul dintre ei s-a rupt in iarna aceasta. este un nuc secular zic eu si as fi interesat sa il valorific in sensul vanzarii pentru cei care doresc. Daca este permis pot pune poze cu el sau un link ceva. ideea este ca eu nu stiu valoarea lui nici moduri de al valorifica neavand tangente in domeniu. Am  incercat sa caut fabrici care prelucreaza lemn de nuc in zona valcea dar nu sunt interesati dintre cei care am gasit eu. nucul are peste 120 ani vechime si cam 4-5 m3 de lemn (diametru de peste 100 cm si inaltime 5 metri).
Sunt recunoscator daca as primi ceva idei/recomandari unde sa sun astfel incat sa intru in legatura direct cu cei care prelucreaza bustean de nuc si conditia este sa il ridice ei din locatie (Valcea)

#6555
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018
Buna ziua colegi forumisti,

Am un teren de aproximativ 9000 mp langa casa pe care as vrea sa imi plantez nuci in toamna asta in regim de 7 x 8.

Mmomentan am grau pe el - terenul a fost lucrat mecanizat in fiecare an, nu am folosit niciodata pesticide sau erbicide. Ma gandesc la ei ca la un "ajutor la pensie", mai ales ca prin zona nu sunt plantatii de nuci si la tara, coliva face toata lumea Posted Image .

De unde ar fi indicat sa imi iau materialul saditor? Ma gandesc sa cumpar direct nuci altoiti pentru ca, din cate am inteles, altoirea nucului nu e ceva tocmai usor de facut. Din ce am citit pe forum variantele ar fi:

Pepiniera Voinesti din MD - sunat acolo si intrebat daca au vreun reprezentant in RO
Staţiunea de Cercetare-Dezvoltare Pentru Pomicultură Rm. Vâlcea, - dl Deaconu Gheorghe (banuiesc ca este acelasi domn Deaconu la care se face referire pe forum)
Regia Tg Mures

Locuiesc in jud TR. Nu stiu cum e in alte zone, dar aici se intampla sa avem iarna si -20c, asa ca nu as fi deloc tentat de "nucii frantuzesti". In mintea mea, soiurile moldovenesti ar trebui sa fie mai rezistente la frig.

#6556
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
nucifere regia -tg mures au soiurile de la geoagiu , iar soiuri moldovenesti au patru agro (colaboratori voinesti)

#6557
Junyorul1

Junyorul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.03.2017
Buna ziua!Avem de realizat pentru facultate o macheta pentru fonduri europene.Eu am de facut un proiect pe livada de nuci,proiect pe care aproape l-am finalizat cu exceptia unei cerinte destul de greu de realizat si sper ca ma puteti ajuta cu cateva informatii cat sa le pun cap la cap.
Am nevoie de: "Graficul de timp pentru realizarea obiectivelor si etapelor exprimat valoric pe luni si activitati"

#6558
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Parca a mai cerut cineva asta.

#6559
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Seara buna. Am 45 de nuci soiul Miroslava si 10 soiul Chisinau pt polenizare. Plantati de 5 ani deja insa nu prea cresc. Cel mai innalt abia daca depaseste 2 mt. In jurul pomilor pe o raza de 3 mt terenul este ogor negru. V.as ruga sa.mi dati  ceva informatii , fertilizare, ph solului corespunzator, si alte sfaturi. Multumesc anticipat

#6560
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nucul depinde la propriu de microflora din sol (micorize samd) care la randul ei depinde de materia organica in descompunere.

2 lucruri as face eu, fara sa am vreo pretentie ca ma pricep la nuc
1. O insamantare cu pamant de padure(strat superficial, cu tot cu frunzele in descompunere samd)
Din pacate din cate stiu e cam ilegal, nu incurajez incalcarea legii, e treaba ta sa te documentezi in continuare samd.
2. O fertilizare si mulcire cu amestec compostabil format din gunoi de grajd si materie vegetala.
Adica deasupra sa ai o masa de materie care composteaza, acolo misuna microorganisme benefice care vor migra si in jos spre radacini, in plus hrana organica astfel produsa (prin compostare) este probabil cea mai buna hrana pe care o poate primi o planta..


Vezi ca erau niste videouri cu  nicolae kiktenco despre plantarea nuculuinsi el zicea treaba asta mai pe larg.

Pot fi chestii mai complicate la tine acolo, nu sunt in masura sa dau sfaturi, iti spun doar ce mi se pare a fi primul si cel mai elementar pas de facut, indiferent de orice alte detalii, dealtfel aceste operatiuni ajuta orice alt pom insa la nuc este cu atat mai important.




#6561
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Multam fain pt sfaturi parinte. O sa aprind o lumanare la VII pt domnia ta.

#6562
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
vezi ca se gaseste sol cu micorize la pravalie la sac, nu e neaparat nevoie sa braconezi la padure! ;)

Edited by subway_guru, 22 May 2019 - 22:09.


#6563
Robertburcea

Robertburcea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019
Buna ziua am nevoie de ajutor la nu nuc ..  
Avem un nuc in curte bătrân circa 25, 30 de ani si era foarte roditor si verde plin de viata pana cand in iarna acum vro 5 ,6 luni nu eram acasă de fapt nu era nimeni acasă si cineva la găurit cu burghiul cred in 3 locuri la rădăcina si acum pomul este uscat nare nicio viata in el e uscat dacă va rog puteți să mă ajutați cu ceva sfaturi sa pot face tratament pentu el sau se mai poate recupera ceva imi para rau de ell 😥😪😪😓😤

#6564
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Drujba pe el, nu ai ce sa mai faci, eventual plantezi altul altoit in locul lui.

#6565
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

View PostRobertburcea, on 30 mai 2019 - 16:56, said:

Buna ziua am nevoie de ajutor la nu nuc ..  
Avem un nuc in curte bătrân circa 25, 30 de ani si era foarte roditor si verde plin de viata pana cand in iarna acum vro 5 ,6 luni nu eram acasă de fapt nu era nimeni acasă si cineva la găurit cu burghiul cred in 3 locuri la rădăcina si acum pomul este uscat nare nicio viata in el e uscat dacă va rog puteți să mă ajutați cu ceva sfaturi sa pot face tratament pentu el sau se mai poate recupera ceva imi para rau de ell ����������
Nu-l tăia încă, pentru că nucul nu-i ca alți pomi fructiferi. Poate să stea bine mersi un an fără nici o frunză și te poți păcăli că-i uscat. Eu zic să-l lași până la anul, poate își revine.

Edited by sandel1, 30 May 2019 - 17:17.


#6566
Robertburcea

Robertburcea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019
Sandel1 sta deja de vro 5 luni 6 dar e absolut tot uscat si a fost otrăvit am si dovada

#6567
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Incomodeaza vreun vecin, face umbra la el, de unde atata rautate?

#6568
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

View PostRobertburcea, on 30 mai 2019 - 17:21, said:

Sandel1 sta deja de vro 5 luni 6 dar e absolut tot uscat si a fost otrăvit am si dovada
Dacă nu te încurcă eu zic să-l mai lași până la anul pe vremea asta, că nucul nu se lasă răpus cu una cu două.

#6569
Robertburcea

Robertburcea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019
Mulțumesc de răspuns cred ca o sa-l tin , app am un vecin poate al încurca cu umbra

#6570
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Daca i-a pus gand rau chiar daca scapa o sa incerce iar sa-l omoare. Mai bine te duci si vorbesti ca de la om la om cu el. Altfel te chinui pui altul si cand o creste mare ti-l omoara si pe ala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate