Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#1369
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
http://cis01.central.../221_rez-en.pdf

- o lucrare interesanta pentru cei care vor sa si citeasca.
@Iosif: in acest moment este realist un pret de 3 eur/kg pentru nuci in coaja calitatea I ?  Pe aceasta pretul difera mult in functie de zona geografica, soi, calitate, etc si nu iti poti face o idee cat de cat realista. exemplu:  

http://www.alibaba.c...hell_price.html

In plus am inteles ca dupa 20-25 productia intra in declin pentru soiurile frantuzesti (si nu numai), daca poti sa ne spui ceva aici apreciem. Stiu ca "know-how-ul" costa insa cred ca daca noi intelegem mai mult si suntem de convinsi de validitatea acestei idei atunci toti vom fi avantajati (inclusiv tu prin vanzarea de servicii, puieti de nuc, etc). Deci este interes comun sa "invatam" cat mai bine subiectul.
multumes

Edited by catalijns, 23 February 2013 - 14:55.


#1370
hotepp

hotepp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2012

 hotepp, on 19 februarie 2013 - 13:18, said:

Salut,
daca as planta nuci in primavara si imediat dupa plantare as folosi produsul in cauza ar fi totul ok, sau acest produs trebuie folosit doar pe timp de toamna si iarna?
Multumesc.

 iosif73, on 19 februarie 2013 - 18:01, said:

asta se foloseste doar de toamna pana primavara. In timpul vegetatiei nu vin nici iepurii si nici caprioarele sa manance la nuci. Au mult prea multe alte plante  la dispozitie... la Nuc se ajunge doar in caz de extrema urgenta Posted Image


E valabil si pentru capre? Intreb deoarece am inteles ca pe dealurile pe care vreau sa pun nucii umbla in turme si daca in toamna pun gardul viu, nu am cum sa mi-i protejez pana atunci. Multumesc.

#1371
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
multumesc iosif.soiul este milotai 10.

#1372
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 catalijns, on 23 februarie 2013 - 14:44, said:



Referitor la pretul de 3 eur/kg pt nuca in coaja: daca ai un soi bun e realist. Si corect. Eu am cumparat asta toamna  din Romania nuci din soiurile franceze la pretul de 15 lei/kg. Adica mai mult de 3 euro/kg. Insa..  pretul asta nu il ofer  fara sa fac un control de calittate. Prima data sa vad soiul in cauza, apoi sa vedem  cum se prezinta miezul. Ca daca nu ai irigat cultura si sunt pierderi la procentul de miez  din cauza lipsei de apa,.. nu vei lua acelasi pret cu cel care a facut irigatii. E logic.


Cine ti-a zis ca dupa anul 20-25 intervine declinul la nucii francezi? Ala te-a mintit cu nerusinare. La Creysse, la cea mai buna statiune de cercetare in domeniu din Europa nu s-a observat problema asta. Si nici in livezile din zona Perigord sau Grenoble. Ai  o sursa credibila pt afirmatia ta sau ne aflam in faza de discutii pe impresii? Nucul e o specie care poata sa mearga pe radacini proprii pana la 250-300 de ani, iar altoit  obtine productii cu valoare comerciala  ridicata si la 45-50 de ani, in functie de portaltoi. La fel de adevarat e ca sunt tehnologii de cultura care  epuizeaza  nucul si in 15-20 de ani, dar in anii astia ai o productie /hectar ca si cum ai avea in 50-60 ani pe sistem clasic.
Legat de invatat... poti sa fi absolut sigur ca sunt o gramada de informatii  de specialitate  despre care nu am vorbit  si nici nu voi vorbi aici, ci doar fata in fata cu cei ce doresc la modul real sa faca din cultura nucului o afacere. La nivel de hobby... nu conteaza prea mult daca pt cei 10 nuci din gradina obtii sau nu o productivitate mai mica sau mai mare cu 20% fata de ceea ce poti obtine daca aplici o tehnologie clara. Pt cei ce doresc sa faca livezi comerciale...  sunt deschis la colaborari pe baza de contract.

 hotepp, on 24 februarie 2013 - 10:04, said:

E valabil si pentru capre? Intreb deoarece am inteles ca pe dealurile pe care vreau sa pun nucii umbla in turme si daca in toamna pun gardul viu, nu am cum sa mi-i protejez pana atunci. Multumesc.

Singura protectie in vegetatie este gardul electric pt animale. Sau ....Ciomagul contra ciobanului ce intra cu caprele in perimetrul livezii tale. Altfel... o sa iti para rau pt munca ta.

 alexandru68, on 24 februarie 2013 - 11:54, said:

multumesc iosif.soiul este milotai 10.

raman valabile recomandarile referitoare la  modul de conducere a coroanei:  ax structurat, vas ameliorat si ... Mikado... doar daca ai chef sa tai  in fiecare an nucii.

Edited by iosif73, 24 February 2013 - 12:50.


#1373
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Iosif, iti multumesc de raspuns! Informatia cu durata de viata comerciala a nucului nu e doar o impresie, am citit intrun studiu de-al francezilor (nu il gases acum dar il pot cauta la nevoie) insa asa cum zici si tu era vorba despre o exploatare super-intensiva. Am vrut doar sa clarific ca aceste soiuri se pot exploata linistit 50 de ani.

Am citit de asemenea un studiu din care reiese concluzia ca portaltoiul juglans nigra este net superior ca si rezultate lui juglans regia insa nu se vand nuci frantuzesti pe acest portaltoi si nu inteleg de ce. Am vazut inclusiv un film pe youtube in care tu altoiesti pe un portaltoi juglans nigra. Daca nu intra la categoria "trade secret", "super-competente", "top-secret", etc. Posted Image poate ne ajuti cu niste clarificari pe acest subiect. Mai jos studiul de care vorbesc, paginile 5-6 sunt relevante.

http://www.noixsudou...imgmaj/24/6.pdf

multumesc!

Edited by catalijns, 24 February 2013 - 14:56.


#1374
dedov

dedov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.02.2013
vreau sa spun ca nu e foarte greu sa reusesti in domeniu doar ca ai nevoie de munca si multa rabdare..
stiu cite ceva doar ca nu pricep lucru asta:
pentru a planta o livada de 2-3 h    totul o poti face prin munca doar ca bagi multa investitie in puiet.
care ar fi rezultatul in cazul cind eu obtin puiet din nuca plantata in pamint si care sunt rezultatele sau ce treaba iese din asta..ma poate cineva documenta..
si inca ceva: in viitorul puiet iese soiul de nuca 100% in masa si volum precum nuca care am plantat?
ms anticipat

#1375
costi245

costi245

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2012
" Prin samanta nucul se inmulteste atunci cand se urmareste obtinerea de masa lemnoasa destinata industriei mobilei etc. Materialul saditor obtinut se planteaza in fondul forestier, in parcuri, pe aliniamentele soselelor etc. Nucul astfel obtinut intra pe rod intre 10-15 ani de la plantare, este mult mai longeviv, asigura o masa lemnoasa de buna calitate, in schimb, fructele sunt in general variabile ca forma si marime.
     Dimpotriva, nucii obtinuti prin altoire intra pe rod la 5-7 ani de la plantare, sunt mai putin longevivi, dar productia de nuci este omogena si de calitate corespunzatoare soiului care s-a inmultit"

#1376
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 catalijns, on 24 februarie 2013 - 14:54, said:

Iosif, iti multumesc de raspuns! Informatia cu durata de viata comerciala a nucului nu e doar o impresie, am citit intrun studiu de-al francezilor (nu il gases acum dar il pot cauta la nevoie) insa asa cum zici si tu era vorba despre o exploatare super-intensiva. Am vrut doar sa clarific ca aceste soiuri se pot exploata linistit 50 de ani.

Am citit de asemenea un studiu din care reiese concluzia ca portaltoiul juglans nigra este net superior ca si rezultate lui juglans regia insa nu se vand nuci frantuzesti pe acest portaltoi si nu inteleg de ce. Am vazut inclusiv un film pe youtube in care tu altoiesti pe un portaltoi juglans nigra. Daca nu intra la categoria "trade secret", "super-competente", "top-secret", etc. Posted Image poate ne ajuti cu niste clarificari pe acest subiect. Mai jos studiul de care vorbesc, paginile 5-6 sunt relevante.

http://www.noixsudou...imgmaj/24/6.pdf

multumesc!

Asa cum am spus si eu .. sunt tehnologii care iti pot epuiza nucul si in 15 ani. Totul e legat de schema de plantare, de fertilizari si regimul de apa. De tehnologia aplicata- la modul general. In niciun caz o livada de nuc in sistem clasic sau semi-intensiv nu va intra in declin  dupa  20 de ani, daca e aptoita pe nuc comun sau daca e pe radacini proprii. Daca e altoita pe nuc negru sau pe un hibrid interspecific lucrurile stau cu totul altfel. De aceea e bine sa clarificam de la bun inceput despre ce tip de livezi vorbim.

#1377
dedov

dedov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.02.2013
Baieti mai e ceva ce trebuie de inteles in treaba asta..
Sunt livezi care se planteaza pe un teren pregatit bine din timp si prelucrat,dar nucul nu e atit de capricios si multi il planteaza chiar si pe un teren neprelucrat, unde vara cosesc iarba..
Se poate de plantat asa? Sau e vreo diferenta si o problema precum ca nu se alimenteaza cu umezeala normala sau alte probleme..
Vreau sa shtiu pentru ca am teren neprelucrat si ma gindesc la nuc dar vreau sa stiu si daca e foarte necesar mai intii sa fac ceva lucrari pe el..

#1378
hotepp

hotepp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2012

 hotepp, on 24 februarie 2013 - 10:04, said:

E valabil si pentru capre? Intreb deoarece am inteles ca pe dealurile pe care vreau sa pun nucii umbla in turme si daca in toamna pun gardul viu, nu am cum sa mi-i protejez pana atunci. Multumesc.

 iosif73, on 24 februarie 2013 - 12:20, said:

Singura protectie in vegetatie este gardul electric pt animale. Sau ....Ciomagul contra ciobanului ce intra cu caprele in perimetrul livezii tale. Altfel... o sa iti para rau pt munca ta.


Inca o intrebare si nu va mai deranjez un timp: daca plantez gard de gladita la toamna si-i aplic produsul in cauza, va fi protejat impotriva caprelor? Multumesc.

#1379
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 dedov, on 26 februarie 2013 - 20:12, said:

Baieti mai e ceva ce trebuie de inteles in treaba asta..
Sunt livezi care se planteaza pe un teren pregatit bine din timp si prelucrat,dar nucul nu e atit de capricios si multi il planteaza chiar si pe un teren neprelucrat, unde vara cosesc iarba..
Se poate de plantat asa? Sau e vreo diferenta si o problema precum ca nu se alimenteaza cu umezeala normala sau alte probleme..
Vreau sa shtiu pentru ca am teren neprelucrat si ma gindesc la nuc dar vreau sa stiu si daca e foarte necesar mai intii sa fac ceva lucrari pe el..

Pe teren nepregatit corespunzator nu se vor dezvolta la fel de bine ca si pe un teren pregatit  ca la carte. Pana la urma e optiunea ta. Azi eu nu as mai face nicio livada fara  ca terenul sa nu fie scarificat.

 hotepp, on 26 februarie 2013 - 21:07, said:

Inca o intrebare si nu va mai deranjez un timp: daca plantez gard de gladita la toamna si-i aplic produsul in cauza, va fi protejat impotriva caprelor? Multumesc.

Efectul de protectie se pastreaza pana in primavara fara probleme. Chiar si in cazul gladitei.

#1380
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Salutare
Stie cineva cu cat timp inaintea plantarii se pot face gropile si adaura ingrasamant (gunoi)? Sau daca pot fii tinute acoperite (cu folie ) o perioada  de timp ?

#1381
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 tavi_bt, on 19 februarie 2013 - 17:58, said:

am gasit nuci altoi in botosani la un pret bun si soiuri romanesti nu de alea frantuzesti care ingheata la o inginera care va ofera si toate informatiile necesare.pt cei interesati 0745582343 sau www.pomifructiferibt.ro.parca 60 de lei am dat dar sunt sigur ca marfa e de calitate.

)))))))))zici ca ai gasit nuci altoi la un pret bun si sooiuri romanesti   am intrat pe site si adresa de email este tot ,,,tavi_bt,,, spune ca ai tu de vanzare miroslava de 2 ani , 2 metri si cu certificat la 60 de lei si eu cumpar.

#1382
victor79

victor79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.08.2008
Buna ziua,
Am si eu doua intrebari, daca ma puteti ajuta/sfatui:

1. Vreau sa irig 50 de puieti de nuc pe care i-am plantat in toamna anului trecut pe schema 7X7 pe 3 randuri, pe doua dintre ele sunt 15 buc, iar pe cel de-al treilea 20.Am achizitionat un vas de 1000l, pe care o sa-l pozitionez la o distanta de aproximativ 20m pana la primul nuc.













2. In luna martie vreau sa-i tai, pentru a le forma coroana, sa-i aduc pe toti la 1,40 (asta am inteles ca este inaltimea optima pentru a incepe formarea coroanei), , respectiv sa orbesc mugurii. Va rog frumos sa-mi spuneti , cu ce solutie trebuie sa tratez respectivele locuri pentru a nu afecta dezvoltarea puietilor.

Multumesc mult.

Attached Files


Edited by victor79, 03 March 2013 - 11:33.


#1383
pvii

pvii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.01.2011
bazinul de 1000l dupa parerea mea e cam mic mai ia unul macar sa nu trebuiasca sa il umpli zilnic, la a 2 intrebare cu solutii pe baza de cupru cicatrizeaza ranile apoi cu solutie uleioasa, spor
apropo nu am intrat de mult pe forum sa mai citesc, nu stiti cumva de unde as putea sa imi achizitionez din tara doar 3 nuci altoi, ca nu gasesc nicaieri, multumesc

Edited by pvii, 03 March 2013 - 22:23.


#1384
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@Victor: ce soi ai plantat pe schema 7*7? Intreb pt ca daca nu e soi cu vigoare cel mult medie e cam mic spatiul... In afara de bazin ai si alta instalatie de irigat (furtun, etc) ?

@pvii: ai mesaj pe privat, daca pun aici se considera reclama desi nu eu vand (sunt potential cumparator ca si tine).
@ Daree: am citit ca e bine sa le faci cu ceva vreme inainte pt a se afana solul si a "respira". Am citit insa si ca se pierde umiditate daca le faci prea devreme.. :)
Cred ca Iosif e in masura sa se pronunte pe subiect.

#1385
victor79

victor79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.08.2008

 catalijns, on 04 martie 2013 - 10:42, said:

@Victor: ce soi ai plantat pe schema 7*7? Intreb pt ca daca nu e soi cu vigoare cel mult medie e cam mic spatiul... In afara de bazin ai si alta instalatie de irigat (furtun, etc) ?


soiul este susita, selectionat.

In momentul de fata nu am decat fantana din care voi scoate apa si bazinul respectiv.

Sunt in "studii" pentru a realiza un sistem de irigare pentru nucii prezentati in poza respectiva. Ma poti ajuta cu cateva sfaturi?

Multumesc.

@pvii : multumesc. Voi mai studia problema.

Edited by victor79, 04 March 2013 - 20:24.


#1386
pvii

pvii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.01.2011
daca ai fantana este ok, poti trage apa cu pompa in bazin si de aici printr-un sistem de conducte poti lasa zilnic cantitatea de apa dorita gen picurare, numai sa ai suficienta apa in fantana cat iti trebuie, pt ca pe secete scade apa din sol, automat si din fantana
dupa mine ca sa nu investesti ff mult ai putea face sistemul din conducta de apa de aia neagra ceva "poli....." am un lapsus acum nu imi vine in minte complect si sa o gauresti cu un burghiu mic de 2,3,4 mm idea mea sa incepi cu cel mai mic , nu stiu ce suprafata ai dar daca e mare suprafata, si dai si gaura mare nu iti ajunge apa, conducta o poti fixa pe sol cu niste chestii in forma de "U" din fier beton lungi de vro 30cm 40cm, daca burghiu e prea mic poti sa dai mai mare , dar dupa ce incerci mai intai sa vezi debitul de apa
sa ai spor

mersi mult catalijns, am sa te sun maine azi e tarziu,

Edited by pvii, 04 March 2013 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate