Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6535
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011

View Postkikiexpedition, on 27 decembrie 2018 - 08:11, said:

Neata. Multi profesionisti pe aici:)
Nucul este f bun si o investitie pt copii sau nepotii vostri. Si nu plantezi si gata. Platourile de la pomi trebuie aerisite 2-3 ani daca vrei sa vezi in viata asta ceva.
Eu am la 70 km de buc ( DN31) o plantatie de 2 ha, Sibisel 44
I-am ingrijit ( am un angajat acolo) si intradevar este minunat sa vezi cum incepi sa culegi.
Ehhh, nu va ganditi ca sunt lingouri:)
Anul 3 am facut tone :) ......doi saci dragilor:)
Desi as vinde tot ce am acolo, deoarece nu stiu daca pustiul meu va fi atras de ceva acolo.
Ref la nuci: E o investitie de milioane. Daca ai o tona la ha, vandute la ”indieni” ( presupunem ca nu stim sa vindem online) e f simplu 10 ron *1000 kg. in cazul meu 10 ron* 2000 kg avand 2 ha.
Asta am spus in cel mai nefericit caz.
dar dupa anul 3 daca studiezi si gandesti mai pui lucerna. si pt 2 ha de lucerna mai incasezi 20.000 ron minim pe an.
Sunt multe de explicat si nu am timp mereu, dar promit sa mai scriu.

succes
Așa cum ai spus, mulți profesioniști pe aici..
Cât te costa angajatul pe an și cât ai produs din nuci, salcâmi, lucernă șamd?
Cât te costă întreținerea lor?
    Părerea mea este că ai intrat pe forum ca să îți găsești client pentru livadă. Vinzi și castraveți grădinarilor?!


#6536
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
fiecare face ce doreste  , )))))))) cine va facut proiectul la livada ? ce specilaist v a sugerat sa plantati sibisel 44 la distante asa mici? de unde a ti luat puietul ? multumesc

#6537
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
#scaiba, puteți confirma/infirma că omul dorește să vândă?

Cum poți să scrii că ,,dacă gândești" plantezi și lucernă  iar apoi în postarea următoare să scrii că nu este recomandată lucerna?!
Nu știu când a ajuns internetul dar informația cu luvada de nuci am ,,fumat-o" înaintea ta.

View Postkikiexpedition, on 28 decembrie 2018 - 08:50, said:

cat despre lucerna, da....nu este indicat.


#6538
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Oameni buni, nu-i treaba mea ce și cum vrea să facă.

I-am șters un post cu o trimitere spre OLX.
La nici o oră, vine cu alta identică.
Poate se prinde mai greu, zic în sinea mea; o şterg în linişte şi pe cea de-a doua.

Realizează cândva că nu-i OK ce face, îi confirm public că este exact așa, să nu rămână cu vreo dilemă.
Renunță la asta, trece la atacarea persoanei:

View Postkikiexpedition, on 28 decembrie 2018 - 12:05, said:

...Contul meu e de vreo 10 ani. la dvs ( ultimii 2) din 2010 si 2011
Sa nu fiu raitacios, sigur a venit internetul mai tarziu:)...
Plm, de parcă n-am ști cu toții că există și șoferi bătrâni și proști.

Procedați cum doriți fiecare dintre voi, îmi este absolut egal dacă îmi forțați mâna cerând penalizări.
Puteți bineînțeles fi și înțelepti; da' nu de mine depinde asta...

#6539
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, nu e evident ca in acest caz nucii sunt  doar  alta forma de melci, nutrii, struti sau caracochilcalițe?
Miile de euro care cresc singure pe camp si striga dupa cineva sa le numere...

Apropos de subiect:
Am discutat in toamna la Indagra cu Oleg Tirsina si aveam de gand sa iau de la distribuitorul sau cativa nuci pentru familie, inilivada mea e axata e cu totul alte specii dar vreau si 5-6 nuci.
Intrebarea mea pentru voi, cei care aveti in cultura nuci, este daca e ok sa iau kogalniceanu si pescianski plus cate un american si francez?
  Evident ca nu primeaza productivitatea samd, probabil ca "toti"performeaza in asemenea conditii, indeea era in ca masura soiurile sunt rezistente la boli si factori de mediu cu tratamente minime( de bun simt).
Avand putini m-am gandit sa am nuci "valorosi" insa innacelasi timp nu am chef sa trag de niste gloabe( dpdv al rezistentei) sau sa fiu nevoit sa  manjesc atomizorul special pentru 5 pomi, am si asa grija celorlalti care si ei in principii sunt alesi inclusiv pe criterii de rezistenta.
Deci voi cam ce ati alege pt o asemenea situatie?

Pot fi 5, pot fi 10, nu e relevant neaparat numarul pt ca oricum nu e livada ci mai mult moft/decorativ/placerea de a avea in gospodarie si cativa nuci frumosi si productivi.

#6540
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View Postscaiba, on 28 decembrie 2018 - 13:00, said:

Oameni buni, nu-i treaba mea ce și cum vrea să facă.

I-am șters un post cu o trimitere spre OLX.
La nici o oră, vine cu alta identică.
Poate se prinde mai greu, zic în sinea mea; o şterg în linişte şi pe cea de-a doua.

Realizează cândva că nu-i OK ce face, îi confirm public că este exact așa, să nu rămână cu vreo dilemă.
Renunță la asta, trece la atacarea persoanei:

Plm, de parcă n-am ști cu toții că există și șoferi bătrâni și proști.

Procedați cum doriți fiecare dintre voi, îmi este absolut egal dacă îmi forțați mâna cerând penalizări.
Puteți bineînțeles fi și înțelepti; da' nu de mine depinde asta...
E sărbătoare, să fim un pic mai "buni".
Boier @scaiba, ție și cititorilor va urez de pe acum: La Multi Ani cu bucurie, si împlinirea tuturor dorințelor!!!

#6541
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Citind o lucrare in limba maghiara despre polenizarea la nuci http://www.dioskonyv...ásrĂłlĂ‚ Ă‚ am inteles ca nu e indicat amestecarea a mai multe soiuri in aceasi livada pentru a preveni fenomenul suprapolenizari haotice intre soiuri suprapolenizarea  duce la infertilitatea florilor feminine .Deci  mai multe soiuri in acelasi loc pot favoriza suprapolenizarea acidentala care te lasa fara productie .

#6542
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,066
  • Înscris: 24.02.2011

View Postparintele, on 28 decembrie 2018 - 13:13, said:

Apropos de subiect:
Am discutat in toamna la Indagra cu Oleg Tirsina si aveam de gand sa iau de la distribuitorul sau cativa nuci pentru familie...
Numai să poți. De două ori am încercat să cumpăr dar ori nu mai aveau deloc, ori aveau doar alte soiuri...

#6543
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011

View Postparintele, on 28 decembrie 2018 - 13:13, said:


Pot fi 5, pot fi 10, nu e relevant neaparat numarul pt ca oricum nu e livada ci mai mult moft/decorativ/placerea de a avea in gospodarie si cativa nuci frumosi si productivi.
Recomand Milotai 10 (producție, gust, formă, extrgerea miezului etc); aș recomanda soiul Carpatica, pentru impresie artistică (mărime); Pescianski este foarte lăudat (productiv);

#6544
kikiexpedition

kikiexpedition

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2006
Buna seara Domnilor multi profesori....

stergeti ce vreti voi. Da, eu am cont din 2006 si cred ca se vede.
De ce nu ma bag in seama? Pai tocmai v-ati raspuns singuri.
Intrebare: Cati dintre voi au vazut plantatii de maxim 10 ani in moldova si ce pun ”intre” pe teren?!
Cati ati fost in franta la oameni cu livezi?!
Nu mai spun mai mult ca deja mi-e scarba de rautatea unora.
postacii (ca mine) se stiu. Scoatem un “nr 1 “in nuci sau in macese?!  sa fim seriosi. Si wait.....cerem 5 mii “ieuro”:))
Mie chiar mi-e jena sa spun mai multe.
Repet, am sa tac si nu mai scriu nimic.
Nu ganditi ca nu vreti. Va indobitoceste internetul. Pacat.
Nu e treaba mea sa judec pe nimeni.
Nu m-am laudat never. Dar multora dintre domniile voastre daca v-as da mintea mea ar lua razna corpul dvs. Atat spun.
Valabil pt voi “profesorii” doar:)

succes

P.S. De 5 ani ( cinci) vand acolo.
Si cand mi-a iesit pretul ( si nu era plantatia), m-am sucit.
Acum da, probabil chiar as vinde. Ca s-au schimbat anumite teme ale vietii. Dar o mica atentie “profesorilor”:
Atentie unde “intervine” ( ele, ca ie multe) virgulele.
Alea nu ie descoperite de toti. Off....
Dottore.....vorba unuia pe care nu-l halesc:)

succesuri

#6545
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Bună dimineața!
Mi-e dor de vechile conversații  de pe forum și am să vă răspund:
    Aici, marea majoritate suntem învățăcei, nicidecum profesori, cu toate că ar fi câțiva care au cunoștințe vaste sau experiență îndelungată în domeniu.
    Chiar dacă, poate, nu am fost în Franța, Chile etc, cu toții am putut studia internetul, unde am văzut de la pomii înfășurați în hârtie igienică ai lui Iosif pâna la imensele livezi californiene.
    Cu privire la lucernă, nu aș recomanda-o întrucât are o creștere accentuată, rădăcini puternice, absorbind nutrienți necesari livezii. Cultura acesteia favorizează atacul cicadei gheboase care poate influența negativ creșterea puietului. Este benefică, eventual înainte de plantarea livezii, pe solurile argiloase sau tasate, unde nu există posibilitate de scarificare, pentru a crește permeabilitatea solului.
    Apoi, suntem câțiva, precum ,,ultimii doi profesori", care am început să valorificăm producția și am vândut anul ăsta la preț de 35, 40, 50 lei/kg sâmburi, dar să spui că vinzi la rromi nuca în coajă cu 10 lei mi se pare greu (să nu zic imposibil) de crezut.
    Experiența fiecăruia dintre noi, întrebările și răspunsurile, sunt benefice, chiar facă ele nu coincid de fiecare dată, atâta timp cât sunt sincere. Dacă vorbim din experiență nu ni se pot schimba convingerile, așa cum ție nu îți poate spune nimeni ca 2 ha de Sibișel nu produc în anul 3 vreo 2 saci de nuci, dar dă-ne voie să avem păreri diferite atunci când vorbim de ,,vițelul din vacă".
    ,,Succesuri" și ție!

Edited by bala86, 29 December 2018 - 10:10.


#6546
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mno' bala86, taman când voiam să-i şterg gunoiul, te trezeşti matale să-i răspunzi...
Posturile de genul ăsta cer o singură acţiune, şi aia-i click pe butonul report.

În fine, poate rămâne și aici chiar dacă i-am mutat inteligenta-i cugetare la locul potrivit.

#6547
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Merci pentru sugestii, incerc  sa vedem daca reusesc sa iau ceva de la ei.




#6548
gicuhd

gicuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.06.2014
recomand celor care doresc sa infiinteze livezi de nuci,sa cumpere nuci din cateva soiuri ,eu am cumparat un sac de nuci franceze fenor franquette
de la nea Ion pe care unul dintre cei care ne invata pe forum in ghilimele la intepat de vreo 3000 euro,decat sa apelati la superprofesorii de pe forum care as fi curios
ne povestesc atatea despre livada de nuci incat nu mai infiintam livezi decat sub atenta lor supraveghere financiara mai bine investiti in soiuri de calitate superioara,va doresc la multi ani si deschideti bine ochii

#6549
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007

View Postgicuhd, on 31 decembrie 2018 - 17:48, said:

recomand celor care doresc sa infiinteze livezi de nuci,sa cumpere nuci din cateva soiuri ,eu am cumparat un sac de nuci franceze fenor franquette
de la nea Ion pe care unul dintre cei care ne invata pe forum in ghilimele la intepat de vreo 3000 euro,decat sa apelati la superprofesorii de pe forum care as fi curios
ne povestesc atatea despre livada de nuci incat nu mai infiintam livezi decat sub atenta lor supraveghere financiara mai bine investiti in soiuri de calitate superioara,va doresc la multi ani si deschideti bine ochii
Si pe nea Ion!!??  :))

#6550
gicuhd

gicuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.06.2014
nea ion si-a facut plantatie de nuci francezi [2 ha]cu nuci cumparati din franta ,a avut prima recolta 40 kg am cumparat eu jumate si am inteles diferenta,imi voi planta si eu 300 nuci francezi
experimental apoi voi vedea daca voi pune si alte ha

#6551
Dodonuts

Dodonuts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2019
Salutare, ce părere aveți de soiul Pescianski? Ar merge in transilvania? Și in ce sistem? Nr/ha.

#6552
bni

bni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.09.2013
Interesant,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z2XwvRKfHqA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate