Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#1387
zizou-9

zizou-9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2012
Studiez de ceva vreme acest topic,asadar am hotarat ca in toamna acestui an sa plantez aprox 2ha de nuc in jud.TM intr-o zona cu potential mediu.
M-am gandit ca soiul pe care il voi planta trebuie sa fie obligatoriu altoit si in varsta de max 2 ani.Am inceput  sa citesc si cateva carti in domeniu si incerc sa ma pregatesc cat mai bine pentru aceasta afacere,desi am 28 ani nu prea am avut de aface cu pomicultura.
Problema este ca m-am blocat putin dupa ce am urmarit sapt. trecuta o emisiune pe postul national(viata satului)....De unde cumpar nucii....?....D esi eram hotarat da-l contactez pe domnul Iosif acum stau in dubii deoarece un inginer de la o mare institutie din RO{Rm-Valcea} spunea ca soiurile romanesti sunt cele mai potrivite pentru clima noastra.Preturile sunt sernsibil egale.Credeti-ma ca nu as vrea sa pierd 4000-5000 euro facand un lucru negandit.
Sunt interesat de parerile voastre(cei care ati infiintat o cultura de marime mica pana la 5ha sau cunoasteti fenomenul) deoarece timpul trece si trebuie sa ma apuc de treaba.
In speranta ca ma veti lumina.ms!!

#1388
zizou-9

zizou-9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2012
o mare institutie-----un mare institut(de cercetare).Scuzati exprimarea.

#1389
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
zizou, pentru clima da pentru business mai putin probabil. Fiecare isi apara interesele , e firesc. La soiurile frantuzesti e important sa reziste la clima de la noi, acum cateva pagini Bogdan zicea ca in Cluj au degerat 10/10 bucati frantuzesti si a trecut pe Miroslava si President. Faci analizele pedo-climatice si vezi daca merge soiul ala la tine sau nu. Cu testele e mai greu ca  daca vei avea peste 5 ani un -25 si pierzi tot...nu e prea bine. Soiurile frantuzesti sunt de fapt 2 care ar merge la noi: franquette si fernor.
Franquette e cu fructificare terminala ca si soiurile romanesti insa fructifica cu 2-3 ani mai repede. Potential de recolta e tot pe la 3000 kg/ha cat unele soiuri romanesti...eu nu ii vad alte avantaje in afara de fructificarea mai rapida (eventual ne ajuta Iosif daca citeste asta).
Cu fernor e altceva, asta irigat se duce in 5t/ha insa rezista pana la -25 si ai niste riscuri suplimentare. De asta sunt interesat si eu doar ca nu stiu cat de adaptabil e, am auzit ca sunt livezi si prin Suceava si chiar republica MD cu acest soi ceea ce imi da incredere insa as vrea sa vad una pe rod ca studii/cercetari/teste facem toti :)
E o decizie pe care si-o asuma fiecare, bafta!

#1390
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 catalijns, on 05 martie 2013 - 11:05, said:

zizou, pentru clima da pentru business mai putin probabil. Fiecare isi apara interesele , e firesc. La soiurile frantuzesti e important sa reziste la clima de la noi, acum cateva pagini Bogdan zicea ca in Cluj au degerat 10/10 bucati frantuzesti si a trecut pe Miroslava si President. Faci analizele pedo-climatice si vezi daca merge soiul ala la tine sau nu. Cu testele e mai greu ca  daca vei avea peste 5 ani un -25 si pierzi tot...nu e prea bine. Soiurile frantuzesti sunt de fapt 2 care ar merge la noi: franquette si fernor.
Franquette e cu fructificare terminala ca si soiurile romanesti insa fructifica cu 2-3 ani mai repede. Potential de recolta e tot pe la 3000 kg/ha cat unele soiuri romanesti...eu nu ii vad alte avantaje in afara de fructificarea mai rapida (eventual ne ajuta Iosif daca citeste asta).
Cu fernor e altceva, asta irigat se duce in 5t/ha insa rezista pana la -25 si ai niste riscuri suplimentare. De asta sunt interesat si eu doar ca nu stiu cat de adaptabil e, am auzit ca sunt livezi si prin Suceava si chiar republica MD cu acest soi ceea ce imi da incredere insa as vrea sa vad una pe rod ca studii/cercetari/teste facem toti Posted Image
E o decizie pe care si-o asuma fiecare, bafta!

Calitate majora la Franquette: nuca de f buna calitate. Miezul alb-galbui, sudura valvelor f  buna, ceea ce permite pastrarea culorii si a calitatii miezului pana la 2 ani. Se preteaza la spargere mecanica si  peste 90% din miezul scos mecanic este in jumatati. Degeaba va spun eu despre calitatile astea pana nu faceti o comparatie intre miezul de nuca de franquette si orice alt soi. In livada rezista fara probleme pana la -35%. Asta inseamna ca se poate cultiva cu destul succes si in zonele din RTomania mai reci ( Covasna, Harghita, zona premontana din jud Mures, alte zone premontane).

La toamna, va invit cu mine sa vedeti livezi din soiul Franquette, Fernor, Pieral si Fernette- IN Romania- pe rod. Asta ca sa nu mai existe discutii pe impresii ci pe fapte concrete. Deja ma dor degetele de cat de mult am atastat pe subiectul asta.

Repet: Reusita unei livezi este data de :
- cunoasterea caracteristicilor agrochimice  ale terenului;
- specificul climatic local;
- fertilizarea de fond a terenului si fertilizarea faziala a culturii;
- pregatirea corespunzatoare a solului;
- gama de culturi intercalate intre randurile de livada in primii 8 ani de la infiintare;
- fertilizare;
- tratamente fitosanitare;
- taieri de formare de coroana ;
- resursa genetica aflata la dispozitie;
-irigatii;
- priceperea  celui ce intretine livada
si..
ar mai fi vreo cateva mici secrete care pot face diferentaintre o recolta buna si una foarte buna.

Edited by iosif73, 06 March 2013 - 09:44.


#1391
turistud25

turistud25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2013
Am si eu cateva intrebari va rog daca stie cineva si-mi ofera niste pareri. Cam in ce perioada din martie ar fi recomandabil sa iau pamantul (musuroiul) de pe punctul de altoire la baza pomilor astfel incat sa nu putrezeasca si folia speciala de protectie impotriva inghetului, m-am uitat luna asta la starea vremii si se mai anunta cateva zile pe la mijlocul lunii cu temperaturi de - 3 - 4 grade C.  Cu tratamentele de primavara cum se procedeaza? ms de sfaturi

#1392
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

 turistud25, on 06 martie 2013 - 14:13, said:

Am si eu cateva intrebari va rog daca stie cineva si-mi ofera niste pareri. Cam in ce perioada din martie ar fi recomandabil sa iau pamantul (musuroiul) de pe punctul de altoire la baza pomilor astfel incat sa nu putrezeasca si folia speciala de protectie impotriva inghetului, m-am uitat luna asta la starea vremii si se mai anunta cateva zile pe la mijlocul lunii cu temperaturi de - 3 - 4 grade C.  Cu tratamentele de primavara cum se procedeaza? ms de sfaturi
turistule explica te rog ce inseamna folie speciala impotriva inghetuluiPosted Imagesper sa nu fie la ce ma gandesc pt ca atunci nu e binePosted Image

Edited by alexandru68, 06 March 2013 - 22:11.


#1393
turistud25

turistud25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2013

 alexandru68, on 06 martie 2013 - 21:58, said:

turistule explica te rog ce inseamna folie speciala impotriva inghetuluiPosted Imagesper sa nu fie la ce ma gandesc pt ca atunci nu e binePosted Image
folie cumparata de la °de.....eman gradina° alba pentru pomi, un fel de material ca de hartie, in nici un caz plastic sau nylon, se gaseste la metru liniar si daca tot am dat o gramada de bani pe puieti am zis sa-i invelesc in caz de iarna grea...:) dar ma intereseaza lucrarile de intretinere de-acum

#1394
andreit

andreit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.05.2007
Este careva din zona Iasi - Vaslui care are o livada de nuci si este dispus sa ne intalnim pentru a sta de vorba, sa imi ofere si mie nista sfaturi, hinturi sau suturi  Posted Image  ?
As dori sa ma apuc si eu in viitorul nu pre indepartat de asa ceva dar mai intai vreau sa aflu cat mai multe din teren daca se poate.
Anul acesta am sa fac un studiu agrochimic si pedologic in Vaslui al terenului sa vedem daca se preteaza la nuci. Zona este cu potential ridicat.

Ca idee ... daca sunteti mai multi din aceeasi zona (judet) va intalniti ca sa discutati la fata locului ce ati facut sau ce vreti sa faceti pentru a fi mai bine livezii voastre?

Spor!

#1395
TNicolae

TNicolae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.06.2012

 iosif73, on 06 martie 2013 - 09:40, said:

Calitate majora la Franquette: nuca de f buna calitate. Miezul alb-galbui, sudura valvelor f  buna, ceea ce permite pastrarea culorii si a calitatii miezului pana la 2 ani. Se preteaza la spargere mecanica si  peste 90% din miezul scos mecanic este in jumatati. Degeaba va spun eu despre calitatile astea pana nu faceti o comparatie intre miezul de nuca de franquette si orice alt soi. In livada rezista fara probleme pana la -35%. Asta inseamna ca se poate cultiva cu destul succes si in zonele din RTomania mai reci ( Covasna, Harghita, zona premontana din jud Mures, alte zone premontane).

La toamna, va invit cu mine sa vedeti livezi din soiul Franquette, Fernor, Pieral si Fernette- IN Romania- pe rod. Asta ca sa nu mai existe discutii pe impresii ci pe fapte concrete. Deja ma dor degetele de cat de mult am atastat pe subiectul asta.

Repet: Reusita unei livezi este data de :
- cunoasterea caracteristicilor agrochimice  ale terenului;
- specificul climatic local;
- fertilizarea de fond a terenului si fertilizarea faziala a culturii;
- pregatirea corespunzatoare a solului;
- gama de culturi intercalate intre randurile de livada in primii 8 ani de la infiintare;
- fertilizare;
- tratamente fitosanitare;
- taieri de formare de coroana ;
- resursa genetica aflata la dispozitie;
-irigatii;
- priceperea  celui ce intretine livada
si..
ar mai fi vreo cateva mici secrete care pot face diferentaintre o recolta buna si una foarte buna.
si care sunt acele mici secrete ?

#1396
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Acelea mici secrete sunt atat de mici incat fac foarte multi bani. Succes!

#1397
TNicolae

TNicolae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.06.2012
Multumesc! Succes tuturor care incearca sa faca ceva In acest domeniu INCEPATORI sau cu mai multa EXPERIENTA Posted Image

#1398
turistud25

turistud25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2013
revin si eu cu aceleasi intreb... Cam in ce perioada din martie ar fi recomandabil sa iau pamantul (musuroiul) de pe punctul de altoire la baza pomilor astfel incat sa nu putrezeasca si folia speciala de protectie impotriva inghetului, m-am uitat luna asta la starea vremii si se mai anunta cateva zile pe la mijlocul lunii cu temperaturi de - 3 - 4 grade C.  Cu tratamentele de primavara cum se procedeaza? ms de sfaturi

#1399
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 turistud25, on 10 martie 2013 - 21:18, said:

revin si eu cu aceleasi intreb... Cam in ce perioada din martie ar fi recomandabil sa iau pamantul (musuroiul) de pe punctul de altoire la baza pomilor astfel incat sa nu putrezeasca si folia speciala de protectie impotriva inghetului, m-am uitat luna asta la starea vremii si se mai anunta cateva zile pe la mijlocul lunii cu temperaturi de - 3 - 4 grade C.  Cu tratamentele de primavara cum se procedeaza? ms de sfaturi

Poti sa desfaci musuroiul.
Si de-acum e timpul pentru taierile de primavara si primul tratament cu zeama bordoleza ( 5%). Urmatorul cu acelasi produs ( 0.5%) in faza de dezmugurit ( cand mugurii se umfla si au 2-3 cm).
Spor!

#1400
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Nu-i mult 5%.

Edited by ionathan, 11 March 2013 - 12:50.


#1401
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 ionathan, on 11 martie 2013 - 12:49, said:

Nu-i mult 5%.

LA momentul asta NU e mult.

#1402
turistud25

turistud25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2013

 iosif73, on 11 martie 2013 - 09:01, said:

Poti sa desfaci musuroiul.
Si de-acum e timpul pentru taierile de primavara si primul tratament cu zeama bordoleza ( 5%). Urmatorul cu acelasi produs ( 0.5%) in faza de dezmugurit ( cand mugurii se umfla si au 2-3 cm).
Spor!
va multumesc de raspuns, mult spor si succes tuturor

#1403
ioansibiu

ioansibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.12.2012
am infintat o gradina de nuci cu soiul MILOTAI 10  in jur de 30 buc.mai am si vreo 10 salbatici scosi de pe la prieteni din gradina.
trebuie sa pun si ALSOZENTIVANYI 117 neaparat cine ma poate informa.......va multumesc anticipat.

#1404
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 ioansibiu, on 12 martie 2013 - 06:52, said:

am infintat o gradina de nuci cu soiul MILOTAI 10  in jur de 30 buc.mai am si vreo 10 salbatici scosi de pe la prieteni din gradina.
trebuie sa pun si ALSOZENTIVANYI 117 neaparat cine ma poate informa.......va multumesc anticipat.
nu trebuie polenizatori la milotai 10 dar daca vrei tu sai pui pentru linistea ta atunci pune alsoszentivanyi 118,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate