Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6517
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Forma lor rotunda nu  ovoida m-a dus cu gandul la soiul milotai , oricum frumoasa marfa mai ales daca e  si rezistenta si la bolile nucului dupa cum se tot spune despre soiurile de la geoagiu.

#6518
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Attached File  20180510_133729.jpg   528.2K   95 downloads
Așa arată o livadă de 7 ani din soiuri selecționate de la Geoagiu, întreținută cu posibilități modeste. Chiar dacă nu este altoită, produce nuci cu o calitate neașteptat de bună. Pomii sunt foarte rezistenti la boli si cu o dezvoltare acceptabila pe un sol argilos.
Attached File  20170928_175229.jpg   634.01K   96 downloads
Asta este o livada plantată cu soiul Milotai 10  aflată la 5 ani de la plantare. Este soiul meu preferat datorită calității fructelor: mărime, formă, culoare, gust; calități pe care nu le-am observat nici macar la soiurile franțuzești sau americane.
Nu se poate compara o livadă altoită cu una selecționată din foarte multe motive și așa cum a zis colegul #Sibisel44, dacă nu ești în stare să te ocupi de o livadă selectionată din soiuri autohtone, reușita cu soiuri altoite străine este minimă.
Toate cele bune!

#6519
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Cred că solul este acoperit cu iarba de Sudan, nu te deranjează la lucrările de întreținere?

#6520
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Pozele sunt de anul trecut când cineva se oferise să-mi cosească iarba și să o baloteze pentru sine. Speram să o taie mai des... Întradevar iarba înaltă ține umiditate, ceea ce poate provoca atacul antracozei.
Nu mă deranjează la lucrările de întreținere, deranjant a fost când am semănat sub ei ghizdei și am avut puternice atacuri ale cicadei gheboase.

#6521
iustinica

iustinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.05.2014
Cum aţi scăpat cicada gheboasă? Şi eu mă lupt cu ea, am redus-o, dar tot mai este ici-colo.

#6522
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Prin intretinere de ogor negru sau ierbicidare și stropiri cu insecticid. Totodată cu creșterea pomilor atacurile asupra lastarilor tineri sint mai puține.

#6523
kikiexpedition

kikiexpedition

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2006
Neata. Multi profesionisti pe aici:)
Nucul este f bun si o investitie pt copii sau nepotii vostri. Si nu plantezi si gata. Platourile de la pomi trebuie aerisite 2-3 ani daca vrei sa vezi in viata asta ceva.
Eu am la 70 km de buc ( DN31) o plantatie de 2 ha, Sibisel 44
I-am ingrijit ( am un angajat acolo) si intradevar este minunat sa vezi cum incepi sa culegi.
Ehhh, nu va ganditi ca sunt lingouri:)
Anul 3 am facut tone :) ......doi saci dragilor:)
Desi as vinde tot ce am acolo, deoarece nu stiu daca pustiul meu va fi atras de ceva acolo.
Ref la nuci: E o investitie de milioane. Daca ai o tona la ha, vandute la ”indieni” ( presupunem ca nu stim sa vindem online) e f simplu 10 ron *1000 kg. in cazul meu 10 ron* 2000 kg avand 2 ha.
Asta am spus in cel mai nefericit caz.
dar dupa anul 3 daca studiezi si gandesti mai pui lucerna. si pt 2 ha de lucerna mai incasezi 20.000 ron minim pe an.
Sunt multe de explicat si nu am timp mereu, dar promit sa mai scriu.

succes


#6524
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Unde ai vândut cei doi saci de nuci? Întreb pentru că-s curios cum se valorifică o producție mică. La gipsy?

#6525
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016

 kikiexpedition, on 27 decembrie 2018 - 08:11, said:

dar dupa anul 3 daca studiezi si gandesti mai pui lucerna. si pt 2 ha de lucerna mai incasezi 20.000 ron minim pe an.
Sunt multe de explicat si nu am timp mereu, dar promit sa mai scriu.

succes

A-si fi curios cum poti face 20 000 ron minim de pe 2 ha de lucerna.

#6526
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Eu stiam ca lucerna nu e ok in livezi.

#6527
kikiexpedition

kikiexpedition

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2006
Neata. Am 3 ha. 2 unde am pus nuci si o liziera de salcami.
Nucile nu le-am vandut. La ce tonaj mare a fost categoric ca l-am tinut pt fam.
cat despre lucerna, da....nu este indicat. Am tinut in primii 3 ani terenul negru.
Acum fiecare are pareri impartite. Chiar si profesorii.


Nu uitati ceva: Investitia este pt copii vostri sau pt batranetea voastra.
Daca desfiintezi plantatia in 25 ani la cat este pretul lemnului de nuc acum esti “bine”. Firme din Austria si Germania cumpara, pun transport la dispozitie si tot. E greu de explicat aici.
Ce pot spune: Ca pana sa infiintez plantatia, am studiat 5 ani


Cred ca da bine ochiului:)

#6528
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 ZapperBH, on 06 ianuarie 2009 - 12:52, said:

  E o idee buna. Nucul produce o gramada de Oxigen si roadele vor aparea inca din anul al 5-lea.
Pacat ca nu poti sa plantezi nucii astia in zona in care locuiesti. Te-ar scapa de o gramada de praf Posted Image  Succes oricum.

Te-ar mai scapa si de tantari vara, pe langa fructul pretios care nu da roade in cantitati egale in fiecare an!
Trebuie sa aperi investitia ta, nu sa-l lasi singur sa-l smulga oamenii ca imaginez are un pret.

#6529
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
plin de cumparatori pe aici )))))))))))))))))), si eu vand langa oradea nuci pe rod la doar 10 000 de euro hectarul , livada din 2010 intrata pe rod

#6530
kikiexpedition

kikiexpedition

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2006
la 10.000 euro ha se vinde gol in zona cl.

Dar mi-au sters anuntul, cred ca nu e voie:)

#6531
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Sigur nu-i voie, nu pe topicul dedicat plantării și întreținerii.

#6532
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
in general aici sunt iubitori de pomi in special nuc dar si profesionisti sau pana nu demult era si iosif kiss nr 1 in Romania la tot ce inseamna nuc , sa vii sa dai sfaturi cu pusul lucernei intre nuci arata cunostintele in pomicultura  , unii dintre noi avem livezi de destul demul timp ca sa ne dam seama de rentabilitate , pentru cei care credeti ca voi stiti multe despre nuc faceti un efort , cititi ce sa scris pe acest forum si daca aveti informatii care nu se gasesc aici(desi nu cred ) despre cultivarea nucului o sa va fim recunoscatori ,

#6533
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Simt că am câștigat la loto: teren la 10.000 €/ha, 20.000 lei din lucernă, 10 lei/kg nuci Ă®n coajă  ��.
1. Nu găsești niciun anunț ,,cumpăr nuci" pe internet, dat găsești de vânzare sâmburi de la 15 lei
2. Lucerna nu este recomandată Ă®n livadă din mai multe motive, iar dacă obții 10.000 lei /ha aș recomanda să tăiați nucii ca sa nu țină umbră lucernei.��
3. ,,cred că dă bine ochiului"- ce să dea bine? Nu am văzut nicio poză...Așteptăm!
4. Poți sa-mi trimiți numărul ,,indienilor" care cumpără la 10 lei Ă®n coajă,  la prețul ăsta le trimit toată producția cu trenul. Sper să mai aibă loc pe Orient Expres...
       P.S. Sunt multe de explicat și nu am timp mereu. Promit să mai scriu!

Edited by bala86, 28 December 2018 - 11:47.


#6534
kikiexpedition

kikiexpedition

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2006
Va citesc de mult timp, lasati rautatile. fiecare face ce doreste:)
Pana se ridica nucii mai poate creste ceva. la dist 6/8 am pus “felii “ de 4 m intre. asa ca e greu de detaliat. cat despre poze, am incarcat, dar fiind din tel nu le pot micsora mai mult.

@Mr Bala. Nu stii unde sa te interesezi. Dar nu pot sa mai spun nimic ca ar lasa loc de alte interpretari.
Cu toate personalitatile de pe aici, intradevar mai bine nu scriu:).
Contul meu e de vreo 10 ani. la dvs ( ultimii 2) din 2010 si 2011
Sa nu fiu raitacios, sigur a venit internetul mai tarziu:)

Succes tuturor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate