Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#1027
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Habar nu am de ce ai nevoie...astept sa-mi spui pe un topic 'dedicat' sau pe PM...
I-am promis Dl-ui Iosif Kiss ca voi incerca din rasputeri sa respect rugamintea dumnealui si sa nu 'poluez' inutil acest topic asa ca te astept cu cel mai mare drag fie pe un topic adecvat fie pe PM...ceea ce te-as ruga si pe tine...fara nici-un fel de resentimente sau alte 'prostioare'...
Toate cele bune!

#1028
VLMG

VLMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.03.2009

View Postiosif73, on 25th February 2012, 20:41, said:

Fertilizare si formare coroana. Am atasat doua fisiere in franceza despre aceste doua chestiuni. Daca mai ai nelamuriri trimite-mi un email cu intrebarile tale.

Toate cele bune!

Multumesc frumos. Franceza nu e puntul meu forte, dar ma descurc.

#1029
zeus-iulian

zeus-iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.07.2005
Salutare,
Se pare ca sunteti scumpi la poze in ultima vreme :)
Iata cateva cu nucii mei pusi in 20 decembrie .Sunt nuci din nuc comun, plantati dupa ce nucile le-am tinut in apa cam 2 saptamani.
Din 150 de nuci , in jur de 80 s-au deschis , iar din acestea cam 40 de nuci s-au " prins"
Problema cu ei este ca au cam inceput sa se usuce de ceva timp.

Au fost udati la saptamana, ~4L impartiti la toti nucii din peturi. Daca pun mai mult, pamantul nu mai absoarbe apa si balteste.Pamantul folosit este un pic argilos la mana, apa patrunde cam greu, de aceea l-am amestecat cu nisip pentru o permeabilitate mai usoara.
Caldura au, ~24 grade in casa, lumina...au cata se poate pe timp de iarna, si lumina de la bec (artificiala)
Inaltimea lor, in jur de 90-100cm cei mari, restul 40-50 cm cred .

Astazi i-am curatat de acele de brad cazut de la sarbatori (au stat pe langa brad) , crezand ca au inceput sa se usuce si din cauza acelor de brad.


Ceva sugestii pentru ai face sa isi revina?

Attached Files



#1030
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postzeus-iulian, on 2nd March 2012, 13:05, said:

Salutare,
Se pare ca sunteti scumpi la poze in ultima vreme :)
Iata cateva cu nucii mei pusi in 20 decembrie .Sunt nuci din nuc comun, plantati dupa ce nucile le-am tinut in apa cam 2 saptamani.
Din 150 de nuci , in jur de 80 s-au deschis , iar din acestea cam 40 de nuci s-au " prins"
Problema cu ei este ca au cam inceput sa se usuce de ceva timp.

Au fost udati la saptamana, ~4L impartiti la toti nucii din peturi. Daca pun mai mult, pamantul nu mai absoarbe apa si balteste.Pamantul folosit este un pic argilos la mana, apa patrunde cam greu, de aceea l-am amestecat cu nisip pentru o permeabilitate mai usoara.
Caldura au, ~24 grade in casa, lumina...au cata se poate pe timp de iarna, si lumina de la bec (artificiala)
Inaltimea lor, in jur de 90-100cm cei mari, restul 40-50 cm cred .

Astazi i-am curatat de acele de brad cazut de la sarbatori (au stat pe langa brad) , crezand ca au inceput sa se usuce si din cauza acelor de brad.


Ceva sugestii pentru ai face sa isi revina?

1. Gaureste peturile si pune-le cate o farfurie sub ele ca sa se dreneze surplusul de apa din recipient.
2. Da' papa le-ai dat? Ca poate le-or fi  foame si la ei nu merge cu  bonuri de masa. :)

Esti pe drumul cel bun! Felicitari!

#1031
ardeleanul

ardeleanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2007
Ma poate cineva lamuri care sunt pasii pentru a trece terenul din starea de arabil in livada???

si ma mai poate cineva ajuta in a achizitiona 40-50 puieti altoiti???.....pana prin ce data se pot planta nucii primavara???

Edited by ardeleanul, 08 March 2012 - 19:11.


#1032
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 22.05.2011

View Postiosif73, on 2nd March 2012, 16:48, said:

1. Gaureste peturile si pune-le cate o farfurie sub ele ca sa se dreneze surplusul de apa din recipient.
2. Da' papa le-ai dat? Ca poate le-or fi  foame si la ei nu merge cu  bonuri de masa. :)

Esti pe drumul cel bun! Felicitari!

Ce sa da de papa?
Si cum se procedeaza, se tin in apa nucile 2 saptamani apoi se pun intr-un ghiveci?

Edited by rhdghdhs, 08 March 2012 - 19:20.


#1033
ardeleanul

ardeleanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2007

View Postrhdghdhs, on 8th March 2012, 19:19, said:

Ce sa da de papa?
Si cum se procedeaza, se tin in apa nucile 2 saptamani apoi se pun intr-un ghiveci?
....ghivecele au gauri in fund sa nu balteasca apa la radacina ca putrezeste

#1034
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 22.05.2011
Asta am inteles, dar cum fac radacina? ce faci prima data, iai cateva nuci si le pui in apa 2 saptamani?

#1035
zeus-iulian

zeus-iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.07.2005
Radacina fac singuri, nu e treaba ta acolo.
Da, se pun in pamant la ~ 5 cm adancime dupa ce crapa in varf.
Eu asa am procedat.
Observatie:Daca vreti sa comercializati nuci din nucii plantati, aveti de asteptat ~ 15 ani pana ajung la productivitate maxima.

View Postrhdghdhs, on 9th March 2012, 15:25, said:

Asta am inteles, dar cum fac radacina? ce faci prima data, iai cateva nuci si le pui in apa 2 saptamani?


#1036
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 24.02.2011

View Postrhdghdhs, on 9th March 2012, 15:25, said:

Asta am inteles, dar cum fac radacina? ce faci prima data, iai cateva nuci si le pui in apa 2 saptamani?
Uite cum zice in carte despre inmultirea nucilor prin samanta:

"Recoltarea nucilor pentru samanta se face la maturitatea deplina a acestora (cand invelisul verde crapa). Acestea trebuie sa fie uniforme ca aspect si marime.

Pentru obtinerea de portaltoi se aleg nuci mici, cu greutate de 6-10 g. Acestea isi pastreaza facultatea germinativa 2-3 ani daca sunt pastrate in conditii frigorifice, la 0-5 grade C.

Pentru infiintarea scolii de puieti, nucile se seamana toamna sau primavara. Semanatul de toamna se poate face in a doua jumatate a lunii octombrie. Distanta de semanat este de 90/10-12 cm. Dupa semanat se face bilonarea randului cu un strat de pamant de 15-20 cm.

Daca nu au fost insamantate toamna, nucile trebuie stratificate pentru perioada de iarna, pentru parcurgerea procesului de postmaturatie, care la aceasta specie este de 90 zile.

Daca trebuie sa semanam primavara nuci care nu au fost stratificate, acestea se introduc in apa la temperatura de 55-60 grade C unde se lasa 3 zile, apoi se scot si se repeta operatiunea, dupa care se scurg de apa, se stratifica in nisip umed, in incaperi la 24-26 grade C, timp de 10-14 zile, dupa care se seamana. (Cociu V., 1983).

Semanatul de primavara se face in a doua jumatate a lunii martie, cu nuci la care s-a parcurs postmaturatia. Distanta de plantare este de 90/15-20 cm, iar randul nu se biloneaza"

sursa

#1037
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Salutare la toata lumea.
Saptamana trecuta am vazurt la Tv (la o emisiune de agricultura) despre taierea livezilor si aplicarea ingrasamintelor. Acolo zicea ca daca  nu ai certifict de taiere a pomilor din livbada  nu poti face acest  lucru fiindca amenda este de la 20-40 mii  euro , aceeasi poveste este si cu aplicarea ingrasamintelor pe plantatie.
Tot in emisiunea respevctiva , la intrebarea "unde se pot face aceste cursuri " - nu sa  dat  nici un raspuns concret .
Deci daca stie cineva despre ce este vorba sau unde se pot face aceste cursuri sa  ne  spuna si noua ca sa  nu ne trezim  cu cine stie ce amenzi .

Va  multumesc

#1038
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postdaree, on 11th March 2012, 13:30, said:

Salutare la toata lumea.
Saptamana trecuta am vazurt la Tv (la o emisiune de agricultura) despre taierea livezilor si aplicarea ingrasamintelor. Acolo zicea ca daca  nu ai certifict de taiere a pomilor din livbada  nu poti face acest  lucru fiindca amenda este de la 20-40 mii  euro , aceeasi poveste este si cu aplicarea ingrasamintelor pe plantatie.
Tot in emisiunea respevctiva , la intrebarea "unde se pot face aceste cursuri " - nu sa  dat  nici un raspuns concret .
Deci daca stie cineva despre ce este vorba sau unde se pot face aceste cursuri sa  ne  spuna si noua ca sa  nu ne trezim  cu cine stie ce amenzi .

Va  multumesc


Acolo se facea referire la ceea ce se intampla in Spania, nu la noi.

#1039
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Emisiunea era pentru fermierii din romania......dar daca  dvs stiti cu exactitate despre ce este vorba  nu  va contrazic.

#1040
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdaree, on 12th March 2012, 23:22, said:

Emisiunea era pentru fermierii din romania......dar daca  dvs stiti cu exactitate despre ce este vorba  nu  va contrazic.

Vezi! Deaceea nu e bine sa crezi tot ce vezi la TV.  :naughty:
Hm...si io`vroiam vineri,sambata.. sa tai pomii.... :worthy:

#1041
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
stie cineva alternative de inlocuire a masticului? dat fiind faptul ca in comert nu prea gasesti. Am citit despre retete de preparare, despre pamant amestecat cu vopsea in ulei sau chiar inlocuit cu silicon acrilic..

#1042
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
zmoala cu rasina ce stiu eu

#1043
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
La baumax este o solutie, nu mai stiu exact numele si nici nu o am la mine sa iti spun cum se cheama. Pe la flori o gasesti. Tub alb cu fructe portocalii. Se aplica foarte usor si rezista f bine. Am folosit-o anul trecut.

#1044
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012

View Postbala86, on 14th March 2012, 16:26, said:

stie cineva alternative de inlocuire a masticului? dat fiind faptul ca in comert nu prea gasesti. Am citit despre retete de preparare, despre pamant amestecat cu vopsea in ulei sau chiar inlocuit cu silicon acrilic..
anul trecut eu am luat de la un magazin din Bucuresti  din facultatea de Agronomie daca ai drum prin Bucuresti iti pot da tel prin PM anul trecut costa cam 40 RON

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate