Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#1063
serbanmihai

serbanmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.08.2010
Eu am folosit mastic unguresc (Fagel) care nu prea e recomandat de catre unguri , pentru nuc . Ei folosesc mastic polonez sau nemtesc .
Acelasi mastic l-am folosit si la taierile din toamna si am observat ca nici dupa 3 ore rana nu era inchisa .
Probabil ca si masticu a influentat in buna masura randamentul scazut la altoire.

#1064
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
stie cineva daca semanatul de trifoi sau lucerna pe spatiile libere dintre siruri intr-o livada tinara de nuci influenteaza intr-un fel cresterea sau pot transmite acestora boli ori daunatori?

#1065
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Trifoiul este bun iar  lucerna este daunatoare.

#1066
tssarad

tssarad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.05.2008
Trifoiul este chiar recomandat deoarece este un bun producator de azot natural atat de necesar nucului. Se face o patura intre randuri la o distanta de 1m fata pom.

Stie cineva de unde pot cumpara teava PE ? 20mm (teava moale) la un pret f. bun?  Am nevoie de 15000m.  Eventual un furnizor bun de sisteme de irigatii pt. agricultura.

Edited by tssarad, 08 April 2012 - 08:44.


#1067
tssarad

tssarad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.05.2008
Inca o intrebare pt. Dl. Kiss in special,

de unde pot cumpara o statie meteo pt. agricultura la un pret domestic?  In lucrarea dumneavoastra mentionati un pret de aprox. 500EUR.

#1068
Cav3Man

Cav3Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2006
Buna seara, stie cineva vreo plantatie de nuci in vestul Transilvaniei sau chiar in Ungaria pe care as putea s-o vizitez? Mentionez ca sunt din Oradea. Multumesc

#1069
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Problema cu instalatia de irigat  o am si eu, tot  scotocesc internetul si nu gasesc  nici o solutie convenabila ca odata aplicata toata instalatia de irigat sa  nu poata fii furata sau distrusa de utilajele agricole.  Ceea ce am vazut ca ar merge este sistemul  care se foloseste la stadioane , dar se pare ca pretul este dstul de mare. Stie cineva o solutie .
O seara buna

#1070
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

View PostCav3Man, on 8th April 2012, 19:45, said:

Buna seara, stie cineva vreo plantatie de nuci in vestul Transilvaniei sau chiar in Ungaria pe care as putea s-o vizitez? Mentionez ca sunt din Oradea. Multumesc
poi sant, da nu-i muzeu sa il vizitezi, si cine are puieti tineri nui prea increzator sa prezinte strainilo, poate ai pus puiat de 4,5ooo de euro si il prezinti prea frumos......,si le cresc picioare , plantatii tinere sant vreo 10 hectare, in bihor, plantatii  ajunse la maturitate gasesti in ungaria, da nu prea vad io sa vina istavan sa stea cu tine toata ziua sa iti prezinte plantatia, oricum plantatiile din ungaria nu sant foarte bine ingrijite, apropo miezul in piata in oradea este 18 lei)))))))))))),

#1071
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Stie cineva daca pentru forarea unui put pe teren agricol trebuie autorizatie de foraj?

#1072
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Posttssarad, on 8th April 2012, 09:37, said:

Inca o intrebare pt. Dl. Kiss in special,

de unde pot cumpara o statie meteo pt. agricultura la un pret domestic?  In lucrarea dumneavoastra mentionati un pret de aprox. 500EUR.

cauta pe internet o statie  meteo Oregon. E o firma din Oradea care vinde asa ceva. Nu dau nume ca sa nu se creada ca fac publicitate.

View PostCav3Man, on 8th April 2012, 19:45, said:

Buna seara, stie cineva vreo plantatie de nuci in vestul Transilvaniei sau chiar in Ungaria pe care as putea s-o vizitez? Mentionez ca sunt din Oradea. Multumesc

Daca e buna pentru tine zona dintre Cluj si Reghin iti pot da un numar de telefon. Mai sunt niste plantatii in judetul Alba si in Sibiu. Daca nu e prea spre nord pot sa iti dau un numar de telefon si din Satu Mare.

View Posttssarad, on 8th April 2012, 08:44, said:

Trifoiul este chiar recomandat deoarece este un bun producator de azot natural atat de necesar nucului. Se face o patura intre randuri la o distanta de 1m fata pom.

Stie cineva de unde pot cumpara teava PE ? 20mm (teava moale) la un pret f. bun?  Am nevoie de 15000m.  Eventual un furnizor bun de sisteme de irigatii pt. agricultura.

Cauta pe net  " silvera". E compania cu care eu mi-am facut instalatia de irigat. Pe o schema de plantare super-intensiva de livada plus pepiniera , costul intregului sistem de irigatii a fost de aproximativ 600 euro cu tot cu tva/hectar, in care e inclusa si proiectarea si executia .

#1073
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012

View Postdaree, on 9th April 2012, 22:58, said:

Stie cineva daca pentru forarea unui put pe teren agricol trebuie autorizatie de foraj?
In principiu trebuie, pentru ca apele subterane sunt proprietatea statului si in administrarea Apelor Romane...in practica nu cere si nu verifica nimeni.

#1074
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postdaree, on 9th April 2012, 23:58, said:

Stie cineva daca pentru forarea unui put pe teren agricol trebuie autorizatie de foraj?

Trebuie!
Practic vorbind.....fa la dreapta, pe prima strada....si fa-te ca ploua.....

#1075
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Asta cam asa este la noi  la romani .... dar va venii o zi cand nu mai poti sa te faci ca ploua si mai iei si o amendfa  bunicica. Asa ca daca toate sunt facute la timpul lor nu ai cum sa ai probleme.

#1076
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postdaree, on 10th April 2012, 21:43, said:

Asta cam asa este la noi  la romani .... dar va venii o zi cand nu mai poti sa te faci ca ploua si mai iei si o amendfa  bunicica. Asa ca daca toate sunt facute la timpul lor nu ai cum sa ai probleme.

Sunt de acord cu tine!
Stii ca si apa scoasa din subteran se plateste la Apele Romane? Nu la pretul celei din reteaua de oras, dar costa si apa pe
care o scoti singur?

#1077
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Am trimis un mail la Autoritatea Apelor Romane si astept  raspuns. Va voi  tine la curent cu cele prezentate de ei.

Am trimis un mail la Administratia Nationala Apelor Romane ( www.rowater.ro )si astept  raspuns. Va voi  tine la curent cu cele prezentate de ei.

#1078
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Nici pana in acest moment nu am primit  nici  un raspuns de la Apele Romane...... se vede ce institutii serioase avem. Eu  tot  ma astept si mai insist.

#1079
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012

View Postsandel1, on 28th March 2012, 21:13, said:

Din pacate google translate e cam varza, n-am inteles mai nimic. Ce-o mai fi si "o virgulă de vaccin" sau "mai mult sange de piuliță" nu poate sti nimeni. :unsure:  
Mai incerc in mai in ochi crescand...
in mai poti incerca si altoirea chip care se poate sa mearga mult mai bine , pentru obtinerea ramurilor altoi se face o taiere la 2-3 ochi care provoaca o crestere mai puternica a lastarilor si este posibil ca in toamna sa ai niste altoi viabili

#1080
pipiri

pipiri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.04.2012

Quote

Daca e buna pentru tine zona dintre Cluj si Reghin iti pot da un numar de telefon. Mai sunt niste plantatii in judetul Alba si in Sibiu. Daca nu e prea spre nord pot sa iti dau un numar de telefon si din Satu Mare.

Ma intereseaza si pe mine livada din SM. Unde e mai exact, pe ce suprafata si un numar de tel.

De ceva vreme ma intereseaza acest subiect, am si banii necesari pt. a infiita cam  1 ha, insa pt. inceput am doua intrebari:
  
-daca se pot infiinta livezi pe terenuri care fac parte din NATURA 2000;
-daca 1 ha nu e pre putin pt a putea ocoli vanzarea in piete si pe marginea drumului si a trece la vanzarea pe piete externe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate