Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#1297
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Glumetzule, esti cam glumet: unde ai masurat tu 44 de grade in judetul Olt?

In afara de temperatura mai conteaza: solul, precipitatiile, distributia precipitatiilor in cursul
anului, etc!
Da, in principiu,judetul Olt are un potential mediu-scazut pentru nuci!

Numai bine!

#1298
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012
puteti sa imi spuneti daca la copulatia perfectionata dupa imbinarea partenerilor mai este necesara legarea lor inainte de ceruire?

#1299
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012
puteti sa imi spuneti daca la copulatia perfectionata dupa imbinarea partenerilor mai este necesara legarea lor inainte de ceruire?

#1300
vecinu2012

vecinu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2012

 yany_82, on 21 decembrie 2012 - 11:41, said:

puteti sa imi spuneti daca la copulatia perfectionata dupa imbinarea partenerilor mai este necesara legarea lor inainte de ceruire?

desigur, pentra a asigura in contact cat mai bun, intre altoi si port

#1301
Glumetzu

Glumetzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.04.2008

 danutz_2009, on 20 decembrie 2012 - 21:57, said:

Glumetzule, esti cam glumet: unde ai masurat tu 44 de grade in judetul Olt?

In afara de temperatura mai conteaza: solul, precipitatiile, distributia precipitatiilor in cursul
anului, etc!
Da, in principiu,judetul Olt are un potential mediu-scazut pentru nuci!

Numai bine!

Dar cam cate au fost? Discutam de temperatura in camp deschis nu de ce masoara statia meteorologica la umbra. V-ati obosit sa-mi spuneti ca n-au fost atatea grade dar nu mi-ati raspuns totusi la intrebare

#1302
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Glumetzu, on 21 decembrie 2012 - 16:05, said:

Discutam de temperatura in camp deschis nu de ce masoara statia meteorologica la umbra.

Ceea ce masoara statiile meteorologice autorizate sunt temperaturi "oficiale"!
Pe astea trebuie sa le iei in calcul!
Daca intr-o anumita locatie ai 1-2 grade peste temperatura "oficiala", pentru o scurta perioada
de timp, nu-i bai asa mare!

 Glumetzu, on 21 decembrie 2012 - 16:05, said:

V-ati obosit sa-mi spuneti ca n-au fost atatea grade dar nu mi-ati raspuns totusi la intrebare

Nu e cazul sa ma ironizezi, chiar ti-am raspuns:
"....in principiu,judetul Olt are un potential mediu-scazut pentru nuci!"
In traducere: orice soi vei planta nu va "excela" niciunul, dar "ce si ce" merg toate!

Numai bine!

#1303
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010

Ma numesc Constantinescu Bogdan sunt din Cluj-Napoca, si in aceasta toamna am infintat o plantatie de nuci, la 50 km de cluj linga comuna Mociu .am cumparat 100 puieti de nuc: din soiul Miroslava 10 buc polenizatori si 90 buc soiul President .Pomii i-am plantat din 10 in 10m cu gropi facute manual 75/75/75 fara alte lucrari agricole facute la pamint.Nu au mai fost facute lucrari agricole de 7 ani doar pasune de oi. In gropi am pus 2-3 lopeti de mranita apoi 1 palma de pamint de la fata locului amestecat cu pamint de flori dupa care am pus pomii am pus din nou pamint cel scos din gropi am turnat cite 1 galeta de 20 l apa am tasat bine pamintul dupa care am pus din nou pamint pina am acoperit si port altoiul si am pus la fiecare cite 1/2 lopata de mranita .Pomii in prealabil i-am fasonat si am facut mocirla cu balega proaspata de bovina + pamint de flori + 2 plicuri de transvital totul in 20 l apa.Dupa 1 saptamina a venit si ninsoarea si numai bine le prinde acum o patura de zapada de 30 cm.Apropo pomii [vergi ] i-am uns de jos pina sus[ ca sa nu rup muguriii] cu Prote Magna [protejeaza impotriva inghetului si a rozatoarelor]



#1304
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Bogdan, multa bafta, sa iti creasca mari si sa te bucuri de ei.
Ai grija de ei mai ales in primii ani, irigatiile sunt esentiale. Eventual niste ingrasaminte complexe (cu fosfor si potasiu) ar ajuta, sunt mai scumpe dar merita sa investesti max 100 eur pe an in asa ceva (e cam 5 ron kg si ai nevoie de macar 50 pe an la inceput)
Probabil ai citit deja ce a scris Iosif si te va ajuta sa gresesti cat mai putin Posted Image
Poti sa imi zici te rog de unde ai cumparat acesti nuci si la ce preturi? Si daca poti sa ne spui si de ce te-ai hotarat la aceste soiuri si nu la unele frantuzesti (franquette de ex) despre care se spune ca sunt superioare.
sarbatori fericite tuturor! Sa avem un an nou fain!

Edited by catalijns, 22 December 2012 - 15:13.


#1305
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

 vecinu2012, on 21 decembrie 2012 - 15:10, said:

desigur, pentra a asigura in contact cat mai bun, intre altoi si port
multumesc de info

 cluj16leu, on 21 decembrie 2012 - 22:40, said:

Ma numesc Constantinescu Bogdan sunt din Cluj-Napoca, si in aceasta toamna am infintat o plantatie de nuci, la 50 km de cluj linga comuna Mociu .am cumparat 100 puieti de nuc: din soiul Miroslava 10 buc polenizatori si 90 buc soiul President .Pomii i-am plantat din 10 in 10m cu gropi facute manual 75/75/75 fara alte lucrari agricole facute la pamint.Nu au mai fost facute lucrari agricole de 7 ani doar pasune de oi. In gropi am pus 2-3 lopeti de mranita apoi 1 palma de pamint de la fata locului amestecat cu pamint de flori dupa care am pus pomii am pus din nou pamint cel scos din gropi am turnat cite 1 galeta de 20 l apa am tasat bine pamintul dupa care am pus din nou pamint pina am acoperit si port altoiul si am pus la fiecare cite 1/2 lopata de mranita .Pomii in prealabil i-am fasonat si am facut mocirla cu balega proaspata de bovina + pamint de flori + 2 plicuri de transvital totul in 20 l apa.Dupa 1 saptamina a venit si ninsoarea si numai bine le prinde acum o patura de zapada de 30 cm.Apropo pomii [vergi ] i-am uns de jos pina sus[ ca sa nu rup muguriii] cu Prote Magna [protejeaza impotriva inghetului si a rozatoarelor]

bv tie cred ca ai facut ceva investitie acum sa ai grija de ei....sarbatori fericite la toata lumea

#1306
fursinica

fursinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.07.2011
Pentru cei interesati am gasit pe net un grupaj de 26 de videoclipuri cu altoirea nucului. Cea mai folosita si cu mari sanse de reusita mi se pare copulatia perfectionata care este tratata bine in videoclipurile nr. 8, nr. 9 si nr. 24. Link-ul cu cele 26 de filmulete este
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8M6KTOXwFpA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Revin si le postez pe fiecare din cele trei videoclipuri pt ca nu mi-a reusit punerea link-ului
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UYx876rvQno?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1307
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 cluj16leu, on 21 decembrie 2012 - 22:40, said:

Ma numesc Constantinescu Bogdan sunt din Cluj-Napoca, si in aceasta toamna am infintat o plantatie de nuci, la 50 km de cluj linga comuna Mociu .am cumparat 100 puieti de nuc: din soiul Miroslava 10 buc polenizatori si 90 buc soiul President .Pomii i-am plantat din 10 in 10m cu gropi facute manual 75/75/75 fara alte lucrari agricole facute la pamint.Nu au mai fost facute lucrari agricole de 7 ani doar pasune de oi. In gropi am pus 2-3 lopeti de mranita apoi 1 palma de pamint de la fata locului amestecat cu pamint de flori dupa care am pus pomii am pus din nou pamint cel scos din gropi am turnat cite 1 galeta de 20 l apa am tasat bine pamintul dupa care am pus din nou pamint pina am acoperit si port altoiul si am pus la fiecare cite 1/2 lopata de mranita .Pomii in prealabil i-am fasonat si am facut mocirla cu balega proaspata de bovina + pamint de flori + 2 plicuri de transvital totul in 20 l apa.Dupa 1 saptamina a venit si ninsoarea si numai bine le prinde acum o patura de zapada de 30 cm.Apropo pomii [vergi ] i-am uns de jos pina sus[ ca sa nu rup muguriii] cu Prote Magna [protejeaza impotriva inghetului si a rozatoarelor]


de unde ai cumparat puietii?
ce inaltime ?
si ce pret?

#1308
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
Din rep. Moldova- soiul President pt. rezistenta la inghet si intrarea mai tirziu in vegetatie ,foarte rezistenti la antracnoza si bacterioza iar soiul Miroslava de linga o pepiniera de linga Iasi pt. polenizare .Pomii au inaltimea de 1 m si m-au costat 45 lei[10 euro]buc.Cu drumul de la Cluj  tur-retur cu remorca dupa mine inca 5 mil=50 mil.La toata lumea sarbatori fericite si sanatate voua si famililor voastre.

#1309
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
d

 cluj16leu, on 23 decembrie 2012 - 23:51, said:

Din rep. Moldova- soiul President pt. rezistenta la inghet si intrarea mai tirziu in vegetatie ,foarte rezistenti la antracnoza si bacterioza iar soiul Miroslava de linga o pepiniera de linga Iasi pt. polenizare .Pomii au inaltimea de 1 m si m-au costat 45 lei[10 euro]buc.Cu drumul de la Cluj  tur-retur cu remorca dupa mine inca 5 mil=50 mil.La toata lumea sarbatori fericite si sanatate voua si famililor voastre.
iti urez succes

#1310
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
Mersi sibisel .Pentru catalijns; am avut si 10 franquette de la d-l Iosif luati acum 2 ani care anul acesta in primavara mi-au inghetat toti, si erau asa de frumosi ,grosi cit mina si inalti de 2 metri sau dus pe copca, de aceea nu am facut livada cu acestia .Lasa-i pe aia in Franta sa creasca ca aici nu le merge bine ,poate in zona Timisoara-Arad, ca mai spre Cluj nu

In rep. Moldova se dau bani si pt. plantatiile vechi si pt. plantatiile noi. Primesc de la stat pt. ca presedintele Vladimir Voronin a aprobat aceste subventii din anii 2000 .Atunci s-au gindit cum sa incurajeze pt. a face export si mai ales ca oameni sa nu-i mai taie ca lemne de foc .Pentru ca un copac care da in fiecare an cite un banut e mai valoros decit unul care il pui pe foc si dupa aia nimicccc! De la UE nu primesc bani pt ca ei nu sunt in comunitatea europeana



#1311
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 cluj16leu, on 24 decembrie 2012 - 16:27, said:

Mersi sibisel .Pentru catalijns; am avut si 10 franquette de la d-l Iosif luati acum 2 ani care anul acesta in primavara mi-au inghetat toti, si erau asa de frumosi ,grosi cit mina si inalti de 2 metri sau dus pe copca, de aceea nu am facut livada cu acestia .Lasa-i pe aia in Franta sa creasca ca aici nu le merge bine ,poate in zona Timisoara-Arad, ca mai spre Cluj nu

In rep. Moldova se dau bani si pt. plantatiile vechi si pt. plantatiile noi. Primesc de la stat pt. ca presedintele Vladimir Voronin a aprobat aceste subventii din anii 2000 .Atunci s-au gindit cum sa incurajeze pt. a face export si mai ales ca oameni sa nu-i mai taie ca lemne de foc .Pentru ca un copac care da in fiecare an cite un banut e mai valoros decit unul care il pui pe foc si dupa aia nimicccc! De la UE nu primesc bani pt ca ei nu sunt in comunitatea europeana

f bine ca scrii ce sa intamplat si ce experiente ai avut si cu alte soiuri cat despre president ii un soi f nou , cum de ai optat pentru el ?

#1312
molluc

molluc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.11.2012

 cluj16leu, on 23 decembrie 2012 - 23:51, said:

Din rep. Moldova- soiul President pt. rezistenta la inghet si intrarea mai tirziu in vegetatie ,foarte rezistenti la antracnoza si bacterioza iar soiul Miroslava de linga o pepiniera de linga Iasi pt. polenizare .Pomii au inaltimea de 1 m si m-au costat 45 lei[10 euro]buc.Cu drumul de la Cluj  tur-retur cu remorca dupa mine inca 5 mil=50 mil.La toata lumea sarbatori fericite si sanatate voua si famililor voastre.
sarbatori fericite! stii cumva daca si alte soiuri frantuzesti sunt plantate pe langa cluj. Vreau sa cumpar puiet de nuc francez pt. o plantatie la 60Km de cluj si ar fi bine sa reziste la frig ca altfel am dato in bara.

#1313
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
In judetele din nordul Moldvei SV BT IS VS BC NT si parese ca nu numai dupa spusele lui cluj16leu,  unde  temp si de -35  grade  se inregistreaza in fiecare an zile la rand, infiintarea unui nucet cu soi francez are sanse minime de reusita.
Am o cunostinta care locuieste de peste 10 ani in Auxerre. Imi spunea ca la ei ger inseamna -10 grade, la 3,4 grade cu minus deja se plang toti si se alarmeaza. :D.

Edited by Sany, 25 December 2012 - 12:47.


#1314
hotepp

hotepp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2012
Salut, sunt din Bacau si as vrea sa incerc sa plantez niste nuci fernor, temperatura medie anuala este intre 8,1 - 9 grade Celsius, iar temperatura minima absouta inregistrata de -32.5 grade Celsius. Credeti ca am vreo sansa de reusita din acest punct de vedere? Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate