Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#1261
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 Sany, on 15 noiembrie 2012 - 09:23, said:

Am gasit pe un site, distribuitor si sau producator al soiului SIBITEL44, urmatoarele informatii despre acest soi.



As vrea sa intreb cunoscatorii cat adevar este in aceasta prezentare?

Pretul este foarte mic, ceia ce ma face sa cred ca nu este altoit, insa nu ar fi o problema daca descrierea expusa s-ar apropia de adevar.
ii SIBISEL44, nu sibitel sau iubitel, si in plus sant aproape sigur ca nu o pus ala nuci SIBISEL44 , or auzit si ei de un soi romanesc si gata, daca zice unu ca iti vinde pestisani asa-i ca nu iti trebuie? numa sibitel44)))))))))))))))))))

#1262
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006

 sibisel44, on 15 noiembrie 2012 - 22:43, said:


ii SIBISEL44, nu sibitel sau iubitel, si in plus sant aproape sigur ca nu o pus ala nuci SIBISEL44 , or auzit si ei de un soi romanesc si gata, daca zice unu ca iti vinde pestisani asa-i ca nu iti trebuie? numa sibitel44)))))))))))))))))))
Informatia eate luata de pe un site care parea destul de veridic, dar... :D
Sibitel-ul asta o fi un Sibisel de bazar/obor. Se practica copierea marilor branduri gen Nike/Nicke, Adidas/Adibas si merge.
"Chinezul " se adapteaza dupa cerere. :)))
M-am lamurit si cu o eventuala comanda de pe net.

Edited by Sany, 15 November 2012 - 23:04.


#1263
andreit

andreit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.05.2007
Salut!
In aceeasi livada pot avea pe 1ha nuci comuni, pe 1ha nuci selectionati si pe 1ha nuci altoi?
Vor avea de suferit nucii altoi?
Vor avea un beneficiu nucii comuni?
Sau nu conteaza daca perioada de inflorire nu se suprapune?

#1264
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 andreit, on 16 noiembrie 2012 - 16:53, said:

Salut!
In aceeasi livada pot avea pe 1ha nuci comuni, pe 1ha nuci selectionati si pe 1ha nuci altoi?
Vor avea de suferit nucii altoi?
Vor avea un beneficiu nucii comuni?
Sau nu conteaza daca perioada de inflorire nu se suprapune?
poi poti sa ai numai sa ii stropesti si pe aia selectionati care o sa intre in vegetatie diferit cat despre polenizarea altoilor sigur nu o sa ai probleme sigur o sa ai polen suficient

#1265
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

 sibisel44, on 16 noiembrie 2012 - 18:35, said:

poi poti sa ai numai sa ii stropesti si pe aia selectionati care o sa intre in vegetatie diferit cat despre polenizarea altoilor sigur nu o sa ai probleme sigur o sa ai polen suficient

pai si daca nucul altoit e polenizat de unul comun nu ar fi afectata calitatea nucilor la cel altoit?

#1266
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 yany_82, on 18 noiembrie 2012 - 17:54, said:

pai si daca nucul altoit e polenizat de unul comun nu ar fi afectata calitatea nucilor la cel altoit?
nu....cat timp starea de sanatate este buna , bacterioza se transmite si prin polen, si o sa iti fie greu sa-i stropesti pe ala nealtoit pt ca o sa vezi intra in vegetatie diferit si atunci cf?

#1267
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

 sibisel44, on 18 noiembrie 2012 - 19:54, said:

nu....cat timp starea de sanatate este buna , bacterioza se transmite si prin polen, si o sa iti fie greu sa-i stropesti pe ala nealtoit pt ca o sa vezi intra in vegetatie diferit si atunci cf?

eu ma refer la calitatea fructelor.Care va fi rezultatul polenizarii nucului altoit cu cel comun din pt de vedere al fructelor?

#1268
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 yany_82, on 18 noiembrie 2012 - 21:33, said:

eu ma refer la calitatea fructelor.Care va fi rezultatul polenizarii nucului altoit cu cel comun din pt de vedere al fructelor?
poi fructele tale sant la fel indiferent ce nuc polenizeaza

#1269
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

 sibisel44, on 19 noiembrie 2012 - 18:28, said:


poi fructele tale sant la fel indiferent ce nuc polenizeaza
Ok ms de informatie..eu sincer am crezut ca cel polenizat (nuc altoit) va prelua caracteristicile polenizatorului (nuc comun)...

#1270
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
buna seara.stie cineva sa imi spuna unde gasesc solutia pt stropit impotriva iepurilor.stiu ca s-a mai discutat pe forum dar nu mai stiu cand.multumesc.

#1271
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Protejarea pomilor de iepuri , capre sau alte rozatoare : Mult mai simpla este utilizarea unui produs furnizat de CCDB BIOS SA Cluj Napoca (0744-695456 Doamna dir Panea) destinat exact acestui scop. e o pulbere ce se amesteca cu apa si se omogenizeaza pana rezulta o pasta vascoasa asemenea varului. Cu o manusa de cauciuc iei cam 50-100 gr din pasta asta si ungi pomul de jos in sus, de la baza spre varf , pana obtii o pelicula de 1 mm grosime ce are un miros respingator pentru toate categoriile de rozatoare si pentru cervide. Plus ca iti creste si rezistenta la inghet. Totul la un cost de aproximativ 50-70 lei/ha. O altă metodă de protecţie constă în folosirea substanţelor iepurifuge (Cunitex, Cervacol, Silvarom), cu care se badijonează trunchiul periodic (lunar).   Magna protect protejeaza si impotriva iepurilor si a caprioarelor.

Aceste info au fost stranse dupa forum , unele dintre ele au  date  de Iosif 73

#1272
victor79

victor79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.08.2008
Bun gasit tuturor.

Am si eu o intrebare despre soiul "Susita" .

Am cautat pe net mai multe informatii despre acest soi, dar mai mult decat   "Pomul este de vigoare mijlocie, intra de timpuriu pe rod si este rezistent la ger si bolile specifice. Perioada de inflorire este semitarzie, de tip protandru. Nuca este de forma ovoida, are greutate medie de 12 g, se extrage intreg cu randamentul 50,6% , de culoare alb-pai si calitate foarte buna. Principalele insusiri: este un soi productiv, rezistent la ger si la atacul bolilor specifice, cu miez de foarte buna calitate" nu am gasit niciunde.

Intreb si eu deoarece am plantat in aceasta toamna 50 de bucati puiet selectionat din acest soi de la o pepiniera si m-ar interesa mai multe detalii despre acesta comparativ cu alte soiuri autohtone, deoarece de la respectiva pepiniera mi s-a spus ca este printre "cele mai cele bune soiuri romanesti".. :)

Cu stima.

Edited by victor79, 22 November 2012 - 09:32.


#1273
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Soiuri de nuc obtinute la SCDP Targu Jiu:
- Susita
- Novaci

#1274
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

 daree, on 21 noiembrie 2012 - 07:17, said:

Protejarea pomilor de iepuri , capre sau alte rozatoare : Mult mai simpla este utilizarea unui produs furnizat de CCDB BIOS SA Cluj Napoca (0744-695456 Doamna dir Panea) destinat exact acestui scop. e o pulbere ce se amesteca cu apa si se omogenizeaza pana rezulta o pasta vascoasa asemenea varului. Cu o manusa de cauciuc iei cam 50-100 gr din pasta asta si ungi pomul de jos in sus, de la baza spre varf , pana obtii o pelicula de 1 mm grosime ce are un miros respingator pentru toate categoriile de rozatoare si pentru cervide. Plus ca iti creste si rezistenta la inghet. Totul la un cost de aproximativ 50-70 lei/ha. O altă metodă de protecţie constă în folosirea substanţelor iepurifuge (Cunitex, Cervacol, Silvarom), cu care se badijonează trunchiul periodic (lunar).   Magna protect protejeaza si impotriva iepurilor si a caprioarelor.

Aceste info au fost stranse dupa forum , unele dintre ele au  date  de Iosif 73
iti multumescPosted Image .intamplarea face ca o cunosc pe doamna in cauza pentru ca am fost servit de dansa cu un alt produs....si asta tot cu ajutorul unui coleg de pe forum.astept sa vad efectele dupa aplicare.de fapt la BIOS au o multime de produse interesante.

#1275
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 victor79, on 22 noiembrie 2012 - 09:31, said:

Bun gasit tuturor.

Am si eu o intrebare despre soiul "Susita" .

Am cautat pe net mai multe informatii despre acest soi, dar mai mult decat   "Pomul este de vigoare mijlocie, intra de timpuriu pe rod si este rezistent la ger si bolile specifice. Perioada de inflorire este semitarzie, de tip protandru. Nuca este de forma ovoida, are greutate medie de 12 g, se extrage intreg cu randamentul 50,6% , de culoare alb-pai si calitate foarte buna. Principalele insusiri: este un soi productiv, rezistent la ger si la atacul bolilor specifice, cu miez de foarte buna calitate" nu am gasit niciunde.

Intreb si eu deoarece am plantat in aceasta toamna 50 de bucati puiet selectionat din acest soi de la o pepiniera si m-ar interesa mai multe detalii despre acesta comparativ cu alte soiuri autohtone, deoarece de la respectiva pepiniera mi s-a spus ca este printre "cele mai cele bune soiuri romanesti".. Posted Image

Cu stima.
orice soi romanesc este,,printre cele mai bune,, si toti care vand isi lauda marfa,, multe soiuri romanesti au fost doar obtinute , dar nu exista plantatii din soiul respective, noi avem 22 soiuri , parerea mea ca sant prea multe, altadata iti sugerez sa iti cumperi 200 de nuci, fructe, soi bun, le pui la incoltit si sigur o sa ai nuci mai buni ca aia care i-ai cumparat

#1276
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Intrebare de noob :pomi cu fructificatie laterala se pot obtine din nuca, fara altoi?

#1277
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 Sany, on 22 noiembrie 2012 - 22:25, said:

Intrebare de noob :pomi cu fructificatie laterala se pot obtine din nuca, fara altoi?
da,depinde c e nuci pui, fructificarea laterala nu-i o caracteristica a nucilor est europeni, dar daca pui nuci in pamint sa zic nuci din soiuri americane sau frantuze sigur o sa ai si nuci cu fructificare laterala,

#1278
irinelmoscu

irinelmoscu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2012
fiind prima postare, vreau in primul rand sa salut pe toata lumea. In  intentia mea de a infiinta o livada de nuci, am citit cam tot ce s-a publicat pe topic. Am vazut acum printre ultimile postari, a lui iosif ,daca nu ma-nsel , ca sa fac pe langa studiul terenului si pe cel al apei. Avand in vedere ca livada va fi in sudul tarii, Calarasi mai exact, panza freatica la adincime mare,peste 25m, intentia de irigare este, a se face de la un canal de irigatii alimentat cu apa dintr-un lac natural. Intrebarea e , daca e vreo problema cu folosirea unei astfel de ape? Trebuie neaparat apa de izvor?
Cunoaste cineva plantatii de nuci in zona de sud a tarii? M-ar interesa sa vizitez si eu una, stiti cum e , una e sa vezi pe viu si alta sa vezi poze! Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate